Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Skôr či neskôr sa Európa začne pýtať, či Zelenskyj robí všetko správne

Bratislava 9. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, Telegram, Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ilustračné foto

17:56 – Objavili sa správy o prvých obetiach výbuchov v Novofedorovke.

Krymské ministerstvo pre mimoriadne situácie oznámilo telegramovému kanálu Pozor, správy, že v dôsledku výbuchov na území vojenského letiska boli zranení traja ľudia.

 

17:54 – Objavila sa oficiálna verzia ruského ministerstva obrany o incidente v Novofedorovke:

“Dňa 9. augusta približne o 15.20 h vybuchlo niekoľko kusov leteckej munície na nepoužívanej časti letiska Saki pri obci Novofedorovka. V dôsledku výbuchu nebol nikto zranený. Letecké vybavenie na letisku nebolo poškodené. Prijímajú sa opatrenia na uhasenie požiaru a zistenie príčiny výbuchu. Podľa správy z miesta udalosti následný požiar nemal žiaden vplyv na muničný sklad na letisku”.

 

16:34 – Civilné obyvateľstvo po mimoriadnej udalosti na letisku na Kryme nepožiadalo o pomoc, uviedol Aksjonov.

“Posádky sanitky a zdravotnícke letectvo pracujú na mieste, je ich dosť. O obetiach je priskoro hovoriť. Medzi civilným obyvateľstvom sa zatiaľ nikto neobrátil na zdravotnícke zariadenia o pomoc,” napísal na svojom kanáli Telegram.

 

 

 

16:21 – Viac než desať výbuchov rôznej intenzity zaznamenali v utorok blízko ruskej vojenskej základne Novofedorivka na polostrove Krym. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr AFP a Reuters, ktoré sa odvolávajú na miestnych predstaviteľov a svedkov.

 

15:40 – V blízkosti ruskej vojenskej leteckej základne pri obci Novofedorivka na Kryme došlo k niekoľkým výbuchom, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na troch očitých svedkov.

Podľa telegramového kanála “ČP Krym” v blízkosti osady vypukli tri výbuchy a požiar. “Niečo horí a praská,” píše telegramový kanál “ČP Sevastopol”.

Mash píše o štyroch výbuchoch. “Miestni obyvatelia hlásia, že raz za minútu počujú niečo, čo znie ako výbuch granátov,” uvádza sa v správe.

Ako ste si možno uvedomili, rakety s doletom 200-300 km už máme vo výzbroji a používame ich. Svedčí o tom aj raketový útok na Krym. – píše bývalý ukrajinský minister vnútra Andrusiv.

 

15:20 – Americký predstaviteľ: Rokovania s Putinom nebudú fungovať.

Kurt Volker, predtým U.S. Osobitný splnomocnenec pre rokovania na Ukrajine pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda povedal, že neverí, že pokusy o vyjednávanie s Vladimirom Putinom prinesú nejaké výsledky. Volker, ktorý slúžil aj ako U.S. Veľvyslanec pri NATO povedal, že Putin sa už rozhodol zničiť Ukrajinu ako suverénny štát a zničiť jej ľud a neprestane, pokiaľ bude mať toto „imperialistické zmýšľanie“.

Volker dodal, že Putin je v “čoraz slabšej pozícii” kvôli tomu, že sa Moskve nepodarilo dobyť Ukrajinu napriek vysokému počtu obetí.

 

15:17 – Stav na frontoch 9. augusta 2022

Stav frontov k 9. augustu 2022

 

14:50- Európske krajiny podporujúce Kyjev sa skôr či neskôr začnú zaujímať o to, či ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj robí všetko správne, povedal v utorok novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý komentoval Zelenského rozhovor pre Washington Post, v ktorom okrem iného povedal, že západ krajiny by mali všetkým Rusom zakázať vstup na ich územie.

 

14:36 – Kľúčové výroky z rozhovoru Dmitrija Medvedeva pre agentúru TASS:

 • Cieľom Západu je zničiť Rusko.
 • Rozhodnutie vrátiť Krym bolo jediným možným spôsobom, ako posilniť krajinu.
 • Gruzínsko sotva bude súhlasiť s novou agresiou voči Abcházsku a Južnému Osetsku.
 • Gruzínsko a Ukrajina sa pravdepodobne nestanú členmi EÚ a NATO.
 • Rusko vojensky zasiahlo v Gruzínsku v roku 2008 a na Ukrajine v roku 2022 – nemalo inú možnosť.
 • Gruzínska agresia v roku 2008 a konflikt na Ukrajine sú prejavom “jednotného protiruského procesu”.
 • Orgánom USA je osud Ukrajiny úplne ľahostajný.
 • Snaha NATO upevniť si pozíciu pri hraniciach Ruska sa stala globálnym problémom, z ktorého sa všetkým rozumným ľuďom robí zle.
 • Rusko bude chrániť svoje národné záujmy všetkými dostupnými prostriedkami.
 • Kyjev sa bude musieť zodpovedať za zlyhanie Minska 2 a za smrť civilistov.
 • USA a NATO po auguste 2008 naďalej ignorovali obavy Ruska a teraz sa celý svet nenávratne zmenil.

 

14:23 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

 • Ruské ozbrojené sily zničili zakopané veliteľské stanovište ukrajinských vzdušných síl pri Vinnickej oblasti.
 • Prápor 14. mechanizovanej brigády AFU prišiel o viac ako 340 zabitých a zranených, zvyšní vojaci dobrovoľne opustili svoje pozície.
 • Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 300 striel z húfnic HIMARS a M777 pomocou presne navádzaných zbraní.
 • Ruská protivzdušná obrana zostrelila ukrajinské lietadlo MiG-29 a tri bezpilotné lietadlá a zachytila 17 striel HIMARS MLRS.
 • Za štyri týždne sa počet žoldnierov na Ukrajine znížil z 2 741 na 2 192 v dôsledku ofenzívy ruských ozbrojených síl a síl LĽR a DĽR.
 •  Ruské jednotky zlikvidovali od 8. júla do 5. augusta 335 zahraničných žoldnierov, pričom ďalších 389 opustilo územie Ukrajiny.
 • V uplynulých týždňoch prišlo na Ukrajinu ďalších 175 zahraničných žoldnierov vrátane 81 bojovníkov z Gruzínska.
 • Od 8. júla do 5. augusta bolo na Ukrajine zabitých takmer 100 poľských žoldnierov, 36 bojovníkov z Kanady, 33 z Rumunska a 21 zo Spojených štátov.

 

13:25 – Správy o protiútokoch na juhu sú súčasťou informačnej a psychologickej operácie, uviedol pre BBC poradca šéfa OP Michail Podoljak.

“Bolo to IPSO? Určite, dnes sú všetky verejné vyjadrenia súčasťou IPSO. Musíme demoralizovať ruskú armádu. Musia si uvedomiť, že toto územie bude pre nich neustále územím ohňa,” povedal.

Napriek tomu Podoljak spresnil, že “udalosti pri Antonovskom moste ukazujú, že je pre nás kľúčové oslobodiť Cherson” (ako jediné regionálne centrum, ktoré bolo po 24. februári pod ruskou okupáciou).

“Preto naša armáda už dnes podniká určité kroky na tento účel,” povedal.

 

13:23 – Bielorusko oznámilo obnovenie spoločných vojenských cvičení s Ruskom.

Cvičenia sa majú konať v Bielorusku od 9. do 11. augusta a v Rusku od 22. do 25. augusta.

 

12:44 – KĽDR rokuje s Pchjongjangom o dovoze stavbárov z KĽDR, aby pomohli “obnoviť územia”.

“Tieto procesy by sa mali začať už tento rok,” povedal Denys Pushylin pre Solovyov Live. Podľa neho by prvé skupiny stavbárov mali do Donbasu doraziť v blízkej budúcnosti.

Ruské ministerstvo obrany predtým informovalo o ponuke Severnej Kórey vyslať 100 000 “dobrovoľníkov” do vojny na Ukrajine.

 

12:30 – Postoj ukrajinskej strany k rokovaniam s Ruskom sa pritvrdil. Bez stiahnutia Ruska z Krymu a Donbasu (t. j. k hraniciam z roku 1991) Ukrajina mierové rokovania viesť nebude.

V rozhovore pre denník El Pais to povedal poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Michail Podoljak.

Podľa neho sa pôvodná podmienka rokovaní – stiahnutie ruských vojsk z hraníc pred plnohodnotnou inváziou – zmenila.

