Uchráni si svet slobodu pred snahami USA o unipolárny svetový politický systém?

Uchráni si svet slobodu pred snahami USA o unipolárny svetový politický systém?

Washington/Moskva 5. mája 2015 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Snaha USA o vytvorenie unipolárneho sveta, v ktorom by USA boli jedinou mocnosťou a určovali pravidlá pre všetky krajiny na celom svete, vyvolala samozrejme reakciu. Táto snaha po svetovláde kulminovala niekedy na konci dvetisícich rokov a zdalo sa, že sa cieľ USA skutočne podarí dosiahnuť

Na snímke protilietadlový raketový systém S-300

Momentálne zaznamenávame dočasný ústup od týchto pozícií. Rusku sa podarilo dosiahnuť zabrzdenie snáh USA o ovládnutie Blízkeho východu, keď zabránili humanitárnemu vybombardovaniu Sýrie a ochránili Irán pred intervenciou.

Reklama

USA však udreli na dvorčeku Ruska, na Ukrajine a farebnou revolúciou nastolili USA friendli režim, ovládli krajinu a posunuli sa tak s NATO iba niekoľko sto kilometrov od Moskvy.

Obavy Ruska, ale aj ostatných krajín sú veľké. Po prípadnej porážke Ruska, by už pred totálnou svetovou dominanciou USA nemal kto zastaviť.

Reklama

Krajiny, ktoré nepatria medzi vazalské štáty USA, sa preto mobilizujú a snažia sa narýchlo vykonať opatrenia, ktoré by zvýšili ich šance odolať zvyšujúcemu sa tlaku Spojených štátov.

Čína neustále zvyšuje výdavky na zbrojenie. Snaží sa tiež svoje iniciatívy prenášať bližšie k hraniciam štátov NATO a tak vyvažovať tlak NATO v Ázijsko-tichomorskej oblasti. O niekoľko dní začne súčinnostné námorné cvičenie čínskych a ruských námorných síl v Stredozemnom mori, čo ma byť protiváhou vojenských cvičení americkej armády s ich partnermi Južnou Kóreou a Japonskom neďaleko brehov Číny.

Rusko sa zas snaží o výstavbu svojich základní priamo na Americkom kontinente, čo by malo vytvoriť protiváhu zákliadniam NATO, ktoré nemilosrdne obkľučujú Rusko zo všetkých strán. Logika je jednoduchá. Iba priama hrozba na americkom kontinente môže USA pribrzdiť v rozmiestňovaní vojenských základní pri hraniciach Ruska v jeho bývalých sférach vplyvu.

Rusko sa preto chystá predať Nikaragui nadzvukové bojové stíhačky Mig 29 a vystavať na jej území základňu družicovej kontroly, čo je v USA vnímané veľmi negatívne. Oficiálne má tento projekt samozrejme slúžiť na vedecké účely. Tiež veľmi živá spolupráca medzi Ruskom, Brazíliou a Argentínou znervózňuje USA.

V neposlednom rade snaženie krajín BRICS v ekonomickej oblasti sa začína postupne premietať aj do vojenskej sféry. Irán vyzýva krajiny BRICS, aby vytvorili protiváhu predátorským snahám USA a vytvorili spoločnú obranu.

Reklama

Rusko zatlačené do kúta vyšlo týmto krajinám v ústrety a Iránu predalo protilietadlové systémy S-300, Číne následne ešte modernejšie S-400, čo by malo umožniť vytvoriť protiletecký Euro-Ázijský štít, ku ktorému by sa mala pridať aj India. USA momentálne nedisponuje lietadlami, ktoré by dokázali tento protiletecký systém prekonať a niekoľko desiatok kusov, ktoré sú vo výzbroji USA a ktoré sú považované za „neviditeľné“ sú takými iba teoreticky.

Či snahy týchto krajín o uchránenie si svojej nezávislosti a udržanie multipolárneho sveta budú úspešné, uvidíme v najbližšej dobe, každopádne je dnes zrejmé, že iba multipolárny svet s viacerými centrami mocí môže uchrániť slobodu jednotlivca, pretože, ako je z informácií z USA o ich sledovaní vlastných občanov dnes už jasné, aj najväčšia demokracia sa ľahko môže zvrhnúť na totalitu.

ad

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali