Čistenie povrchu však nie je to isté ako dezinfekcia. Proces čistenia zahŕňa umývanie miesta mydlom a vodou, zatiaľ čo dezinfekcia znamená použitie chemikálie na zničenie baktérií.
“Najdôležitejším krokom je krok čistenia,“ uviedol v rozhovore pre Business Insider Cory Chalmers, generálny riaditeľ profesionálnej upratovacej služby Steri–Clean.
Jeho tím sa špecializuje na čistenie miest kontaminovaných infekčnými chorobami. Za posledný mesiac sa tím venoval čisteniu takmer iba miestam kontaminovaných novým koronavírusom. To zahŕňa domy, výletné lode, kancelárie, továrne a reštaurácie rýchleho občerstvenia.
“Veľa ľudí postrieka povrch a hneď ho utrie,“ povedal Chalmers. “Ale tým nenecháte dezinfekčný prostriedok robiť svoju prácu,“ dodal.
To preto, že špinavé povrchy sú potiahnuté zhlukmi baktérií nazývaných biofilm, ktoré odolávajú dezinfekčným prostriedkom. Tieto baktérie musia byť odstránené skôr, než chemická látka môže účinne zničiť všetky pretrvávajúce vírusy alebo baktérie.
Chalmers vysvetlil, že prvým krokom v procese čistenia by malo byť nanesenie mydla na handru alebo papierovú utierku. Utierka odstráni biofilm z povrchu, takže zostanú len zvyškové baktérie.
“Ľudia niekedy chodia po dome s rovnakou handrou, čistia všetky povrchy. To nič nerobí, pretože sa len šíria baktérie,” dodal Chalmers.” Akonáhle utierka alebo handra, ktorú používate, bude plná baktérií, už nebude nové absorbovať. “
Potom, čo je povrch čistý, môžete použiť dezinfekčný sprej.
Chalmers povedal, že na zadnej časti každej dezinfekčnej fľaše je uvedená doba aktivity, ako dlho dezinfekčný prostriedok musí byť na povrchu, než zničí baktérie. Niektoré dezinfekčné prostriedky zaberajú 10 minút, zatiaľ čo iné len 30 sekúnd.
Vírus žije dlhšie na určitých povrchoch, ako je sklo
V závislosti na type povrchu je možné nechať koronavírus “zomrieť“. Výskum Hongkonskej univerzity naznačuje, že koronavírus môže žiť tri hodiny na kancelárskom a hodvábnom papieri, ale dva dni na látke.
Vírus má tendenciu prežiť oveľa dlhšie na skle a bankovkách, asi štyri dni. Ale jeho životnosť závisí aj od teploty a vlhkosti.
Vzhľadom na to, že ešte ďalší výskum je potrebné urobiť, Chalmers uviedol, že čistenie a dezinfekcia je bezpečnejšia metóda než čakanie na smrť vírusu.