To najdôležitejšie z Ukrajiny – Bennett sa opýtal Putina: Dávate mi slovo, že nezabijete Zelenského?

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole)

Aktualizované 5. februára 2023 18:35

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

18:20 – Americké tanky M1 Abrams sú pre ukrajinskú armádu menej vhodné ako nemecké tanky Leopard 2, uviedol denník Financial Times.

Hlavným rozdielom medzi Abramsom a Leopardom je plynový turbínový motor Honeywell AGT s výkonom 1 500 koní. Podľa Stephena Biddla, vedúceho pracovníka Rady pre zahraničné vzťahy pre obrannú politiku, motor poskytuje “veľmi vysoké zrýchlenie výmenou za veľmi vysokú spotrebu paliva”. Jeho zložitosť si vyžaduje dlhší výcvik posádky.

Okrem dôkladnej údržby musí byť Abrams neustále zásobovaný veľkým množstvom náhradných dielov a zásobovacia sieť sa nachádza v USA.

 

17:30 – Večerné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

Nepriateľ sa preskupuje a vedie ofenzívu na tých istých piatich smeroch – Kupianske, Liman, Bachmut, Avdijivka a Novopavlivske.

Rusi počas dňa podnikli štyri raketové útoky na civilné ciele: 2 v Charkove a 2 v Družkovke. Našťastie nedošlo k žiadnym obetiam na životoch.

Medzi ukrajinskými osadami, ktoré boli vystavené nepriateľskému ostreľovaniu, sa spomína aj Bilohorivka. Luhanský gubernátor Gajdaj predtým vyhlásil, že dedina je pod kontrolou AFU, hoci Rusko tvrdilo opak.

Najväčší počet ostreľovaných osád je stále v Záporožskom smere. Dnes ich je viac ako 20.

Ukrajinské letectvo vykonalo deväť presných zásahov na miesta sústredenia nepriateľa.

 

16:20 – Minister obrany Reznikov prisľúbil, že Ukrajina nezasiahne Rusko raketami dlhšieho doletu. Povedal to dnes na tlačovej konferencii v Kyjeve

“Našim partnerom oficiálne vyhlasujeme, že na ostreľovanie ruského územia nepoužijeme zbrane poskytnuté zahraničnými partnermi. Ruské jednotky ostreľujeme len na dočasne okupovanom ukrajinskom území,” povedal Reznikov.

 

16:15 – Rusko tvrdí, že ukrajinské špeciálne služby majú údajne v úmysle uskutočniť v blízkej budúcnosti “rozsiahlu provokáciu” v Kramatorsku, aby potom obvinili Rusko z vojnových zločinov.

Uvádza sa to v naliehavom vyhlásení ruského Medzirezortného koordinačného štábu pre humanitárnu pomoc.

Podstatou akcie je podľa ruského velenia údajné bombardovanie budov narkologickej a onkologickej ambulancie, ako aj prvej mestskej nemocnice v Kramatorsku. Môže za to Rusko.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že novinári zo západných médií už pricestovali do Kramatorska, aby informovali o akcii, a boli ubytovaní v hoteli Sapphire. A personál uvedených nemocníc už údajne prešiel na vzdialený pracovný režim.

Cieľom akcie je podľa ruskej verzie vytvoriť na Západe verejnú mienku “priaznivú pre transfer rakiet s väčším doletom na Ukrajinu”.
Ukrajina sa k týmto obvineniam zatiaľ nevyjadrila.

Nálety na východnej Ukrajine.
Nálety na východnej Ukrajine.

15:50 – Ďalší zaujímavý moment z veľkého rozhovoru s bývalým izraelským premiérom Jaftalim Bennettom, ktorý dnes médiá značne citujú. Podľa Bennetta počas jedného z telefonátov ruskému prezidentovi povedal, že v rámci humanitárnej pomoci otvorí vo Ľvove vojenskú nemocnicu.

