Momentálne zaznamenávame dočasný ústup od týchto pozícií. Rusku sa podarilo dosiahnuť zabrzdenie snáh USA o ovládnutie Blízkeho východu, keď zabránili humanitárnemu vybombardovaniu Sýrie a ochránili Irán pred intervenciou.
USA však udreli na dvorčeku Ruska, na Ukrajine a farebnou revolúciou nastolili USA friendli režim, ovládli krajinu a posunuli sa tak s NATO iba niekoľko sto kilometrov od Moskvy.
Obavy Ruska, ale aj ostatných krajín sú veľké. Po prípadnej porážke Ruska, by už pred totálnou svetovou dominanciou USA nemal kto zastaviť.
Krajiny, ktoré nepatria medzi vazalské štáty USA, sa preto mobilizujú a snažia sa narýchlo vykonať opatrenia, ktoré by zvýšili ich šance odolať zvyšujúcemu sa tlaku Spojených štátov.
Čína neustále zvyšuje výdavky na zbrojenie. Snaží sa tiež svoje iniciatívy prenášať bližšie k hraniciam štátov NATO a tak vyvažovať tlak NATO v Ázijsko-tichomorskej oblasti. O niekoľko dní začne súčinnostné námorné cvičenie čínskych a ruských námorných síl v Stredozemnom mori, čo ma byť protiváhou vojenských cvičení americkej armády s ich partnermi Južnou Kóreou a Japonskom neďaleko brehov Číny.
Rusko sa zas snaží o výstavbu svojich základní priamo na Americkom kontinente, čo by malo vytvoriť protiváhu zákliadniam NATO, ktoré nemilosrdne obkľučujú Rusko zo všetkých strán. Logika je jednoduchá. Iba priama hrozba na americkom kontinente môže USA pribrzdiť v rozmiestňovaní vojenských základní pri hraniciach Ruska v jeho bývalých sférach vplyvu.
Rusko sa preto chystá predať Nikaragui nadzvukové bojové stíhačky Mig 29 a vystavať na jej území základňu družicovej kontroly, čo je v USA vnímané veľmi negatívne. Oficiálne má tento projekt samozrejme slúžiť na vedecké účely. Tiež veľmi živá spolupráca medzi Ruskom, Brazíliou a Argentínou znervózňuje USA.
V neposlednom rade snaženie krajín BRICS v ekonomickej oblasti sa začína postupne premietať aj do vojenskej sféry. Irán vyzýva krajiny BRICS, aby vytvorili protiváhu predátorským snahám USA a vytvorili spoločnú obranu.
Rusko zatlačené do kúta vyšlo týmto krajinám v ústrety a Iránu predalo protilietadlové systémy S-300, Číne následne ešte modernejšie S-400, čo by malo umožniť vytvoriť protiletecký Euro-Ázijský štít, ku ktorému by sa mala pridať aj India. USA momentálne nedisponuje lietadlami, ktoré by dokázali tento protiletecký systém prekonať a niekoľko desiatok kusov, ktoré sú vo výzbroji USA a ktoré sú považované za „neviditeľné“ sú takými iba teoreticky.
Či snahy týchto krajín o uchránenie si svojej nezávislosti a udržanie multipolárneho sveta budú úspešné, uvidíme v najbližšej dobe, každopádne je dnes zrejmé, že iba multipolárny svet s viacerými centrami mocí môže uchrániť slobodu jednotlivca, pretože, ako je z informácií z USA o ich sledovaní vlastných občanov dnes už jasné, aj najväčšia demokracia sa ľahko môže zvrhnúť na totalitu.
ad