Ako vybrať kávu do džezvy
Klasické recepty vytvorili v čase, keď káva dobyla Afriku, Áziu a začala víťazný pochod naprieč Európou. Vtedy nebolo o žiadnej robuste ani zmienky: nápoj pripravovali len z arabiky. V dnešnej dobe sa niekedy objavujú rady, ako použiť na prípravu kávy robustu. Každý sa sám rozhodne, či s týmto druhom zŕn bude experimentovať.
Mletie kávy do džezvy
Rada mlieť kávu zakaždým zvlášť nie je rozmar čudákov. Vnútri kávových zŕn sú prázdne miestečka plné éterických olejov. Pri mletí kávy sa uvoľňuje aróma. Čím viac času uplynulo od mletia, tým slabšia je vôňa.
Odporúčame skladovať mletú kávu z otvoreného balenia v sklenenej nádobe so zabrúseným vekom a spotrebovať ju počas 2-3 týždňov. Pri nákupe kávy v špecializovanom obchode je potrebné vziať malé množstvo, a nie zásoby do budúcnosti.
Klasický recept na kávu v džezve
Čo k tomu potrebujeme:
Pri varení je optimálny podiel kávy do džezvy 1:10 (na 1 diel mletých zŕn 10 dielov vody), tj. na 100 g vody je potrebných 10 g kávy. Tu sa však každý rozhodne sám: niekto má rád silnejší nápoj, niekto slabší. Ďalšie prísady, ako je cukor, mlieko, med, korenie atď. sa v tradičnej verzii nepoužívajú.
Technológia prípravy krok za krokom
1. Kávu vysypeme do džezvy (podľa želania pridáme cukor a ďalšie prísady), zalejeme polovicou vody izbovej teploty.
2. Počkáme, až káva prestane uvoľňovať vzduchové bubliny (“kvitnúť“).
3. Nalejeme zvyšok vody do džezvy, v ktorej najprv rozmiešame ostatné tekuté zložky, napríklad mlieko alebo med (podľa želania). Hladina kvapaliny by nemala byť vyššia ako miesto zúženia hrdla, inak pri zahriatí pena vystrekne.
4. Postavíme džezvu na horák sporáku a zapneme na najmenší výkon. Ak máme čas, môžeme držať džezvu v ruke nad platničkou.
5. Po minúte premiešame obsah nádoby tak, aby v káve nezostali žiadne hrudky. Potom už nemiešame.
6. Pozor! Káva sa v žiadnom prípade nesmie začať variť. Akonáhle pena v džezve začne stúpať (k tomu dochádza pri teplote 95-96 ° C), kávu treba spolu so zrazeninou naliať do predhriatej šálky.
7. Proces extrakcie bude trvať približne 2-3 minúty a usadenina zostane na dne. Potom je káva pripravená na podávanie.
Vyššie uvedený recept na tureckú kávu je základný. Experimentovaním s počiatočnou teplotou vody v džezve (od ľadovej po mierne teplú), stupňom mletia a praženia môžete dosiahnuť výraznú chuť, ktorá sa nedá porovnať s ničím iným.