Teraz sú podmienky iné.

“Najprv taktická porážka Ruska, potom stiahnutie sa za medzinárodne uznané hranice Ukrajiny, t. j. za hranice z roku 1991. Ak zostane aspoň bod konfliktu s Ruskom, bude to neúplná vojna,” povedal Podoljak.

 

10:34 – Francúzske úrady zakázali Rusom navštíviť zámok Château de Vincennes neďaleko Paríža v dôsledku ruskej invázie na Ukrajine, uviedol francúzsky denník 20 Minutes.

Château de Vincennes
Na snímke francúzsky zámok Château de Vincennes

Na zámku sa nachádza archív francúzskeho ministerstva obrany.

Nachádza sa tu aj jedno zo stredísk Historickej služby obrany, knižnice a archívy, ktoré sú za určitých podmienok prístupné verejnosti.

Francúzske ministerstvo obrany obmedzilo prístup do vojenských priestorov, ale ruskí novinári môžu stále posielať žiadosti o dokumenty.

Hrad bol postavený pre francúzskych kráľov v štrnástom a sedemnástom storočí vo Vincenneskom lese. Je známy ako miesto, kde bola v roku 1917 popravená Mata Hari.

 

10:03 – Väčšina Rusov je pripravená schváliť Putinovu ofenzívu na Kyjev aj rozhodnutie zastaviť “špeciálnu operáciu” a podpísať mier.

Podľa expertov ruského denníka Kommersant to znamená, že verejnosť nechce premýšľať o veľkých politických otázkach.

Podľa prieskumu agentúry Russian Field by novú ofenzívu Putina na Kyjev podporilo 60 % Rusov. Zároveň by 65 % opýtaných súhlasilo s ukončením “špeciálnej operácie”.

59 % sa domnieva, že “špeciálna operácia” sa pretiahla. Z nich 33 % je o tom pevne presvedčených a 26 % sa prikláňa k tomuto názoru.

Väčšina Rusov (56 %) zároveň nepociťuje “únavu zo správ” o vojne. Pomerne vysoký je aj počet tých, ktorí sú unavení – 41 %.

30 % respondentov je presvedčených, že vojna bude trvať dlhšie ako rok, a len 18 % verí, že sa skončí do jedného roka. 20 % si myslí, že do šiestich mesiacov.

62 % Rusov je presvedčených, že “špeciálna operácia” prebieha dobre.

Zároveň 2/3 opýtaných mužov nie sú pripravené ísť osobne do vojny, ak by sa naskytla takáto príležitosť.

67 % respondentov uviedlo, že vôbec nie sú ochotní venovať svoje vlastné peniaze na podporu “špeciálnej operácie”.

 

8:27 – Väčšina bežných Európanov je proti protiruským sankciám.

Európske krajiny uskutočnili prieskum o postoji k novým protiruským sankciám. A zistili, že väčšina obyvateľstva je proti nim

Vo Francúzsku sa 63 % opýtaných vyjadrilo proti, pretože ich považujú za neopodstatnené opatrenie vzhľadom na možné dôsledky, ktoré by mohlo mať na krajinu. 27 % bolo za sankcie

V Taliansku sa proti sankciám vyslovilo 59 % respondentov a 27 % ich podporilo.

V Nemecku a Španielsku sa proti sankciám vyslovilo 54 % respondentov, za bolo 34 %, resp. 35 %.

V Spojenom kráľovstve bolo 47 % respondentov proti protiruským sankciám, 38 % ich podporilo. Dokonca aj v Poľsku bolo 45 % respondentov proti sankciám, ale 39 % ich podporilo.

 

8:19 – Senátorka Rukavišnikovová žiada Roskomnadzor o stanovisko, či je bezplatné používanie služieb VPN v krajine v súlade s ruským právom (jej žiadosť má k dispozícii RIA Novosti).

Podľa nej existujú dobré dôvody domnievať sa, že v skutočnosti môžu byť údaje používateľov VPN predávané, prenášané alebo odcudzené zločincami a samotné služby môžu byť použité v hybridnej vojne proti Rusku.

Ako príklad uviedla Bielorusko, Severnú Kóreu, Turkménsko, Turecko, Irak a Irán, kde je používanie VPN zakázané zákonom, zatiaľ čo čiastočné obmedzenia existujú v Ománe, Spojených arabských emirátoch a Číne.

 

8:18 – Podľa britskej spravodajskej služby postúpilo Rusko za posledných 30 dní o 10 kilometrov v blízkosti Bachmutu.

V ostatných častiach Donbasu ruské sily za ten čas nepostúpili o viac ako tri kilometre.

Podľa britského ministerstva obrany Rusko potrebuje viac bojovo pripravenej pechoty, aby zabezpečilo výraznejší postup. Súčasné tempo ruskej ofenzívy považujú Briti za nízke.

 

8:04 – Inštitút pre štúdium vojny (USA) sa domnieva, že hlavným taktickým cieľom Rusov južne od Bachmutu je ovládnuť Zajcevo. 

Na snímke oblasť Zajcevo

To umožní kontrolu diaľnice T0513, ktorá podporuje ukrajinské predsunuté pozície na severovýchode Doneckej oblasti.

Severovýchodne od Bachmutu sa hlavné úsilie nepriateľa sústreďuje na Soledar (kde podľa mapy inštitútu už prebiehajú boje na predmestí).

“Inštitút” sa tiež domnieva, že Rusi zaútočia severozápadne od Peskov z centra osady – teda bez toho, aby čakali na jej obsadenie. To znamená, že zrejme na Vodjanoe, aby obkľúčili Avdijevku z juhu.

Zároveň sa zóna ruskej kontroly v Peskoch a Avdijevke, súdiac podľa interaktívnej mapy inštitútu, počas včerajšieho dňa nezmenila.

Na snímke oblasť Soledar

 

8:03 – Najdôležitejšie informácie z ranného brífingu generálneho štábu Ukrajiny:

 1. Nepriateľ prehľadával okolie Severska a Bachmutu, útočil na Ivano-Darjevku, Veseloe, Jakovlevku, Zajcevo a samotný Bachmut. Útoky boli odrazené.
 2. Rusi zaútočili v oblasti Avdijivky a Krasnogorovky, ale bez úspechu. Generálny štáb tiež hlási masívne ostreľovanie západne od Donecka.
 3. Nepriateľské prieskumné skupiny sa pokúšali preniknúť do mesta Velyka Novoselka a jeho predmestia Vremjevka.

 

7:39 – Hlavné body večerného príhovoru Volodymyra Zelenského:

 1. “Dnes si pripomíname rusko-gruzínsku vojnu z roku 2008. Nestala sa históriou. Až teraz svet začal chápať potrebu účinných nástrojov na predchádzanie takýmto agresiám. Potrebujeme princíp preventívneho prístupu k agresorovi, o ktorom sme hovorili pred rokom 2022.”
 2. “Dnes boli zostrelené štyri rakety Kalibr – desiatky zachránených životov. Ešte nemáme dostatočné kapacity na zostrelenie všetkých rakiet, ale to, čo máme, je už veľa.”
 3. “Prvýkrát v histórii Botswany som rokoval s jej prezidentom. Sľúbil, že Ukrajina bude potravinovým garantom. Dnes loď opustila prístav Južnyj prvýkrát od 24. februára.
 4. “Dnes bol oznámený nový balík vojenskej pomoci USA – rakety pre HIMARS a náboje pre delostrelectvo. Všetkých 100 % použijeme na ochranu našej spoločnej slobody.”

 

7:37 – Kogeneračná jednotka 3, ktorá zásobuje teplom a teplou vodou približne tretinu mesta, bola poškodená ostreľovaním v Charkove.

V televíznom maratóne to uviedol vedúci charkovského OVA Oleh Sinegubov.

“Pracujeme na obnove kritickej infraštruktúry, pretože nepriateľ útočí. Nedávno okupanti poškodili elektráreň CHP-3 v Charkove. Je to jeden z hlavných podnikov, ktorý zásobuje takmer tretinu Charkova teplom a teplou vodou,” povedal.

Podľa guvernéra regionálne úrady požiadajú kabinet ministrov, aby čo najviac obnovil kritickú infraštruktúru mesta a pripravil ju na vykurovaciu sezónu.

 

7:26 – USA sa domnievajú, že Ukrajina už má dostatok západných viacnásobných raketových systémov typu HIMARS a za prioritu považujú zabezpečenie nepretržitých dodávok munície.

