Európska centrálna banka (ECB) v pondelok upozornila na „nové výzvy“ – od obchodných napätí až po umelú inteligenciu – ktoré môžu spôsobiť vyššiu kolísavosť inflácie, a prisľúbila flexibilitu vo svojej menovej politike. Varovanie zaznelo v rámci prvej veľkej revízie stratégie ECB od roku 2021, po niekoľkých búrlivých rokoch, keď banka musela čeliť historickému nárastu spotrebiteľských cien.
Frankfurtská inštitúcia, ktorá stanovuje úrokové sadzby pre 20 krajín eurozóny, ponechala svoj inflačný cieľ na úrovni dvoch percent.
Hackeri napojení na Irán pohrozili, že zverejnia ďalšiu e-mailovú komunikáciu osôb z okolia amerického prezidenta Donalda Trumpa. K rovnakému incidentu došlo pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2024, informujú správy agentúry Reuters.
Na snímke stredopoliara kapitán ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss ml.Čítať viac|10:11
Tropická búrka Flossie, ktorá sa nachádza v blízkosti juhozápadného tichomorského pobrežia Mexika, v pondelok zosilnela na hurikán prvej kategórie. Sprevádza ju vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, uviedlo americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami. Informovala podľa správy agentúry AP.
Americký prezident Donald Trump v pondelok podpísal memorandum, ktorým sprísnil politiku Spojených štátov voči Kube, a zrušil opatrenia zavedené svojím predchodcom Joeom Bidenom, uviedol Biely dom. Informovali o tom správy agentúr AP a Reuters.
09:13
Salvádorská vláda v pondelok oznámila zadržanie desiatok stredoškolákov pre údajnú snahu vytvoriť zločinecký gang. Informovala o tom správa agentúry AFP.
Je to prvýkrát od marca 2022, čo úrady oznámili pokus o vznik novej zločineckej skupiny.
09:05
Sedemdesiatročný muž zahynul v pondelok na severozápade Talianska počas prívalových povodní vyvolaných silnými lejakmi. K tomuto úmrtiu došlo horskej obci Bardonecchia v regióne Piemont, pričom predseda tamojšej regionálnej vlády Alberto Cirio v súvislosti s ním poukázal na čoraz častejšie extrémnejšie výkyvy počasia. Informovala o tom agentúra AFP.
Viac ako 14 miliónov najzraniteľnejších ľudí na svete, z ktorých tretinu tvoria malé deti, by mohlo zomrieť v dôsledku škrtov administratívy Donalda Trumpa. Uvádza to výskum zverejnený v utorok, informovala o tom správa agentúry AFP.
Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) zabezpečovala viac než 40 percent celosvetového humanitárneho financovania, kým sa Donald Trump v januári vrátil do Bieleho domu.
08:33
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v pondelok večer vylúčil, že by rokovania o jadrovom programe so Spojenými štátmi mohli byť obnovené v krátkom čase. Podľa jeho slov Teherán najprv potrebuje záruky, že nebude opäť napadnutý, uvádza správa agentúry AFP.
Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí / TASR/AP-Hassan Ammar08:25
Turecká prokuratúra v pondelok vydala zatykač na štyroch zamestnancov satirického časopisu Leman pre karikatúru proroka Mohameda. Na ilustrácii si najvýznamnejší prorok islamu podáva ruku s Mojžišom na oblohe nad mestom, ktoré je bombardované. Informovala o tom agentúra AFP.
Na snímke Mette Frederiksenová / Foto: TASR/AP-Mindaugas KulbisČítať viac|07:59
Americký prezident Donald Trump nasledujúci pondelok privíta izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na rokovaniach v Bielom dome. Informoval o tom predstaviteľ americkej administratívy pod podmienkou anonymity, informovali o tom správy svetových agentúr.
„Myslíme si, že do týždňa dosiahneme prímerie v Gaze,“ vyhlásil v piatok americký prezident bez ďalších podrobností.
07:35
Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu v pondelok oznámil, že koncom minulého týždňa čelil „kybernetickému bezpečnostnému incidentu“. Podľa agentúry AFP ide už o druhý kyberútok na túto inštitúciu za uplynulé dva roky.
07:21
Izraelský minister obrany Jisrael Kac v pondelok vyhlásil, že koniec vojny v Pásme Gazy je blízko. Pripomenul však, že cieľom Izraela je prepustenie všetkých rukojemníkov a porážka palestínskeho militantného hnutia Hamas. Informovala o tom správa agentúry DPA.
06:55
Najmenej 36 ľudí zahynulo pri výbuchu v chemickej továrni pri meste Hajdarábad, ktoré je metropolou indického štátu Telangána. Ďalších 36 osôb utrpelo zranenia, pričom viacerí z nich sú v kritickom stave. Oznámili to v pondelok tamojšie úrady, informovali agentúry DPA a Reuters.
06:46
Trump dnes podpíše dekrét o zrušení sankcií proti Sýrii s cieľom podporiť „mier a stabilitu“ v krajine, oznámila na brífingu tlačová tajomníčka Bieleho domu Caroline Levittová.
Uviedla, že sa to netýka bývalého prezidenta krajiny Asada a jeho okolia.
To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kyjev vyzýva utečencov, aby strávili zimu v zahraničí
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií
Na snímke bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev (druhý zľava) počas navštevy špičkovej ruskej továrne na výrobu tankov v meste Nižnij Tagil na Urale
Kyjev 25. októbra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin, screenshot, Facebook)
▶❚❚↻
.
19:41 -Putin sa na samite G20 pravdepodobne nezúčastní, zatiaľ čo ruskú delegáciu povedie predseda vlády Michail Mišustin.
Informovala o tom agentúra Baza s odvolaním sa na zdroje z ruskej prezidentskej administratívy.
“Táto otázka ešte nie je definitívne vyriešená, ale je veľmi pravdepodobné, že na čele ruskej delegácie bude premiér,” uviedol zdroj.
.
Putin predtým povedal, že sa definitívne nerozhodol o svojej osobnej účasti na samite.
Samit G-20 sa uskutoční 15. – 16. novembra na Bali.
19:26 – Rusko umelo zdržiava inšpekcie lodí v Bospore, čo vedie k vytvoreniu fronty viac ako 170 lodí.
Túto informáciu Suspiľnomu oznámilo ministerstvo infraštruktúry.
.
“Vzhľadom na to, že Rusko umelo zdržiava inšpekcie lodí v Bospore (čo viedlo k vytvoreniu fronty viac ako 170 lodí), ukrajinské prístavy sú nútené pracovať len na 25-30 % svojej kapacity,” uviedlo ministerstvo infraštruktúry.
Rusko umelo zdržiava inšpekcie lodí v Bospore, čo vedie k vytvoreniu frontu viac ako 170 lodí
17:48 – Ukrajinci sa dozvedeli, prečo počas výpadku elektriny mizne internet a mobilná komunikácia: spoločnosti Vodafone, Lifecell a Kyivstar uviedli, že ich základňové stanice nefungujú bez svetla.
Informuje o tom TSN.
“Časť základňových staníc spoločnosti je vybavená autonómnymi zdrojmi napájania, ktoré môžu v závislosti od zaťaženia siete pracovať 3 až 4 hodiny. Ak sa počas tohto obdobia neobnoví dodávka elektrickej energie, spoločnosť využíva mobilné dieselové generátory na pokračovanie práce základňových staníc. Zamestnanci spoločnosti alebo zmluvní dodávatelia vykonávajú servis dieselových generátorov a starajú sa o dopĺňanie paliva pre ich nepretržitú prevádzku, kdekoľvek je to možné,” uviedol Kyivstar.
17:45 – Výbuchy sú hlásené v okrese Kachovka v Chersonskej oblasti.
.
17:34 – Putin sa na samite G20 pravdepodobne nezúčastní, zatiaľ čo ruskú delegáciu povedie predseda vlády Michail Mišustin.
Informovala o tom agentúra Baza s odvolaním sa na zdroje z ruskej prezidentskej administratívy.
“Táto otázka ešte nie je definitívne vyriešená, ale je veľmi pravdepodobné, že na čele ruskej delegácie bude premiér,” uviedol zdroj.
Putin predtým povedal, že sa definitívne nerozhodol o svojej osobnej účasti na samite.
Samit G-20 sa uskutoční 15. – 16. novembra na Bali.
17:22 – Ukrajinská vláda žiada utečencov, aby sa počas zimy nevracali do vlasti.
Uviedla to v utorok vicepremiérka Iryna Vereščuková, ktorá poukázala na vojnové škody na zásobovaní elektrinou a teplom.
.
17:07 – USA dodali Ukrajine od začiatku vojny viac ako milión nábojov.
Tieto údaje zverejnilo ministerstvo obrany USA.
Konkrétne sa uvádza, že Ukrajina dostala:
– 903 tisíc nábojov M795 kalibru 155 mm pre americké húfnice M777,
– 3 tisíc 155 mm riadených striel dlhého doletu Excalibur M982,
Spojené štáty dodali Ukrajine celkovo viac ako 50 000 ton delostreleckej munície.
14:10 – V Chmelnickom regióne Ukrajiny vypadol internet.
.
Primátor mesta Chmeľnyckoe Oleksandr Simčišin predtým vyhlásil núdzový výpadok elektrickej energie v meste a regióne.
“Približne 60 % spotrebiteľov v meste, ako aj veľká časť nášho regiónu je bez dodávok elektrickej energie,” napísal Simchyshyn vo svojom tg-channel.
V Chmelnickom regióne Ukrajiny vypadol internet
13:49 – Ukrajinskí experti na energetiku pre britský časopis Economist uviedli, že ruská armáda sa starostlivo zameriava na ukrajinskú infraštruktúru a že západné dodávky sú “kvapkou v mori” v porovnaní s tým, čo ruská armáda zničila.
Ruské snahy o znefunkčnenie ukrajinskej kritickej energetickej infraštruktúry sa zdajú byť “kompetentné a účinné”, uviedol časopis s odvolaním sa na expertov.
Situácia na frontoch
13:30 – Zelenskyj: “EÚ bude môcť s našou pomocou nahradiť ruské energetické zdroje a náš vývoz elektriny bude potenciálne jedným zo základných pilierov európskej klimatickej politiky.
