Ministerstvo vnútra je okrem toho znepokojené zaujatosťou a neverejným rázom vyšetrovania a tým, že sa opiera o informácie zo sociálnych sietí a neoverených verejných zdrojov a tiež spoluprácou s pseudovyšetrovateľmi z agentúry Bellingcat, ktorí sú známi svojimi falošnými správami.
V komentári sa podotýka, že Rusko “od samého začiatku dôsledne hájilo dôkladné a objektívne medzinárodné vyšetrovanie katastrofy malajzijského Boeingu a bolo jedným z iniciátorov rezolúcie Rady bezpečnosti OSN č. 2166.”
„Naša krajina ihneď navrhla nevyhnutnú technickú a expertnú pomoc, okrem iného s ohľadom na skúsenosti z vyšetrovaním katastrofy lietadla spoločnosti Sibir, ktoré zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana v roku 2001 nad Čiernym morom,” uvádza sa v komentári.
„No Holandsko zabránilo účasti Ruska v Spoločnej vyšetrovacej skupine, dalo prednosť vopred zvolenej verzii a prakticky ignorovalo veľmi závažnú informáciu, ktorú poskytovalo Rusko vyšetrovateľom po celú túto dobu, a to ako na dobrovoľnom základe, tak i v rámci mechanizmu právnej pomoci,” zdôraznilo Ministerstvo zahraničných vecí RF.