Sympatizanti “Calexitu” budú musieť zhromaždiť 365 880 podpisov, aby sa dosiahlo celoštátne hlasovanie. No nemalo by ísť len o odtrhnutie Kalifornie od USA, ale nové prepracované plány vyšli aj s vytvorením špeciálneho územia pre “autonómny domorodý americký národ”, ktorý by zahŕňal takmer polovicu novej Kalifornie.
Šlo by navyše o akúsi “nárazníkovú zónu” medzi USA a novou nezávislou Kalifornskou republikou”, ako to vysvetľuje spoluzakladateľ iniciatívy “Yes California” Marcus Ruiz Evans. Ďalší spoluzakladateľ hnutia Louis J. Marinelli vraví, že toto rozhodnutie je spôsob, ako “správne vyriešiť niektoré zlé prípady minulosti” a vrátiť krajinu pôvodnému americkému obyvateľstvu.
Podľa mapy zverejnenej kampaňou “Calexit” by nové usporiadanie Kalifornie vyzeralo tak, že západná pobrežná polovicu štátu by bola domovom dvojtretinovej väčšiny Kalifornčanov a vnútrozemské menej rozvinuté oblasti by tvorili domorodú “autonómnu” zónu.
Tomorrow we are releasing the details of the new #Calexit plan which establishes an autonomous Native American nation (not a reservation) – the first of its kind in North America – created through the retrocession of (most) federal properties in California to Native Americans. pic.twitter.com/0iFzosNSPL
— #Calexit Campaign (@YesCalifornia) 31. júla 2018
Hranica medzi novou Kaliforniou a autonómnou zónou bola rozhodnutá na základe skutočnosti, že väčšina federálnej pôdy sa nachádza vo východných oblastiach Kalifornie, ale existujú však aj niektoré uznávané kmene domorodých Američanov žijúcich v západnej časti štátu.
In our new #Calexit plan, we retrocede federal land back to Native Americans. Here’s a map of federal lands in California. We return virtually all of it Native Americans to establish the first ever Native American nation in North America. pic.twitter.com/CI2wdNoh7i
.— #Calexit Campaign (@YesCalifornia) 31. júla 2018
V priebehu rokov sa vyskytli mnohé pokusy rôznych skupín, aby sa Kalifornia odtrhla od USA, ale myšlienka sa rozvinula práve zvolením Donalda Trumpa za prezidenta USA v roku 2016. Prieskum agentúry Reuters v roku 2014 ukázal, že len 20% Kalifornčanov podporoval “Calexit” a v roku 2017, po Trumpovom zvolení, počet narástol na 32%.
Marinelli však tvrdí, že mnohí konzervatívci podporujú “Calexit” a vo svojom e-maili napísal: “Naša kampaň nie je motivovaná zmenou rovnováhy politickej moci vo Washingtone. Sme motivovaní tým, že Kalifornia je odlišná spoločnosť, ktorá má schopnosť vládnuť nezávisle od krajiny, ktorej hodnoty sú v priamom konflikte s našou krajinou a krajinou, ktorej vládny systém a jej inštitúcie sú rozbité a zastarané.”
Okrem toho existuje aj tzv. kampaň “Cal 3”, ktorú podporuje riskantný miliardár Tim Draper, ktorého cieľom je rozdeliť Kaliforniu až na tri samostatné štáty (severnú, južnú Kalifornii a starú nížinnú), ale Najvyšší kalifornský súd tento návrh zablokoval.
Ako dodáva RT, hnutie “Yes California” plánuje dokonca aj nadviazanie diplomatických vzťahov s inými krajinami. V roku 2016 kampaň otvorila v Moskve “veľvyslanectvo” v snahe podporiť obchod a cestovný ruch. Marinelli, ktorého manželka je ruského pôvodu, by bol pripravený žiadať Rusko o “uznanie” nezávislosti, ak by bolo referendum úspešné. No protiruské nálady medzi podporovateľmi Calexitu viedli k zatvoreniu moskovského strediska v roku 2017.