Pred pár dňami bol ťažko zbitý politik nemeckej strany AfD Frank Magnitz. Útok sa stal priamo na námestí v centre Brém, kde na neho zaútočili traja útočníci. Boli maskovaní, je teda jasné, že útok bol pripravený a mal jasný cieľ. Svetom prebehla fotka veľkej rany na hlave obete – je jasné, že išlo o pokus o vraždu (či to 66. ročný Magnitz prežije, alebo s akými následkami, stále nie je isté).
Das ist Frank #Magnitz, MdB der #AfD. Er wurde vorhin von mehreren Angreifern in Bremen halbtot geschlagen.
.Im Moment bin ich so erschüttert, dass ich mich außerstande sehe, dies weiter zu kommentieren. Ich werde mich morgen zu diesem feigen und widerwärtigen Anschlag äußern. pic.twitter.com/fBjRbgthHU
— Prof. Dr. Jörg Meuthen (@Joerg_Meuthen) 7. januára 2019
Materská strana politika, Alternatíva pre Nemecko, označila ten deň za “čierny deň demokracie”. Považuje tento druh násilia za výsledok neustáleho “hetzovania” zo strany anarchistickej ľavičiarskej skupiny radikálov. Tí, bez akejkoľvek sebakontroly, rozpútavajú v médiach a na webe vlny nenávisti voči predstaviteľom akejkoľvek realistickej alebo pronárodnej politiky. Červeno-zelení – ako sú nazývaní v nemeckej tlači – nepoznajú žiadne hranice, vyzývajú na prenasledovanie, šikanovanie v práci aj na ulici, bitie a zabíjanie ľudí, ktorí majú iný názor. Pokus o vraždu v Brémach je výsledok – ale aj to je len vrchol ľadovca.
Prenasledovanie a zabíjanie politikov je vec, ktorá sa nemôže páčiť ani ľuďom z ustálených meštianskych strán. Aspoň proforma sa ozvali a niektorí politici z klasických nemeckých politických strán odsúdili tento zločin. Aspoň niečo.
Aká je situácia u nás?
V našej spoločnosti, kde útok na novinára Kuciaka spôsobil údajne živelné demonštrácie “znepokojenia” a volanie po odvolaní vlády, pokus o vraždu politika Magnitza nijako nezaujal. V prvom rade nezaujíma médiá, ktoré prípad cielene ignorujú. To by sa dalo pochopiť, nejde o jedného z nich. Prípad ale nezaujíma ani politikov, ktorí by sa ale už mali starať, keď je predmetom zákernej cielenej vraždy rovno ich kolega, jeden z nich. Na Slovensku je zrejme brutálne rozbíjanie hláv politikov považované za normálny zjav – čo je naozaj zlé znamenie do budúcnosti.
Alebo nie?
Peter Vanád