Prievidza 17. mája (TASR) – V Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi pripravili pre návštevníkov pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí (MDM) netradičný bohatý program. Okrem výstav sú to aj podujatia, ktorými sa pracovníci múzea snažia predstaviť najzaujímavejšie exponáty uložené v depozitoch. Majú z čoho vyberať, pretože múzeum vlastní vyše 281.000 zbierkových predmetov.
"Každoročne pri tejto príležitosti predstavujeme napríklad rôzne remeslá a cechy. Tentoraz je to cech prievidzských klobučníkov. Návštevník si môže pozrieť niektoré nástroje, ktoré v minulých storočiach klobučníci používali, rôzne formy, ale aj zachované výrobky, dámske aj pánske klobúky," informovala TASR dokumentaristka múzea Marta Rusínová. Ďalšou aktivitou je stánok s vybranými predmetmi, ktoré náročky nie sú označené popisom. Návštevníci môžu hádať, k čomu slúžili. Je tam napríklad približne dvesto rokov starý zámok, vyrobený z dreva, nožnice na zhášanie sviečok, drôtená pasca na myši, česák na kone, dvojitý valček na cesto, formy na medovníky, hrkálka, ktorú vyrobili ruskí zajatci počas prvej svetovej vojny, pokladnička v podobe busty černocha s dômyselným mechanizmom a iné.
Na nádvorí pred vchodom do múzea sú vystavené miniatúrne stromčeky vypestované tradičnou japonskou technikou, ktoré tak ako po iné roky poskytli členovia Bonsai klubu v Prievidzi. Minulosť spred miliónmi rokov priblíži stánok s paleontologickými nálezmi. Múzeum prezentuje skamenené treťohorné morské ulitníky, numulity, ktorých veľké nálezisko sa nachádza pod Bojnickým zámkom. Ľudia ich volajú Bojnické dukáty, pretože sa nápadne podobajú na mince a viaže sa k nim niekoľko legiend. Návštevníci si ich môžu aj sami pohľadať v malom parčíku a potom ponechať ako suvenír.
Konzervátori múzea Milena Gundová a Peter Lovas sú zasa nápomocní ľuďom, ktorí si chcú ošetriť svoje starožitnosti. Ochotne vysvetlia, ako napríklad zachrániť starú heligónku a obnoviť jej pôvodný vzhľad, alebo vyčistiť ciferník hodín, zakonzervovať drevené predmety, časti nábytku a podobne. Poradia aj, aké chemikálie môžu použiť a čoho sa majú vystríhať, aby starožitnosť nepoškodili.
Hlavným podujatím je však výstava V posolstve kráľa, ktorú múzeum pripravilo pri príležitosti 900. výročia takzvanej Zoborskej listiny z roku 1113. Je najstarším a ojedinelým písomným dokumentom, v ktorom sa napríklad po prvý raz uvádza dnešné mesto Prievidza a ďalšie hornonitrianske obce. Podujatia k MDM potrvajú do soboty (18.5.) a vyvrcholia deviatym ročníkom Noci múzeí a galérií.
Upozornenie: TASR vydá k správe zvukové záznamy, fotoreportáž a videozáznam.