Sýrska ofenzíva úspešne pokračuje

Damask 16. júla 2018 (HSP/Naspravdi/Foto:TASR-Nabaa Media via AP)

 

Zo Sýrie prichádza niekoľko veľmi zaujímavých správ. Na portáli Naspravdi ruský vojenský expert Jurij Podoljak – Yurasumy informuje o úspešnej ofenzíve sýrskych vládnych jednotiek na juhozápade krajiny v provinciách Kuneitra, Daraa a Suveida. Sýrske vládne jednotky sa priblížili do tesnej blízkosti Izraelom nezákonne okupovaného územia Golanských výšin a úspešne likvidujú členov protiasadovských bánd, ktorí odmietajú zložiť zbrane a presunúť sa do Idlibu.

Na snímke z videa zverejnenej Nabaa Media 5. júla 2018 dym stúpa nad budovami po ťažkom ostreľovaní sýrskymi vládnymi silami v sýrskom meste Dará

Podľa Podoljaka sa všetko v Sýrii úspešne pripravuje na summit Trumpa a Putina. Trump už nebude mať v Helsinkách koho na juhozápade Sýrie zastupovať a Putin nemusí kvôli juhozápadu  Sýrie hľadať kompromisné riešenie s Američanmi.

Po takmer dvoch týždňoch ofenzívy vládnych vojsk už protiasadovská fronta na juhozápade Sýrie neexistuje. Bandy utrpeli ťažké porážky, existuje ešte niekoľko neoslobodených území, na ktorých Rusi, Sýrčania a predstavitelia protiasadovských bánd rokujú o kapitulácii – napríklad mesto Kásim, kde už protiasadovské bandy ľutujú, že neprijali ponúkané prímerie.

 

Mapa je z 1. júla 2018

 

Mapa je z 15. júla 2018

 

Teroristi sa snažili prvý júlový týždeň klásť sýrskym vládnym jednotkám tvrdý odpor. Tigri s ruskou leteckou podporou však prevyšovali možnosti teroristov.  Bolo vidieť, že sa teroristi snažia vyplniť príkaz Washingtonu klásť odpor až do začiatku rozhovorov v Helsinkách, ktoré sa uskutočnia dnes dňa 16.7.2018, rokovať budú za zavretými  očami Putin a Trump. No bojovať až do konca a ešte nie vo vlastných záujmoch, ale v záujmoch Američanov nie je v arabských tradíciach, takže sa frontová línia, ktorú protiasadovské bandy udržiavali s pomocou Izraela a USA niekoľko rokov, pod tlakom sýrskych vládnych jednotiek zrútila.

O týchto bojoch a zásahoch ruského letectva publikoval informácie portál NewInform. Podľa týchto informácii sa teroristi z Hayyiat Tahrir as Sham a členovia protiasadovskej  Sýrskej slobodnej armády stali prístupnejšími k rokovaniam po náletoch sýrskeho a ruského letectva. 25 leteckých úderov schladilo zápal protiasadovských bánd a obrana teroristov v oblasti Tell al Harra sa zrútila. Po leteckých úderoch prišla opäť k slovu diplomacia, teroristi súhlasili s podmienkami sýrskych a ruských vyjednávačov.

 

Archívne zábery náletu ruských vrtuľníkov Ka-52 v Sýrii z roku 2017

Sýrske vojská už teraz kontrolujú jordánsku hranicu a momentálne sa ako vidieť na 2 mape sústreďujú na útok s cieľom zlikvidovať bandy v nárazníkovom pásme pred Golanskými výšinami a izraelskou hranicou. Prichádza doba, kedy sýrske vládne jednotky pravdepodobne značne preriedia aj Izraelom podporovaných Drúzov.

Jurij Podoljak upozorňuje na skutočnosť, ktorú avizoval už vo svojich starších analýzach. Podľa neho pre vývoj sýrskeho konfliktu bude mať dôležitejší význam postoj a pozícia Izraela. Ak sa Izrael rozhodne dohodnúť s Ruskom a Sýriou, všetko sa vyrieši pomerne rýchlo. V posledných dňoch sa udialo niekoľko zaujímavých politických udalostí.

Dňa 10. júla 2018 Izrael oficiálne oznámil, že s dokáže s oficiálnou sýrskou vládou nájsť spoločné pozície, čo v preklade z diplomatického jazyka znamená, že dohoda medzi Izraelom Sýriou a Ruskom sa dosiahla. Dňa 12. júla 2018 izraelský premiér Netanjahu uviedol, že Izrael už nemá problémy s Asadom (takže „Asad musí odísť“ je minulosťou). Izrael nebude zasahovať do sýrskych záležitostí, ak sa iránske jednotky stiahnu z juhozápadu Sýrie. Opätovne preložené z jazyku diplomacie to znamená, že Izrael nemá nič proti zničeniu militantov v tejto oblasti, pretože vďaka Rusom má záruky, že Irán sa stiahne po vojne so sýrskeho územia.

Podoljak tvrdí, že v Helsinkách možno Američania potvrdia svoj odchod z At Tanf, čo bude znamenať, že sýrska kríza sa môže postupne skončiť. Takisto je možné, že Kurdi sa stanú viac ústretovejšími voči Damasku, čo iné by mohli robiť, keď ich Američania prestanú podporovať. Podľa Podoljaka by mali aj v Kyjeve vyvodiť z udalostí v Sýrii nejaké dôvody, pretože na Ukrajine sa môže situácia vyvíjať veľmi podobne. Na záver svojej analýzy Podoljak uviedol, že nechce predbiehať budúcnosť, takže svoju analýzu končí konštatovaním súčasného diplomatického víťazstva Ruska a vojenského víťazstva sýrskych vládnych jednotiek na juhozápade Sýrie.

Valentin Guljajev na portáli NewInform.com venuje svoju pozornosť aj vojnovej koristi, ktorú odovzdali členovia protiasadovských bánd, rozhodnutých zložiť zbrane a ukončiť boje proti sýrskych vládnym jednotkám. Sýrski vojaci získali množstvo amerických a izraelských zbraní, materiálu i munície.  Izraelskými a americkými zbraňami boli vyzbrojené najmä protiasadovské bandy vo Východnom Kalamune.

O tom, že situácia v Sýrii sa chýli možno k úspešnému koncu svedčí aj ďalšia informácia z portálu Politexpert, ktorý uvádza, že USA, Kanada, Veľká Británia a Francúzsko posudzujú možnosť stiahnuť zo Sýrie členov „Bielych prilieb“. Tento krok je pochopiteľný, sýrske vládne jednotky víťazia, Rusko a USA sa už pravdepodobne dohodli o Sýrii a Biele prilby sú projektom britskej MI6, francúzskej tajnej služby, CIA a Mossadu. S aktivitami Bielych Prilieb je spojená aj účasť Jordánska.  Agentov týchto organizácii nikto nenechá napospas členom sýrskej tajnej služby. Podľa informácii portálu politexpert otázku stiahnutia Bielych Prilieb zo Sýrie riešil Donald Trump už na stretnutí NATO v Bruseli.

Víťazstvu a oslobodeniu mesta Daraa, ku ktorému prišlo pred niekoľkými dňami venoval pozornosť aj portál Topcor  Daraa bolo prvým mestom kde vypukla sýrska občianska vojna, túto vojnu iniciovali USA, Izrael, Západ a strany proamerickej arabskej koalície.

Protiasadovské bandy zložili zbrane, časť členov bánd bola zlikvidovaná, časť ustúpila smerom k izraelským hraniciam, tlak sýrskych vládnych jednotiek však pokračuje. Víťazstvo v Daraa potvrdili členovia vládnych vojsk aj vztýčením sýrskej zástavy nad mešitou al Omari. Práve pred múrmi tejto mešity začali v roku 2011 prvé akcie proti oficiálnemu Damasku. Tu sa objavili aj po prvý krát zbrane, ktoré Západ dodával protiasadovským silám. Sýrski vládni dôstojníci považujú oslobodenie Daraa za historický deň v dejinách Sýrie. Okrem Daraa oslobodili sýrski vojaci za pomoci ruského letectvo aj mesto Tafas, v Tafase ako vyjednávači pôsobili ruskí dôstojníci

 

Video z oslobodeného Daraa 

 

 

Američania sa však aktivizovali v provincii Deir ez Zor, kde kvôli americkému náletu zahynulo množstvo civilistov. Američania útočili na Baguz, al Faukani a As Susa. Zahynulo 30 civilistov, desiatky civilistov utrpeli zranenia, medzi nimi aj ženy a deti. Číslo mŕtvych sa môže postupne zvýšiť, pretože množstvo zranených sa nachádza v kritickom stave.

Ohľadom tohto náletu sa už Sýria obrátila na OSN. Portál Vzgljad publikoval informáciu že Sýria požaduje odsúdenie amerického náletu. Podľa Sýrčanov „nie je možné ospravedlniť americkú podlú agresiu a útok voči civilistom, pretože Američania poznajú situáciu v oblasti.

Pozitívne informácie prichádzajú z Rakky, kde silnie odpor proti Kurdom a Američanom. Sergej Žukov na portáli NewInform uvádza, že sýrski Arabi sa búria proti kurdskej dominancii na východe Sýrie a neznáme partizánske skupiny úspešne pokračujú v útokoch voči Kurdom zo SDF. Tieto informácie potvrdil aj iránsky portál Farsnews.

Straty sa zatiaľ vyhli Američanom, ktorí nevyliezajú zo svojích opevnených úkrytov na Kurdami kontrolovanom území. Neznámi partizáni útočili v posledných hodinách na opevnený bod kuirdských milícii v Al Hum, zahynul jeden z Kurdov, niekoľko Kurdov bolo zranených. V Rakke niekto odstrelil proamerického veliteľa kurdských milícii Abu Dzashima, v dedine Arbid neznámi páchatelia odrezali hlavu ďalšiemu z kurdských bojovníkov.

Ak sú členmi partizánskych skupín členovia sýrskej a iránskej tajnej služby, straty Kurdov sa budú zvyšovať. Agenti sýrskej a tajnej služby môžu úspešne úspešne riadiť útoky na Kurdov a Američanov, čo nakoniec privedie Kurdov k ďalším ústretovým krokom voči Damasku.

Na záver portál Iarex tvrdí, že po vyčistení juhozápadu Sýrie sa sýrske vládne jednotky sústredia na vyčistenie Idlibu, kde sa dnes nachádza množstvo proamerických teroristov, odsunutých autobusmi z iných oblastí Sýrie. Proamerickí teroristi sa však nachádzajú v zlej situácii, bojujú navzájom medzi sebou o stenčujúce sa zdroje, bojujú s protureckými skupinami v Idlibe a uvedomujú si, že ich dni sú pravdepodobne zrátané. Tých, ktorých Američania potrebovali, vrátane vlastných agentov už zo sýrskeho Idlibu stiahli, v provincii ostali muži, ktorých už nikto nepotrebuje. Podľa niektorých ruských expertov však časť proamerických skupín prejde do tureckých služieb, nepoužiteľný zvyšok Turci a Sýrčania zlikvidujú.

 

Sýrska bojová pieseň

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dnes bol na Slovensku prvý tropický deň

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/SHMÚ)   Meteorológovia dnes zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom profile na sociálnej sieti Teplotu vyššiu alebo rovnú ako 30 °C zaznamenali v troch staniciach na západnom Slovensku. V Holíči v okrese Skalica namerali 30,6 °C, v…

Prvý náznak rozpadu. Poslanecký klub OĽaNO sa začína deliť na dve krídla. Hlasovanie o Kolíkovej naznačilo, ktorí poslanci sú v Matovičovom a ktorí v Hegerovom krídle

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Najsilnejšia vládna strana OĽaNO sa začína deliť na dve krídla. Zatiaľ má stále navrch Matovič, no čím ďalej tým viac poslancov sa zrejme bude pridávať "pod krídlo" premiéra Eduarda Hegera Pri veľkých stranách, ktoré začínajú upadávať to nie je nič nezvyčajné. Keď sa…

Ministerstvo zdravotníctva sa bude snažiť nájsť kompromis pri návštevách pacientov v nemocniciach

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Jaroslav Novák)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chápe potrebu ľudí navštíviť svojich chorých príbuzných v nemocniciach. Ako pre TASR povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, budú sa snažiť nájsť kompromis. Pripomenula, že ešte stále treba byť obozretnými "Pacienti v nemocniciach sú často ľudia s oslabenou imunitou,…

Čaputová sa s dánskou premiérkou zhodla na prehlbovaní spolupráce krajín

0 icon

Bratislava/Kodaň 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Stretnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej s premiérkou Dánska Mette Frederiksenovou v Kodani potvrdilo záujem prehlbovať partnerstvo a spoluprácu oboch krajín. Uviedla to hlava štátu SR po spoločnom stretnutí. Rozprávali sa na ňom o vnútropolitických a zahraničných témach, ktoré zaujímajú obe krajiny…

Asistent vojenského atašé na rumunskej ambasáde musí opustiť Rusko

0 icon

Moskva 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexei Druzhinin)   Asistent vojenského atašé na rumunskom veľvyslanectve v Moskve musí do 72 hodín opustiť Rusko, oznámilo v utorok ruské ministerstvo zahraničných vecí. Informácie priniesla štátna tlačová agentúra TASS Asistent vojenského atašé, v správe TASS-u uvedený ako kapitán G. Iliescu, bol vyhlásený za personu…

Indický premiér Naréndra Módí sa osobne nezúčastní na summite G7 v Británii

0 icon

Naí Dillí 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Lennihan)   Indický premiér Naréndra Módí sa osobne nezúčastní na nadchádzajúcom summite skupiny G7 v Británii. Oznámila to v utorok indická vláda, ktorú cituje tlačová agentúra AFP India nie je členom G7, skupiny siedmich ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, ale bola na toto stretnutie pozvaná…

Gulyás: Maďarská vláda predloží Bruselu plán obnovy dnes večer

0 icon

Budapešť 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Maďarská vláda predloží Európskej komisii (EK) návrh plánu na využitie európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z pandémie nového koronavírusu v utorok večer. Na Facebooku to oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás, ktorý súčasne dementoval správu ľavicového denníka Népszava, že Brusel maďarský…

Francúzska armáda sa prvýkrát zúčastňuje na japonsko-americkom cvičení

0 icon

Tokio 11. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Japonskí vojaci sa pripojili k partnerom z USA a Francúzska v rámci prvých manévrov troch krajín na japonskej pôde. Cvičenie ARC21 sa začalo v utorok na vojenskej základni v prefektúre Nagasaki Japonsko sa snaží rozšíriť obranné vzťahy aj s inými krajinami, okrem USA,…

Kontroly na hraniciach s Poľskom odhalili množstvo preťažených vozidiel

0 icon

Mníšek nad Popradom 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj)   Policajti na hraničnom priechode Mníšek nad Popradom v okrese Stará Ľubovňa kontrolovali v apríli okrem dodržiavania protipandemických opatrení aj váhu vozidiel, ktoré prichádzali z Poľska na územie Slovenska. Vykonali celkom 24 takýchto kontrol, pri ktorých zistili v 118…

Barteková v obľúbenom Lonate na pódiu hneď dvakrát

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská reprezentantka Danka Barteková sa na pretekoch Svetového pohára v talianskom Lonate hneď dvakrát prestrieľala na pódiumv. V skeete jednotlivkýň obsadila tretie miesto, keď predtým v kvalifikácii skončila piata Vo finále dosiahla výsledok 43 bodov. Predstihli ju s 55 bodmi víťazná Američanka…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako si ministerka Kolíková natrúsila do vlastných úst!

0icon

Ako vieme, hlasovanie o jej zotrvaní na ministerskom kresle vyšlo v jej prospech, ale nie celkom jednoznačne i napriek tomu, že to predpovedal redaktor JOJ-ky Petrus, ktorý ako povedal včera v Novinách TV JOJ divákom, nezostane do konca nočného odvolávania, pretože víťaz dlhého tenisového zápasu je jasný a navyše svojim…

Mária Šamierová

Moje jednoduché postrehy - MY VY, VAŠI NAŠI…….

0icon

Neskutočne rozsiahle, časté a bezcieľne tlačovky zástupcov vlády a politických strán a nielen ich, vzbudzujú vo mne nemilé pocity  potvrdzujúce a  u niektorých rozširujúce poznatky a informácie o ich odbornej a morálnej   úrovni.  Zaujímavým je aj ich sledovanie a analyzovanie vystupovania, vyjadrovania a myšlienkových postupov. Prečo im poradcovia (asistenti, ktorí…

Boris Mesár

Začala sa vo Francúzku celoeurópska občianska vojna proti plánom globalistov na Európsky kalifát ?

0icon

V apríli 2021 napísali generáli vo výslužbe list Macronovi : „Hodina je pokročilá, Francúzsko je v nebezpečenstve, čelí hneď niekoľkým smrteľným hrozbám“ – takéto sú úvodné slová listu, ktorý prezident Macron aj s podpismi obdržal 14. apríla tohto roku. Signatári varujú pred vypuknutím rasových nepokojov a hovoria, že v krajine…

Tony Belohorec

Rusi sa zmietajú v bolestiach. Poďme si do nich kopnúť aj my

0icon

Strávil som analýzou ľudskej povahy takmer celý život a nemyslím si, že existuje ľudské konanie, ktoré by ma prekvapilo, v zmysle - ohúrilo, preto, lebo som sa s ním alebo podobným typom dodnes nestretol. Na druhej strane, je pravda, že mentálne vzruchy dnes ľuďom ubližujú natoľko, že potrebujú terapiu. Ak…

Ivan Lehotský st.

O vlastenectve trochu ináč

0icon

Dennodenne nás naša vláda, „najlepšia“ v histórii, kŕmi hoaxmi (používam jej súčasnú terminológiu) o agresívnom Rusku, o strašnej pandémii, o úžasných perspektívach obnovy štátu, atď. Nepočul som však, že by sa táto skvelá vláda niekedy venovala inej veľkej a potrebnej téme – vlastenectvu. Od roku 2011 je v Organizácii spojených…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

0 icon

Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

Bomba na svetovej výstave - Kto ju nastražil? 1. časť

0 icon

Prinášame vám ďalšiu minisériu článkov s názvom Bomba na svetovej výstave. Dňa 4. júla 1940 vybuchla v britskom pavilone na svetovej výstave v New Yorku časovaná bomba. V tej dobe Spojené štáty napriek miernemu zlepšeniu ekonomickej situácie vďaka hospodárskej politike F. D. Roosevelta prezývanej Nový údel viazli v kríze, takže prezident pokladal svetovú výstavu za…

TOP10+: Veci, ktoré mala za ZSSR každá domácnosť, no dnes už ich spozná málokto

0 icon

Od kolapsu ZSSR uplynulo takmer 30 rokov. Zdá sa, že za takú dlhú dobu by sa mali veci v našich domovoch vymeniť niekoľkokrát, ale nie. Koľkokrát nájdeš aj ty doma objekty pripomínajúce minulosť zapatrošené v skrinkách alebo u babky v dome? Pre dospelých aj obyčajný pohľad na tieto veci môže…

TOP10: Ako vyzerajú produkty skôr, ako si ich kúpiš? 2. časť

0 icon

Coca-Cola predáva každý deň viac ako 1,9 miliardy porcií v 200 rôznych krajinách, a napriek tomu pred výrobou nevyzerá ako nápoj, ktorý kupujeme v obchode. Existuje veľa ikonických výrobkov vyrobených z ingrediencií, o ktorých by sme možno nikdy nepomysleli, že sa používajú na tieto produkty. Napríklad lak na nechty je len kúsok látky z bavlny pred spracovaním 6.…

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Vo svete IT

Na obežnej dráhe došlo v marci k tesnej zrážke dvoch konkurenčných satelitov: Môžeme podobným situáciám predchádzať?

0 icon

Dve spoločnosti OneWeb a SpaceX sa momentálne pokúšajú o vypustenie tisícov satelitov na obežnú dráhu, píše portál Universe Today. V marci nastala situácia, kedy došlo takmer ku kolízii satelitov týchto dvoch konkurenčných spoločností. Vyhýbacie manévre boli úspešné, no môže sa situácia zopakovať aj v budúcnosti? Spoločnosti SpaceX sa už podarilo dostať na obežnú dráhu…

Pozrite sa, ako môžete vo vašom Androide skryť citlivý obsah z upozornení pred očami zvedavcov

0 icon

Notifikácie vo všeobecnosti slúžia na to, aby nás informovali napríklad o tom, keď nám príde e-mail, či správa alebo niečo podobné. Nie však vždy sú žiadúce. Rovnako treba povedať, že v mnohých prípadoch nás aplikácie doslova bombardujú upozorneniami, čo môže byť obťažujúce. Ako je však možné obmedziť ich zobrazenie? Operačný…

Xiaomi vyvracia informácie o MIUI 13: Príde vôbec tento rok?

0 icon

Po príchode nadstavby MIUI 12.5 do prvých Xiaomi zariadení sa začali vynárať chýry o nadstavbe MIUI 13. Čínsky gigant nemá vo zvyku predstavovať „polovičné“ nadstavby, ako je tomu v prípade MIUI 12.5, a preto by sme za normálnych okolností už teraz očakávali prvé informácie o pripravovanej „trinástke“. Doteraz dostupné správy…

Polícia ukazuje, ako v praxi vyzerá podvodná taktika „Návod na bezpečný nákup“, ktorá lomcuje inzertnými portálmi

0 icon

Približne týždne dozadu sme vás upozorňovali na to, že naprieč internetom začali podvodníci na inzertných portáloch využívať novú taktiku. Išlo o takzvanú taktiku „Návodu na bezpečný nákup“. Upozorňovala na to polícia prostredníctvom svojej oficiálnej Facebook stránky. Stránka, ktorú posielali podvodníci, mala slúžiť na zaplatenie tovaru. Skutočnosť bola však iná Polícia…

Zdieľate na Facebooku články ešte predtým, ako si ich prečítate? Sociálna sieť chce dať tomu stopku. Pozrite sa ako!

0 icon

Mnohí z nás často reagujú nerozvážne, či bez rozmyslu. Prípadne si tvoria názory len na základe neúplných a čiastkových informácií. Ide konkrétne o rôzne útržky textov, či obrázkov. Častokrát ich dokonca aj zdieľame. Zatiaľ čo v mnohých prípadoch môže ísť o neškodné zdieľania, tak tento spôsob zdieľania informácií môže rovnako…

Armádny Magazín

Izrael zlikvidoval jedného z vodcov Hamasu pri raketových útokoch v pásme Gazy

0 icon

Palestína, 11.máj 2021 (AM) – Panarabské noviny informovali, že jeden z vodcov Hamasu, respektíve jeho pridruženého militantného krídla, zomrel. Počet obetí ostreľovania sa stále zvyšuje. Hnutie Hamas ovláda pásmo Gazy. V dôsledku raketového bombardovania izraelskej armády bol eliminovaný jeden z

Vojaci v liste podporili generálov varujúcich pred rozpadom Francúzska

0 icon

Francúzsko, 11.máj 2021 (AM) –  Slúžiaci francúzski vojaci v otvorenom liste podporili vyhlásenie svojich predchodcov, ktorí písali o "rozpade" krajiny. Portál Valeurs actuelles publikoval list, pod ktorým je podpísaných viac ako 40 tisíc ľudí. &

„Je to druh povzbudenia pre ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny“. Vojaci USA zahajujú manévre na balkáne

0 icon

Bosna, 11.máj 2021 (AM) –  Cvičenie „Swift Response 21“ ozbrojených síl USA a Bosny a Hercegoviny sa uskutoční od 17. mája do 2. júna na cvičiskách Manjaca a Glamoc a na letisku Dubrava. Bolo to oznámené na tlačovej konferencii v Manjaci. Na týchto cvičiskách v Bosne a Hercegovine sa údajne začali rozmiestňovať americkí…

Analytik Satanovskij: Z Ameriky zostane málo

0 icon

Rusko, 11.máj 2021 (AM) –  Politológ Jevgenij Satanovskij dal predpoveď keď analyzoval najnovšie vyhlásenia amerických predstaviteľov o Kryme. „Z Ameriky zostane málo,“ zdôraznil politológ.   Jevgenij Satanovskij komentoval ďalšie vyhlásenie „amerických úradov“ o potrebe „poskytnúť Krym Ukrajine“. Na začiatok, ako sám Satanovskij uviedol, sa n

Veľká Británia začala falšovať dejiny 2. svetovej vojny už na jar 1945

0 icon

Veľká Británia, 11.máj 2021 (AM) –  Už pred koncom 2. sv. vojny nasadila cenzúru na informácie o víťazstvách Červenej armády a o rozhodujúcej úlohe Sovietskeho zväzu na rozdrvení hitlerovského Nemecka.   Potvrdzujú to aj nedávno odtajnené archívne dokumenty, konkrétne šifrovka zo 7. 5. 1945 odoslaná z Káhiry do Moskvy vynikajúcim

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali