Na pôrodnicu v utorok zaútočili traja ozbrojenci, ktorých sa afganským bezpečnostným silám po zdĺhavom boji napokon podarilo usmrtiť. Prišlo však pritom o život najmenej 24 ľudí a 16 utrpelo zranenia, oznámil v stredu námestník afganského ministra zdravotníctva. V utorok úrady hlásili len 14 obetí na životoch.
K útoku sa dosiaľ neprihlásila nijaká militantná skupina, prezident Ašraf Ghaní však z neho obvinil hnutie Taliban aj teroristickú organizáciu Islamský štát (IS).
Rovnaké organizácie majú podľa neho na svedomí aj ďalší utorňajší útok na pohreb v provincii Nangarhár. Samovražedný bombový atentátnik tam zabil najmenej 24 ľudí a ďalších 68 zranil. K zodpovednosti za tento útok sa prihlásil IS.
Agentúra AFP poznamenala, že zmena postoja afganskej armády prichádza niekoľko mesiacov po tom, čo sa zaviazala reagovať na útoky Talibanu len defenzívne. Tento krok mal ukázať dobrú vieru vlády pred prípadnými mierovými rokovaniami s Talibanom. Ten však krok vlády neopätoval a namiesto toho spustil vlnu útokov na afganských vojakov, a to v okamihu, keď podpísal dohodu so Spojenými štátmi.
6:03 Tri útoky v Afganistane si počas utorka vyžiadali najmenej 40 obetí na životoch
Najmenej 40 civilistov vrátane matiek a malých detí prišlo o život v priebehu utorka počas troch útokov v rôznych častiach Afganistanu, informovala v stredu agentúra DPA. Dva samostatné útoky zasiahli pôrodnicu v prevažne šiitskej štvrti Kábulu a pohrebný obrad v provincii Nangarhár. Tretí útok sa odohral v provincii Faráh na západe Afganistanu. Dve deti tam prišli o život a jedno utrpelo zranenia po tom, ako ich zasiahla paľba z mínometov
Útok na pôrodnicu si podľa afganského ministerstva vnútra vyžiadal najmenej 14 obetí na životoch z radov civilistov vrátane dvoch novorodencov a ďalších minimálne 15 ľudí utrpelo zranenia. Bombový atentátnik v provincii Nangarhár zabil najmenej 24 ľudí a ďalších 68 bolo zranených. K zodpovednosti za tento útok sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS).
Afganský prezident Ašraf Ghaní v utorok v súvislosti s útokmi nariadil bezpečnostným zložkám krajiny obnoviť ofenzívu voči militantnému hnutiu Taliban a ďalším skupinám.
Zmena postavenia afganskej armády prichádza niekoľko mesiacov po tom, čo sa zaviazala reagovať len defenzívne na útoky Talibanu, napísala agentúra AFP. Tento krok mal ukázať dobrú vieru vlády pred prípadnými mierovými rokovaniami s Talibanom. Ten však krok vlády neopätoval a namiesto toho spustil vlnu útokov voči domácim jednotkám, a to v okamihu, keď podpísal dohodu so Spojenými štátmi.
Podľa dohody medzi USA a Talibanom, ktorá bola podpísaná 29. februára, sa Taliban zaviazal zastaviť útoky na americké a koaličné jednotky a súhlasil s mierovými rozhovormi s vládou v Kábule, ktoré sa mali začať po výmene väzňov. Výmenou za to sa americké a iné cudzie jednotky z Afganistanu stiahnu do 14 mesiacov od podpísania dokumentu. USA sa zaviazali, že nebudú útočiť na Taliban, hoci si vyhradili právo podniknúť útok, aby podporili afganské sily, ak by sa dostali pod paľbu. Taliban sa tiež verbálne zaviazal znížiť násilie až o 80 percent a zastaviť útoky na mestské oblasti.