NAŽIVO
Vysoký komisár OSN Volker Türk odsúdil prudký nárast používania dronov v sudánskej vojne. Podľa údajov OSN si dronové útoky od januára do mája vyžiadali najmenej 1000 civilných obetí. Türk upozornil aj na každodenné prípady sexuálneho násilia, uvádza AFP.

Izrael obvinil organizátorov výstavy Eurosatory z diskriminácie po tom, čo izraelské stánky ohradili vysokými drevenými panelmi. Izraelské firmy tvrdia, že splnili všetky podmienky a prezentovali len obranné systémy. Ministerstvo obrany označilo krok za politický a pripomenulo, že Francúzsko už skôr obmedzovalo izraelskú účasť na podujatí, uvádza The Times of Israel.
13:18Švajčiarsko uviedlo, že nedostalo žiadnu oficiálnu žiadosť ani informácie o plánovanom podpise memoranda medzi USA a Iránom. Reagovalo tak na vyhlásenie pakistanského premiéra Šahbáza Šarífa, podľa ktorého sa má ceremoniál konať 19. júna vo Švajčiarsku. Podľa diplomatického zdroja by však krajina v prípade žiadosti vedela zabezpečiť potrebné podmienky, hoci krátky časový rámec predstavuje komplikáciu. Informoval o tom spravodajský portál The Times of Israel.
13:12Hasiči v pondelok ráno zasahovali pri dopravnej nehode dvoch nákladných vozidiel na diaľnici D1 v smere z Bratislavy do Trnavy. Následkom nehody došlo k úniku prevádzkových kvapalín z havarovaných vozidiel. Hasiči zároveň poskytli osobám predlekársku prvú pomoc až do príchodu zdravotníckych záchranných zložiek. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Takmer všetky verejné vysoké školy a výskumné inštitúcie zaznamenali výrazný nárast kvality vedy a umenia v porovnaní s rokom 2022. Vyplýva to z výsledkov periodického hodnotenia výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti za roky 2020 až 2024 – VER 2026, ktoré v pondelok počas tlačovej konferencie predstavil minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Čítať viac | 13:06Británia zakáže používanie viacerých sociálnych sietí osobám mladším ako 16 rokov, oznámil premiér Keir Starmer. Opatrenie má chrániť deti pred škodlivým obsahom a začne platiť začiatkom budúceho roka, uviedla AP.

Najmenej 28 ľudí zahynulo pri nehode autobusu na severe Etiópie, keď vozidlo zišlo z cesty a zrútilo sa do približne 100 metrov hlbokej rokliny. Oznámili to v pondelok miestne úrady. Autobus smeroval z mesta Dessie v regióne Amhara do etiópskej metropoly Addis Abeba. Podľa vyhlásenia regionálnych úradov sa z doposiaľ neznámych príčin zrútil zo svahu a skončil hlboko pod cestou.
12:44Počet obetí zrážky plachetnice a veľkého osobného katamaránu s viac ako stovkou ľudí na palube v Chorvátsku stúpol na štyri, oznámil v pondelok predstaviteľ prístavu. Telo štvrtého českého občana, ktorý bol od nedele nezvestný po nehode v centrálnej časti Jadranu medzi ostrovmi Brač a Šolta, sa podarilo nájsť, uviedol šéf splitského kapitanátu Željko Kustera. Nezvestný patril medzi osem českých občanov, ktorí sa v čase zrážky nachádzali na francúzskej plachetnici. Traja zahynuli na mieste a štyroch sa podarilo z mora vytiahnuť.
12:42Výskyt jedincov medveďa hnedého v okrese Stará Ľubovňa v posledných rokoch narastá a inak to nie je ani tento rok. Keďže pobyt v prírode, turistika či hubárčenie patria k bežnej súčasti života v regióne, okresný úrad preto vyzýva verejnosť, aby zvýšila obozretnosť pri pohybe v lesnom prostredí.
Čítať viac | 12:39Americký prezident Donald Trump oslávil svoje 80. narodeniny brutálnou ukážkou bojov v klietke, keď trávnik Bieleho domu premenil na arénu. V uctievanom sídle americkej demokracie sedel Trump s tisíckami jasajúcich fanúšikov, zatiaľ čo sa bojovníci Ultimate Fighting Championship (UFC) navzájom mlátili niekedy až “na kašu”.
12:38Počas tohtotýždňovej akcie s názvom „Alcohol and drugs“ bratislavskí dopravní policajti v rámci bežného výkonu služby vykonávajú kontrolu, zameranú na zákaz požitia alkoholických nápojov a iných návykových látok vodičmi motorových a nemotorových vozidiel. Informovala o tom bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.
Čítať viac | 12:35Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič v pondelok na tlačovom brífingu v Trnave oficiálne ohlásil opätovnú kandidatúru na tento post v tohtoročných voľbách. Získal podporu viacerých politických strán, hnutí, inštitúcií a organizácií.
Čítať viac | 12:31Opozičné Progresívne Slovensko (PS) predloží na septembrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR zmenu trestných kódexov v súvislosti s ochranou spoločnosti pred daňovými podvodmi. Osvojí si návrh, ktorý adresoval ešte pred tromi mesiacmi generálny prokurátor Maroš Žilinka predsedovi NR SR Richardovi Rašimu (Hlas-SD).
Čítať viac | 12:25Izraelský minister obrany Jisrael Kac v pondelok vyhlásil, že izraelská armáda zostane v bezpečnostných zónach v Libanone, Sýrii a Pásme Gazy na neurčitý čas. Urobil tak len niekoľko hodín po oznámení dohody medzi Spojenými štátmi a Iránom o ukončení vojny na Blízkom východe vrátane konfliktu v Libanone.
Čítať viac | 12:19V Brazílii zahynula žena pri “rope jumpingu” (skok z útesu): Inštruktori jej zabudli pripnúť bezpečnostné lano a zhodili ju z výšky 40 metrov.
12:18Polícia sa naďalej nachádza na mieste dopravnej nehody na diaľničnom úseku D1 na 40. kilometri v smere z Bratislavy na Trnavu a dohliada na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky počas odstraňovania následkov nehody. Motoristi majú počítať so zdržaním a zvýšenou opatrnosťou. Podľa doterajších zistení došlo k zrážke dvoch kamiónov po tom, čo vodič rumunského nákladného vozidla nedodržal bezpečnú vzdialenosť a narazil do slovenského kamióna, ktorý musel zastaviť pre defekt. Následkom toho došlo k ich zrážke.
Čítať viac | 12:10Slovensko si v pondelkovej sérii aukcií štátnych dlhopisov zabezpečilo silný záujem investorov naprieč celou výnosovou krivkou. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) ponúkla štyri emisie so splatnosťou od roku 2029 až po rok 2047, pričom celkový dopyt investorov dosiahol viac ako 1,06 miliardy eur. Štát v konkurenčnej časti aukcií akceptoval ponuky v objeme 649 miliónov eur.
Čítať viac | 12:09Kosovská polícia v nedeľu zadržala piatich etnických Srbov vrátane štyroch bývalých policajtov pre podozrenie z účasti na masakre albánskych civilistov v obci Rečak počas vojny v Kosove v roku 1999. Informovala o tom tamojšia prokuratúra.
Čítať viac | 11:55Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes rozhodol o zhabaní peňazí od Mareka Kodadu, ktorý vystupoval ako spolupracujúci obvinený v korupčnej kauze Dobytkár, v prospech štátu. Konkrétne ide o čiastku 401 640 eur a tiež 8 500 českých korún, ktoré podľa prokuratúry pochádzajú z trestnej činnosti.
Čítať viac | 11:54Ministri a štátni tajomníci Slovenska a Indie podpísali memorandá o porozumení. Týkajú sa spolupráce v oblasti obrany, vysokého školstva či digitalizácie. Podpísané memorandá si vymenili počas návštevy indického premiéra Nárendru Módího v Bratislave. Módí taktiež pozval premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na oficiálnu návštevu Indie.
11:48Na Okresnom súde Trenčín v pondelok pokračuje hlavné pojednávanie v prípade vraždy tehotnej ženy z augusta minulého roka v Partizánskom. Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu vraždy sčasti dokonaného a sčasti spáchaného v štádiu pokusu a zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami čelí 21-ročný Jozef H.
Čítať viac | 11:30Od pondelka do 22. júna sa po celom Slovensku koná deň otvorených dverí v ambulanciách pre liečbu spasticity. Cieľom je upozorniť na možnosti rehabilitácie a liečby, urýchliť diagnostiku a podporiť návrat k samostatnosti a lepšej kvalite života pacientov po prekonaní cievnej mozgovej príhody. Občianske združenie Život po porážke, ktoré je organizátorom podujatia, o tom informuje na svojom webe.
Čítať viac | 11:27Zemný plyn na burze v 24. týždni zlacnel o 3,55 %, čím korigoval predchádzajúci rast. Cena elektriny zostala prakticky stabilná a vzrástla len o 0,04 %. Elektrina sa už šiesty týždeň drží v pásme 108 – 110 eur za MWh.
11:04Ceny ropy v pondelok klesli na najnižšiu úroveň od marca po tom, čo USA a Irán oznámili predbežnú dohodu o ukončení konfliktu a znovuotvorení Hormuzského prielivu. Na základe údajov agentúr Reuters a Bloomber, Brent s augustovým kontraktom sa ráno obchodoval za 83,55 USD, čo je pokles o 3,78 USD (4,33 %).
11:03Poľsko chce v budúcnosti udržiavať na svojom území 11‑ až 15‑tisíc amerických vojakov. Uviedol to Marcin Przydacz z prezidentskej kancelárie s tým, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo. Varšava zároveň tlačí na prechod od rotujúcej prítomnosti k trvalej, uvádza agentúra PAP.
11:00


















