Tri možnosti, ako vyriešiť útok na gréckych hraniciach. Bude sa strieľať?

Tri možnosti, ako vyriešiť útok na gréckych hraniciach. Bude sa strieľať?

Atény 4. marca 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic)

 

Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan pred pár dňami vyhlásil, že nebude viac dodržiavať dohodu s EÚ a vypustí utečencov na hranice Grécka a Bulharska. Tam ich zastavil ostnatý drôt a ozbrojené zložky pohraničníkov daných štátov. Turecko dostáva z Bruselu ťažké miliardy za starosť o rôznych migrantov z Afriky a južnej Ázie, ktorí sa dostali na jeho územie a chcú ísť do Európy. Erdogan teraz týchto ľudí použil ako zbraň a vypustil ich na Európu. Ako to riešiť?

Migranti sa pokúšajú prerezať oplotenie s ostnatým drôtom počas zrážok s príslušníkmi gréckej poriadkovej polície v dedine Edirne na turecko-gréckej hranici Pazarakule

Jedno je isté – proces, aký prebehol v roku 2015, keď sa Balkánom prehnalo okolo milióna ľudí a skončili niekde v západných krajinách, sa tento rok nebude opakovať. Situácia je zásadne iná – azylantské ubytovne sú plné, pokladne obcí a miest sú vyprázdnené a integrácia cudzích etník nenastala takmer žiadna.

Reklama

Dnes si napríklad nemecká vláda nemôže dovoliť prijať väčší počet migrantov, pretože ako píšu otvorene ich médiá, pri najbližších voľbách by vyhrali nacionalisti. Prijímať cudzincov už čiste fyzicky takmer žiadna vláda v Európe nedokáže.

Sú teda tri možnosti:

Reklama

1. Imigrantov prijať a dôsledne ich rozdeľovať po európskych krajinách podla kontingentov.

Za toto riešenie sa vyjadrila asi len predsedníčka strany Zelení, 39-ročná Annalena Baerbock. Podľa nej majú Nemci “aktivovať svoje kapacity na ubytovanie utečencov”. Médiá reagujú pripomenutím, že otázka kvót nie je zvládnutá a krajiny ako Poľsko, Maďarsko a Slovensko efektívne zabránili, aby tento mechanizmus fungoval.

Okrem toho ani obyvateľstvo v Nemecku už veru nie je naklonené brať akýchkoľvek ďalších migrantov – ako dokazuje štúdia o extrémizme, ktorú pravidelne vypracováva strana SPD, dnes už každý druhý Nemec má odmietavý postoj voči “hľadačom azylu”.

 

2. Zaplatiť viac Turecku, aby migrantov chovalo v táboroch.

Reklama

Zahraničný expert strany CDU, Norbert Röttgen sa prihovára za túto možnosť. Podľa neho Turecko spĺňa dôležitú úlohu v boji proti Rusku a Sýrii a preto má byť podporované, aj keď sa jedná o prijatie radikálov zo zvyškov Islamskeho štátu.

Tieto postoje úplne obchádzajú to, že sa títo chlapi sú zabijaci a zločinci, ale aj to, že Erdogan túto vec zámerne a cielene zneužíva. Ustúpiť mu a zaplatiť miliardy by bolo ako ustupovať vydieračovi.

Navyše nie je vôbec isté, či by sa diktátor Erdogan uspokojil s peniazmi, pretože jeho zámer je teraz  jednoducho EÚ trestať.

 

3. Zadržať imigrantov na gréckej hranici.

Reklama

Grécko sa už zrejme rozhodlo pre túto možnosť a privolalo na hranice masívne posily.  Podobne posilnilo patrolovanie vo vodách okolo gréckych ostrovov. Okrem toho aj formálne Grécko nebude prijímať minimálne mesiac žiadne žiadosti o azyl.

Na hraniciach už údajne aj padli nejaké výstražné výstrely. Migranti, ktorí stanujú v zemi nikoho a prespávajú tam pri ohňoch ako v dobe kamennej, už nosili pred kamerami mŕtvolu muža, ktorého mala zabiť grécka guľka. Grécko svoju účasť na incidente poprelo.

V tlači sa zjavujú postoje, ako má napríklad Thomas Jager, expert na medzinárodnú politiku, že „Grécko nemôže násilnú obranu hraníc dlhodobo vydržať“. A EÚ samé o sebe je podľa neho neschopné akcie. Médiá spomínajú  aj akéhosi experta na migráciu Bernda Kaspareka, ktorý mal už v roku 2013 povedať, že zostrené hraničné kontroly sú prejavom „starého myslenia, že je možná politika nulovej migrácie“.

Nuž, ak si médiá musia pomáhať výrokmi z roku 2013, je jasné, že v dnešnej situácii už „experti” radšej nič také nehovoria a že zastaralé sú práve názory, že hranice sa nedajú udržať. Ako všetci vieme, v samom strede Európy viedla železná opona, ktorá vydržala desiatky rokov. Tá bola na nesprávnom mieste, lebo delila súrodencov, ale Európa ako celok sa izolovať chce a bráni sa aj dnes – to dokazujú vojská európskych štátov na hraniciach s Ruskom, najmä v Pobaltí. Čo tam robia, je nejasné, niektorí politici sa už vyjadrujú, že by mali byť stiahnuté ku Tureckým hraniciam, kde hrozí reálne nebezpečenstvo.

Turecko je členom NATO, ako premiér mu od roku 2003 vládne Recep Tayyip Erdogan, od roku 2014 ako prezident a od puču v roku 2016 má v podstate diktátorské právomoci. Turecko aktívne zasahuje do regiónov a bojov na severe Sýrie a Iraku, teda na cudzom území.

Peter Vanád

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:02

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Milan Dörner s Ákosom Gacsalom boli najrýchlejší v K2 na 1000 m na prvých kvalifikačných pretekoch na bratislavskom Zemníku. V C2 zvíťazili Peter Kizek s Eduardom Strýčkom, v K2 žien Hana Gavorová s Hanou Zemánkovou.

Včera 20:01

Tisíce ľudí sa v nedeľu zišli v gruzínskej metropole Tbilisi a žiadali vládu, aby stiahla kontroverzný zákon o “zahraničnom vplyve”. Brusel už medzičasom v varoval, že tento zákon by mohol zmariť ambície Gruzínska stať sa členom EÚ.

Včera 19:23

Na základe nového trestného zákona, ktorý predstaví francúzska vláda, bude osobám odsúdeným za členstvo v organizovaných zločineckých skupinách hroziť až 20 rokov väzenia. V rozhovore pre nedeľnú prílohu týždenníka La Tribune to uviedol francúzsky minister spravodlivosti Éric Dupond-Moretti.

Včera 19:21

Hádzanárky DAC Dunajská Streda zvíťazili v 1. kolo nadstavby o majstra SR nad HK Slovan Duslo Šaľa 36:31.

Včera 19:20

Hádzanári MŠK Považská Bystrica triumfovali v treťom stretnutí semifinále Niké Handball extraligy nad HK Kúpele Bojnice 27:20. V sérii hranej na tri víťazstvá sa dostali do vedenia 2:1 na zápasy. Štvrtý duel je na programe v stredu 1. mája. Víťaz série nastúpi vo finále proti Tatrana Prešov, ktorý zdolal HK Košice 3:0 na zápasy.

Včera 19:20

Futbalisti RCD Mallorca v zostave so slovenským obrancom Martinom Valjentom remizovali v 33. kole španielskej La Ligy na pôde Cadizu 1:1. Po centri Valjenta v 12. minúte otvoril skóre Vadat Muriqi. Domáci vyrovnali v 59. minúte po vlastnom góle Omara Mascarella. Granada zdolala Osasunu Pamplona 3:0.

Včera 19:19

Ukrajinská pohraničná služba vylovila z rieky Tisa, ktorá tvorí časť hranice Ukrajiny s Rumunskom, telá dvoch mužov. Ich totožnosť sa zatiaľ nepodarilo zistiť.

Včera 19:18

Tornáda, ktoré sa v sobotu prehnali americkým štátom Oklahoma, si vyžiadali najmenej dve obete na životoch. V nedeľu o tom informovali tamojšie úrady, ktoré dodali, že jednou z obetí je dieťa.

Včera 19:16

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj v nedeľu priznal, že situácia ukrajinskej armády na frontovej línii sa zhoršila, a potvrdil, že Rusko v poslednom čase dosiahlo na bojisku viacero úspechov.

Včera 19:13

Rakúski colníci objavili 700.000 eur v hotovosti v batožine na letisku vo Viedni, ktorá patrila dvom bratrancom cestujúcim do Istanbulu. V nedeľu o tom informovalo rakúske ministerstvo financií.

Včera 18:06

Ruská priemyselná výroba a investície stagnujú, vývoz tovaru sa naďalej zhoršuje a ziskovosť vo väčšine odvetví klesá. Uviedol to ruský think tank blízky vláde.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali