Ženy Spolu spísali aj Manifest, v ktorom sa zaväzujú presadzovať riešenia v desiatich oblastiach týkajúcich sa rovnosti žien a mužov. Cieľom je presadiť jasný plán a riešenia, aby sa rovnosť medzi mužmi a ženami stala skutočnosťou v zákonoch i každodennom živote.
“Takýto cieľ môže spoločnosť spájať a nie polarizovať. Krajiny, kde je rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami, patria medzi najbohatšie. V rodinách, kde majú rodičia úlohy rovnomerne rozdelené, sú deti šťastnejšie a úspešnejšie,” myslí si nezaradená poslankyňa NR SR a členka Spolu Simona Petrík. Nevedno však, na základe čoho vyvodzuje, že deti sú šťastnejšie, keď uvidia matky robiť mužské práce, a otcov ženské… Podľa nej sa Slovensko v tejto oblasti posúva ďalej aj tým, že sme si za prezidentku zvolili ženu.
Ako uviedla Jaroslava Lukačovičová zo Spolu, ženy tvoria viac ako polovicu populácie Slovenska, no ich postavenie tomu nezodpovedá. “Taktiež viac žien skončí vysokú školu, ale nezodpovedá tomu pracovné postavenie. Chceme pracovať na tom, aby sa stierali rozdiely medzi platmi mužov a žien. Chceme znížiť ženskú chudobu, páchanie násilia na ženách a chceme chrániť ženy pred pôrodom, počas neho i po ňom,” dodala.
Ženy bez materského citu? Za interrupcie a antikoncepciu zadarmo
K vzniku iniciatívy Ženy Spolu prispelo aj to, že vládne strany Smer-SD a Slovenská národná strana pracujú na návrhu, ktorým sa majú sprísniť interrupcie. “Je to téma, o ktorej si myslia, že zachráni ich padajúce preferencie. Nesmieme dovoliť, aby vládni zúfalci dotiahli Slovensko do kultúrnej vojny. Nesmieme dovoliť, aby si túto tému vzali za základ kampane,” uviedla Petrík.
Ženská organizácia strany Spolu chce zároveň presadiť, aby antikoncepcia bola hradená z verejného zdravotníctva.
Liberálne političky však akosi pozabudli spomenúť, ako antikoncepcia ženám škodí. Známe sú totiž prípady, keď antikoncepcia má na svedomí aj životy žien, ale aj ich potomstva (bránenie uhniezdeniu už oplodneného vajíčka ako poistka, keď prvý krok antikoncepcie – zabránenie ovulácie zlyhá).
Dánska štúdia zistila, že užívanie antikoncepcie môže ženám spôsobiť nielen fyzické, ale aj psychické problémy. U žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, je veľká šanca, že časom budú odkázané na ďalšie tabletky – antidepresíva (viac v článku).