Hlava štátu podľa neho vníma tiež to, že s príjmami z tohto odvodu počíta schválený štátny rozpočet na rok 2020. “Podľa prezidentky môže novozvolený parlament riziká vyplývajúce z tejto právnej úpravy kedykoľvek v priebehu budúceho roka odstrániť v podobe novely zákona,” uviedol Strižinec.
Banky budú na základe spomínanej novely zákona v budúcom roku platiť na Slovensku vyšší bankový odvod. Kým v súčasnosti ide o 0,2 percenta z hodnoty pasív bánk vykazovaných v súvahe, v budúcom roku sa odvod zdvojnásobí na 0,4 percenta s platnosťou aj na nasledujúce roky. Hoci pôvodne sa mal od roku 2021 osobitný bankový odvod zrušiť, štát bude tento odvod od bánk inkasovať aj naďalej. V budúcom roku banky odvedú do štátnych finančných aktív o zhruba 144 mil. eur viac.
Hlava štátu podpísala aj zákon o štátnom rozpočte na rok 2020 a spolu s ním viaceré ďalšie zákony schválené na 54. schôdzi Národnej rady SR. Slovensko by podľa štátneho rozpočtu malo v budúcom roku hospodáriť s deficitom verejných financií na úrovni 0,49 % hrubého domáceho produktu. Poslanci v rozpočte oproti jeho pôvodnému návrhu odsúhlasili aj zmeny za stovky miliónov eur. Tie reagujú na opatrenia schválené v parlamente po predložení rozpočtu do Národnej rady SR tak, aby zabezpečili dodržanie stanoveného cieľa a teda deficitu verejných financií na úrovni polpercentného deficitu. Okrem toho zohľadňujú aj rozhodnutie nepokračovať v rokovaní o návrhu na zvýšenie spotrebných daní na tabakové výrobky.
Prezidentka odobrila aj novelu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB). O podporu na obstaranie bývania bude tak môcť požiadať širší okruh mladomanželov. Nárok na pôžičku budú mať mladomanželia vo veku do 35 rokov, ktorí uzavreli manželstvo najviac tri roky pred podaním žiadosti. V súčasnosti sa to týka mladých manželov do 35 rokov, ak manželstvo uzavreli najviac jeden rok pred podaním žiadosti o úver. Novela na návrh poslancov strany Most-Híd nadobudne účinnosť 1. januára 2020.
Novela zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorú hlava štátu tiež podpísala, má zabezpečiť právnu istotu a riadnu vymáhateľnosť práva, ako aj minimalizovať administratívnu záťaž a umožniť plynulé čerpania finančných prostriedkov Európskej únie. Novela nadväzuje na nedávne rozhodnutie vlády o zlúčení operačných programov Výskum a inovácie a Integrovaná infraštruktúra v programovom období 2014 až 2020, zámerom je predísť hrozbe prepadnutia peňazí zo zdrojov Európskej únie v prvom z uvedených programov. Novela nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.
Hlava štátu tiež podpísala novelu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Umožňuje, aby zverejňovanie údajov o dlžníkoch na úhradách v bytovom dome bolo jednoduchšie a prehľadnejšie. Zároveň pri zákonnom záložnom práve zavedie jednotné pravidlo postavené na porušení povinnosti vlastníka uhradiť preddavky za aspoň pätnásť mesiacov, pričom nemusí ísť o porušenie povinnosti pätnásť mesiacov za sebou. Novela na návrh poslanca Petra Pamulu (SNS) nadobudne účinnosť 1. februára 2020.