Pripravme sa na “explóziu migrácie”

Pripravme sa na “explóziu migrácie”

Bratislava 26. marca 2024 (HSP/ The Telegraph / Foto : TASR/DPA-Boris Roessler/dpa-Bildfunk)

 

Zatiaľ čo rozvojové krajiny zažívajú “baby boom”, krajiny s vysokými príjmami zažívajú úplný opak , tzv. “baby bust”. The Telegraph upozorňuje na demografické trendy, ktoré predurčujú populačnú explóziu

Ilustračné foto

Naozaj sa prognózy mýlia ?

Mohli by sme si myslieť, že demografické prognózy sa takmer vždy mýlia. Začiatkom 90. rokov sa napríklad predpovedalo, že počet novonarodených detí bude prudko klesať. Bolo to dôsledkom toho, že miera pôrodnosti rýchlo klesala a zároveň dĺžka života dosiahla svoje horné hranice.

Reklama

V niektorých bohatých krajinách sa dokonca objavil zvláštny demografický trend – tzv. čistá emigrácia. Začiatkom 90. rokov sa napríklad v oficiálnych kruhoch s istotou predpovedalo, že počet obyvateľov Spojeného kráľovstva bude v súčasnosti prudko klesať.

Nebolo to úplne nepravdepodobné. Takzvaná “miera pôrodnosti” – počet novorodencov pripadajúcich na jednu ženu – rýchlo klesala a zdalo sa, že zvýšená dĺžka života dosahuje svoje horné hranice. Aj keď sa tomu dnes ťažko verí, v skutočnosti sme mali čistú emigráciu, aj keď veľmi krátko; to znamená, že z krajiny odchádzalo viac ľudí, ako prichádzalo.

Reklama

V skutočnosti sa odvtedy počet obyvateľov Spojeného kráľovstva zvýšil o takmer 10 miliónov, z čoho prevažnú časť tvorili migranti. Dnešná veľmi vysoká úroveň čistej imigrácie sa ani zďaleka nepredpokladala.

Môžeme teda povedať, že globálne demografické trendy – akokoľvek matematicky presne vypočítané – nepoznajú budúcnosť. Tá je vždy neistá.

S presnosťou však môžeme povedať, že sa celosvetovo veľmi rýchlo blížime k dosiahnutiu populačného maxima. V priebehu nasledujúcich približne 40 rokov sa počet obyvateľov sveta pravdepodobne začne znižovať takmer rovnako rýchlo, ako narástol. Vzhľadom na faktory ako sú dĺžka života a klesajúca pôrodnosť môžeme tvrdiť, že keď sa to stane, bude to náhle a prudké.

„Budúce trendy v miere pôrodnosti úplne zmenia konfiguráciu globálnej ekonomiky a medzinárodnej rovnováhy síl,“ hovorí Natalia V. Bhattacharjeeová – spoluautorka štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise The Lancet a vedúca vedecká pracovníčka Inštitútu pre meranie a hodnotenie zdravia (IHME).

 

Reklama

Rast hojnosti

Na takýchto prognózach je zaujímavé to, že majú len veľmi málo spoločného s masovým vymieraním a dystópiou podobnou Mad Maxovi z mnohých sci-fi filmov, ale sú prirodzeným dôsledkom rastúcej prosperity a hojnosti. Úpadok a ťažké životné podmienky s tým nemajú nič spoločné.

„Populácia má tendenciu expandovať, až kým neprekročí svoje zásoby potravín,“ povedal Thomas Malthus koncom 18. storočia. Vyslovil obavy, že rast populácie môže v blízkej budúcnosti viesť k hladomoru. Nemohol sa však viac mýliť – ľudia veľmi efektívne rozširovali ponuku potravín, aby uspokojili rastúce potreby spoločnosti. A to až do takej miery, že v krajinách s vysokými príjmami je dnes oveľa pravdepodobnejšie, že predčasne zomriete na nadbytok potravín, ako na ich nedostatok.

Pointa je prostá – čím viac prosperuje ekonomika, tým menej sa ľudia rozmnožujú. Klesajúca miera pôrodnosti má však niekoľko rôznych príčin. Antikoncepcia, masové vzdelávanie, rastúca účasť žien na pracovnom trhu, urbanizácia, menej početné rodiny, rozpad rodín, rastúca polygamia, egocentrizmus atď. …

Autor článku uvádza, že pochádza z rodiny s deviatimi súrodencami. Už v detstve sa stretával s názorom, že takáto mnohopočetná rodina je nezvyčajná. „Ľudia si mysleli, že sme buď katolíci, alebo Íri, alebo oboje,“ spomína autor

V dnešnej dobe je pochádzať z viacdetných rodín, alebo túžba rodičov založiť si mnohopočetnú rodinu prakticky nepochopiteľná. Teda, pokiaľ sa nejedná o rodiny migrantov, mimoriadne zámožné alebo mimoriadne chudobné rodiny.

Reklama

 

“Baby bust” vs. “baby boom”

V rozvojovom svete je najnovší demografický výskum z hľadiska svojich dôsledkov najzaujímavejší.

Vo svete s vysokými príjmami zažívame “baby bust” . To znamená, že pôrodnosť je veľmi malá. Predpokladá sa, že tri štvrtiny krajín na celom svete klesnú do polovice 21. storočia pod mieru populačnej reprodukcie.

Z rôznych dôvodov (v neposlednom rade aj kultúrnych) to môže byť znepokojujúce. Je však veľmi pravdepodobné, že sa to dá zvládnuť. Dokonca pokles pôrodnosti možno považovať za dobrú vec – teda ak veríte, že znečisťujúce látky ktoré produkuje človek ničia prírodu. Umelá inteligencia a automatizácia by nám teoreticky mali prísť na pomoc.

Zároveň však vo veľkých častiach rozvojového sveta, a najmä v subsaharskej Afrike, pozorujeme “baby boom”. Nakoniec aj tieto krajiny podľahnú rovnakým vplyvom, aké už pozorujeme v bohatých krajinách, ale potrvá to dlho. Zatiaľ tak čelia skutočnej populačnej explózii. Vďaka modernej medicíne, a teda klesajúcej detskej úmrtnosti, môže populačný rast v mnohých z týchto krajín ďaleko prekonať všetko, čo sme videli na Západe počas veľkého skoku priemyselnej revolúcie alebo neskôr v dobiehajúcich krajinách juhovýchodnej Ázie.

Avšak, v týchto chudobných krajinách nastane čoraz väčší problém vytvárať pracovné miesta a príležitosti v dostatočnom počte na uspokojenie dopytu. Svoju pozornosť by sme mali práve preto nasmerovať skôr na tento problém a nie na klesajúcu pôrodnosť  v krajinách rozvinutejšou  ekonomikou.

 

Starnutie populácie

Vo svete s vysokými príjmami sa pozornosť sústreďuje na to, ako zaplatiť za rastúcu mieru závislosti. Ide o sociálne zabezpečenie na rastúci podiel ekonomicky neaktívnych starších občanov. Kombinácia rastúcej dĺžky života a klesajúcej pôrodnosti, ktorá zásadne mení demografickú štruktúru hospodárstva, už teraz vytvára extrémne fiškálne problémy vo viacerých svetových ekonomikách.

Tvorcovia politík sa pri hľadaní riešení zvyčajne mechanicky a vo veľkej miere opierajú o masovú migráciu. Takáto masová migrácia sa však ukazuje ako politicky čoraz toxickejšia. V každom prípade sa čoraz viac spochybňuje jej ekonomická účinnosť.

Ak sa zohľadnia závislé osoby, ktoré s produktívnym migrantom prekročia hranice toho – ktorého štátu, niektorí migranti môžu byť pre štátnu pokladnicu viac nákladní, ako prínosní.

Reklama

Je tiež nepravdepodobné, že by pracovné pozície s relatívne nízkymi príjmami, pre ktoré je postačujúca nízka kvalifikácia, prispeli k rastu produktivity hospodárstva.

 

Kvalifikácia

Kedysi prevládajúci predpoklad, že masové prisťahovalectvo je vždy ekonomicky prospešné, vyzerá čoraz pochybnejšie. Fungovalo by to jedine vtedy, ak by migrácia zahŕňala len vysokokvalifikovaných pracovníkov. Aj tie najlepšie imigračné režimy však majú problém dosiahnuť tento cieľ.

Snahy o zlepšenie pôrodnosti prostredníctvom politík, ktoré poskytujú výhody pre viacpočetné rodiny, v minulosti priniesli len malé alebo žiadne výsledky. O takéto politiky v mene kultúrneho nacionalizmu sa snažili sociálne konzervatívny politickí lídri  ako sú maďarský premiér Viktor Orbán, talianska politička Giorgia Meloniová ale aj ruský prezident Vladimir Putin. Avšak tlak, ktorý migrácia vytvára na hraniciach Európy a Ameriky, stále silnie.

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskeho dohovoru o ľudských právach môže pomôcť pri riešení problémov s malými loďami a falošnými žiadateľmi o azyl. Avšak len ťažko dokáže zadržať demografický príliv z Afriky, subkontinentu a ďalších krajín.

Reklama

Britský Štatistický úrad nedávno predpovedal, že počet obyvateľov Spojeného kráľovstva sa v priebehu nasledujúcich 12 rokov zvýši o ďalších 6,6 milióna. Avšak v prevažnej miere prostredníctvom migrácie. Autori The Telegraph varujú: „Ak si myslíte, že politické a sociálne destabilizujúce účinky masovej migrácie sú už teraz dosť zlé, ešte ste nič nevideli.“

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:09

Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan bude v nedeľu a v pondelok rokovať v Saudskej Arábii v rámci úsilia o dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy, uviedli v sobotu nemenované turecké diplomatické zdroje.

Fidan sa stretne s členmi Organizácie islamskej spolupráce (OIC) a Ligy arabských štátov (LAŠ), ako aj so šéfmi diplomacie viacerých západných krajín.

16:03

Taliansko si v sobotu predvolalo ruského veľvyslanca. Ide o reakciu na oznámenie Moskvy, že dcérsku spoločnosť talianskej firmy Ariston Thermo Group zveruje pod “dočasné vedenie” štátneho energetického gigantu Gazprom.

15:11

Izraelské jednotky zastrelili dvoch Palestínčanov pri vojenskom stanovišti neďaleko mesta Džanín na Západnom brehu Jordánu, uviedla v sobotu izraelská armáda i palestínske médiá.

14:44

Čínska kontajnerová loď zostáva naďalej predmetom vyšetrovania v súvislosti s poškodením plynovodu v Baltskom mori medzi Fínskom a Estónskom v minulom roku. Potvrdili to tento týždeň fínske úrady.

14:06

Krajne pravicový poslanec fínskeho parlamentu je podozrivý zo streľby pred nočným klubom v hlavnom meste Helsinki.

Informovala agentúra AFP.

13:49

Irán v sobotu oznámil, že prepustí členov posádky kontajnerovej lode, ktorú iránske sily nedávno zadržali v Ománskom zálive. Informovala agentúra AFP.

13:29

Po potýčke s násilným tínedžerom zomrel na východe Nemecka policajt.

Polícia bola privolaná k hádke, ktorá sa strhla v záhrade vo východonemeckom meste Bad Frankenhausen. Osemnásťročný tínedžer vtedy zaútočil na všetkých okolo seba vrátane policajtov. Príčina hádky ako i počet ľudí do nej zapojených nebol bezprostredne jasný.

13:22

Ruský súd nariadil umiestniť redaktora ruského vydania magazínu Forbes, Sergeja Mingazova, do domáceho väzenia. V sobotu o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.

13:09

Vstup Slovenska do EÚ pred 20 rokmi priniesol po čase aj prijatie spoločnej meny. Po viac ako 15 rokoch od zavedenia eura na Slovensku existujú na jeho používanie rozdielne názory. Zatiaľ čo podnikatelia vidia v spoločnej mene najmä výhody, analytici a ekonómovia upozorňujú aj na negatíva. Problémom je najmä strata vlastnej menovej politiky štátu a paradoxne v určitých prípadoch aj nízke úrokové sadzby.

12:57

Poľsko dosahuje pokrok pri rozvíjaní potrebnej infraštruktúry pre bezpečný a udržateľný program jadrovej energie. Oznámila to v piatok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

12:44

Americké spravodajské služby skonštatovali, že šéf Kremľa Vladimir Putin pravdepodobne nenariadil, aby opozičného lídra Alexeja Navaľného vo februári zabili v trestaneckej kolónii. V sobotu o tom s odvolaním sa na americký denník The Wall Street Journal (WSJ) informovala agentúra Reuters.

12:33

Dva mesiace pred plánovanou konferenciou krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) v Essene organizujú predstavitelia tohto mesta i ďalší aktéri demonštrácie proti tejto strane, na ktorých sa očakáva účasť desiatok tisíc ľudí.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali