To najdôležitejšie z Ukrajiny- Kadyrov vyšle do bojových zón vlastných synov

Bratislava 3. októbra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP-Mykola Tys, Telegram)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ilustračné foto

20:06-Švajčiarske orgány sa postavili proti myšlienke prevodu zmrazeného ruského majetku na Ukrajinu. Informoval o tom hovorca švajčiarskeho ministerstva hospodárstva Fabian Mayenfisch.

Podľa neho Bern nepovažuje takúto možnosť podpory Ukrajiny za optimálnu.

“Pre švajčiarsku vládu nie je konfiškácia majetku len na základe toho, že patrí štátu alebo je zaradený na sankčný zoznam, a jeho použitie na obnovu Ukrajiny v tomto čase možnosťou, ako podporiť Ukrajinu,” povedal Mayenfish.

 

20:05- Duma vyzvala na zničenie všetkých mostov a elektrární na Ukrajine.

Vyhlásil to šéf frakcie Spravodlivé Rusko – Za pravdu Sergej Mironov pri posudzovaní návrhov zákonov o prijatí štyroch nových subjektov do Ruska.

Poslanec Dumy uviedol, že “špeciálna operácia” na Ukrajine nadobúda nový charakter.

Podľa jeho slov “v záujme záchrany životov vojakov aj civilistov” je potrebné zasiahnuť ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

 

19:50- Členovia EÚ sa dohodli, že čo najskôr zorganizujú cvičenie pre 15 000 ukrajinských vojakov.

O konečných podrobnostiach plánu sa bude rokovať budúci týždeň v Bruseli. EÚ vyčlení finančné prostriedky na zriadenie veliteľstva v Poľsku; Nemecko a ďalší zástupcovia EÚ budú viesť výcvikové kurzy simulovaných bojových operácií a školiť ukrajinských ženistov, zdravotníkov a iných špecialistov, uviedla agentúra Reuters.

 

19:10- Jurij Podoliaka, ruský vojenský analytik: Vojna na Ukrajine – Zhrnutie za 03.10.22

Smer Cherson. Dnes v noci boli jednotky AFU, ktoré deň predtým postúpili do oblasti Dudčan, v noci vážne preriedené našimi lietadlami a delostrelectvom. Popoludní sa pokúsili postúpiť až tri prápory, ale utrpeli veľmi ťažké straty (kvôli dažďom z predchádzajúceho dňa bol manévrovací priestor značne obmedzený, čo sa prejavilo aj na stratách a výsledkoch AFU).

Stratili sme stovky vojakov a desiatky obrnených vozidiel. Večer útoky ustali a nepriateľ sa aktívne venoval preskupovaniu a odstraňovaniu mŕtvych a ranených. Súdiac podľa jeho konania, útoky budú pokračovať aj zajtra. Útok bol podniknutý aj pri Davydovom Brode, ale nepriateľ sa so stratami stiahol.

Svatovskoe smer. Nepriateľ tu zatiaľ aktívne nepostupuje, ale intenzívne preskupuje svoje sily a v najbližších dňoch pravdepodobne obnoví ofenzívu v smere na Svatovu Kremennu.

Vzhľadom na to sa naše velenie, chápajúc riziká, ktoré vzniknú pre Borovské zoskupenie Ozbrojených síl RF v prípade útoku na Svatovo z priestoru Kupianska a Redkoduba, rozhodlo stiahnuť vojská na líniu rieky Žerebeč, čo sa uskutočnilo túto noc.

Aj dnes ráno sa AFU s práporom pokúsila zaútočiť na Lysyčansk, ale dostala sa do palebnej kapsy a bola porazená. Toto je naše miestne víťazstvo, ale hlavná bitka sa tu ešte nezačala. Je zrejmé, že aj zajtra tu bude pokračovanie.

Celkovo, na rozdiel od včerajška, tento zostal s našimi jednotkami (napriek ústupu z Borovej), ktorým sa podarilo spôsobiť ťažké straty prevahe.

 

18:30-Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Berbocková vyzýva, aby sa “Putinove hrozby brali veľmi vážne”.

Uviedla to v rozhovore pre Neue Osnabrücker Zeitung. K vyjadreniam o možnosti použitia jadrovej bomby Berbock povedal: “Jeho slová berieme veľmi vážne, čokoľvek iné by bolo nedbalosťou.”

“Ak Rusku prejde zaberanie pôdy a vydieranie a vyhrá túto vojnu, t. j. zničí Ukrajinu, nielenže bude európsky mierový poriadok v troskách, ale žiadna malá krajina už nebude v bezpečí,” povedala.

 

18:10- Ukrajina žiada USA o poskytnutie systému ATACMS s dlhým dosahom, ktorý by Washingtonu ponúkol dohľad nad zasiahnutými cieľmi.

Informovala o tom televízia CNN. “V snahe prekonať odpor Bidenovej administratívy voči poskytnutiu nového kompletu výkonných raketových systémov dlhého doletu, ukrajinská vláda teraz ponúka USA úplné a nepretržité informácie o svojom zozname predpokladaných ruských cieľov,” napísala publikácia s odvolaním sa na svoje zdroje.

“Transparentnosť… má uistiť administratívu, že poskytnutie kritických zbraní nebude mať za následok údery na ruské územie,” uvádza sa v publikácii.

 

17:50- Členské štáty EÚ sa dohodli, že až 15 000 príslušníkov ukrajinskej armády by malo absolvovať výcvik mimo krajiny. Informoval o tom Spiegel.

Konkrétne by malo 3 000 ukrajinských vojakov absolvovať špeciálny výcvik, napríklad takticko-bojový výcvik pre veliteľov alebo kurzy pre ženistov.

 

17:30-V Moskovskej oblasti došlo k hromadnej bitke medzi mobilizovanými a zmluvnými vojakmi ruskej armády, informoval denník Baza.

Vo vojenskom útvare neďaleko Moskvy chceli vraj zmluvní vojaci zobrať mobilizovaným mužom časť výstroja a telefóny, tí však “dedkov” zbili.

Konflikt medzi vojakmi sa odohral vo vojenskej jednotke v Alabine, kam sú odvážaní muži podliehajúci mobilizácii. Vojaci, ktorí boli pripojení k jednotke, začali od mobilizovaných mužov požadovať oblečenie a mobilné telefóny. Muži sa však urputne bránili.

Podľa “základne” bolo zbitých asi 20 “dedkov”, pričom zbití muži utiekli len tak, že sa zamkli v jednom z priestorov jednotky. Odtiaľ zavolali políciu.

Do Alabina údajne ako prvá dorazila vojenská polícia, takže “civilnej” polícii nakoniec nikto nepodal hlásenie.

 

17:25- V posledných dňoch bolo na policajných, náborových alebo zhromažďovacích miestach zabitých najmenej šesť mobilizantov, uviedol ruský aktivista za ľudské práva Pavel Čikov na svojom kanáli tg.

Informoval o tom ruský aktivista za ľudské práva Pavel Čikov na svojom kanáli tg-channel.

Uviedol, že traja z mobilizovaných mužov zahynuli v posádke Jelansk vo Sverdlovskej oblasti. Jeden z brancov spáchal samovraždu, druhý dostal infarkt a príčinou smrti tretieho bol alkohol.

 

17:10- Hlavná vec vo večernom súhrne Generálneho štábu ukrajinskej armády:

1. Ukrajinské ozbrojené sily odrazili útoky v obývaných oblastiach Doneckej oblasti Maiorsk, New York, Zaitseve, Nevelske a Peremog.

2. Počas dňa Rusi uskutočnili 2 raketové a 7 leteckých útokov a viac ako 35 ostreľovaní z MLRS.

Poškodených bolo viac ako 20 osád. Patria sem Dnipro, Záporožie, Bachmut, Spornoje, Marinka, Soledar, Bilohivka, Blagodativka a Železnodorožnoje.

3. Lietadlá AFU uskutočnili 19 úderov. Protivzdušná obrana AFU zostrelila ruský vrtuľník Ka-52 a útočné lietadlo Su-25.

4. Generálny štáb neinformuje o oslobodení Borového v Charkovskej oblasti.

 

16:35- “Pripravte sa všetci, zmobilizovaných mužov nie je dostatok. Aby mohla ruská armáda úspešne útočiť, musí mať minimálne 850 000 vojakov.” – ruský vojenský publicista Vladislav Šurygin

“Frontová línia je 1000 km. Ak jeden prápor obsadí 5-kilometrové pásmo, potom by sa v prvej línii malo nachádzať celkovo 200 práporov. Vynásobené 500 mužmi. 100 000 mužov v prvej línii. Vzhľadom na silu nepriateľa rovnaký počet v druhom sledu. To je 200 000. A delostrelectvo, zásobovanie, prieskum, tylo atď. Ďalších 100 000! Celkovo je na fronte 300 000.

Na útok potrebujete minimálne dve ďalšie úderné skupiny – to je ďalších 200 000. Spolu: 500 000.”

“Treba si uvedomiť, že najmenej 20 % vojakov na frontovej línii musí byť v rotácii. To je ďalších 150 000. Celkovo je len armáda zapojená na fronte minimálne 850 000 vojakov.

V ďalšej vlne mobilizácie budeme môcť trochu pomôcť tým, ktorí sú už na dôchodku. Približne 80 000 – 90 000 ľudí slúžilo v Suchumi alebo je schopných slúžiť v armáde. A zvyšok, priatelia, bude na vás a na mne. Preto moja dobrá rada. Kým je čas, priprav si svoj rýchloreakčný batoh,” uzavrel Šurygin.

 

16:20-Denis Šmyhal uviedol, že EÚ podpísala memorandum o porozumení, na základe ktorého poskytne Ukrajine makrofinančnú pomoc vo výške 5 miliárd EUR.

“EÚ práve podpísala memorandum o porozumení o poskytnutí makrofinančnej pomoci Ukrajine vo výške 5 miliárd eur. Ďakujem Ursule von der Leyenovej a Valdisovi Dombrovskisovi za toto rozhodnutie,” napísal na Twitteri.

 

16:05- Prápory AFU v Dudčanskom okrese plánovali preniknúť k vodnej elektrárni Kachovka; podarilo sa im ich poraziť, uviedol šéf Chersonskej oblastnej štátnej správy Saldo.

 

16:00- USA zvažujú, ako reagovať na prípadnú eskaláciu vojny na Ukrajine zo strany Ruska, pričom sa uvažuje o rôznych scenároch vrátane použitia taktických jadrových zbraní zo strany Ruska, uviedla CNN s odvolaním sa na svoje zdroje.

Zdroje oboznámené s najnovšími správami amerických tajných služieb uviedli, že rastú obavy, že Vladimir Putin vyprovokuje eskaláciu vojny. USA zvažujú, ako reagovať na viaceré možné scenáre vrátane obáv, že by Rusko mohlo použiť taktické jadrové zbrane.

“USA od začiatku konfliktu pripravujú pohotovostné plány vrátane možnosti, že by ruský prezident mohol eskalovať a urobiť krok blízky jadrovému útoku na Ukrajinu. Jeden zo zdrojov to nazval “jadrovou demonštráciou”, ako napríklad potenciálny vojenský úder na Záporožskú jadrovú elektráreň alebo odpálenie jadrového zariadenia vo veľkej výške alebo mimo obývaných oblastí,” uviedla CNN.

 

15:20- Rada Borovaja potvrdzuje, že Borovaja v okrese Izjum a väčšinu obce Borovka oslobodili ukrajinské ozbrojené sily.

Borovaja sa nachádza na ľavom brehu rieky Oskol, kde Rusi po ústupe z väčšiny Charkovskej oblasti plánovali vytvoriť novú obrannú líniu. Tento plán však nevyšiel a teraz je takmer celý ľavý breh Oskolu pod kontrolou AFU. Rusi sa teraz snažia vytvoriť novú obrannú líniu pozdĺž diaľnice Kremenna-Svatovo a ukrajinské jednotky už na ňu postupujú.

 

15:00-  “Je veľmi nepravdepodobné”, že by Putin použil jadrové zbrane proti Ukrajine, hoci koná iracionálne, uviedol britský minister obrany Ben Wallace.

Podľa jeho informácií lídri Indie a Číny dali Putinovi na stretnutiach jasne najavo, že použitie jadrových zbraní je pre nich absolútne neprijateľné a neakceptovateľné.

 

14:50- To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Celkové straty AFU v smere na Kupjansk za tri dni dosiahli viac ako 500 vojakov

– Všetky útoky ukrajinských ozbrojených síl na Nikolajevskom a Andrijivskom taktickom smere boli úspešne odrazené

– Straty AFU v smere Krasnoliman za tri dni dosiahli viac ako 900 vojakov, z toho až 100 denne

– Ruské letectvo zničilo radar ukrajinského systému protivzdušnej obrany S-300 v DĽR

– Ruské jednotky raketovým úderom zničili viac ako 260 militantov a 14 vozidiel ukrajinských ozbrojených síl v smere na Artemivsk

– Ruské letectvo zničilo v Chersonskej oblasti až 60 militantov a 7 jednotiek vojenskej techniky AFU

– Spojenecké sily odrazili pokus o ofenzívu AFU v doneckom smere a zlikvidovali viac ako 100 ukrajinských vojakov

– Ruské ozbrojené sily zasiahli tri ukrajinské batérie raketometov Grad v Záporožskej oblasti

– Ruské jednotky zničili päť skladov zbraní ukrajinských ozbrojených síl v Doneckej a Chersonskej oblasti

 

13:50- Duma jednomyseľne ratifikovala “zmluvy” o začlenení DĽR, LĽR, Záporožskej a Chersonskej oblasti do Ruskej federácie.

Toto rozhodnutie sa má zajtra schváliť hlasovaním v Rade federácie.

 

13:40- V súvislosti s tým, že Rusko trvá na použití jadrových zbraní v prípade “ohrozenia svojej existencie”, svet začal hovoriť o jadrovom konflikte ako o reálnej možnosti. USA a Európa sa domnievajú, že takýto scenár treba brať vážne.

 

13:35- Z Ruska prichádzajú protichodné vyhlásenia o tom, kde podľa neho teraz leží nová “hranica Ruskej federácie”, berúc do úvahy anexiu zabraných ukrajinských území.

Zatiaľ čo ruská Duma tvrdí, že územie Záporožskej oblasti by sa malo “stať súčasťou Ruskej federácie” v plnom rozsahu a Chersonská oblasť s ďalšími dvoma okresmi Mykolajivskej oblasti, Kremeľ si v tejto otázke zatiaľ nie je istý.

Peskov uviedol, že LDNR bola prijatá do Ruskej federácie v rámci “hraníc regiónov”, ale stále existujú otázky týkajúce sa hraníc Chersonskej a Záporožskej oblasti.

“Cherson a Záporožie – budeme pokračovať v konzultáciách s obyvateľmi týchto regiónov o hraniciach,” povedal Peskov na otázku o hraniciach “prijatých” území do Ruskej federácie.

 

13:32-Na internete sa objavili zábery ukrajinských jednotiek v dedinách Borovaja a Šejkovka na ľavom brehu rieky Oskol v Charkovskej oblasti. Oslobodenie týchto osád zatiaľ nebolo oficiálne potvrdené.

 

13:30- Ukrajinské ozbrojené sily pokračujú v bojoch a upevňovaní pozícií na oslobodených územiach Chersonskej oblasti, uviedla vo vysielaní telemostu Natalia Humenyuk, vedúca spoločného koordinačného štábu tlačového centra obranných síl na juhu Ukrajiny.

 

13:11- Ukrajinské ozbrojené sily začali ustupovať pri Artemivsku, uviedol poradca ministra vnútra LĽR Vitalij Kiselev.

 

13:10- Ruská duma oznámila, ktoré územia na juhu Ukrajiny budú v Ruskej federácii považované za “ruské”.

Podľa poslanca Jednotného Ruska Pavla Krašeninnikova Rusko “prijme” Záporožskú oblasť do svojich administratívnych hraníc.

Chersonská oblasť “vstúpi” do Ruska s dvoma územnými spoločenstvami Mykolajivskej oblasti.

 

13:00- České tanky T-72M1 pri príprave na prepravu na Ukrajinu.

Z Českej republiky bolo pre potreby ozbrojených síl dodaných celkovo niekoľko desiatok kusov T-72M1. Z Poľska bolo dodaných viac ako 200 tankov T-72M1 a T-72M1R.

 

12:10- Bývalý riaditeľ CIA a armádny generál vo výslužbe David Petraeus povedal, že USA a ich spojenci by mohli zasiahnuť ruské jednotky a zariadenia na Ukrajine, ak by Putin použil jadrové zbrane.

“Odpovedali by sme vedením kolektívneho úsilia NATO, ktoré by zničilo všetky konvenčné ruské sily, ktoré vidíme a identifikujeme na bojisku na Ukrajine, ako aj na Kryme a všetky lode v Čiernom mori,” povedal pre ABC.

Povedal, že použitie jadrových zbraní Ruskom na Ukrajine by nespôsobilo uplatnenie článku 5 NATO o kolektívnej obrane, keďže Ukrajina nie je členom aliancie, ale “reakcia USA a NATO” by podľa neho bola primeraná.

Domnieva sa tiež, že šírenie radiácie v prípade jadrového útoku na krajiny NATO by sa mohlo chápať ako útok na členský štát NATO.

 

12:00- Jurij Podoliaka: Smer Svatove – situácia k 12:00 03.10.22

“Nepriateľ naďalej sústreďuje svoje sily v oblasti východne od Limanu a Kupjanska, aby udrel v smere Svatovo – Kremenna. Dnes je tu relatívny pokoj, ale vzhľadom na ohrozenie nášho zoskupenia pri Borovej bolo rozhodnuté stiahnuť ho na líniu rieky Žerebets, čo sa dnes v noci aj uskutočnilo.

V oblasti Kremennej dnes nepriateľ tiež nie je veľmi aktívny, ale koncentrácia vojsk naznačuje, že nová ofenzíva v tomto smere (smerom na Svatovo a Kremennú) by sa mala začať každým dňom.”

 

11:50- Ukrajina nie je členom NATO, takže aliancia voči nej nemá žiadne záväzky v oblasti kolektívnej obrany, uviedol nemecký stály predstaviteľ pri NATO Rüdiger König pre časopis Spiegel.

Podľa neho aliancia nechce vojnu s Ruskom. “Nechceme ani, aby sa NATO aktívne podieľalo na tejto vojne,” povedal.

Na otázku, prečo sa NATO vyhýba aktívnej účasti na konflikte, odpovedal: “Znamenalo by to veľmi veľkú vojnu, do ktorej by sa zrazu zapojilo ďalších 30 krajín. To nikto nechce.

 

11:45- Denník Sunday Times uverejňuje správu o výcviku ukrajinskej armády v Británii.

“Britská armáda cvičí 10 000 ukrajinských civilistov, aby boli pripravení bojovať,” uvádza sa v správe.

Kurz je navrhnutý tak, aby sa z civilistu stal plnohodnotný vojak.

Okrem iného ich školí, ako pomáhať ťažko zraneným. “Na trati stoná muž s červeným pahýľom na nohe. Ukrajinskí regrúti bežia cez dym, aby si kľakli za vrecia s pieskom a na slnku strieľali na nepriateľa. Vyzerá to ako scéna z vojny na východnej Ukrajine, ale ide o južné Anglicko a zraneného herca s amputovanou končatinou si najala britská armáda, aby im pomohol pri výcviku,” píše sa v správe.

 

11:30- V Rusku dochádza k zaujímavým personálnym rotáciám z dôvodu mobilizácie.

V Chabarovskom kraji bol vojenský komisár Jurij Lajko škandalózne odvolaný za mobilizáciu tisícov neschopných mužov. Približne polovica z nich sa musela vrátiť domov.

Jeho kariéra však zostala takmer nepoškodená: dnes bol vymenovaný za hlavného vojenského komisára v Magadanskej oblasti. Údajne “z úradnej potreby”.

 

11:16 – Ukrajinci zverejňujú fotografie z dediny Mychajlivka medzi obcami Zolotaja Balka a Dudčany. V noci sa nepriateľovi nepodarilo prekonať obranu ruských ozbrojených síl v Dudčanoch a situácia sa na čas stabilizovala.

 

11:15 – Ruská armáda pokračuje v ofenzíve v Doneckej ľudovej republike – to hlavné zo správy Generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl:

  • Ruské jednotky vedú ofenzívu v oblastiach Zajcevo, Bachmutskoje, Artemivsk, Otradivka, Vjemka, Spornoje, Nevelskoje a Pervomajskoje.
  • Ruské ozbrojené sily uskutočnili 11 raketových a 10 leteckých úderov a vykonali viac ako 65 ostreľovaní z MLRS.
  • Ruské sily vykonávajú aktívny vzdušný prieskum pomocou dronov.

 

11:13 – Kadyrov povedal, že jeho traja synovia budú čoskoro vyslaní do zóny špeciálnych operácií a budú rozmiestnení v najťažších častiach kontaktnej línie.

Achmat, Eli a Adam majú 16, 15 a 14 rokov.

 

10:50 – “Ukrajinskej armáde sa podarilo prekročiť administratívnu hranicu LĽR a zakoreniť sa v smere na Lisičansk,” povedal zástupca ľudovej milície republiky Andrij Maročko.

 

10:42- “Podplukovník Ľudovej milície LĽR Andrij Maročko uviedol, že ukrajinským ozbrojeným silám sa podarilo “prekročiť administratívnu hranicu LNR” (t. j. administratívnu hranicu Luhanskej oblasti) a zakoreniť sa v smere na Lysyčansk.

Podľa neho tam v súčasnosti prebiehajú boje.

Maročko zároveň neuviedol oblasť, kde došlo k “prekročeniu administratívnej hranice”.

 

09:00- “Orgány” zabraných častí Záporožskej oblasti potvrdili zámery Ruskej federácie vytvoriť kontrolu nad administratívnymi hranicami regiónu.

Povedal to člen “administratívy” Volodymyr Rogov.

Pripomeňme, že Putinov návrh zákona o “prijatí do Ruska” zabraných ukrajinských regiónov obsahuje klauzulu o hraniciach.

 

08:40- Zástupca šéfa” Ruskom vytvorenej “správy” Chersonskej oblasti Kirill Stremousov potvrdil ofenzívu ukrajinských vojsk na juhu Ukrajiny, ale uviedol, že v chersonskom smere “je všetko pod kontrolou, napriek pokusom o prelomenie” zo strany ukrajinskej armády.

Podľa včerajších informácií ukrajinské jednotky za deň postúpili v Chersonskej oblasti najmenej 25 kilometrov na juh a postúpili k dedine Dudčany. Zelenskyj uviedol, že boli oslobodené dediny Archangeľske a Miroľubovka na severe regiónu.

Ráno ruské vojenské telegramy písali, že ruská armáda zaujala obranu v dedine Dudčany a boje pokračujú.

 

8:02 – Najdôležitejšie informácie z ranného brífingu ukrajinského generálneho štábu:

1. Nepriateľ uskutočnil 11 raketových a 10 leteckých útokov a viac ako 65 striel z MLRS.

Zasiahnutých bolo viac ako 35 osád vrátane Krivého Rohu, Záporožia, Nikolajeva, Slovjanska a Kramatorska.

2. Hovorí sa o tankovom a mínometnom ostreľovaní obcí Novosadovo a Terny na ceste z Limanu do Svatova. Tie boli donedávna v rukách Rusov.

3. Útoky pozemných síl nepriateľa sa naďalej sústreďujú v oblastiach Bachmut a Avdejevka. Generálny štáb hlási, že všetky útoky odrazil.

O útoku ukrajinských ozbrojených síl v Chersonskej a Luhanskej oblasti nie je zmienka.

 

7:58 – Vzdušné sily ruských ozbrojených síl ničia sily AFU, ktoré sa prebili.

Situácia je už pod kontrolou, ale zostáva v stave “komplikovaná”

 

7:52 – Podľa miestnych zdrojov sa rezervy naďalej sťahujú z Odesy a posielajú sa smerom na Cherson.

V súčasnosti AFU postúpila 30 km do vnútrozemia, ale toto územie možno zatiaľ podmienečne nazvať “šedým”, pretože sa ešte nestihla skonsolidovať a celé zoskupenie pri Dnepri môže padnúť do “obkľúčenia”, ak sa Rusom podarí zastaviť nápor.

Bankova chápe, že Rusi pripravujú na Kryme desaťtisícové zoskupenie s novými uniformami a najmodernejšou technikou, ktoré sa začne presúvať po niekoľkých politických krokoch (ratifikácia referenda v Štátnej dume a prijatie územia do Ruska, ako aj prípadné podmienečné ultimátum Ukrajine).
Bude to náročný týždeň. Bankova sa snaží využiť túto príležitosť a vyvolať kaskádový ústup ruských ozbrojených síl.

 

7:43 – Názor ruského komentátora

Ukrajinci postupujú smerom na Cherson. Som si istý, že v najbližších dňoch sa na fronte objavia ešte 1-2 úseky, na ktorých sa Ukrajinci pokúsia o postup. Ukazujú ukrajinskí velitelia zázraky stratégie a veliteľského talentu? – NIE! Konajú vynaliezavo, s plným spravodajstvom a s celou spravodajskou službou NATO, ktorá pracuje pre nich, zhromažďujú úderné skupiny na miestach, kde sú naše rady “riedke” a zaútočia.

Tam, kde naše jednotky kladú odpor, ukrajinská armáda nedosahuje nič a utrpí obrovské straty. Straty však pre nich nie sú dôležité, majú veľa mäsa. Hlavné je, že nič nevymýšľajú, ale využívajú naše chyby. Navyše sa správajú ako my v roku 2014 proti AFU. Odvážne, sebavedomo a s istotou. Lenže my sme vtedy nemali to, čo Ukrajinci.

Lepšie neskoro ako nikdy, ale musíme pripraviť frontové mestá a dediny na obranu. Pripravte sa na boj v meste. Motivácia je pre mestské bitky veľmi dôležitá. Veliteľom treba konečne vysvetliť, o čo v tejto vojne ide. Vysvetlite, že ak nezastavíte nepriateľa tu a teraz, bude ho treba zastaviť na ich prahu. A ich mestá sa môžu veľmi rýchlo stať frontovými mestami. A to sa netýka Donbasu ani Ukrajiny. Táto vojna je globálnejšia a pred rokmi ju začal Západ. Ukrajina podvodne, ale dobrovoľne súhlasila s tým, že sa stane bojiskom medzi NATO a Ruskom. Buď zvíťazíme na území bývalej Ukrajiny, alebo musíme zvíťaziť na území Ruska. Každý bojovník to musí pochopiť – išiel do vojny, aby vojna neprišla do jeho domu.

 

7:35 – Počas návštevy Turecka sa vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak stretol s poradcom prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom, informovala webová stránka OP.

Andrej Jermak počas stretnutia povedal, že “rozhodnutie Kremľa uznať konanie tzv. referend na dočasne okupovaných územiach si vyžaduje okamžitú adekvátnu reakciu medzinárodného spoločenstva. Nemôžeme dopustiť, aby sa zopakoval krymský scenár. Budeme reagovať tvrdým a konsolidovaným spôsobom.”

Rokovali aj o ďalšej pomoci ukrajinskej armáde.

Andrij Jermak upozornil na dôležitosť zvýšenia vojenskej podpory a jej rýchleho získania.

 

6:50 – Šanca, že Putin opäť pošle ruskú armádu do Kyjeva, tu stále je, tvrdí generálporučík Sergej Naev, veliteľ Spojených ozbrojených síl Ukrajiny.

“Tieto šance sú, samozrejme, preto, lebo on (Putin – pozn. red.) sa nikdy nevzdá svojich zámerov zmocniť sa Ukrajiny a priamo hlavného mesta nášho štátu. Je to skutočne v prioritách jeho zločineckých plánov. V súčasnosti takáto hrozba neexistuje, pretože nevidíme žiadne hromadenie síl na inváziu. Čo bude nasledovať? Všetko samozrejme závisí od jeho rozhodnutí, ako aj od dostupnosti síl a prostriedkov,” povedal Najev.

Uviedol, že spoločné sily AFU robia všetko potrebné na posilnenie obrany hlavného mesta vzhľadom na skúsenosti z predchádzajúcich bojových operácií smerom na Kyjev.

“Okrem toho v dôsledku mobilizačných opatrení bolo vytvorených veľké množstvo nových vojenských jednotiek na plnenie úloh, najmä tu a na kyjevskom smere,” povedal veliteľ Kombinovaných síl OS.

 

6:35 – Hlavné udalosti z 2. októbra 2022 z ruského pohľadu:

  • Ruské ozbrojené sily zničili raketovými údermi viac ako 100 ukrajinských vojakov v Charkovskej oblasti.
  • Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ukrajinské jednotky stratili za jeden deň na trase Nikolajev – Kryvyj Rih viac ako 400 mužov a 43 tankov.
  • V smere na Krasnoliman uskutočnilo ruské letectvo údery pri obci Jampolovka, ukrajinské sily utrpeli straty viac ako 200 vojakov, 320 zranených, 10 tankov a 25 bojových vozidiel pechoty bolo zničených.
  • Putin predložil Dume na ratifikáciu zmluvy o pripojení LNR, DNR, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Ruskej federácii, ako aj návrhy zákonov o prijatí týchto regiónov.
  • Prezident tiež poveril Lavrova a jeho zástupcu Ivanova, aby ho zastupovali v parlamente pri posudzovaní zmlúv o pripojení regiónov k Ruskej federácii.
  • DĽR, LĽR, Chersonská a Záporožská oblasť sa považujú za začlenené do Ruskej federácie odo dňa podpísania dohôd, rozhodol ruský ústavný súd.
  • Prechodné obdobie na integráciu nových regiónov do hospodárskeho, finančného, úverového a právneho systému Ruskej federácie, ako aj do ruského vládneho systému je stanovené do 1. januára 2026.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Káčer, Naď a Hirman boli v Kyjeve

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer navštívil vo štvrtok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom ukrajinskú metropolu Kyjev. Cieľom pracovnej návštevy bolo potvrdiť pokračujúcu podporu Slovenska pre Ukrajinu, informuje TASR podľa správy komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí…

Kyjev požaduje, aby sa americká 1. pešia divízia stiahla k bieloruským hraniciam

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-RU-RTR Russian Television)   Uviedol to bývalý ukrajinský veľvyslanec v Spojených štátoch Valerij Čalyj "Len minulý týždeň 800 kusov techniky 1. pešej divízie (je to divízia, ktorá ako prvá zaútočila, otvorila druhý front v druhej svetovej vojne vo Francúzsku, je to útočná divízia s veľkou históriou)…

La Scala začne sezónu ruskou operou. Ukrajinci protestujú, budovu poliali farbou

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/ANSA/France24/Foto: Twitter)   Taliansky operný dom La Scala v stredu začne novú sezónu ruskou operou Boris Godunov. Uvedenie ruského skladateľa Modesta Petroviča Musorgského kritizovala aj ukrajinská diplomacia. Podľa nich môže predstavenie využiť ruská propaganda. Ekologickí aktivisti v reakcii na rozhodnutie vedenia poliali múr pri vchode do…

Útok jednotiek AFU zo severozápadného smeru na Peski zlyhal

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Päť britských obrnených vozidiel Mastiff, podporovaných dvoma vozidlami T-64BV, aktívne manévrovalo pozdĺž zalesnenej oblasti. Riadiac sa analýzou predchádzajúceho bojového prieskumu, nepriateľ zamýšľal preraziť prvú líniu obrany spojeneckých síl na spojnici opôr 11. pluku DĽR NM a práporu "Somali" severozápadne od privátneho sektora Peskov Ich…

Naživo: Začala rozprava k návrhu na odvolanie vlády. Kollár vrieskal na Saskárov

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (TASR/HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer)   V pléne Národnej rady (NR) SR sa vo štvrtok popoludní začala mimoriadna schôdza k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Rokovanie iniciovala opozičná SaS, pod návrh na zvolanie schôdze dodali podpisy aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho Priamy prenos: 18:32 - Milan…

Rozprava o vládnom náhubkovom návrhu zákona bola elektrizujúca. Pročko vybuchol

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot)   Ako by sa vám, našim čitateľom, páčilo, keby napríklad o mesiac NBÚ vypol Hlavné správy a opäť by sme sa k vám vrátili (ak by sme to finančne prežili) po voľbách? Presne to by umožnil návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti, ku ktorému dnes…

Informačný výpadok robí starosti ukrajinskému CIPSO

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa našich informácií jeden zo zmluvných partnerov Centra pre boj proti dezinformáciám (CIPSO) analyzoval vplyv výpadkov elektrickej energie na schopnosť centra vyvíjať informačný vplyv Kvôli neustálym výpadkom elektriny trávi obyvateľstvo menej času pred televízorom a sledovaním televíznych maratónov. Okrem toho, keď nie je elektrina,…

Ronaldo poprel nezhody v kabíne po zápase so Švajčiarskom

0 icon

Dauha 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský futbalový reprezentant Cristiano Ronaldo vo štvrtok potvrdil, že v kabíne národného tímu nie sú žiadne nezhody. Vyvrátil tak tvrdenia o jeho údajnom odchode z mužstva po tom, ako do osemfinálového zápasu MS proti Švajčiarsku (6:1) zasiahol len z pozície striedajúceho hráča Ronaldo…

Jeho tvrdenia označili za absolútnu lož. Lipšic reaguje na výzvu SIS

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Hlavné správy/TASR/Foto: Foto:TASR-Jakub Kotian)   V stredu sme vás informovali o vyhlásení šéfa špeciálnej prokuratúry Daniela Lipšica, ktorý tvrdil, že Slovenská informačná služba rok a pol pracuje na zbrzdení trestných stíhaní vedúcich do najvyšších poschodí politiky a podnikateľského prostredia. SIS sa voči tomuto ohradila a Lipšica…

Americký spravodajský dôstojník odhalil tajné dohody medzi Západom a Ukrajinou

0 icon

Washington 8. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Zdá sa, že vojna bola jedinou možnosťou, ktorú protivníci Ruska vôbec zvažovali Na Slovensku zablokovaný portál RIA novosti prináša nové odhalenia vyslúžilého amerického spravodajského dôstojníka Scotta Rittera z článku pre Consortium News o hanebnej úlohe kolektívneho Západu pri príprave ukrajinského konfliktu. Nedávne vyjadrenia bývalej…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Boris Mesár

Veľký reset : Británia padla: S Rishi Sunakom je „prevrat“ WEF dokončený. Výraz „globalista“ je antisemitský a mal by byť zakázaný. 

0icon

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO:Ak ste nestihli všimnúť, Spojené kráľovstvo má za posledných 11 týždňov už tretieho premiéra. Najprv bol odvolaný Boris Johnson, potom bola Liz Trussová 45 dní premiérkou, kým nebola tiež odvolaná. Najkratšie slúžiacu premiérku v britskej histórii nahradil Rishi Sunak, člen WEF, miliardár a majiteľ tieňovej

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia sledujú spln Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako Studený Mesiac, z veže Galata v Istanbule

Autor: TASR/AP-Emrah Gurel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Káčer, Naď a Hirman boli v Kyjeve

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer navštívil vo štvrtok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom ukrajinskú metropolu Kyjev. Cieľom pracovnej návštevy bolo potvrdiť pokračujúcu podporu Slovenska pre Ukrajinu, informuje TASR podľa správy komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí…

Kyjev požaduje, aby sa americká 1. pešia divízia stiahla k bieloruským hraniciam

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-RU-RTR Russian Television)   Uviedol to bývalý ukrajinský veľvyslanec v Spojených štátoch Valerij Čalyj "Len minulý týždeň 800 kusov techniky 1. pešej divízie (je to divízia, ktorá ako prvá zaútočila, otvorila druhý front v druhej svetovej vojne vo Francúzsku, je to útočná divízia s veľkou históriou)…

La Scala začne sezónu ruskou operou. Ukrajinci protestujú, budovu poliali farbou

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/ANSA/France24/Foto: Twitter)   Taliansky operný dom La Scala v stredu začne novú sezónu ruskou operou Boris Godunov. Uvedenie ruského skladateľa Modesta Petroviča Musorgského kritizovala aj ukrajinská diplomacia. Podľa nich môže predstavenie využiť ruská propaganda. Ekologickí aktivisti v reakcii na rozhodnutie vedenia poliali múr pri vchode do…

Útok jednotiek AFU zo severozápadného smeru na Peski zlyhal

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Päť britských obrnených vozidiel Mastiff, podporovaných dvoma vozidlami T-64BV, aktívne manévrovalo pozdĺž zalesnenej oblasti. Riadiac sa analýzou predchádzajúceho bojového prieskumu, nepriateľ zamýšľal preraziť prvú líniu obrany spojeneckých síl na spojnici opôr 11. pluku DĽR NM a práporu "Somali" severozápadne od privátneho sektora Peskov Ich…

Naživo: Začala rozprava k návrhu na odvolanie vlády. Kollár vrieskal na Saskárov

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (TASR/HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer)   V pléne Národnej rady (NR) SR sa vo štvrtok popoludní začala mimoriadna schôdza k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Rokovanie iniciovala opozičná SaS, pod návrh na zvolanie schôdze dodali podpisy aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho Priamy prenos: 18:32 - Milan…

Rozprava o vládnom náhubkovom návrhu zákona bola elektrizujúca. Pročko vybuchol

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot)   Ako by sa vám, našim čitateľom, páčilo, keby napríklad o mesiac NBÚ vypol Hlavné správy a opäť by sme sa k vám vrátili (ak by sme to finančne prežili) po voľbách? Presne to by umožnil návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti, ku ktorému dnes…

Informačný výpadok robí starosti ukrajinskému CIPSO

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa našich informácií jeden zo zmluvných partnerov Centra pre boj proti dezinformáciám (CIPSO) analyzoval vplyv výpadkov elektrickej energie na schopnosť centra vyvíjať informačný vplyv Kvôli neustálym výpadkom elektriny trávi obyvateľstvo menej času pred televízorom a sledovaním televíznych maratónov. Okrem toho, keď nie je elektrina,…

Ronaldo poprel nezhody v kabíne po zápase so Švajčiarskom

0 icon

Dauha 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský futbalový reprezentant Cristiano Ronaldo vo štvrtok potvrdil, že v kabíne národného tímu nie sú žiadne nezhody. Vyvrátil tak tvrdenia o jeho údajnom odchode z mužstva po tom, ako do osemfinálového zápasu MS proti Švajčiarsku (6:1) zasiahol len z pozície striedajúceho hráča Ronaldo…

Jeho tvrdenia označili za absolútnu lož. Lipšic reaguje na výzvu SIS

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Hlavné správy/TASR/Foto: Foto:TASR-Jakub Kotian)   V stredu sme vás informovali o vyhlásení šéfa špeciálnej prokuratúry Daniela Lipšica, ktorý tvrdil, že Slovenská informačná služba rok a pol pracuje na zbrzdení trestných stíhaní vedúcich do najvyšších poschodí politiky a podnikateľského prostredia. SIS sa voči tomuto ohradila a Lipšica…

Americký spravodajský dôstojník odhalil tajné dohody medzi Západom a Ukrajinou

0 icon

Washington 8. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Zdá sa, že vojna bola jedinou možnosťou, ktorú protivníci Ruska vôbec zvažovali Na Slovensku zablokovaný portál RIA novosti prináša nové odhalenia vyslúžilého amerického spravodajského dôstojníka Scotta Rittera z článku pre Consortium News o hanebnej úlohe kolektívneho Západu pri príprave ukrajinského konfliktu. Nedávne vyjadrenia bývalej…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Boris Mesár

Veľký reset : Británia padla: S Rishi Sunakom je „prevrat“ WEF dokončený. Výraz „globalista“ je antisemitský a mal by byť zakázaný. 

0icon

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO:Ak ste nestihli všimnúť, Spojené kráľovstvo má za posledných 11 týždňov už tretieho premiéra. Najprv bol odvolaný Boris Johnson, potom bola Liz Trussová 45 dní premiérkou, kým nebola tiež odvolaná. Najkratšie slúžiacu premiérku v britskej histórii nahradil Rishi Sunak, člen WEF, miliardár a majiteľ tieňovej

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Vášeň v Tebe

Bývala manželka Ondreja Brzobohatého prezradila, ako si udržiava svoje skvelé miery. Odhalila aj drsnú minulosť

0 icon

Taťána Kuchařová, bývalá manželka hudobníka Ondreja Brzobohatého, odhalila, ako si udržiava svoje skvelé mieri. Prezradila tiež, prečo navštevuje terapeuta. A dôvodom nie je rozvod s Ondrejom. Známa česká modelka a Miss World 2006 sa nedávno vrátila z ciest po Ázii. Má však plné ruky práce. Na jedno zo svojich fotení pozvala aj portál Super,

Indonézia prijala nové zákony. Hrozí turistom na Bali za nemanželský sex väzenie?

0 icon

Indonézsky parlament schválil nový trestný zákonník, ktorý zakazuje v krajine mimomanželský sex. Za sex mimo manželstva bude podľa nových zákonov, ktoré nadobudnú účinnosť o tri roky, trest odňatia slobody až na jeden rok, informuje BBC. Kritici považujú zákony za „katastrofu“ pre ľudské práva a potenciálnu ranu

Chcete vaše oblečenie udržať dlhšie snehovo biele? Vyskúšajte TOP domácu metódu

0 icon

Ak si kúpite bielu blúzku či iný druh bieleho oblečenia, určite chcete, aby zostalo čo najdlhšie anjelsky biele. Žiaľ, biele veci časom žltnú alebo sivejú. Ak ich chcete udržať čo najdlhšie biele, vyskúšajte pridať do prania jednu ingredienciu z vašej kuchynskej linky. Zvlášť pri bielom oblečení sa odporúča dodržiavať odporúčania výrobcu…

Dara Rolins dnes oslavuje krásnych 50 rokov. Jej život nebol len úspech. „Zomlelo ma to,“ priznala

0 icon

Dnes, o 8.00 h ráno, kedy sa deťom začína škola, priviedla Zlatka z Bratislavy na svet malú ManDarinku. Takto začala dnešný status k svojim 50. narodeninám speváčka Dara Rolins, ktorú mnohí poznajú najmä ako Darinku Rolincovú. „50 je mocné číslo a ja som šťastná, že som šťastná, zdravá, milovaná. Každý deň sa dívam…

Herečka seriálu Wednesday spí so svojím 8-ročným synom v posteli. Pomáha mu či ubližuje?

0 icon

Christina Ricci, jedna z postáv aktuálne značne obľúbeného seriálu medzi mladými ľuďmi, Wednesday, prezradila, že jej 8-ročný syn spí ešte pri nej v posteli. Avšak, 9-mesačná dcéra už spí sama v postieľke. Christina Ricci je herečka, ktorá v 90. rokoch hrala v pôvodnom filme o rodine Adamsovcov malú Wednesday. Prešli desiatky rokov a ona opäť hrá v modernej…

Armádny Magazín

V Rusku odsúdenú Američanku Brittney Grinerovú vymenili za ruského podnikateľa Viktora Buta

0 icon

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Medzi Ruskom a Spojenými štátmi došlo k výmene väzňov. Americkú basketbalistku Brittney Grinerovú, odsúdenú v Rusku, vymenili za podnikateľa Viktora Buta, odsúdeného v Spojených štátoch. Ako prvá o výmene informovala CNN . Výmenu potvrdila ruská aj americká strana. Americký preziden

Andrej Fursov: Potrebujeme pochopiť nacistický plán Nepriateľa ľudstva - konečného riešenia „nadmernej triedy“

0 icon

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Zmena biologickej podstaty vo svete „nového normálu“ sa plánuje ruka v ruke so znižovaním populácie a sprísňovaním kontroly nad ňou. Prostriedky: technické (čipy), chemicko-biologické (preto prudko vzrástla úloha Big Pharma), vojensko-politické (zničenie vášnivej časti spoločnosti vojnami), informačno-psychologi

Ktorý ukrajinský veliteľ vydáva rozkazy ostreľovať Doneck? Po vymenovaní Surovikina sa ruskí generáli stali rozumnejšími. Prehľad bojov na Ukrajine

0 icon

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Vojenský korešpondent Andrej Rudenko odhalil vo svojom Telegram-kanáli veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý vydáva rozkazy ostreľovať Doneck. Identitu tohto ukrajinského veliteľa, ktorý vydáva zločinné rozkazy na ostreľovanie Donecka, v dôsledku čoho sú zabíjaní a zranení civilisti, odhalil vo svojom Telegram-kanáli d

V Nemecku sa uskutočnila rozsiahla operácia proti pučistom. Čo to znamená pre nemeckú politiku?

0 icon

Nemecko, 8.december 2022 (AM) – V Nemecku sa včera uskutočnila rozsiahla operácia proti takzvaným „Reichsburgerom“ – členom pravicového radikálneho hnutia, ktorí sú pripravení na násilie a neuznávajú existenciu NSR. Podľa DW bolo počas špeciálnej operácie zadržaných najmenej 25 osôb pre podozrenie z príslušnosti k pravicovo-extrémistickému pros

Provokácie na iránskych hraniciach v réžii USA

0 icon

Irán, 8.december 2022 (AM) – 3. decembra sa v Teheráne uskutočnilo stretnutie náčelníka generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammeda Bagheriho a námestníka ministra obrany Ruskej federácie Alexandra Fomina, ktorý pricestoval do Iránu s vojenskou delegáciou. Mohammed Bagheri zdôraznil potrebu zintenzívnenia spolupráce medzi Teheránom a Moskvou v bilaterálny

TopDesať

Internet: Aká je jeho uhlíková stopa a je možné ho vypnúť?

0 icon

V týchto zložitých dňoch, kedy je veľká časť zemskej populácie doma, je tlak na internet od poskytovateľov omnoho vyšší ako počas bežného dňa. Netflix napríklad zníži kvalitu videí, aby tieto čísla aspoň trochou ovplyvnil. Rozvoj za posledných 36 rokov priniesol nové technológie, ktoré umožňujú navzájom prepájať heterogénne počítačové siete a…

Historické fotografie ti odhalia, aký bol život v 19. a 20. storočí

0 icon

Keď premýšľaš o minulosti, máš pocit, že je to neskutočná realita, ktorú si niekedy môžeme predstaviť ťažšie ako budúcnosť. Vidieť však historické fotografie z 19. a 20. storočia je ešte divnejšie. A prečo je to divnejšie? Pretože tieto historické fotografie sú skutočným dôkazom, že sa tieto udalosti naozaj udiali. Životy…

Trápi ťa bolesť a stres? Týchto 8 tipov stojí za vyskúšanie

0 icon

Trápi ťa bolesť a stres? Týchto 8 tipov stojí za vyskúšanie. Hoci moderná medicína prešla už dlhú cestu, niekedy každý z nás potrebuje okamžitú úľavu od bolesti a stresu. Riešenie našich každodenných problémov máme často priamo pod nosom. A to bez toho, aby sme o tom vedeli. Niekedy stačí naozaj iba…

TOP 10: Predpovede z minulosti, ktoré boli totálne mimo

0 icon

Už od začiatku histórie ľudstva nás zaujímali predpovede budúcnosti. A bolo ich naozaj veľa, a dokonca boli niektoré z nich až neuveriteľne presné. Jedným z najznámejších "prorokov" bol Nostradamus, francúzsky lekár a astrológ, ktorý predvídal udalosti ako francúzska revolúcia, obe svetové vojny a dokonca smrť princeznej Diany. Hoci sa jeho príbeh môže zdať neuveriteľný, veľa…

Aj majster tesár sa niekedy utne… Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

FOTO DŇA

Ľudia sledujú spln Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako Studený Mesiac, z veže Galata v Istanbule

Autor: TASR/AP-Emrah Gurel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali