Začína sa pohľadom na celodennú prácu ženy, ktorá spočíva v tom, že z kanalizácie vyberá kal. Čo sa iným môže zdať nechutné, pre ňu je to zlatá baňa. Pracuje takto v meste Shenzen ako pešiak tzv. „gutter oil“ priemyslu. Po desiatich rokoch práce si zarobila toľko, aby si mohla postaviť dom pre svoju rodinu v rodnej dedine.
Kal končí v spracovateľskej dielni, kde sa kombinuje s odpadom so živočíšnymi tukmi a vytvára sa recyklovaný olej, ktorý sa stáča do sudov a dodáva sa do reštaurácii a stánkov s rýchlym občerstvením. Olej je oceňovanou komoditou, keďže smaženie na wok panvici je základom dennej prípravy jedál.
Vysoký profit z produkcie kanalizačného oleja – “gutter oil” sa ukázal neodolateľný. Čínski experti odhadujú, že jeden z desiatich olejov na čínskom trhu je gutter oil, ktorý obsahuje karcinogény a ďalšie toxíny škodlivé pre ľudský organizmus. Ročne takto vyrobia 3 milióny ton tohto oleja.
Čínska vláda prijala ochranné zákony s pokutami pre obchodníkov s jedovatými produktmi. Veľa čínskych konzumentov však pochybuje, že sa gutter oil neobjaví na ich tanieroch.
Neostáva nám len sa s tým zmieriť, hovorí miestny obyvateľ v reportáži. „V našej súčasnej spoločnosti sa každý snaží každého oklamať. Nedá sa s tým nič robiť.“
Pavol Novak