„Srbsko uviedlo, že jeho jasnou strategickou prioritou je vstup do EÚ. Európska únia je najdôležitejším hospodárskym partnerom Srbska, ale vstup do európskej rodiny neznamená, že by vzťahy Srbska s Ruskom mali utrpieť. Belehrad nepochybne nájde pragmatický prístup za účelom zachovania dobrých vzťahov s Moskvou,“ podčiarkla rakúska ministerka.
Zároveň rakúska ministerka zahraničných vecí pripomenula, že začlenenie Srbska do EÚ znamená pristúpenie krajiny k spoločnej zahraničnej politike únie. „Keď sa stanete členom EÚ, znamená to postupné prehlbovanie vzťahov vrátane súdržnosti so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou, ako to nedávno odznelo v záverečnom vyhlásení na samitu EÚ – Západný Balkán,“ pripomenula ministerka.
Srbské médiá v tejto súvislosti prízvukovali, že zahraničná politika Srbska predpokladá zachovanie priateľských vzťahov s Ruskom a Čínou, ako aj rozvoj vzťahov so Spojenými štátmi. Belehrad má v úmysle zachovať vojenskú neutralitu tým, že odmieta vstup do NATO a ďalších vojenských blokov. Takéto stanovisko vyvoláva námietky v Bruseli. Navyše Srbsku opakovane vysvetlili, že európska integrácia je možná iba vtedy, ak budú splnené dve podmienky: uznanie nezávislosti Kosova a ukončenie priateľských vzťahov s Ruskom vrátane zatvorenia rusko-srbského humanitárneho centra v Niše. To znamená, že zatiaľ je vstup Srbska do EÚ v nedohľadne.
Eugen Rusnák