Pozostatky živočícha, ktorý žil v mezozoiku pred asi 72 – 66 miliónmi rokov, vykopali na Madagaskare. Nález je unikátny kvôli tomu, že predtým vedci nachádzali len fragmenty čeľustí, zubov a lebiek tzv. Gondwanatherianov (cicavcov blízkych vymretej línie multituberculátov).
Zviera bolo pomenované na počesť čínskeho paleontológa Jao-ming Chua. Názov zvieraťa teda znie Adalatherium hui, čo v plnom preklade znamená “šialené zviera Chu Jao-Minga”.
Podľa vedcov môže byť objav pozostatkov zvieraťa zlomovým bodom v štúdiu vývoja starovekých zvierat, ktoré žili južne od rovníka, vrátane izolácie na samotnom Madagaskare po rozpade Gondwany.
“Prostredie ostrova podporuje evolučnú trajektóriu cicavcov a iných stavovcov, ktoré kontrastujú s tými na kontinentoch a vedú k zrejmým rozdielom v anatómii, fyziológii a správaní,” uvádza sa v štúdii.
Samotné telo tohto zvieraťa predstavuje zvláštnu kombináciu rysov. Podľa štruktúry ucha je zviera podobné ježure, zatiaľ čo predné končatiny sú umiestnené blízko seba ako u mačiatka. Zadné končatiny sú však natiahnuté rôznymi smermi.
Najpozoruhodnejšími sú ale podľa paleontológov predné zuby zvieraťa. Tie boli totiž veľmi ostré a dlhé. Vzhľadom na ich tvar vedci naznačujú, že sa zviera živilo hlavne rastlinami.
Kostra tiež poukazuje na to, že v čase smrti vážilo asi tri kilogramy, a mohlo by tak byť považované za obra svojej doby.
“Riečne monštrum” Sahary
Sputnik tiež informoval o tom, že v Maroku v púšti objavili skamenelý chvost mláďaťa tzv. Spinosaura aegyptiaca. Podľa vedcov ide o prvý dôkaz o dinosaurovi, ktorý ovládal vodu.
Podľa Davida Unwina z Univerzity v Leicesteri ide o riečne monštrum, ktorého pozostatky zásadne menia chápanie toho, ako tento dinosaurus žil a lovil.