“Putin na to reagoval slovami: “Ak mi sľúbite, že nemocnicu nebudete používať ako úkryt pre vojakov alebo zbrane, ak ju nebudete využívať na vojenské účely, potom nie je problém. Pošlite mi súradnice a ja sa postarám o to, aby to nevyletelo do vzduchu,” spomína Bennett. Treba poznamenať, že izraelská poľná nemocnica “Shining Star” bola nasadená v jednom z okresov Ľvovskej oblasti koncom marca 2022, ako informovali ukrajinské úrady. Proti zariadeniu neboli hlásené žiadne zásahy.

 

15:45 – Na jar sa očakáva príchod raketových systémov zem-vzduch SAMP/T-Mamba, ktoré sú schopné zneškodniť údery balistických rakiet (čo súčasné ukrajinské systémy SAM zatiaľ nedokážu). Generál Mykola Oleščuk, veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny, v to vyjadril dôveru. Vyjadril sa tak v súvislosti s vyslaním niekoľkých protilietadlových jednotiek na Západ na výcvik SAMP/T.

“Tešíme sa na našich špecialistov, pretože na jar sa na Ukrajinu nevrátia s prázdnymi rukami, ale so znalosťami, zručnosťami a samotnými komplexmi SAMP/T-Mamba,” povedal Oleščuk.

 

14:55 -Ukrajina očakáva ruský útok vo februári, keďže vie, že nepriateľ si potrpí na dátumy a výročia. Minister obrany Oleksij Reznikov to povedal na dnešnej tlačovej konferencii. Povedal, že AFU je na to pripravená, pretože takýto zámer Ruska je ľahko predvídateľný (“Neexistujú žiadne neočakávané veci”). Prebieha systematická akumulácia rezerv.

Ukrajinské jednotky sa zatiaľ držia na východe krajiny, kde situácia zostáva “zložitá, ale kontrolovaná”.

 

14:50 – Ukrajinské orgány reagovali na rozhovor s bývalým izraelským premiérom Naftalim Bennettom, ktorý okrem iného tvrdil, že Ukrajina a Rusko sú blízko k zmiereniu pod podmienkou, že sa Ukrajina vzdá členstva v NATO a neutrálneho postavenia. Rozhovory však vtedy stroskotali, pretože Západ chcel Putina poraziť všetkými prostriedkami.

Okrem toho Bennett povedal, že Putin mu sľúbil, že Zelenského nezabije. Potom ukrajinský prezident opustil svoj bunker.

“Putin údajne poskytol “záruky, že nebude zabíjať” a “Západ prerušil perspektívne rokovania”. Ale to všetko je fikcia. Za inváziou nie je “rozširovanie NATO, bezpečnostné záruky alebo sankcie, ale snaha Ruska zničiť Ukrajinu a zabiť Ukrajincov,” napísal Jermakov poradca Michail Podoljak.

K tejto otázke sa vyjadril aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba: “Putin v minulosti sľuboval, že neobsadí Krym, že neporuší minské dohody, že nenapadne Ukrajinu, ale všetko to urobil. Nenechajte sa oklamať: je to skúsený klamár. Vždy, keď sľúbil, že nič neurobí, bolo to súčasťou jeho plánu.”

 

14:45 – Ruský prezident Vladimir Putin sa počas telefonátov s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom nevyhrážal jemu osobne ani Nemecku. Šéf vlády v Berlíne to povedal v rozhovore pre nedeľník Bild am Sonntag.

 

13:30 – Bilohorivka v Luhanskej oblasti je pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl, uviedol v televíznom maratóne šéf Luhanskej oblastnej správy Serhij Hajdaj.

“Situácia je napätá, ale pod kontrolou našej armády. Všetky tie fámy, že “ofenzíva v plnom rozsahu sa začne o 15 minút”, sú nepravdivé. Všetci jasne chápu, koľko rezerv sa presúva a čo sa deje v prvej línii. Každý je pripravený bojovať,” povedal Haidai.

ĽDR predtým tvrdila, že ukrajinské jednotky sa stiahli z Belogorovky. Gajdaj to popiera.

 

13:00 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odobral ukrajinské občianstvo viacerým bývalým vplyvným politikom, ktorí boli zároveň aj občanmi Ruska.

 

12:55 – Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov bude údajne na budúci týždeň pravdepodobne odvolaný zo svojej funkcie. Napísali to v nedeľu internetové noviny Ukrajinska Pravda s odvolaním sa na nemenované vládne a vojenské zdroje.

 

12:50 – Potopení lode s ukrajinským obilím v prístave Reni sú veľmi prehnané, uviedla Správa ukrajinských námorných prístavov. Túto správu rozšírili rumunské médiá. Ako však uvádza AMP, čln sa čiastočne potopil, ale už je opäť na hladine.

“Plavidlo teraz stojí v prístavnej vodnej oblasti v stave spôsobilom na plavbu a posádka na ňom vykonáva drobné opravy. Nie sú žiadne obete,” píše AMP.

 

12:45 – Francúzska televízna stanica Franceinfo uverejnila reportáž o bojoch pri Ugledare, na ktorý útočia ruské jednotky.

“Pravdou je, že ľudské straty sú značné. Moja jednotka prišla v posledných dňoch o šesť mužov,” povedal ukrajinský vojak pre francúzsku televíziu.

Malé banícke mesto, ktoré malo pred vojnou 15 000 obyvateľov, je teraz plné ruín a vyzerá ako mesačná krajina, tvrdia novinári. Ľudia v zimných podmienkach prežívajú, ako sa dá.

Reportáž zobrazuje každodenný život ukrajinských vojakov v malých zákopoch. “Ich každodenný život spočíva v tom, že strieľajú a potom sa ukrývajú vo svojich bunkroch, podzemných úkrytoch s rozlohou len niekoľko metrov štvorcových, aby sa chránili pred ruskou odvetou. Na tvárach vojakov je vidieť vyčerpanie,” hovorí korešpondent Franceinfo.

 

11:15 – Rumunská loď s 860 tonami ukrajinskej pšenice, ktorá sa mala vyvážať do EÚ, sa náhle potopila v prístave Reni v Odeskej oblasti na Dunaji. Informoval o tom rumunský denník Stirile Pro-Tv.

Plavidlo patriace rumunskej spoločnosti z Konstance bolo zakotvené a začalo sa potápať počas nakladania. Päť členov posádky sa spolu s nakladačmi prístavu snažilo zabrániť potopeniu plavidla, vodu vyťahovali žeriavom, ale márne. Pri incidente nedošlo k žiadnym zraneniam.

 

10:50 – Od včera ruské telegramové kanály tvrdia, že ukrajinské jednotky sa údajne začali sťahovať z Bachmutu kvôli hrozbe obkľúčenia.

Jevgenij Prigožin zároveň poprel stiahnutie ukrajinských jednotiek z Bachmutu.

“Objasnenie situácie. Ukrajinské ozbrojené sily nikam neustupujú. Ukrajinské ozbrojené sily bojujú do posledného muža. V severnej štvrti Artemivska (Bachmut – pozn. red. Strana) sa zúrivo bojuje o každú ulicu, každý dom, každé schodisko. AFU neustupuje v severných, južných ani východných štvrtiach,” povedal Prigožin.

Strana tiež uvádza, že táto Prigožinova správa veľmi pripomína jeho vyhlásenie týkajúce sa bojov o Soledar. Ráno 10. januára podobnými slovami poprel fámy, že AFU opúšťa Soledar, ale večer oznámil úplné dobytie mesta.

O niekoľko dní neskôr aj ukrajinské zdroje potvrdili, že práve 10. januára sa ukrajinské jednotky stiahli z väčšiny mesta na jeho severozápadné okraje. Rozsah bojov v Bachmute a Soledare (a veľkosť samotných miest) je však neporovnateľný. Preto sa vývoj situácie v Bachmute môže skutočne veľmi líšiť od toho, čo sa stalo v Soledare.

 

10:45 – Podľa Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) sa dá len ťažko očakávať, že Rusi začnú vážnu ofenzívu smerom na Záporožie. Analytici ISW upozorňujú na vyhlásenie poradcu mariupolského primátora Petra Andrušenka, že ruskí vojaci v tomto meste dostali rozkaz začať útočné operácie proti Ugledaru, oblastiam juhozápadne od Bachmutu, ako aj mestu Záporožie a Záporožskej oblasti.

Andrušenko dodal, že Rusko tiež buduje sily v kasárňach a osadách na cestách vedúcich k predsunutým pozíciám a že Rusko presunulo do Mariupoľa a jeho okolia ďalších 10 000 až 15 000 vojakov, čím sa ich počet zvýšil na 30 000.

Je však nepravdepodobné, že Rusi majú dostatok síl na ofenzívu vo všetkých týchto smeroch, pochybuje ISW. “Rozhodujúce útočné operácie Ruska pravdepodobne nebudú zamerané na mesto Záporožie zo západnej línie frontu Doneck – Záporožie, keďže ruská armáda pokračuje v prípravách na ofenzívu v západnej Luhanskej oblasti. Rusko sústreďuje jednotky a vojenskú techniku na rozhodujúcu ofenzívu v západnej Luhanskej oblasti a v oblastiach Bachmutu,” píše inštitút vo svojej najnovšej správe.

 

9:20 – Bakhmut sa dostáva do čoraz väčšej izolácie, informovala britská spravodajská služba. Tvrdí, že Ruská federácia dosiahla v uplynulom týždni malé úspechy pri pokuse o obkľúčenie mesta.

“M03 a H32, dve hlavné cesty do mesta pre ukrajinských obrancov, sú teraz pravdepodobne ohrozené priamou paľbou po ruskej ofenzíve,” uvádza sa v novej spravodajskej správe.

Začiatkom tohto týždňa sa wagnerovci pravdepodobne zmocnili vedľajšej cesty spájajúcej Bachmut s mestom Seversk.

Ukrajinským silám však zostáva niekoľko alternatívnych zásobovacích trás, uviedla rozviedka.

 

9:15 – Situácia na frontových líniách na východe Ukrajiny sa vyostruje a Rusko do bojov nasadzuje čoraz viac a viac vojakov, uviedol v noci na nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

8:20 – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že uvažuje o poskytnutí protiraketového systému Iron Dome Ukrajine, ale nie je pripravený “dať konečné sľuby”. Zvažuje aj alternatívy k Dome.

“Zvážime, čo je k dispozícii, naše politiky a naše záujmy v regióne. Izrael by mohol prispieť aj v iných oblastiach,” povedal Netanjahu pre francúzsku televíziu LCI.

Preto premiér dodal: “Túto otázku skúmame v súlade s našimi národnými záujmami, máme aj iné úvahy. Najmä veľmi tesná operačná blízkosť medzi izraelskými a ruskými vzdušnými silami. Ich lietadlá operujú v sýrskom vzdušnom priestore, zatiaľ sme sa vyhli akejkoľvek konfrontácii. Nechceme vojenskú konfrontáciu s Ruskom. Musíme brať do úvahy skutočnosti, ktoré iné krajiny nemajú.

 

8.15 – Ráno zasiahli mesto Charkov dve rakety, pravdepodobne z komplexu S-300.

 

8:10 – Putin na stretnutí s vtedajším izraelským premiérom Naftalim Bennettom v prvých dňoch vojny prisľúbil, že Zelenského nezabije. Putin Bennetta ubezpečil: “Nebudem zabíjať Zelenského,” uviedli izraelské médiá.

Bennett odpovedal: “Musím pochopiť, že mi dávate slovo, že Zelenského nezabijete.” A Putin opäť prisľúbil, že to neurobí. Bennet potom cestou z Kremľa na letisko zavolal Zelenskému a povedal mu, že mu nehrozí nebezpečenstvo smrti. “Si si istý?” – opýtal sa Zelenskyj.

“Na sto percent,” odpovedal Bennett. O niekoľko hodín neskôr sa Zelenskyj podľa jeho slov vrátil do svojej kancelárie z bunkra, kde sa predtým skrýval, a natočil video, v ktorom povedal, že sa nebojí.

Bývalý izraelský premiér tiež vysvetlil, že do Moskvy odišiel na Zelenského žiadosť, aby rokoval o ukončení vojny. Všetko, čo Bennett urobil, “bolo dohodnuté so Spojenými štátmi, Nemeckom a Francúzskom”.

 

8:05 – Bombové útoky v Charkove. Regionálny guvernér Oleg Sinegubov potvrdil raketové útoky.

 

8:00 – Najdôležitejšie informácie z dnešnej rannej správy generálneho štábu AFU.

1. Rusko postupuje už v piatich smeroch: Kupianske, Liman, Bachmut, Avdijivka a Novopavlivske.

2. nepriateľské útoky sú v oblastiach odrazené:
– Šipilovka a Kreminna, Luhanská oblasť.
– Verchnekamenskoje, Blagodatnoje, Krasnaja Gora, Paraskovijivka, Bachmut, Ivanovskoje a Kleščevka v Doneckej oblasti.

 

7:40 – Kanada poslala Ukrajine prvý z niekoľkých tankov Leopard 2, ktorých presun je naplánovaný. “Lietadlo kanadských vzdušných síl dnes odletelo z Halifaxu s prvým hlavným bojovým tankom Leopard 2 na palube, ktorý naša krajina odovzdáva Ukrajine,” napísala na Twitteri ministerka obrany Anita Anandová.

 

7:30 – “Odovzdávame Ukrajine bomby GLSDB, ktoré jej umožnia strieľať na väčšie vzdialenosti a získať späť svoje územia.” Hovorca Pentagónu to uviedol na brífingu. Agentúra predtým uviedla, že otázku úderov na ruské územie ponecháva na Kyjev. Bomby GLSDB sú schopné preletieť 150 km.

 

7:20 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj súhlasí s tým, že zbrane dodané Západom nebudú na Ukrajine použité na útoky na ruské územie, povedal v nedeľu v rozhovore pre týždenník Bild am Sonntag nemecký kancelár Olaf Scholz.

 

7:10 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odňal občianstvo niekoľkým bývalým vplyvným politikom. Ide o ďalší krok v úsilí ukrajinského lídra “očistiť” krajinu od proruských vplyvov.

 

7:00 – Pohľad ruskej strany k dňu 4.2.

– 63 zajatých vojakov sa vrátilo do Ruska, tvrdí ruské ministerstvo obrany

– V skupine 63 ruských vojakov sú aj osoby “citlivej kategórie”, ktorých výmena bola umožnená vďaka sprostredkovaniu orgánov SAE, uviedlo tiež MO.

– Rusko nestanovuje limity pre svoju reakciu na útoky, v závislosti od povahy hrozby je pripravené použiť všetky druhy zbraní, povedal Medvedev.

– Viacerí britskí predstavitelia boli proti transferu raketových systémov NLAW na Ukrajinu, pretože nechceli provokovať Rusko, povedal Johnson.

– Viac ako 8 000 obyvateľov nových ruských regiónov denne žiada o ruské pasy, uviedlo ruské ministerstvo vnútra

– Ukrajinské jednotky vyradené z predmestia Dvurečnoje v Charkovskej oblasti, Kyjev stratil viac ako 130 vojakov v Kupjanskom a Krasnolimanskom smere za jeden deň, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Ruské letectvo, raketové sily a delostrelectvo zasiahli v noci nadnes ukrajinskú živú silu a vojenskú techniku v 108 oblastiach, dodalo ruské ministerstvo obrany.

– Účastníci samitu Ukrajina – EÚ v Kyjeve budú sklamaní, budú sa zodpovedať verejnosti za financovanie geopolitickej hry “do posledného Ukrajinca”, hovorí Zacharovová.

ukrajina vojna
Mapa bojov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:28

Policajti v Bruseli spustili streľbu na psychiatrického pacienta, ktorý začal byť agresívny a schmatol nôž, a smrteľne ho zranila. Informovala o tom bruselská prokuratúra.

09:23

V Grécku po prvý raz od tragickej zrážky vlakov spred troch týždňov obnovili vlakové spojenie.

09:00

Lyžiarska sezóna na Slovensku pomaly končí. Na veľkonočnú lyžovačku zostanú v prevádzke už len najvyššie položené lokality, vzhľadom na vysoké denné teploty, ktoré znižujú snehovú vrstvu na zjazdovkách.

08:50

Vo veku 80 rokov zomrel bývalý americký basketbalista Willis Reed. V rokoch 1970 a 1973 priviedol New York Knicks v pozícii kapitána k obom ich doterajším titulom v zámorskej NBA. Informáciu priniesol klub.

08:47

Traja ľudia zahynuli a sedem ďalších utrpelo zranenia v noci pri ruskom útoku dronmi v Kyjevskej oblasti. Informovali o tom tamojšie úrady.

08:38

Čínsky prezident Si Ťin-pching odcestoval z Moskvy a ukončil tak návštevu Ruska, počas ktorej absolvoval summit so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Krátko na to odišiel aj japonský premiér Fumio Kišida z Kyjeva.

08:32

Zásoby vody sú vo svete v dôsledku nadmernej spotreby, znečistenia a klimatickej zmeny čoraz viac ohrozené. Organizácia Spojených národov na to upozornila v utorok v správe zverejnenej niekoľko hodín pred začiatkom Konferencie OSN o vode.

08:30

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahuje v stredu od rána na území Bratislavského, Trnavského a Žilinského kraja v rámci akcie Chikara 2 v súvislosti s drogovým biznisom. Jej výsledkom je zatiaľ 16 obvinených osôb. Medzi nimi je aj aktívny policajný funkcionár z Trnavy. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

08:27

Taiwan je pripravený na akékoľvek kroky Číny počas nadchádzajúcej zahraničnej cesty taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen. V stredu to uviedol predstaviteľ taiwanského ministerstva obrany.

08:08

Ruské námorné sily skoro ráno “odrazili” útok dronmi na prístav Sevastopol na Krymskom polostrove, anektovanom Moskvou od Ukrajiny. Informoval o tom Kremľom podporovaný gubernátor mesta Michail Razvožajev.

08:06

USA ponúkajú Slovensku za darované stíhačky MiG-29 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď o tom informoval na sociálnej sieti.

07:40

Budúcnosť počasia, klímy a vody naprieč generáciami, tak znie téma tohtoročného Svetového meteorologického dňa. Odborná i laická verejnosť si ho pripomenie vo štvrtok 23. marca, v deň výročia vzniku Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) v roku 1950.

07:36

Ako všeobecné ohrozenie vyšetruje polícia utorkový (21. 3.) požiar na jednom z internátov v Košiciach. Požiar sa zaobišiel bez zranení, z objektu bolo evakuovaných približne 200 ľudí. Na sociálnej sieti o tom informuje košická krajská polícia.

07:33

Viedenské Leopoldovo múzeum sa rozhodlo zavesiť nakrivo 15 obrazov krajinomalieb, aby tak upozornilo na možné dôsledky klimatickej zmeny na životné prostredie.

07:30

Najmenej 11 obetí si v Afganistane a Pakistane vyžiadalo utorkové zemetrasenie s magnitúdou 6,5. Miestne úrady hlásili desiatky zranených.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zvolenská pozvánka na Pochod za mier

0 icon

Zvolen 22. marca 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Ďalšie kolo Pochodov za mier, ktorých prvé kolo bolo vo februári tohto roku po celom Slovensku, opäť rozbiehajú z východu našej vlasti. Pod zvolenským zámkom sa vtedy počas mrazivého dňa pred viac než mesiacom (10.2.2023), ako v treťom meste na Slovensku stretlo stovky ľudí. …

Poslanci začali rokovanie diskusiou o vládnej novele katastrálneho zákona

0 icon

Bratislava 22. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR otvorili 6. rokovací deň aktuálnej 88. schôdze diskusiou o vládnom návrhu novely katastrálneho zákona. V úvode dňa majú v programe viacero návrhov z dielne dočasne povereného vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) Návrh zavádza na základe požiadavky Ministerstva kultúry…

Čo sa to vlastne deje vo Francúzsku? Priame svedectvo Slováka

0 icon

Paríž 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole)   Vo Francúzsku to vrie ako nikde inde v Európe. Zraky ľudí z celej Európy sa tam upierajú s nevyslovenou otázkou, či ľudia v korporátnej demokratúre, aká je dnes na Západe štandardom, majú šancu niečo dosiahnuť protestmi v uliciach Vo Francúzsku je minimálny vek…

NAKA v rámci akcie Chikara 2 obvinila aj policajného funkcionára

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR ) Aktualizované 22. marca 2023 o 8:36 Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahuje v stredu od rána na území Bratislavského, Trnavského a Žilinského kraja v rámci akcie Chikara 2 v súvislosti s drogovým biznisom. Jej výsledkom je zatiaľ 16 obvinených osôb. Medzi nimi je aj…

Predpoveď počasia pre Slovensko na stredu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Počasie.shmú.rtvs) Aktualizované 22. marca 2023 o 8:46 Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Prevažne oblačno. Teploty 13 až 18 stupňov Celzia Na západnom Slovensku prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 5 až 2 a najvyššie denné 15 až 18 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne…

Naď: Takto znie ponuka od vlády USA

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian) Aktualizované 22. marca 2023 o 8:18 USA ponúkajú Slovensku za Ukrajine darované stíhačky MiG-29 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď o tom informoval na sociálnej…

Matovič: “Keď Hlupák prehovorí”

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Igor Matovič sa na sociálnej sieti rozhodol reagovať na Martina Mojžiša, ten pre .týždeň napísal komentár s názvom: "Vojna v Iraku bola úplne správna" "Dvadsať rokov po útoku spojencov na Irak Saddáma Husajna budú po celom svete prevládať negatívne hodnotenia. Takže…

V Moskve sme boli svedkami histórie, ktorá bude mať dôsledky

0 icon

Moskva 22. marca 2023 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Pavel Byrkin, Sputnik, Kremlin)   Sú okamihy, ktoré menia svet, píše Larry Johnson. Hitlerova invázia do Sovietskeho zväzu 22. júna 1941 bola jedným z nich. Ďalším bol japonský útok na Pearl Harbor 7. decembra 1941, ako aj 9. november 1989, keď bol zbúraný múr v Berlíne.…

Podstupuje Putin riziko, keď ide na samit BRICS do Južnej Afriky?

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP/Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin, Facebook)   Medzinárodný trestný súd treba na medzinárodnej scéne ukončiť, súd i tak spáchal samovraždu Hovorca prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Vincent Maguenya zažil svoju "chvíľu slávy", keď komentoval rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) "zatknúť" ruského prezidenta Vladimira Putina. Uviedol, že krajina si…

Fehérváry mal asistenciu, Ovečkin dal 40. gól a prekonal rekord Gretzkého

0 icon

New York 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook) Aktualizované 22. marca 2023 o 9:05 Slovenský obranca Martin Fehérváry si v zámorskej hokejovej NHL pripísal ďalšiu asistenciu, no jeho Washington prehral doma s Columbusom 6:7 po predĺžení. Jeden presný zásah v drese domácich zaznamenal Alexander Ovečkin a už v 13. sezóne v profilige tak…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Slavěna Vorobelová

Rusko a Čína ako kati dolára

0icon

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceh

Marek Brna

Slovania by sa mali dať znovu dokopy

0icon

Pred 89.rokom sme ako Československo boli pilierom východného bloku. So Sovietskym zväzom sme tvorili kostru RVHP a Varšavskej zmluvy. Slovania tvorili gro socialistického tábora. 40 rokov slovanskej vzájomnosti nás nezbavilo štátneho majetku a pojem Československo niečo znamenal. Dnes tomu tak nie je. Sme typická kolonizovaná krajina zbavená suverenity - materiálnej…

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a i

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali