Šefčovič: “Vystaviť účet Európskej únii podľa úvodných dní, keď sme boli všetci zaskočení, by nebolo fér”

Šefčovič: “Vystaviť účet Európskej únii podľa úvodných dní, keď sme boli všetci zaskočení, by nebolo fér”

Bratislava 23. apríla 2020 (HSP/Foto:Facebook)

 

Slovenský europomisár Maroš Šefčovič sa pridal do diskusie o tom, či bola resp. je reakcia inštitúcií Európskej únie na krízu spôsobenú koronavírusom COVID-19 adekvátna a či EÚ dostatočne pomáha svojim členským štátom.

Na snímke Maroš Šefčovič

Dlhoročný euroúradník Maroš Šefočovič vysvetlil, že v rozprave či EÚ robí dosť alebo či sa koronakríza prehupne do jej politickej krízy by nebolo správne a férové vystaviť účet EÚ podľa úvodných dní, keď sme boli všetci zaskočení,

Reklama

“V najbližších dňoch, verím, presvedčíme aj kvalitným, inovatívnym návrhom 7-ročného európskeho rozpočtu. A potom bude treba rýchlu dohodu celej 27-čky, lebo reštart ekonomiky si vyžiada masívne investície a otáľanie by nám ľudia neodpustili,” konštatoval v stredu večer Maroš Šefčovič.

Už skôr na svojom profile na sociálnej sieti upozornil na opatrenia, ktoré pripravuje Európska komisia. Tá podľa Šefčoviča pomáha cez vyše 130 konkrétnych iniciatív. “A spolu s členskými krajinami sme nasmerovali do ekonomiky takmer 3 400 miliárd eur. Bez koordinácie a spolupráce to nepôjde ani v ďalšej fáze, keď vírus začneme dostávať pod kontrolu a ekonomiky začneme postupne prebúdzať.”

Reklama

“Asi najsledovanejšou správou z našej dielne bola tzv. exit stratégia alebo akýsi rámcový návod, o ktorý sa odporúčame oprieť pri postupnom uvoľňovaní obmedzení. Rámcový preto, lebo neexistuje jeden magický recept, ktorý vráti do normálu všetky členské krajiny naraz a zo dňa na deň. Detaily jednotlivých exit stratégií budú značne šité na mieru.”

Šefčovič dodal, že po konzultácii s odborníkmi EK vidí tri kritériá, ktoré by mali byť hlavným vodítkom pri rozhodovaní sa, či, kedy a ako dať uvoľneniu zelenú. Ide o epidemiologické kritérium – stabilizácia a pokles čo do počtu novo nakazených a hospitalizovaných; zdravotnícke kapacity – pripravenosť zdravotných systémov čo do vybavenia, materiálu, personálu; a monitorovacie kapacity – široko plošné testovanie.

“Čo to znamená v praxi? V prvom rade to, že hovoríme o postupnom uvoľňovaní obmedzení, pričom medzi jednotlivými štádiami by mal byť dostatočný časový odstup, aby sa vyhodnotili. V ideálnom prípade spravíme ďalší krok vpred, no ak to bude nevyhnutné, krok vzad. Všeobecne platné obmedzenia by mali nahradiť obmedzenia, ktoré sú viac cielené. Napríklad najzraniteľnejšie skupiny treba chrániť dlhšie alebo do práce neposlať celú populáciu naraz.”

Podľa Šefčoviča niet pochýb, že veľkú mieru koordinácie potrebujeme v únii pri otváraní vnútorných hraníc, a to nielen pre tovary, ale aj pre ľudí, najmä tých, ktorých práca si vyžaduje cezhraničný pohyb. “Susedné krajiny by preto mali úzko komunikovať. Prvotný priestor pre otváranie hraníc vidíme práve v prípade susediacich regiónov s identicky nízkym epidemiologickým rizikom. Všetci si želáme, aby sme účinne nadviazali na etapu obmedzení, vďaka ktorej tlmíme šírenie nákazy a záťaž na zdravotníctvo.”

Hajšel: Dnešný summit môže rozhodnúť či členovia úniu zachránia alebo odštartujú jej zánik

Reklama

O tom, ako ovplyvní koronavírus Európsku úniu polemizuje aj poslanec EP za stranu Smer-SD Robert Hajšel. “Začne zánik alebo oživenie EÚ?” Pýta sa s tým, že štvrtkový online summit Európskej únie môže rozhodnúť o tom, či členské štáty úniu zachránia alebo odštartujú jej zánik.

“Nie za jedným stolom, ale cez počítač pristúpia štáty, ktoré možno rozdeliť podľa záujmov do niekoľkých skupín, pričom ani tie skupiny nie sú úplne homogénne, k riešeniu otázky, ako financovať obnovu ekonomiky po koronakríze. Štáty, ktoré viac prispievajú do spoločného rozpočtu, ako z neho dostávajú, nebudú tento raz čeliť iba tzv. priateľom kohézie, ako je Slovensko, ale najmä Taliansku, volajúcom po spoločnom zdieľaní dlhu kopiaceho sa v dôsledku koronakrízy. Niekde medzi nimi sa pohybujú ďalšie štáty, snažiace sa hoci z rôznej strany o nájdenie akéhosi kompromisu v otázke, kto a kedy to všetko zaplatí.”

Podľa Hajšela ak jednotlivé štáty na svojich postojoch nič nezmenia a národné egoistické záujmy nedajú bokom, ohrozia nielen dohodu o tzv. Fonde obnovy a naštartovaní európskej ekonomiky paralyzovanej pandémiou COVID 19, ale zasejú pochybnosti, či sa ešte vôbec na niečom dôležitom podarí v budúcnosti dohodnúť.

“Som presvedčený, že toto si všetky vlády uvedomujú, ako aj vedia, že sklamať nemôžu ani svojich občanov. Preto sa tento summit musí skončiť aspoň všeobecnejšou dohodou o tom, z čoho a ako sa bude financovať Fond obnovy, z ktorého možno už na prelome roka budú môcť na svoju obnovu čerpať peniaze tie najpostihnutejšie štáty. Ak to budú hlavne tzv. korona dlhopisy, potom to bude veľké viťazstvo Talianska a obrovský ústupok tých, ktorí akékoľvek spoločné zdieľanie dlhu jednotlivých štátov odmietali.”

Jaroslav Zajac

Reklama

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

18:14

Obyvatelia Slovenska plánujú v rámci príprav na veľkonočné sviatky minúť priemerne 97,1 eura. Najviac peňazí majú v úmysle minúť ľudia, ktorí si ich spájajú s kresťanskými tradíciami, ako aj staršie generácie a obyvatelia Prešovského kraja. Vyplýva to z aktuálneho online prieskumu agentúry NMS Market Research, na ktorom sa zúčastnilo 1030 respondentov.

18:13

Dvaja ľudia zahynuli po páde do Atlantického oceánu na severnom pobreží Španielska, oznámili vo štvrtok záchranné služby autonómneho spoločenstva Astúria. Ďalšie dve osoby prišli o život v Katalánsku.

18:12

Vo veku 90 rokov zomrel v stredu psychológ Daniel Kahneman, ktorý v roku 2002 získal Nobelovu cenu za ekonómiu.

18:12

Ruské vojenské lietadlo sa vo štvrtok zrútilo do mora pri polostrove Krym. Pilotovi sa podarilo katapultovať.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali