“Môžem jedine potvrdiť, že do voľby o funkciu generálneho prokurátora sa ako kandidát neplánujem zapojiť, pretože svoje profesijné pôsobenie vidím aj naďalej na ÚŠP, kde sa chcem spolu s kolegami podieľať na objasňovaní závažných protispoločenských trestných káuz,” potvrdil pre TASR Špirko. Na to, že Špirko nebude kandidovať, upozornil v pondelok (22. 6.) Denník N vo svojej večernej relácii.
Špirko na ÚŠP pôsobí od roku 2013, a to na odbore ekonomickej kriminality. Pracoval na trestných činoch riaditeľov rôznych daňových úradov, napríklad podnikateľov Salmanovcov.
Je známy z kauzy daňových podvodov, konkrétne neoprávnených vratiek DPH za desiatky miliónov eur na východe Slovenska, keď podal trestné oznámenie na niekdajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a exministra financií a dopravy Jána Počiatka.
Prokurátor dozoroval aj vyšetrovanie exministra Kaliňáka vo veci kúpy podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka.
Šanta kandidatúru na šéfa GP prijme, ak ho navrhne relevantný subjekt
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta kandidatúru na funkciu generálneho prokurátora SR prijme, ak ho navrhne relevantný subjekt a bude mať masívnu podporu.
“Pre mňa by bolo najideálnejšie, ak by navrhovateľmi boli subjekty jednak z akademického prostredia, kde pôsobím 25 rokov. Mám na mysli teda najmä právnické fakulty na jednej strane, možno medzitým aj nejaká iná profesijná právnická organizácia, a končiac konkrétnymi poslancami. To znamená, že takáto masívna podpora by bola tou skutočnosťou, keď by som už nemal dôvod hovoriť nie,” uviedol pre TASR prokurátor.
Šanta dozoroval známu kauzu televíznych zmeniek, v ktorej figuroval bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R., podnikateľ Marian K. a najnovšie Štefan Á. Od začiatku, od roku 2004 dozoroval kauzu nebankoviek, v ktorej je obžalovaný podnikateľ Jozef M., ako aj proces s východoslovenským podnikateľom Mikulášom Varehom.
Zastrešoval aj kauzu prvého nebankového subjektu na Slovensku Unifa Invest Košice z roku 1995. Unifa Invest lákala investorov na 60-percentný výnos ročne a bola prvou skrachovanou nebankovou inštitúciou na Slovensku. Dozoroval vyše 30 vrážd, množstvo drogových trestných činov a prípady viacerých zločineckých skupín na východnom Slovensku vrátane zločineckej skupiny pod vedením Róberta Holuba.
Žilinka: Úvahy o kandidatúre na generálneho prokurátora považujem za predčasné
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroš Žilinka považuje úvahy, že by kandidoval na funkciu generálneho prokurátora, za predčasné aj vzhľadom na uskutočňovaný legislatívny proces.
“Mojou aktuálnou ambíciou je vykonávať si funkciu prokurátora 100-percentne a zároveň vykonávať funkciu riaditeľa odboru ekonomickej kriminality na ÚŠP. Nateraz vzhľadom na prebiehajúci legislatívny proces v Národnej rade SR považujem akékoľvek úvahy o možnej kandidatúre za predčasné,” uviedol pre TASR.
Žilinka pôsobil v rokoch 2005 až 2010 ako zástupca riaditeľa odboru ekonomickej kriminality ÚŠP. Následne od júla 2010 do apríla 2012 bol štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra SR. V súčasnosti je riaditeľom odboru ekonomickej kriminality ÚŠP.
V minulosti dozoroval kauzy ako podvod na nebankový subjekt Drukos, kde Najvyšší súd (NS) SR odsúdil majiteľa Františka Mojžiša v roku 2012 na 8,5-ročný trest odňatia slobody. Dozoroval kauzu Transpetrolu na 11 rokov odsúdeného Ignáca Ilčišina a prípad exsiskára Ľuboša Kosíka, ktorého NS SR v kauze zmeniek odsúdil na 18-ročný trest odňatia slobody. Dozoroval aj kauzu Technopol Servis, kde je obvinený Marian K.
Žilinka spoločne s prokurátorom Generálnej prokuratúry (GP) SR Petrom Šufliarskym a advokátom Danielom Lipšicom mali byť terčom vražedného útoku. Z príprav vrážd obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A. Žilinku mali zlikvidovať za 70.000 eur.