Samit ŠOS

NAŽIVO

Dánsky minister zahraničných vecí uviedol, že si nechá predvolať vedúcu diplomatickej misie USA v Kodani pre medializované informácie o údajnej špionáži Washingtonu v Grónsku.

20:02

Friedrich Merz počas tlačovej konferencie s Donaldom Tuskom vyhlásil, že drastické obmedzenie nelegálnej migrácie je spoločným cieľom. Krajiny by podľa neho mali dať signál migrantom a prevádzačom, že dostať sa do EÚ bude v budúcnosti náročnejšie.

19:49

Európsky parlament si za účasti troch veteránov slávnostným zasadnutím pripomenul 80. výročie konca druhej svetovej vojny v Európe.

19:49

Viktor Orbán na sociálnej sieti uviedol, že z Bruselu v stredu prišli hrozivé správy, pretože po predsedovi Európskej ľudovej strany Manfredovi Weberovi zložila prísahu vernosti Ukrajine aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

19:43

Predstaviteľ pakistanskej armády vyhlásil, že v dôsledku indického útoku v Pakistane zahynulo 31 ľudí a ďalších 57 bolo zranených.

19:42

Energetická kríza v Iráne: vláda oznamuje plánované výpadky elektrickej energie a skracuje pracovný čas vo vládnych inštitúciách od 6:00 do 13:00.

19:41

Strana Hlas-SD uviedla, že návrh Európskej komisie na zastavenie dovozu plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska predstavuje vážne riziko pre energetickú bezpečnosť Slovenska, ktorá je kľúčovou súčasťou celkovej bezpečnosti našej krajiny.

19:40

115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey je najstaršou osobou na svete, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

19:25

V Debrecíne našli na stavenisku sovietsku leteckú bombu z druhej svetovej vojny. Bola bez rozbušky a pyrotechnici ju odviezli na likvidáciu.

19:11

Spoločnosť Walt Disney oznámila plán vybudovať svoj najnovší zábavný park v Abú Zabí. Do nového komplexu chce prilákať turistov z Blízkeho východu, Afriky, Indie a Ázie.

19:10

V správe Európskeho parlamentu sa uvádza, že geopolitický a strategický význam Turecka nemôže vykompenzovať oslabovanie demokratických noriem jeho vládou.

18:41

Do Moskvy 9. mája cestuje skupina poslancov Európskeho parlamentu, informuje Der Spiegel.

Publikácia píše, že medzi hosťami osláv v Moskve 9. mája bude malá skupina poslancov Európskeho parlamentu, vrátane dvoch členov nemeckej aliancie Wagenknechtovej.

Europoslanci Ruth Firmenich a Michael von der Schulenburg vyhlásili, že sa zúčastnia osláv v Moskve pri príležitosti 9. mája a že s nimi cestujú ešte traja europoslanci – z Českej republiky, Slovenska a Cypru.

18:40

Krajiny východnej Ázie sa zbavujú dolárov, čo vedie k posilneniu ich mien, informuje agentúra Reuters.

„Trumpova politika oslabila dôveru trhu v ziskovosť aktív v amerických dolároch,“ vysvetlil agentúre finančný expert Gary Ng.

Najviac posilnil taiwanský dolár (o 10,6 %).

18:20

Európsky parlament vyzval Turecko, aby okamžite prepustilo švédskeho novinára Joakima Medina, ktorého v krajine odsúdili za „urážku prezidenta“ Recepa Tayyipa Erdogana.

18:09

Vo Vatikáne začalo konkláve – voľby nového pápeža.

V Sixtínskej kaplnke zazneli slová extra omnes („všetci von“) – po týchto slovách musia všetci cudzí opustiť kaplnku a kardináli pristúpia k prvému hlasovaniu.

17:57
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Samit ŠOS – ako sa mení postoj nezápadných krajín k vojne na Ukrajine

Portál Strana.ua analyzoval, ako a prečo nezápadné krajiny skutočne vnímajú vojnu na Ukrajine a aké závery možno vyvodiť z posledného samitu ŠOS. To najzaujímavejšie z článku vám prinášame:

Samit ŠOS
Samit ŠOS
❚❚
.

Mexický mierový plán je pre Ukrajinu len ďalšou „zradou“

Mexický prezident Obrador nedávno navrhol vyhlásiť „globálne prímerie” s okamžitým zastavením bojov na Ukrajine a chce to predniesť na budúci týždeň na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku. Následne sa podľa neho musia začať priame rozhovory medzi Putinom a Zelenským. Navrhuje, aby sprostredkovateľmi boli indický premiér Naréndra Módí, pápež František a generálny tajomník OSN António Guterres. Podľa Obradora by sa malo vyhlásiť prímerie nielen medzi Kyjevom a Moskvou, ale všeobecne medzi všetkými národmi sveta, a to najmenej na päť rokov.

Obrador sa tiež pomerne ostro vyjadril o politike Západu v súvislosti s vojnou na Ukrajine. „Ako je to možné? NATO na jednej strane odmieta členstvo Ukrajiny v aliancii. Na druhej strane mu členské krajiny dodávajú zbrane a uvaľujú sankcie na Rusku. To len zhoršuje konflikt, zvyšuje utrpenie obetí a utečencov, zhoršuje nedostatok potravín a energie a urýchľuje globálnu infláciu. To všetko poškodzuje väčšinu ľudí na svete. Veľmoci sa otvorene alebo mlčky stavajú ku konfliktu na Ukrajine len cez prizmu svojich vlastných záujmov. To pochopiteľne vzbudzuje podozrenie, že táto vojna, hoci sa to zdá byť zvrátená a neuveriteľná myšlienka, slúži záujmom vojnového priemyslu,” povedal Obrador.

Ukrajinské orgány „mexický plán” okamžite odmietli. Poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Michail Podoljak uviedol, že Obradorov návrh nie je v záujme Ukrajiny. „Váš plán je ponechať milióny ľudí pod okupáciou, zvýšiť počet masových hrobov a dať Rusku čas na obnovenie rezerv pred novou ofenzívou? Potom je váš plán ruským plánom,” povedal Podoljak. Treba poznamenať, že Ukrajina už dlho označuje myšlienku prímeria (ktorá predpokladá fixáciu súčasnej frontovej línie) za zásadne neprijateľnú a domnieva sa, že je lobovaná Ruskom. V tomto prípade je však pozoruhodné, že ho vyslovil prezident Mexika, jednej z najväčších „nezápadných” krajín sveta a člen skupiny G20. Rovnako pozoruhodné je, že Obrador vymenoval indického premiéra Naréndru Módího za jedného zo sprostredkovateľov. Len deň predtým sa Módí stretol s Putinom v Samarkande na samite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS) a tiež hovoril o mieri.

.

„V dnešnej dobe nie je čas na vojnu a my sme s vami mnohokrát telefonicky hovorili o demokracii, diplomacii a dialógu – to všetko sú veci, ktoré sa týkajú mieru. Dnes budeme mať určite príležitosť diskutovať o tom, ako môžeme v nadchádzajúcich dňoch dosiahnuť mier, a ja budem mať príležitosť pochopiť váš názor,” povedal Módí Putinovi na samite.

Niektorí západní experti a médiá považovali vyhlásenie indického premiéra za skrytú kritiku Moskvy a jej invázie na Ukrajinu. Súdiac podľa Obradorovej následnej iniciatívy je však možné, že Modi slovami o mieri myslel presne tú „zradnú” myšlienku, ktorú neskôr vyslovil mexický prezident. A je celkom možné, že o tejto myšlienke hovoril indický premiér na stretnutí s Putinom.

To všetko opäť poukazuje na „zvláštny” postoj nezápadného sveta k vojne na Ukrajine, ktorý je pre Rusko rozhodujúcim faktorom, aby si udržalo svoju ekonomiku a vyhlo sa medzinárodnej izolácii napriek rozsiahlym sankciám USA a EÚ.

 

ŠOS a Putin

ŠOS vznikla ako neformálne združenie Šanghajskej päťky (Čína, Rusko, Kirgizsko, Tadžikistan a Kazachstan), ktoré sa zaoberalo otázkami bezpečnosti na hraniciach medzi Čínou a jej postsovietskymi susedmi. V júni 2001 sa zakladajúci členovia rozhodli transformovať skupinu na formálnu organizáciu, ktorá sa špecializuje na boj proti terorizmu a náboženskému extrémizmu.

.

Pred piatimi rokmi sa pôvodné členstvo rozšírilo o Indiu a Pakistan. Na samite v Samarkande bol do tejto organizácie prijatý Irán. Turecko, ktorého prezident tiež navštívil Samarkand, sa rovnako usiluje o členstvo v ŠOS. Počet pozorovateľských krajín a partnerov organizácie pre dialóg sa rozširuje od Kambodže po Bielorusko. To znamená, že ŠOS sa postupne stáva „geopolitickým klubom” najväčších nezápadných krajín Eurázie, okolo ktorého sa zoskupujú menšie krajiny.

Prirodzene, nie je to aliancia rovnako zmýšľajúcich krajín. Medzi jej členmi existujú vážne rozpory a dokonca aj dlhodobé nepriateľstvo (ako napríklad medzi Indiou a Pakistanom a vzťahy medzi Indiou a Čínou tiež nie sú jednoduché). V niektorých dôležitých svetových otázkach sa však ich postoje zhodujú. K sankciám proti Rusku sa napríklad nepripojil žiadny z členských štátov ŠOS. Preto je organizácia a jej vzťahy s členmi pre Moskvu mimoriadne dôležitá.

Aj to je dôvod, prečo bol posledný samit ŠOS v Samarkande stredobodom pozornosti celého sveta, pretože sa očakávalo, že ukáže, akú podporu si zachovali členovia tohto klubu voči Rusku, najmä po nedávnych neúspechoch ruskej armády na fronte. O to viac, že Samarkand mal od 24. februára hostiť prvé osobné stretnutia Putina s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom a indickým premiérom Módím.

Na Ukrajine a čiastočne aj na Západe sa výsledok samitu interpretuje ako ukazovateľ poklesu Putinovej dôveryhodnosti. Dôraz sa kladie na rôzne detaily. Napríklad to, ako Erdogan viedol Putina za ruku, že Putin musel čakať na kirgizského prezidenta Žaparova, že Si Ťin-pching sa odmietol zúčastniť na neformálnych podujatiach samitu s odvolaním sa na hrozbu koronavírusu a že Tadžikistan začal vojenskú akciu proti Kirgizsku (obaja sú členmi OSKB) priamo počas samitu.

O „rastúcej izolácii” Ruska píše vo svojom článku aj denník New York Times: „Samit zdôraznil rastúcu medzinárodnú izoláciu Ruska po tom, čo sa čínsky líder zdržal plnej podpory ruskej invázie na Ukrajinu a indický premiér Naréndra Módí v piatok povedal prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že teraz nie je čas na vojnu,” uvádza denník.

.

Pritom v Rusku sa samit ŠOS interpretuje ako významný prelom, ktorý opäť potvrdil jednotu nezápadných krajín pri budovaní multipolárneho sveta. Túto tézu ilustruje aj spoločná fotografia Putina, Módího a Si Ťin-pchinga.

 

Vzájomný záujem

Čína ani India v skutočnosti priamo nepodporili ruské kroky na Ukrajine (iba Čína občas vyhlásila, že Západ je zodpovedný za začatie vojny a uznala „oprávnenosť” ruských obáv z rozširovania NATO). Ani jeden z nich však nevystúpil proti Moskve. Celkovo možno povedať, že na základe iniciatívy mexického prezidenta na okamžité ukončenie vojny sprostredkovanej Módím (ktorá bola pravdepodobne dohodnutá s indickým premiérom) je postojom tejto skupiny krajín, ktoré vyjadrujú obavy z pokračovania bojov, čo najrýchlejšie uzavrieť prímerie. Ukrajina sa domnieva, že je to pre Rusko výhodné. Čína a Turecko často spomínajú potrebu skorého prímeria a dohody o novom bezpečnostnom systéme v Európe a vo svete. Erdogan neustále vyjadruje pripravenosť zorganizovať stretnutie medzi Zelenským a Putinom. Preto takáto mierová aktivita v tejto fáze Kremľu vyhovuje, pretože zapadá do jeho tézy, že „Rusko chce mier, ale Kyjev nie je ochotný rokovať”.

Zatiaľ sa tiež hospodárske väzby Ruska s nezápadným svetom rozvíjajú pomerne dynamicky, čo Moskve pomáha obchádzať sankcie. Dôvod je jasný – vzájomný prospech. Rusko v súčasnosti presúva svoje dodávky energie z európskeho na ázijský trh. Ázijskí partneri Ruska preto dostávajú ropu a plyn lacnejšie ako európske ekonomiky. V dôsledku toho sa ázijský priemysel stáva konkurencieschopnejším ako európsky. A tento proces už začína mať systémový charakter. Bola napríklad dosiahnutá predbežná dohoda o výstavbe plynovodu z Ruska do Pakistanu. To je obzvlášť príznačné na pozadí vyprázdňovania plynovodov z Ruska do Európy. Samozrejme, tento vzájomný záujem sa môže v určitom okamihu vyčerpať, ak Západ ponúkne Číne a Indii niečo z ekonomického hľadiska atraktívnejšie (napríklad USA teraz aktívne komunikujú s Pekingom a Dillí o pripojení sa k zavedeniu cenového stropu na ruskú ropu).

Okrem toho je Čína závislá od exportu do západných krajín, a preto sa v podstate vyhýba otvorenej podpore Moskvy vo vojne na Ukrajine (doteraz napríklad neboli zaznamenané žiadne masové dodávky čínskych zbraní vrátane dronov, do Ruska). Čínske spoločnosti čiastočne dodržiavajú západné sankcie voči Rusku, pretože sa obávajú straty trhov v EÚ a USA. Inak však ázijské krajiny naďalej zvyšujú dovoz z Ruska a rôznymi spôsobmi pomáhajú Rusom nakupovať tovar, ktorý Západ zakázal do Ruska vyvážať.

Svoju úlohu zohráva aj ideologická blízkosť Číny a Ruska. Západ sa netají tým, že Čínu považuje za svojho hlavného geopolitického súpera, čo Peking tiež núti udržiavať úzke vzťahy s Ruskom. „Čína a Rusko sa spojili, aby čelili politickému vírusu USA a Západu a spoločne sa postavili proti ich hegemónii,” napísal oficiálny čínsky denník Global Times v anglickom jazyku. Si Ťin-pching tiež „hodil kameň do záhradky“ Západu a povedal, že by sa malo zabrániť pokusom vonkajších síl o „farebné revolúcie” v krajinách ŠOS.

 

USA znepokojujú úzke vzťahy medzi Ruskom a Čínou

Americká senátorka Marsha Blackburnová uviedla, že Si a Putin sa snažia vytvoriť nový svetový poriadok, ktorý „ohrozuje medzinárodnú demokraciu a suverenitu”. „Dnešné stretnutie je stelesnením neúnavných pokusov Číny a Ruska posilniť novú os zla na úkor slobody na celom svete. USA sa musia aj naďalej pevne postaviť proti týmto zákerným silám a podporiť obyvateľov Taiwanu a Ukrajiny,” povedala. Biely dom však verejne vyhlásil, že vzťahy medzi Pekingom a Moskvou sú vzťahom založeným na „výhodnosti, a nie na dôvere”. „Nie je to v každom ohľade plnohodnotné manželstvo, ale určite budú spolupracovať, budú hľadať vzájomný prospech. Si Ťin-pching chce mať z toho výhodu, zatiaľ čo Rusko pokračuje v nevyprovokovanej, plánovanej a strašnej invázii na Ukrajinu,” uviedla námestníčka ministra zahraničných vecí USA Wendy Shermanová. Obvinila tiež čínske vedenie z „pokrytectva” v súvislosti s vojnou na Ukrajine. „Si Ťin-pching neustále hovorí o suverenite a územnej celistvosti, takže toto (odmietnutie odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu) nie je v súlade so zásadami, ktoré chce aby boli akceptované pre jeho vlastné záujmy, či už v Hongkongu, Tibete alebo na Taiwane,” povedala.

Kapitán amerického námorníctva vo výslužbe a bývalý riaditeľ spravodajskej služby tichomorskej flotily Jim Fanell sa domnieva, že stretnutie oboch lídrov zdôraznilo rastúce spojenectvo medzi Čínou a Ruskom. “Dôležitý strategický vplyv spočíva v tom, že nová aliancia hrozí USA konfrontáciou alebo vojnou na dvoch frontoch,” povedal americkým novinárom. Mnohí experti na národnú bezpečnosť sa podľa neho všemožne snažia bagatelizovať alebo úplne odmietnuť vplyv rusko-čínskeho spojenectva. Kapitán Fanell to nazýva „osudovou chybou”.

Neúspech ruských vojsk vo vojne na Ukrajine dáva Si Ťin-pchingovi výhodu pri rokovaniach s Putinom, tvrdia analytici. Zároveň to neovplyvní celkové smerovanie spolupráce medzi oboma krajinami, keďže majú spoločný strategický záujem postaviť sa Západu. „Či už Rusko vyhrá alebo prehrá, Čína nezmení svoju ochotu ďalej rozvíjať vzťahy s Ruskom,” povedal pre Wall Street Journal Yun Sun, riaditeľ čínskeho programu v americkom think tanku Stimson Center.

.

 

Turecko sa priblížilo k Rusku

Samostatnou témou samitu boli vzťahy Ruska s Tureckom, ktoré sa v poslednom čase čoraz viac zbližujú. Dôvod je rovnaký: vzájomné výhody. Turecko pomáha Rusku obchádzať sankcie a zarába pritom slušné peniaze. Turecký prezident Erdogan bol jediným lídrom členského štátu NATO na samite ŠOS. Vystupoval v roli „partnera v dialógu”. Erdogan sa s Putinom dohodol na nákupe ruského plynu pričom Ankara bude za štvrtinu dodávok platiť v rubľoch. Bolo to ich tretie stretnutie v priebehu niekoľkých mesiacov.

„Erdogan má rád balansovanie záujmov a toto slúži určitému účelu. Chce dať Západu najavo, že má aj iné možnosti. Turecko sa stalo pomerne blízkym Rusku, najmä z hospodárskeho hľadiska, a je od neho dosť závislé. Ankara sa nielenže nepridala k západným sankciám, ale naďalej obchoduje s Ruskom a prijíma ruské financie,” hovorí Asli Aydintasbaş, expert z thinktanku Brookings Institution. Obchod s Ruskom je pre Turecko, ktoré zasiahla hospodárska kríza, čoraz dôležitejší, čo by sa mohlo ukázať ako životne dôležité pre Erdogana, ktorého budúci rok čakajú voľby. Erdogan už predtým vyzval na zmiernenie niektorých sankcií voči Rusku. Ankara však trvá na tom, že neporušuje medzinárodné sankcie USA a zachováva vyvážený prístup k Rusku a Ukrajine, pričom turecké zbrojárske spoločnosti naďalej dodávajú zbrane Kyjevu.

„Turecko sa v posledných rokoch ekonomicky a politicky zblížilo s Ruskom, dokonca nakúpilo ruské obranné systémy S-400, čo vyvolalo sankcie USA. Erdogan a Putin spolu dobre vychádzajú, možno stoja na rôznych stranách rôznych konfliktov, ale zdá sa, že ich spája presvedčenie, že podanie ruky medzi silnými mužmi zaručuje lepší medzinárodný poriadok ako ten liberálny. V posledných mesiacoch sa Ankara stala ekonomicky závislou od Moskvy, ktorá jej poskytuje peniaze potrebné na odvrátenie krízy platobnej bilancie pred tureckými voľbami v roku 2023. Vzhľadom na to nie je prekvapujúce, že Turecko sa nepridalo k hospodárskym sankciám voči Rusku, ktoré zaviedol Západ. Obchodné vzťahy Ankary s Moskvou – od zemného plynu až po obchod – sú dôležité pre obchodnú bilanciu Ankary, pretože turecká ekonomika je v ohrození,” uviedla pre Strana Elly Gueranmaye, expertka Európskej rady pre zahraničné vzťahy. Od začiatku roka sa v tureckej bilancii objavilo viac ako 20 miliárd dolárov neznámeho pôvodu. Tureckí ekonómovia predpokladajú, že väčšina tejto sumy pochádza z Moskvy. „Preto napriek tomu, že Turecko predalo drony Ukrajine, Erdoganovo ekonomické a politické prežitie môže závisieť od Putina,” hovorí Geranmaye.

Podľa agentúry Bloomberg sa Erdogan usiluje o ešte užšie finančné väzby s Ruskom, pretože sa snaží stabilizovať problémové hospodárstvo pred voľbami, ktoré sa uskutočnia budúci rok. Očakáva sa, že Turecko bude v tomto roku čeliť deficitu vo výške 47 miliárd USD a slabá výkonnosť líry zvyšuje náklady na krytie jeho dlhu. Prudko rastúce svetové ceny energií spôsobili ďalšie zaťaženie platobnej bilancie krajiny. Erdogan sa preto usiluje o 25-percentnú zľavu na ruský zemný plyn a možnosť platiť časť ceny v lírach.

.

 

Signál pre zvyšok sveta

„Krajiny ŠOS, ktoré v prvom rade bojujú za hospodárske ciele, vypracúvajú spoločné mechanizmy na vytvorenie autonómnych obchodných systémov a medzi nimi je aj prechod na zúčtovanie v národných menách. Tieto krajiny spája neprijateľnosť dominantnej geopolitickej úlohy USA a Európy. Hoci táto organizácia existuje už mnoho rokov, ruská invázia na Ukrajinu a následné protiruské sankcie paradoxne prinútili ŠOS zintenzívniť svoju činnosť a dali príklad ďalším krajinám, ako sú Čína a India, aby vybudovali paralelné ekonomické a finančné systémy. Pretože vzťahy so Západom sa môžu kedykoľvek zhoršiť. Vojna na Ukrajine zintenzívnila aktivity ŠOS, no určite sťažuje jej politickú prácu. Čína zrejme povedala Rusku, že je nespokojná s tým, že vojna pokračuje a poškodzuje svetové hospodárstvo. Zároveň sa organizácia naďalej rozvíja a už teraz môžeme vidieť formovanie nového multipolárneho centra moci,” povedal pre portál Strana.ua  politický analytik Ruslan Bortnik.

„Siovo vystúpenie na samite potvrdzuje partnerstvo Číny s Ruskom. Zároveň však potvrdzuje záujmy Číny v Strednej Ázii a, čo je dôležitejšie, vysiela signál zvyšku sveta. Začiatkom tohto roka vedúci predstavitelia NATO odsúdili Čínu ako hrozbu pre svetový poriadok. Skupina G7 okrem toho vydala vyhlásenie, v ktorom varovala Čínu pred ďalšou eskaláciou v Taiwanskom prielive. Toto zasadnutie ŠOS bolo prejavom opačného naratívu. Ide o variant multilateralizmu. V predvečer samitu sa zároveň dvaja členovia ŠOS, Tadžikistan a Kirgizsko, ocitli na pokraji ďalšej vojny. V tejto situácii je nepravdepodobné, že by sa organizácia, ktorá zahŕňa takých dlhodobých nepriateľov, ako sú India a Pakistan alebo Čína a India, stala užšou bezpečnostnou alianciou alebo dokonca dokázala vyriešiť svoje vlastné vnútorné konflikty,” hovorí Gueranmaye.

Pokiaľ ide o Obradorov návrh na ukončenie vojny, odborníci ho tiež považujú za ukazovateľ osobitného postavenia „nezápadného” sveta. Politický analytik Vadim Karasev pre Strana.ua povedal, že na jednej strane návrh mexického prezidenta znie nerealisticky v štýle ideálneho „večného mieru” – za dialóg a proti vojne a je to zároveň reakcia na Módího prejav na stretnutí s Putinom v Samarkande. „Na druhej strane, keďže tento návrh predložilo Mexiko a v skutočnosti ho podporil Módí, je to prejavom osobitného postavenia krajín, ktoré sa nazývajú rozvojové alebo postkoloniálne. Ukazujú, že dokážu prevziať iniciatívu a zmieriť Západ s Ruskom. A tým sa stavajú proti dominancii Západu. Sú to základy „tretej sily”, akou bolo kedysi Hnutie nezúčastnených krajín počas konfrontácie medzi ZSSR a USA. Dnes môžeme niečo z toho vidieť v zárodočnej podobe, najmä v návrhu mexického prezidenta a tiež vo vyhláseniach na samite ŠOS. Koniec koncov, v prípade sekundárnych, terciárnych sankcií, ak bude sankčný tlak na Rusko pokračovať, môžu utrpieť predovšetkým tzv. rozvojové krajiny. No rozvojový svet ako celok vykazuje dobrý hospodársky rozvoj a všeobecná éra vojen by ho mohla vykoľajiť. Ak niekto obviňuje Mexiko, že hrá do karát Rusku, nie je to tak, hrá samo za seba. A rozvojový svet (India, Latinská Amerika, ktorá má svoj vlastný postoj k Američanom) môže využiť konfrontáciu medzi USA a blokovou alianciou s Ruskom a Čínou na lepšie vyváženie týchto dvoch vznikajúcich centier – západného a čínsko-euroázijského,” hovorí Karasev.

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Michal Durila

Marek Brna

Zdeno Drdol

Erik Majercak

Ján Droppa

Gustáv Murín

.
.
.

Zvrat. Premiér pred pár minútami oznámil, že mu Estónsko nedovolí preletieť cez jeho územie do Moskvy

Estónsko zamietlo prelet slovenského vládneho špeciálu s premiérom Robertom Ficom na palube na oslavy konca 2. svetovej vojny do Moskvy…

07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Dobrovodský sa pre novelu zákona o neziskovkách obráti na Ústavný súd

Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský sa pre novelu zákona o neziskových organizáciách obráti na Ústavný súd SR. Avizoval to na…

07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA upúšťajú od myšlienky prímeria

USA upúšťajú od myšlienky prímeria, pretože sa to nepáči Ruskej federácii, a zameriavajú sa na otázky dlhodobého urovnania vojny na…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér sa v Moskve okrem Putina stretne aj s ďalšími veľkými hráčmi

Slovenský premiér Robert Fico absolvuje počas návštevy Moskvy okrem stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj bilaterálne rokovania s čínskym…

07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov

Od „Extra omnes“ po „Habemus papam“: Dominantné miesto latinčiny

Od vstupu do Sixtínskej kaplnky až po ohlásenie z Lodžie požehnania sprevádza voľbu pápeža už stáročia latinčina. Pokiaľ ide o…

07. 05. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Za vtip o znásilnení bol prepustený nemecký generál NATO

Za vtip o znásilnení bol v Nemecku prepustený generál NATO, ktorý pracoval v misii vojenskej pomoci Ukrajine, informuje Der Spiegel

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sudkyňu v Martine prepadli muži v kuklách so samopalmi. TA3: Podozriví sú muži ukrajinskej národnosti

Polícia aktuálne dokumentuje násilnú trestnú činnosť v okrese Martin. Informovala o tom žilinská krajská polícia na sociálnej sieti. Podľa informácií…

07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Regióny | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Regióny | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európska komisia zaslala Slovensku dve formálne výzvy. Hrozia aj sankcie

Slovensko nesprávne transponovalo smernicu o jednorazových plastoch. Európska komisia preto Slovensku zaslala formálnu výzvu na nápravu. Informovalo o tom Zastúpenie…

07. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Dôležité je pochopiť, kto sú najnebezpečnejší ľudia na svete

Zdá sa, ako keby svet vrel. Vojny – na Ukrajine, India – Pakistan, Izrael – Palestína, husiovia. Do toho brutálne…

07. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Prezident podpísal novelu zákona o neziskových organizáciách

Prezident SR Peter Pellegrini v stredu podpísal novelu zákona o neziskových organizáciách. Kancelária prezidenta SR nenašla dôvody, pre ktoré by…

07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

„Tady jsme byli napadeni Rusama.” Česi znovu fantazírujú a šíria paniku

Bývalý český hokejista Dominik Hašek asi na ľade priveľa bránil, keď teraz cíti potrebu útočiť. Konkrétne na Rusko, kde v…

07. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kým občania musia tvrdo konsolidovať, na sebe nešetria. Poslanci budú v roku 2025 zarábať rekordnú sumu

Poslanci Národnej rady SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať…

07. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zábojník exkluzívne pre HS: Ako to bude s bezpečnosťou na Červenom námestí

Viacerí ukrajinskí predstavitelia na čele s Volodymyrom Zelenským v uplynulých dňoch vyhlásili, že nemôžu garantovať bezpečnosť svetových lídrov, ktorí sa…

07. 05. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prokurátor zastavil trestné stíhanie advokáta Paru

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava zastavil trestné stíhanie advokáta Mareka Paru. Obvinený bol pôvodne pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej…

07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nepovolili prelet Ficovho lietadla do Ruska?

V súvislosti so slovenským premiérom Robertom Ficom a srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom, ktorí sa 9. mája zúčastnia na vojenskej prehliadke…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ľuboš Blaha je späť – vracia sa na Facebook

Ľuboš Blaha je späť – vracia sa Facebook. Spoločnosť Meta mu povolila založiť si nové konto. Svoj návrat na platformu…

07. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Húsíovia kapitulovali, USA prestanú s bombardovaním

Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že jemenskí povstalci húsíovia súhlasili so zastavením útokov na lode. Washington tak následne…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Seriál Konkláve 2025: Geografia, vek, rehoľné rády: kto sú kardináli povolaní voliť

Oddnes sa na konkláve zíde 52 európskych kardinálov, 37 amerických , 23 ázijských, 17 afrických a 4 z Oceánie. Najmladším…

07. 05. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Brusel chystá ďalšie zdražovanie

Uhlíková daň, digitálna daň, plastová daň… Európska únia plánuje v nasledujúcom rozpočte zavedenie nových celoeurópskych daní. Informoval o tom europoslanec…

07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

EÚ to „myslí vážne“. Stanovila termín ukončenia dovozu energetických zdrojov z Ruska

EÚ stanovila rok 2027 ako termín na ukončenie dovozu všetkých energetických zdrojov z Ruska – ropy, jadrového paliva a plynu,…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajina vyjadrila pripravenosť okamžite uzavrieť prímerie s Ruskou federáciou

Ukrajina vyjadrila pripravenosť okamžite uzavrieť prímerie s Ruskou federáciou a stiahnuť vojská 15 kilometrov od kontaktnej línie s ruskými silami,…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér s jasným posolstvom: Je len jedna správna strana

„Atmosféra piety, vyrovnanosť a otvorenosť, to sú pocity, ktoré si odnášam z dnešných Michaloviec,” vyjadril sa v utorok Robert Fico.…

07. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

DisInfo Report – americký pohľad na ruské dezinformácie: Prehliadané stopy iných?

V marcovom vysielaní podcastu DisInfo report financovanom americkou ambasádou informovali o analýze mapujúcej digitálne stopy Kremľa na Slovensku. Odídenci z Centra boja…

07. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

Česká opozícia predstihla v popularite vládu, Brusel je v panike zo zastavenia zbrojenia

Česko, 7.mája 2025 - V Bruseli rastú obavy z možného zlyhania plánu na vyzbrojenie bloku. V Českej republike by opozičná…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

.

,,Novinárski lúzri sa zase prekonali!”

Europoslanec Milan Mazurek naložil na sociálnej sieti novinárovi, ktorý v časopise Index (ktorý našiel Mazurek na benzínke) píše: „Donald lúzer…

07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dve indické stíhačky boli zostrelené. Konflikt dvoch jadrových mocností narastá

India, 7.mája 2025 - Dve indické stíhačky boli skutočne zostrelené, potvrdil v rozhovore pre CNN hovorca pakistanskej armády generálporučík Ahmed…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

Zomrela najdlhšie slúžiaca letuška v službách štátu, lietala ešte s Husákom, Havlom aj s Jánom Pavlom II.

Zomrela najdlhšie slúžiaca letuška v službách štátu Anna Gorodovová, ktorá bola viac ako štyri desaťročia palubnou sprievodkyňou vládnych lietadiel. Ako…

07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

IQ test: Ste natoľko pozorný, aby ste našli korytnačku do 15 sekúnd?

IQ test: Ste natoľko pozorný, aby ste našli korytnačku do 15 sekúnd? Otestujte si svoje mozgové závity a zistite, či…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Dánsky minister zahraničných vecí uviedol, že si nechá predvolať vedúcu diplomatickej misie USA v Kodani pre medializované informácie o údajnej špionáži Washingtonu v Grónsku.

20:02

Friedrich Merz počas tlačovej konferencie s Donaldom Tuskom vyhlásil, že drastické obmedzenie nelegálnej migrácie je spoločným cieľom. Krajiny by podľa neho mali dať signál migrantom a prevádzačom, že dostať sa do EÚ bude v budúcnosti náročnejšie.

19:49

Európsky parlament si za účasti troch veteránov slávnostným zasadnutím pripomenul 80. výročie konca druhej svetovej vojny v Európe.

19:49

.

Podľa Kolíkovej bolo očkovanie proti COVID-u dobrovoľné. Suja si však myslí niečo iné

Miroslav Suja z hnutia Republika, cez príspevok na sociálnej sieti uvádza, či si bývalá ministerka robí srandu, keď viackrát opakovala…

07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Najbizarnejšie a najsmiešnejšie zákony z celého sveta

Najsmiešnejšie zákony z celého sveta: Cítili ste sa niekedy preťažení a nedocenení? Áno, ľudia, myslíme tým zákony. O pravidlách a…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

Spojené kráľovstvo a India sa dohodli na „prelomovej“ obchodnej dohode

Po troch rokoch rokovaní sa Spojené kráľovstvo a India dohodli na obchodnej dohode, ktorá uľahčí britským firmám vývoz whisky, automobilov…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šokujúce odhalenie: Prečo nás tragické dopravné nehody tak priťahujú?

7.5.2025 Redakcia Auto trendy . Vedci objavili, prečo sa neviete prestať pozerať na miesto nehody a ako to ovplyvňuje vašu…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nový plán Európskej komisie alebo „ekonomický vlastný gól“?

Európska komisia včera predstavila nový plán – chce zastaviť dodávky plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska a tiež chce zakázať členským…

07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ľudia, ktorým úplne došlo šťastie. Pohľad na toto vás bude bolieť

Ľudia, ktorým úplne došlo šťastie. Pohľad na toto vás bude bolieť: Buďte vďačný, že vás život nenávidí tak, ako týchto…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

Reform UK mení „politiku vlajok“ v samosprávach. Na úradných budovách zakazuje „politicky nekorektné“ vlajky, vrátane zástavy LGBTI+ či Ukrajiny

Žiadne dúhové vlajky LGBTI+ komunít, žiadna ukrajinská zástava, žiadna modrá vlajka EÚ s hviezdami a ani žiadne regionálne alebo politické…

07. 05. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Michal Durila

Marek Brna

Zdeno Drdol

Erik Majercak

Ján Droppa

Gustáv Murín

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov