Účastníci mítingu pod názvom Occupy City Hall sa nachádzajú pred budovou radnice od utorka, vtedy sa ich tam zišlo len niekoľko desiatok. Dnes je ich asi tisíc. Chcú tu zostať prinajmenšom do 30. júna.
“Zišli sme sa tu pred budovou radnice, aby sme požadovali zníženie šestimiliardového policajného rozpočtu v budúcom finančnom roku prinajmenšom o jednu miliardu dolárov a aby tieto peniaze boli použité v záujme komunít s tmavou pleťou, aby boli investované do projektov, ktoré by zlepšili situáciu s bezpečnosťou týchto komunít, sa školstvom a prijateľným bývaním,” povedal Sputniku jeden z organizátorov akcie, obyvateľ Brooklynu Charles Khan.
Podľa jeho slov účastníci akcie považujú za potrebné zníženie financovania polície, pretože neprispela k bezpečnosti komunity s tmavou pleťou.
“Keď sa pozriete na skutočnosť, uvidíte, že v najbezpečnejších komunitách USA majú najmenší počet policajtov, a to preto, že tam majú lepšie školy, lepšie zdravotníctvo, malý počet bezdomovcov, lepšie pracujúce sociálne služby,“ povedal.
Khan dodal, že zhromaždení zároveň žiadajú odstránenie policajných príslušníkov zo škôl. “V newyorských školách musí človek často prechádzať detektorom kovu. Je tam policajt, ktorý má zaistiť bezpečnosť, ale často sa chová ku školákom ako k väzňom. Chceme, aby školy boli miestom na štúdium a nie miestom, kde pripravujú deti na väzenie,” vyhlásil.
Účastníci akcie majú podľa Khanových slov silnú motiváciu.
“Keď starosta a radnica budú ignorovať požiadavky, myslím, že dôjde k väčším protestom, k väčším akciám. Táto krajina bola postavená na rasizme a jeho základoch. Bude potrebnej veľa práce, aby sme s týmito základy skoncovali. A sme na túto prácu pripravení,“ vyhlásil Khan.
Míting prebieha pokojne. Jeho účastníci ohradili priestor, na ktorom sa nachádzajú, reťazou z bicyklov. Za jeho hranicami je na asfalte nápis farebnými kriedami: Priestor bez policajtov. Naozaj tu nie sú, ich mikrobusmi stoja obďaleč a oni sami nezasahujú. Avšak, ako hovoria účastníci akcie, v dave sa pohybujú policajti v civile.
Tunajšia atmosféra sa značne líši od prvých mítingov vyvolaných zavraždením Georgea Floyda. Vtedy bolo cítiť napätie davu a často bolo vidieť provokatérov, ktorí sem prišli nie kvôli zmenám, ale s nekalými zámermi. Dnes robia väčšinu študenti, zástupcovia tvorivých profesií. V dave je veľa maliarov, ktorí sedia na asfalte a kreslia aj v noci plagáty a farebné portréty Georgea Floyda.
Ľudia sedia na kobercoch, prestieradlách, na igelite. Niekto spieva spolu za sprievodu hudby z audio prístrojov, niekto organizuje malé mítingy a zhromažďuje okolo seba skupinky študentov. Často je cítiť zápach konope, ktoré tu mnohí fajčia.
Inžinierka Ellisonová tu trávi noci a ráno ide do práce. “Je tu mnoho rôznych skupín. Sú tu skupiny umelcov. Skupiny Afroameričanov. Sú tu dokonca skupiny milovníkov kníh. Niekto tu usporiadal diskusiu venovanú Angele Davisovej. Niektorí diskutovali o taktike davu pri odpore polícii,” oznámila.
Ellisonová sa nebojí koronavírusu. Podľa jej názoru je oveľa väčšia pravdepodobnosť nakaziť sa v práci.