Turecký viceprezident Fuat Oktay si v stredu 29. apríla pripomenul 104. výročie historického víťazstva osmanskej armády nad britskými silami počas prvej svetovej vojny.
” K 104. výročiu víťazstva Kut al-Amara, jedného z eposov našej slávnej armády plnej historických víťazstiev, si
s úctou a milosrdenstvom pripomínam si všetkých našich mučeníkov ” uviedol Fuat Oktay na Twitteri.
Bitka o Kut al-Amara sa uskutočnila počas prvej svetovej vojny medzi osmanskou armádou a britsko-indickými silami v meste Kut, ktoré je dnes v modernom Iraku.
Bitka bola jednou z najhorších porážok britskej armády v prvej svetovej vojne.
Počas šesťmesačného obliehania Kut al-Amara, britské jednotky zažili hladovanie, nedostatok munície a zhubné choroby, čo nakoniec viedlo ku kapitulácii v apríli 1916.
Británia sa počas prvej svetovej vojny zúfalo snažila chrániť svoje zásoby ropy v regióne. Do novembra 1915, pod kontrolou generála Charlesa Townshenda, jednotka približne 10 000 britských vojsk postúpila do mesta Kut al-Amara.
Odtiaľ mali pochodovať do 40 kilometrov vzdialeného Bagdadu. Po ceste sa však stretli s prudkými a neustálymi útokmi Turkov pod vedením vrchného veliteľa Halila Pashu.
Britské sily sa boli čoskoro vyčerpané a zásoby potravín sa rapídne zmenšovali. V decembri, potom čo sa podarilo Osmanom mesto obkľúčiť, nastala medzi vojakmi rozsiahla panika.
Začiatkom januára 1916 generál Sir John Nixon vyslal pomocné sily, jednu pod generálporučíkom Sirom Fentonom Aylmerom, aby tak odbremenil britské jednotky.
Británia vyslala do Kut al-Amara celkom dve indické divízie, ale tieto sily neúprosní Turci úplne rozdrvili. Táto katastrofa si vyžiadala viac ako 23 000 obetí.
Britské sily sa od januára do marca 1916 niekoľkokrát pokúsili obliehanie Kut al-Amara prerušiť, avšak všetky pokusy boli neúspešné.
Po 147-dňovom obliehaní sa nakoniec Briti Turkom vzdali. Bitka Kut al-Amara bola poslednou bitkou, ktorú osmanská armáda kedy vyhrala.
Andrea Lopatková