Ukrajinské ministerstvo energetiky zároveň predtým uviedlo, že od 11. októbra Ukrajina prestane vyvážať elektrinu, zatiaľ čo šéf Ukrenergo pripustil, že krajina v tejto vykurovacej sezóne prejde na dovoz elektriny z Európy.
Situácia na frontoch
13:17 – Hlavné informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:
.
– Taktické letectvo ruských vzdušných síl zostrelilo v Nikolajevskej oblasti lietadlo MiG-29 ukrajinských vzdušných síl
– Ruské ozbrojené sily odrazili všetky útoky AFU v smere Nikolajev-Krivý Roh,pričom za deň zničili až 130 ukrajinských vojakov
– Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 120 ukrajinských vojakov v smere na Krasnoliman
– Ruské ozbrojené sily porazili AFU, ktorá sa pokúsila zaútočiť na pozície ruských vojsk v smere na Kuzemivku, viac ako 30 ukrajinských vojakov bolo zničených
– Ruská protivzdušná obrana zostrelila 7 striel HIMARS a Smerč MLRS, ako aj 3 rakety HARM
12:46 – Ukrajina doteraz nedostala “ani cent” na realizáciu plánu rýchlej obnovy krajiny v hodnote 17 miliárd dolárov.
.
Prezident Volodymyr Zelenskyj to povedal počas vystúpenia prostredníctvom videolinky na medzinárodnej konferencii o obnove krajiny v Berlíne, informovala agentúra Reuters.
Hlava štátu vyjadrila ľútosť nad nedostatkom zahraničnej pomoci na obnovu republiky a poznamenala, že viac ako tretina ukrajinského energetického sektora bola zničená raketovými údermi.
“Na tej istej konferencii musíme rozhodnúť o pomoci na pokrytie budúcoročného rozpočtového deficitu Ukrajiny. Ide o veľmi významnú sumu peňazí, deficit 38 miliárd dolárov,” dodal.
12:23 – Zelenskyj hovorí, že Ukrajina “nemá ani cent” a vyzýva spojencov, aby poskytli ďalšiu finančnú pomoc vo výške 17 miliárd dolárov, uvádza agentúra Bloomberg.
12:12 -V Ľvovskej oblasti začali vypínať elektrinu
.
11:49 – Osvetlenie v Kišiňove sa zníži, aby sa ušetrila energia vypnutím osvetlenia budov a pamiatok a skrátením času pouličného osvetlenia.
Takéto opatrenia prijmú mestské orgány v očakávaní prísnejších pokynov Národnej komisie pre mimoriadne situácie, uviedol primátor moldavského hlavného mesta Ivan Ceban.
11:43 – Podľa Military Watch mohol Su-57 zasiahnuť lietadlo ukrajinských vzdušných síl na veľmi veľkú vzdialenosť.
Po zničení ukrajinských stíhačiek Su-27 a Su-24 pri pokuse priblížiť sa k Belgorodu sa objavili správy, že ich nezostrelil S-300 s raketou 40P6 alebo 48N6DM, ale ruská stíhačka Su-57.
Su-27 bol zostrelený na vzdialenosť 217 km, čo z neho robí strelu vzduch-vzduch s najdlhším doletom v histórii. Ak to Su-57 naozaj dokáže, potom je to dôležitý míľnik v histórii pilotáže bojových lietadiel, zdôrazňuje americká publikácia.
.
11:40 – V centrálnej časti Odesy a vo viacerých lokalitách v regióne bol zavedený režim výpadkov elektrickej energie, informovali miestne úrady.
V Ternopoľskej oblasti bol hlásený aj harmonogram výpadkov. Tam je 171 obcí bez svetla. Rozhodnutie o odpojení alebo obnovení dodávky elektrickej energie sa prijme v závislosti od zaťaženia sústavy.
Pripomíname, že spoločnosť Ukrenergo dnes zaviedla harmonogram výpadkov elektriny pre spotrebiteľov na celej Ukrajine.
10:48 – Front v chersonskom smere je stabilný a neustále sa posilňuje, uviedol zástupca gubernátora regiónu Kyrylo Stramousov.
Dodal, že chersonské regionálne orgány zaznamenávajú všetky aktivity spiacich buniek v regióne.
.
10:32 – Nemecký systém IRIS-T, ktorý bol nedávno nasadený do bojovej služby na Ukrajine, zostrelí 9 z 10 rakiet, uviedol premiér Denis Šmygaľ.
“Je určite účinný: 9 z 10 rakiet [zničí], v skutočnosti zachráni životy Ukrajincov tým, že zasiahne cieľ. Je to najvyššie číslo, aké sme videli a použili pri akejkoľvek zbrani,” povedal Šmygal na otvorení ukrajinsko-nemeckého hospodárskeho fóra.
Uviedol, že Rusko za posledné dva týždne vypálilo viac ako 300 rakiet na ukrajinskú civilnú, kritickú a energetickú infraštruktúru.
Podľa niektorých správ už nad Kyjevom operuje nemecká protivzdušná obrana.
.
10:25 – Rusko rieši na nových územiach zaujímavú sabotáž
Za odmietnutie prijatia rubľov na okupovaných územiach Chersonskej oblasti “a sabotovanie rozhodnutí administratívy” miestne orgány sľúbili “trest až po vyhostenie na územie Ukrajiny”.
“Zástupca vedúceho Chersonskej oblastnej štátnej správy Kirill Stremousov povedal, že “zlodeji, ktorí sa snažia profitovať z tejto situácie, budú určite postavení pred súd podľa vojnových zákonov”.
Predtým bolo oznámené, že v Chersone prestali hromadne prijímať ruble. Na mnohých čerpacích staniciach a v lekárňach sa platí len v hrivnách.
Aj obyvatelia Chersonu hovoria, že nechcú meniť ruble alebo ich vymieňať za prudko zvýšený kurz 1×2.
10:02 – V Dnepropetrovskej oblasti opäť došlo k výpadkom elektrickej energie, uviedol predseda regionálnej štátnej správy Valentin Rezničenko.
9:54 – Vjačeslav Boguslajev, ktorý je podozrivý zo spolupráce s Rusmi, môže byť vymenený za ukrajinských vojnových zajatcov, ako to bolo v prípade bývalého ukrajinského poslanca Viktora Medvedčuka, povedal poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak pre televízny kanál Real Time.
“Na Medvedčukovi vidíte – vyťažili subjekt, získali všetky údaje, svedectvá, odovzdali ho a zobrali svojich ľudí. Dúfam, že využijeme každú príležitosť, aby sme sa vyslobodili našich chlapcov,” povedal Podoljak.
9:48 – Indické ministerstvo zahraničných vecí odporučilo Indom na Ukrajine, aby čo najskôr odišli do susedných krajín, informoval denník The Economic Times.
Veľvyslanectvo v Kyjeve vyzvalo Indov, aby pri odchode z krajiny prijali preventívne opatrenia.
9:40 – Objavili sa nové fotografie bývalého šéfa Roskosmosu Dmitrija Rogozina na fronte – s veliteľmi miestnych formácií – Šachtar, Zlý, Abcház a Eduardom Basurinom, hovorcom “ľudovej milície DĽR”.
.
Rogozin píše, že ide o “mužov, s ktorými som sa spriatelil na fronte a pri nasadení jednotiek”.
Na fotografii je ozbrojený útočnou puškou.
Včera sa objavila prvá fotografia bývalého šéfa Roskosmosu na čele. Tam nedržal zbraň.
Deň predtým sa objavili fámy, že Rogozin chce byť vymenovaný za “hlavu federálneho okruhu”, ktorý by zahŕňal všetky ukrajinské územia anektované Ruskom.
bjavili sa nové fotografie bývalého šéfa Roskosmosu Dmitrija Rogozina na fronte – s veliteľmi miestnych formácií – Šachtar, Zlý, Abcház a Eduardom Basurinom, hovorcom “ľudovej milície DĽR”
9:08 – USA pravdepodobne dodajú Ukrajine protilietadlový systém z éry vojny vo Vietname
USA zvažujú dodať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany HAWK, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na informácie od amerických predstaviteľov.
Stíhacie rakety HAWK budú modernizáciou raketových systémov Stinger, menšieho systému protivzdušnej obrany s kratším doletom, ktoré USA poslali už skôr, uvádza sa v dokumente.
Zariadenie HAWK je založené na technológii z vietnamskej éry, ale bolo niekoľkokrát modernizované, napísala agentúra Reuters.
HAWK pomôže v boji proti iránskym bezpilotným lietadlám.
Agentúre Reuters sa nepodarilo zistiť, koľko systémov a rakiet HAWK je k dispozícii na presun na Ukrajinu. Biely dom sa k tomu odmietol vyjadriť.
MIM-23 HAWK (Mobile Interceptor Missile, Homing All the Way Killer) bol určený na ničenie lietadiel a neskôr bol upravený na zachytávanie rakiet počas letu. Do služby bol prijatý v roku 1960 a odvtedy bol niekoľkokrát modernizovaný.
Na snímke MIM-23 HAWK
9:02 – Ruské sily sa pravdepodobne pripravujú na obranu Chersonu a úplne sa nestiahnu z pravobrežnej časti regiónu, uviedol Americký inštitút pre vojenské štúdie.
To je v rozpore so správami o stiahnutí ruských jednotiek z pravého brehu Dnepra, píše organizácia.
“Ruské jednotky začali čiastočné sťahovanie zo severozápadnej časti Chersonskej oblasti, pričom sa ešte stále pripravovali na obranu Chersonu. V čase písania tejto správy sa ešte nezačali úplne sťahovať z mesta alebo regiónu,” uvádza sa v správe.
Napriek tomu je pozícia Ruska v severnej časti Chersonskej oblasti pravdepodobne nestabilná. Podľa Američanov je pravdepodobné, že ukrajinské jednotky obsadia túto časť regiónu do konca roka.
.
Pripomíname, že ukrajinské Hlavné riaditeľstvo rozviedky sa domnieva, že Rusi neplánujú ustúpiť z Chersonu. Šéf Štátnej spravodajskej služby Budanov označil informácie o stiahnutí ruských vojsk odtiaľ za “informačnú operáciu”.
Ruské sily sa pravdepodobne pripravujú na obranu Chersonu a úplne sa nestiahnu z pravobrežnej časti regiónu
8:24 – Pred televíznou a rozhlasovou spoločnosťou v Melitopole vybuchlo auto.
Takto ruské médiá komentujú zvuky, ktoré dnes ráno počuli obyvatelia mesta.
8:19 – Rusko od invázie na Ukrajinu stratilo najmenej 23 bojových vrtuľníkov Ka-52.
Podľa britských spravodajských služieb je to takmer polovica celkových strát ruských vrtuľníkov na Ukrajine a viac ako štvrtina všetkých vrtuľníkov Ka-52 vo flotile ruského letectva.
Britské ministerstvo obrany sa domnieva, že ukrajinské prenosné systémy protivzdušnej obrany (MANPADS) tvrdo zasiahli ruské bojové vrtuľníky, pretože často operujú s menej dôsledným krytím bojových lietadiel nad hlavami, než by sa podľa ruskej vojenskej doktríny očakávalo.
Londýn tvrdí, že Ruská federácia si naďalej nedokáže udržať dostatočnú vzdušnú prevahu, aby mohla spoľahlivo poskytovať účinnú blízku vzdušnú podporu v blízkosti frontovej línie, a jej delostrelecká munícia sa míňa.
“Ruskí velitelia sa pravdepodobne budú čoraz častejšie uchyľovať k uskutočňovaniu nebezpečných bojových operácií s vrtuľníkmi ako k jednej z mála dostupných možností, ako poskytnúť priamu podporu jednotkám v boji,” uvádza britská spravodajská služba.
8:00 – Bol zabitý ukrajinský vojenský dôstojník, ktorý vztyčoval vlajku na Hadom ostrove.
7:58 – Podľa regionálnych úradov sa v okrese Nikopol ocitol pod paľbou jeden podnik.
Miestne blogy uvádzajú, že okrem tradičného ostreľovania z MLRS tu boli vypustené aj drony kamikadze.
Podľa regionálnych úradov sa v okrese Nikopol ocitol pod paľbou jeden podnik
7:55 – Nemecký prezident pricestoval do Kyjeva
.
Nemecké médiá informujú, že nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval do Kyjeva.
Je to jeho prvá návšteva Ukrajiny od konfliktu medzi Zelenským a Steinmeierom začiatkom apríla.
Ukrajinský prezident vtedy odmietol Steinmeierov zámer navštíviť Ukrajinu kvôli jej “blízkemu vzťahu k Rusku”.
Potom odmietol ísť do Kyjeva aj nemecký kancelár Olaf Scholz.
V máji sa konflikt vyriešil počas telefonických rozhovorov medzi oboma prezidentmi.
Na snímke nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier
7:52 – Najdôležitejšie momenty z ranného brífingu generálneho štábu Ukrajiny.
1. Počas uplynulých 24 hodín ukrajinské ozbrojené sily odrazili nepriateľské útoky v oblastiach Bachmut, Bilohrovka (Luhanská oblasť), Verchnekamenske, Ivangrad, Kleščeevka, Spornoe, Soledar, Marinka a Nevelske (Donecká oblasť).
Ide o smery Seversk, Bachmut a územia západne od Donecka – Avdejevka a Marinka.
2. Podľa dostupných informácií nepriateľ vytvára obranné pozície na ľavom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti.
Napríklad ženijné jednotky ruskej okupačnej armády zamínovali pobrežie v blízkosti osady Gornostajevka, čím ponechali malé priechody pre prípadný ústup svojich vojsk z pravého brehu.
Pokračuje úsilie o evakuáciu miestnych obyvateľov z Chersonu. Vybavenie a personál všetkých bánk a “správ” boli evakuované z pravobrežnej časti mesta do osád Geničesk a Skadovsk. Prevádzkové služby a zdravotnícky personál sa majú evakuovať. Školy boli zatvorené.
Radi by sme zdôraznili, že ukrajinské Hlavné riaditeľstvo rozviedky sa domnieva, že Rusi neplánujú ustúpiť z Chersonu. Šéf Štátnej spravodajskej služby Budanov označil informácie o stiahnutí ruských vojsk odtiaľ za “informačnú operáciu”.
Samotný generálny štáb v rannom hlásení uvádza, že nepriateľ presúva mobilizované jednotky do dediny Lvivo na pravom brehu Dnepra (východne od Chersonu).
7:49 – Rusko požiadalo Bezpečnostnú radu OSN, aby 25. októbra prerokovala informácie o údajnej príprave provokácie so “špinavou bombou” zo strany ukrajinských orgánov.
Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj.
7:25 – Americké orgány nevedú žiadne vyšetrovanie aktivít Ilona Muska v súvislosti s jeho postojom k vojne na Ukrajine.
Na brífingu to oznámila tlačová tajomníčka Bieleho domu Karin Jean-Pierreová.
Americké médiá predtým informovali, že Biden bude reagovať na Muskovu rétoriku o Ukrajine.
Miliardár vyzýva na ukončenie vojny na základe kompromisu s Ruskom a usporiadanie referenda o štatúte anektovaných území (ponechanie Krymu Moskve).
7:22 -Približne tri štvrtiny Európanov sú nútené znížiť svoje každodenné výdavky na tovar a potraviny v dôsledku rastúcej inflácie a hospodárskej krízy.
Tak to tvrdí agentúra Bloomberg.
71 % nakupujúcich na šiestich kľúčových európskych trhoch výrazne zmenilo svoje nákupné a stravovacie návyky.
Zároveň 58 % obyvateľov znížilo výdavky na základné potreby a 35 % začalo používať úspory alebo si požičalo peniaze na zaplatenie bežných účtov.
7:20 – Píšu o mohutnom výbuchu a požiari v Luhansku.
Na snímke mohutný výbuch a požiar v Luhansku
7:15 – Spoločnosť KFC predáva svoje podnikanie v Rusku miestnej spoločnosti Smart Service Ltd a nakoniec z krajiny odchádza.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Spoločnosť Smart Service Ltd predtým prevádzkovala franšízu KFC v Rusku.
.
Ilustračné foto
7:09 – Výbušné zariadenie poškodilo železničné trate v Brjanskej oblasti Ruskej federácie.
Oznámil to guvernér Alexander Bogomaz.
Podľa neho k výbuchu došlo dnes v noci medzi osadami Novozybkov a Zlynka. Neboli žiadne obete.
7:00 -Najdôležitejšie body večerného prejavu Vladimíra Zelenského:
1. Informoval o novom zasadnutí Štábu najvyššieho veliteľa, na ktorom sa prerokovali otázky zásobovania armády a vojenskej obrany.
2. Nadchádzajúcu zimu označil za najťažšiu v našej histórii.
3. Rozprával o svojom príhovore k Izraelu.
4. Poďakoval generálnemu tajomníkovi OSN za pomoc Ukrajine.
6:58 – Vyšetrovatelia portálov The Insider, Bellingcat a Der Spiegel našli tajnú jednotku v rámci Hlavného výpočtového strediska ruských ozbrojených síl a identifikovali 30 vojenských inžinierov, ktorí navádzali rakety na ukrajinské ciele.
Podľa portálu The Insider sú to väčšinou mladí muži a ženy, ktorí majú skúsenosti s informačnými technológiami a dokonca s vývojom počítačových hier.
6:56 – USA nemajú v úmysle rokovať s Ruskom o Ukrajine “bez účasti Kyjeva”.
Povedal to jeden z predstaviteľov Bieleho domu.
6:54 – Objavila sa fotografia bývalého šéfa Roskosmosu Dmitrija Rogozina, údajne na frontovej línii v Záporožskej oblasti.
Predtým sa objavili fámy, že Rogozin chce byť vymenovaný za “hlavu federálneho okruhu”, ktorý by zahŕňal všetky ukrajinské územia anektované Ruskom.
Na snímke bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin
6:52 – Sily protivzdušnej obrany pracujú v blízkosti Luhanska, informuje RIA Novosti
6:50 – Rusko bude považovať použitie “špinavej bomby” Kyjevom za akt jadrového terorizmu, uviedol ruský veľvyslanec pri OSN Vasiľ Nebenza v liste generálnemu tajomníkovi OSN.
Vyzval Západ, aby ovplyvnil kyjevský režim, aby sa vzdal plánov na takéto provokácie, a zdôraznil, že Rusko nemá v úmysle použiť na Ukrajine jadrové zbrane.
6:48 – Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v reakcii na útoky na ruské mestá vyzval na vymazanie ukrajinských miest z povrchu zemského.
“Naša odpoveď je… podľa môjho názoru slabá. Ak v našom smere, v našom regióne dopadne strela, musíme vymazať mestá z povrchu zemského, aby sme videli vzdialený horizont, aby pochopili, že nemôžu ani pomyslieť na streľbu naším smerom. Nemali by sme sa pozerať na to, čo sa stane zajtra, ak urobíme nejaké rozhodnutie,” povedal Kadyrov v zvukovej správe na svojom kanáli Telegram.
.
Kadyrov sa domnieva, že Západ pravdepodobne nepodnikne žiadne kroky v reakcii.
“Všetko, čo bolo možné, sa už stalo. Horšie to už nebude. Európa nemá silu, čo chce robiť, poslať svojich LGBT ľudí, aby s nami bojovali?” povedal Kadyrov.
Vojenská operácie, 24. októbra 2022
6:45 – Vojenská operácie, 24. októbra 2022. Hlavné z pohľadu ruskej strany:
– Ruské jednotky odrazili útoky ukrajinskej armády na smeroch Kupjansk, Krasno-Limansk, Južno-Doneck a Nikolajev-Krivoj Rog. Zničený bol veľký počet ukrajinských vojakov
– Operačné a armádne letectvo, raketové vojská a delostrelecké údery zasiahli štyri veliteľské stanovištia ukrajinských bezpečnostných síl, 72 delostreleckých jednotiek na palebných pozíciách a živú silu a vojenskú techniku v 174 oblastiach
– Sily protivzdušnej obrany zostrelili tri bezpilotné lietadlá v oblastiach Charkovskej oblasti a Doneckej ľudovej republiky. V oblasti Lysyčanska (LĽR) a Novej Kachovky (Chersonská oblasť) bolo vo vzduchu zničených 21 striel HIMARS a Olha MLRS
– Ruské ministerstvo obrany poskytlo podrobnosti o plánovanej provokácii Kyjeva so “špinavou bombou” alebo jadrovou hlavicou s malým výkonom: jej cieľom je obviniť Rusko, spustiť silnú protiruskú kampaň
– Lavrov povedal, že Rusko má v úmysle otvoriť otázku prípravy “špinavej bomby” v Kyjeve na pôde OSN
– Náčelník ruského generálneho štábu Gerasimov rokoval o plánoch Kyjeva zinscenovať provokáciu s náčelníkom britského generálneho štábu Raidakinom a náčelníkom generálneho štábu USA Millym
– Na celom území Ukrajiny bol vyhlásený letecký poplach. Na Ukrajine sa začali núdzové odstávky v Chmelnickej a Čerkaskej oblasti – elektrická sieť nevydrží zaťaženie
– Ukrajinské jednotky vypálili 19 rakiet HIMARS a Olha na Novú Kachovku a tri rakety zasiahli vodnú elektráreň Kachovka. Žiadne kritické poškodenie vodnej elektrárne, vodná elektráreň je naďalej v prevádzke
Európska centrálna banka (ECB) v pondelok upozornila na „nové výzvy“ – od obchodných napätí až po umelú inteligenciu – ktoré môžu spôsobiť vyššiu kolísavosť inflácie, a prisľúbila flexibilitu vo svojej menovej politike. Varovanie zaznelo v rámci prvej veľkej revízie stratégie ECB od roku 2021, po niekoľkých búrlivých rokoch, keď banka musela čeliť historickému nárastu spotrebiteľských cien.
Frankfurtská inštitúcia, ktorá stanovuje úrokové sadzby pre 20 krajín eurozóny, ponechala svoj inflačný cieľ na úrovni dvoch percent.
Hackeri napojení na Irán pohrozili, že zverejnia ďalšiu e-mailovú komunikáciu osôb z okolia amerického prezidenta Donalda Trumpa. K rovnakému incidentu došlo pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2024, informujú správy agentúry Reuters.
Na snímke stredopoliara kapitán ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss ml.Čítať viac|10:11
Tropická búrka Flossie, ktorá sa nachádza v blízkosti juhozápadného tichomorského pobrežia Mexika, v pondelok zosilnela na hurikán prvej kategórie. Sprevádza ju vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, uviedlo americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami. Informovala podľa správy agentúry AP.
Európska komisia oznámila dosiahnutie revidovanej verzie obchodnej dohody s Ukrajinou, ktorá nahradí dočasný povojnový rámec dlhodobou, ale o čosi skromnejšou…
01. 07. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
01. 07. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
Pokračuje škandál medzi Ruskom a Azerbajdžanom. Vyvolali ho, pripomeňme, tvrdé hromadné zatýkania členov azerbajdžanskej diaspory v Jekaterinburgu, pri ktorých zahynuli…
01. 07. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
01. 07. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Európski politici si uvedomili „neznesiteľné dôsledky“ pokračovania bojov na Ukrajine, povedal turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan v televízii A-haber
01. 07. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
01. 07. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Bývalý minister Juraj Draxler informuje na sociálnej sieti o tom ako „časť kaviarenských intelektuálov“ doteraz obhajuje vyhladzovanie na Blízkom východe.…
01. 07. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
01. 07. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu Kellogg kritizoval vyjadrenia hovorcu Kremľa Peskova, že pokrok mierových rokovaní závisí od USA a Ukrajiny
01. 07. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
01. 07. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
NAŽIVO
Európska centrálna banka (ECB) v pondelok upozornila na „nové výzvy“ – od obchodných napätí až po umelú inteligenciu – ktoré môžu spôsobiť vyššiu kolísavosť inflácie, a prisľúbila flexibilitu vo svojej menovej politike. Varovanie zaznelo v rámci prvej veľkej revízie stratégie ECB od roku 2021, po niekoľkých búrlivých rokoch, keď banka musela čeliť historickému nárastu spotrebiteľských cien.
Frankfurtská inštitúcia, ktorá stanovuje úrokové sadzby pre 20 krajín eurozóny, ponechala svoj inflačný cieľ na úrovni dvoch percent.
Hackeri napojení na Irán pohrozili, že zverejnia ďalšiu e-mailovú komunikáciu osôb z okolia amerického prezidenta Donalda Trumpa. K rovnakému incidentu došlo pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2024, informujú správy agentúry Reuters.
Na snímke stredopoliara kapitán ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss ml.Čítať viac|10:11
Tropická búrka Flossie, ktorá sa nachádza v blízkosti juhozápadného tichomorského pobrežia Mexika, v pondelok zosilnela na hurikán prvej kategórie. Sprevádza ju vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, uviedlo americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami. Informovala podľa správy agentúry AP.
Americký prezident Donald Trump v pondelok podpísal memorandum, ktorým sprísnil politiku Spojených štátov voči Kube, a zrušil opatrenia zavedené svojím predchodcom Joeom Bidenom, uviedol Biely dom. Informovali o tom správy agentúr AP a Reuters.
09:13
Salvádorská vláda v pondelok oznámila zadržanie desiatok stredoškolákov pre údajnú snahu vytvoriť zločinecký gang. Informovala o tom správa agentúry AFP.
Je to prvýkrát od marca 2022, čo úrady oznámili pokus o vznik novej zločineckej skupiny.
09:05
Sedemdesiatročný muž zahynul v pondelok na severozápade Talianska počas prívalových povodní vyvolaných silnými lejakmi. K tomuto úmrtiu došlo horskej obci Bardonecchia v regióne Piemont, pričom predseda tamojšej regionálnej vlády Alberto Cirio v súvislosti s ním poukázal na čoraz častejšie extrémnejšie výkyvy počasia. Informovala o tom agentúra AFP.
Viac ako 14 miliónov najzraniteľnejších ľudí na svete, z ktorých tretinu tvoria malé deti, by mohlo zomrieť v dôsledku škrtov administratívy Donalda Trumpa. Uvádza to výskum zverejnený v utorok, informovala o tom správa agentúry AFP.
Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) zabezpečovala viac než 40 percent celosvetového humanitárneho financovania, kým sa Donald Trump v januári vrátil do Bieleho domu.
08:33
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v pondelok večer vylúčil, že by rokovania o jadrovom programe so Spojenými štátmi mohli byť obnovené v krátkom čase. Podľa jeho slov Teherán najprv potrebuje záruky, že nebude opäť napadnutý, uvádza správa agentúry AFP.
Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí / TASR/AP-Hassan Ammar08:25
Turecká prokuratúra v pondelok vydala zatykač na štyroch zamestnancov satirického časopisu Leman pre karikatúru proroka Mohameda. Na ilustrácii si najvýznamnejší prorok islamu podáva ruku s Mojžišom na oblohe nad mestom, ktoré je bombardované. Informovala o tom agentúra AFP.
Na snímke Mette Frederiksenová / Foto: TASR/AP-Mindaugas KulbisČítať viac|07:59
Americký prezident Donald Trump nasledujúci pondelok privíta izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na rokovaniach v Bielom dome. Informoval o tom predstaviteľ americkej administratívy pod podmienkou anonymity, informovali o tom správy svetových agentúr.
„Myslíme si, že do týždňa dosiahneme prímerie v Gaze,“ vyhlásil v piatok americký prezident bez ďalších podrobností.
07:35
Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu v pondelok oznámil, že koncom minulého týždňa čelil „kybernetickému bezpečnostnému incidentu“. Podľa agentúry AFP ide už o druhý kyberútok na túto inštitúciu za uplynulé dva roky.
07:21
Izraelský minister obrany Jisrael Kac v pondelok vyhlásil, že koniec vojny v Pásme Gazy je blízko. Pripomenul však, že cieľom Izraela je prepustenie všetkých rukojemníkov a porážka palestínskeho militantného hnutia Hamas. Informovala o tom správa agentúry DPA.
06:55
Najmenej 36 ľudí zahynulo pri výbuchu v chemickej továrni pri meste Hajdarábad, ktoré je metropolou indického štátu Telangána. Ďalších 36 osôb utrpelo zranenia, pričom viacerí z nich sú v kritickom stave. Oznámili to v pondelok tamojšie úrady, informovali agentúry DPA a Reuters.
06:46
Trump dnes podpíše dekrét o zrušení sankcií proti Sýrii s cieľom podporiť „mier a stabilitu“ v krajine, oznámila na brífingu tlačová tajomníčka Bieleho domu Caroline Levittová.
Uviedla, že sa to netýka bývalého prezidenta krajiny Asada a jeho okolia.
Európska centrálna banka (ECB) v pondelok upozornila na „nové výzvy“ – od obchodných napätí až po umelú inteligenciu – ktoré môžu spôsobiť vyššiu kolísavosť inflácie, a prisľúbila flexibilitu vo svojej menovej politike. Varovanie zaznelo v rámci prvej veľkej revízie stratégie ECB od roku 2021, po niekoľkých búrlivých rokoch, keď banka musela čeliť historickému nárastu spotrebiteľských cien.
Frankfurtská inštitúcia, ktorá stanovuje úrokové sadzby pre 20 krajín eurozóny, ponechala svoj inflačný cieľ na úrovni dvoch percent.
Hackeri napojení na Irán pohrozili, že zverejnia ďalšiu e-mailovú komunikáciu osôb z okolia amerického prezidenta Donalda Trumpa. K rovnakému incidentu došlo pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2024, informujú správy agentúry Reuters.
Ministerstvo financií SR zverejnilo najnovšiu makroekonomickú prognózu, ktorá predpovedá vývoj slovenskej ekonomiky do roku 2027. Podľa ministerstva by mal rast…
30. 06. 2025 |Ekonomika|
2 min. čítania |0 komentárov
30. 06. 2025 |Ekonomika|
2 min. čítania |0 komentárov
Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyhlásil, že vojnu na Ukrajine možno ukončiť iba diplomaticky a prostredníctvom spolupráce s Ruskom.…
30. 06. 2025 |Z domova|
1 min. čítania |0 komentárov
30. 06. 2025 |Z domova|
1 min. čítania |0 komentárov