Erdogan, ktorý počas 17 rokov vlády sústredil štátnu moc z veľkej miery vo svojich rukách, tento mesiac vyhlásil, že dostane pod kontrolu aj platformy sociálnych médií. Stalo sa tak po sérii tweetov, ktoré údajne urazili jeho dcéru a zaťa, keď na Twitteri oznámili narodenie svojho štvrtého dieťaťa. V súvislosti s týmito tweetmi turecké úrady zatkli a vypočúvali najmenej 11 ľudí.
Nová legislatíva má prinútiť spoločnosti s viac než miliónom denných používateľov v Turecku, ako sú Twitter, Facebook a YouTube, aby si v krajine zriadili formálne zastúpenie alebo menovali svojho zástupcu, ktorý by bol zodpovedný za právne a daňové záležitosti. Spoločnosť alebo jej zástupca by tiež museli do 48 hodín reagovať na sťažnosti týkajúce sa porušenia osobných práv a súkromia.
Mediálne giganty budú povinné určiť svojho zástupcu do 30 dní od vstúpenia zákona do platnosti. V opačnom prípade budú čeliť postupne sa zvyšujúcim pokutám a obmedzeniu pôsobenia, priblížila novinárom návrh poslankyňa vládnej strany Özlem Zenginová.
Navrhovanú legislatívu prerokuje turecký parlament budúci týždeň. Keďže má podporou vládnej strany a jej spojencov, jej schváleniu by nemalo nič stáť v ceste.