Na brífingu to oznámil zástupca šéfa Pentagónu Colin Kahl.

Predtým sa objavili správy, že nový balík vojenskej pomoci bude zahŕňať aj muníciu pre HIMARS ale už nie samotné odpaľovacie zariadenia.

 

7:24 – Južne od Bachmutu sa Rusi snažia dostať ukrajinské jednotky do poloblúkového obkľúčenia, povedal Oleksij Arestovyč v relácii Marka Fejgina.

Podľa neho sa dedina Kodema nachádza v epicentre tejto vojenskej operácie.

“Situácia je tu zložitá. Nepriateľ postúpil, ale boje pokračujú,” povedal.

Uviedol tiež, že ruské útočné pokusy pokračujú severne a južne od Avdijevky.

Dodal, že o Pesky sa vedie veľký delostrelecký boj, ale nedochádza k žiadnemu postupu.

Okrem toho sa podľa Arestovyča Rusi pokúšajú postúpiť v Chersonskej oblasti do Snegyrevky smerom na Mykolajiv.

 

7:22 – Čečenský prezident Ramzan Kadyrov oznámil, že spojenecké jednotky prevzali kontrolu nad územím továrne Knauf v meste Soledar.

Ukrajinské ozbrojené sily vypálili šesť striel z viacnásobného raketometu Grad na Kyjevskú a Kujbyševskú štvrť Donecka, uviedlo zastúpenie DĽR pri Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu režimu prímeria.

Záporožská oblasť začala uplatňovať ruské zákony, pričom miestna polícia sa už riadi ruským trestným a správnym kódexom, uviedol predstaviteľ regionálnej správy Vladimir Rogov.

Ruské velenie si stanovilo úlohu za každú cenu obsadiť Husarivku (Charkovská oblasť, južne od Balakley), ale nie je možné ju splniť.

V relácii Marka Fejgina o tom informoval Oleksij Arestovyč, poradca šéfa OPU.

Povedal tiež, že Dolgenkoe (v strede medzi Izjumom a Slovjanskom) podľa niektorých správ prevzali pod kontrolu ukrajinské ozbrojené sily.

Podľa Arestovyča ukrajinské jednotky úspešne postupujú smerom na Izjum a je možné, že ruské jednotky už budú takticky obkľúčené.

 

7:20 – Počet Ukrajincov, ktorí potrebujú psychiatrickú liečbu, prevyšuje počet lekárov, ktorí ju vedia poskytnúť. Informoval o tom časopis The Economist.

V publikácii sa uvádzajú príbehy o duševných poruchách, ktoré Ukrajincov postihujú v dôsledku vojnových podmienok.

“Kyjevský módny návrhár Eduard K. si nepamätá, prečo prišiel k ukrajinskému zátarasu a zakričal: “Putin je môj prezident”…

V ten istý deň bol hospitalizovaný v kyjevskej psychiatrickej nemocnici. Jeho lekár Jaroslav Zacharov hovorí, že jeho choroba nie je v krajine, ktorá je traumatizovaná päť mesiacov trvajúcimi bojmi, zďaleka ojedinelá.

Vojna tak či onak zasiahla každého Ukrajinca a stres ešte viac zhoršuje problémy tých najzraniteľnejších. Za normálnych okolností funguje psychika ako tráviaci systém, hovorí lekár, dokáže sa prispôsobiť a spracovať extrémne zážitky.

Dlhotrvajúca vojna to mení. Očakávanie utrpenia vyčerpáva nervový systém.

“Ľudia majú radi všetko pod kontrolou a vojna vám to neumožňuje,” hovorí lekár,” píše sa v publikácii.

 

6:45 – Súd v Moskve opäť udelil pokutu bývalej redaktorke Prvého kanála Maríne Ovsjannikovovej – teraz vo výške 40 000 rubľov v prípade diskreditácie ruských ozbrojených síl.

Podľa BBC dostala Ovsjannikovová pokutu za svoj príspevok na sociálnej sieti, ktorý sa začínal slovami “Hanbím sa za svoju krajinu”.

Ovsjannikovová sa stala známou vo februári, keď sa objavila s protivojnovým plagátom v priamom prenose ruského Prvého kanála.

Následne vyvolala škandál na Ukrajine, kde sa proti jej prípadnej návšteve postavili viacerí politici a radikáli.

 

Vojna na Ukrajine, 8. augusta 2022. Hlavné z pohľadu ruskej strany:
 • Hlava Záporožskej oblasti Evgenij Balickij podpísal príkaz na usporiadanie referenda o zjednotení regiónu s Ruskom. Referendum v Záporožskej oblasti sa bude konať osobne, uviedol člen hlavnej rady Záporožskej oblastnej správy Volodymyr Rogov.
 • Ukrajinská neonacistická formácia Kraken stratila v dôsledku ruských vojenských úderov svoju bojovú výkonnosť, velitelia Krakenu sa neúspešne snažia prinútiť obyvateľov Charkova, aby sa k nej urýchlene pripojili a nahradili tak svoje straty, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Poľsko plánuje prevziať kontrolu nad ukrajinským poľnohospodárstvom a organizovane vykupovať produkty za dumpingové ceny. Poľsko investuje do vytvorenia dopravnej infraštruktúry, ktorá umožní nerušený vývoz ukrajinských potravín do Európy a na iné trhy, uviedla ruská zahraničná spravodajská služba.
 • Takmer 700 ton humanitárnej pomoci bude dnes doručených civilistom v DĽR, LĽR a Charkovskej a Záporožskej oblasti, uviedlo ruské ministerstvo obrany
 • Ruská armáda počas špeciálnej vojenskej operácie zničila takmer 800 ukrajinských raketometov, uviedlo ruské ministerstvo obrany
 • Ruské letectvo zničilo 150 ukrajinských vojakov pri Charkove pomocou vysoko presných rakiet, uviedlo v pondelok ruské ministerstvo obrany.
 • Údery taktického a armádneho letectva, raketových vojsk a delostrelectva ruských ozbrojených síl zničili v noci nadnes päť kontrolných bodov, ako aj živú silu a vybavenie v 117 oblastiach špeciálnej operácie, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Ukrajinské sily ostreľovali územie DĽR 62-krát za deň, pričom vystrelili 425 nábojov, informovalo zastúpenie republiky v Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu režimu prímeria (JCCC).
 • Ruskí delostrelci zničili na Donbase v rámci protibatériového boja tri čaty raketometov Grad, štyri čaty diel Msta-B a dve čaty diel Hyacinth-B, americké bojové vozidlá HIMARS MLRS a batériu raketometov Uragan, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili za posledných 24 hodín sedem ukrajinských dronov a 19 striel HIMARS MLRS, uviedla v pondelok tlačová služba ruského ministerstva obrany.

 

Situácia na Ukrajine a na Donbase 8. augusta 2022 z pohľadu ruskej strany:
 • Pentagón oznámil nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote jednej miliardy dolárov. Bude zahŕňať Javeliny a muníciu pre systémy HIMARS a PVO NASAMS
 • Hlava Záporožskej oblasti Balickij podpísal dekrét o referende o zjednotení s Ruskom
 • SBU tvrdí, že sa podarilo zabrániť atentátu na šéfov ukrajinskej obrany a rozviedky
 • SVR: Poľsko zorganizovalo výkup ukrajinských poľnohospodárskych produktov za nízke ceny
 • Vláda DNR oznámila založenie spoločnosti pre rozvoj Donbasu
 • Zacharovová: Kyjev si streľbou na Záporožskú jadrovú elektráreň berie za rukojemníka celú Európu
 • Ukrajinský súd odsúdil ruského tankistu Kulikova na desať rokov väzenia
 • Bývalý ukrajinský minister obrany Ježeľu obvinili z vlastizrady
Situácia na frontoch k 8. augustu 2022

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Poslanci odštartovali rokovací deň návrhmi z dielne Holého

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Pavel Neubauer)   Návrhmi z dielne podpredsedu vlády Štefana Holého (Sme rodina) začalo plénum Národnej rady (NR) SR ôsmy rokovací deň 78. schôdze. Popoludní o 14.00 h čaká poslancov mimoriadna schôdza o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, ktorú iniciovala SaS a poslanci okolo…

Fico upozorňuje na chyby Bruselu: Európska únia sa vydala na samovražednú misiu

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screnshot)   Robert Fico (Smer SD) už dlho upozorňuje na fakt, že sankcie voči Rusku nijako nemenia jeho postoj k Ukrajine. Najhoršie dôsledky sankcií však za sebou nemáme, tie ešte len prídu "Európska únia je teda dobre trafená!" Týmto odsudkom začína Fico svoj videokomentár, ktorý…

Europoslanec zverejnil nové informácie týkajúce sa prípadu Hambálka: Nechutná bruselská totalita

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Facebook/TASR - Jaroslav Novák)   Európska únia zaradila v júli tohto roka na sankčný zoznam európskeho šéfa Nočných vlkov Jozefa Hambálka, dôvodom mala byť jeho podpora ruskej invázie na Ukrajine. Aktuálne situáciu ozrejmil poslanec Milan Uhrík (Republika). Oznámil, že ak slovenské orgány Bruselu neposkytli o…

Prvý európsky štát zvažuje zimný zákaz prevádzky automobilov. Asi vás šokuje ktorý

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Electrive/T-online/TopSpeed/Daily Mail/Foto: SITA-Branislav Bibel)   V Európe sa aktuálne hovorí o zákaze predaja spaľovacích áut, no prvá krajina už uvažuje na zákaze používania elektromobilov. Švajčiarska vláda vypracovala návrh opatrení, vďaka ktorým by mali predísť výpadkom elektrickej siete. Jedným z nich je aj obmedzenie používania elektrických áut,…

Krajská prokuratúra v Trenčíne na pokyn Žilinku preveruje Mikulca a Hamrana

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   Krajská prokuratúra (KP) v Trenčíne preveruje ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a policajného prezidenta Štefana Hamrana v súvislosti s nelegálnou migráciou. Prokuratúra koná na pokyn generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku. Upozornil na to Denník N, TASR to potvrdil aj hovorca…

Volodymyr Zelenskyj, podvodník roka?

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Klobúk dolu pred The Asylum za to, že sa mu podarilo tento mém vystihnúť. Musel som skontrolovať kalendár, či nie je 1. apríl, keď som sa dozvedel, že časopis Time vyhlásil ukrajinského Volodymyra Zelenského za muža roka. Tiež mi napadlo, že Babylon Bee…

Gyimesi: „Prezidentka a jej podobní prehrali, rodiny vyhrali!“

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Startitup/Pravda/Facebook/Foto: Screenshot)   Reč je o rodinnom balíku dielne Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý bol predstavený ešte vlani na jeseň. V utorok poslanci schválili jeho druhú časť - daňový bonus.  Aktuálne však poslanec György Gyimesi (OĽaNO) vo videu zverejnenom na sociálnej sieti pripomína postoj prezidentky Čaputovej, ktorá pred…

Putin varuje pred predĺžením ruskej vojenskej operácie proti Ukrajine

0 icon

Moskva 8. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:TASR/AP-Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin)   Ruský líder tvrdí, že nevidí dôvod na nasadenie ďalších vojakov do bojov s Ukrajinou, a zároveň zdôrazňuje, že jadrový arzenál jeho krajiny je prostriedkom na odvetu, nie na prvý úder Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že armáda jeho krajiny by mohla…

Masová demonštrácia v Katalánsku proti nespravodlivým španielskym zákonom

0 icon

Madrid 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Albert Salamé z Vilawebu)   6. decembra, v Deň španielskej ústavy, sa v Barcelone konala masová demonštrácia za odmietnutie budúcej reformy trestného zákonníka. Španielsky štát má v Európe nevhodný trestný čin, trestný čin poburovania, za ktorý boli v roku 2017 odsúdení politici, ktorí zorganizovali katalánske referendum…

Štátne zastupiteľstvá Louisiany a Missouri zverejnili 359-stranovú výpoveď Fauciho v súdnom spore a tajné dohody na sociálnych sieťach

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Daily Wire/Just The News/MO.gov/Foto:SITA/AP-J. Scott Applewhite, Pool)   Počas celej pandémie boli lekári, vedci, pacienti a rodiny cenzurovaní, zakázaní či trestaní za názory, stanoviská a výsledky výskumu, ktoré sa vláde a jej vybraným nepáčili. Nepopierateľné informácie, ktoré sa časom stali nespochybniteľnými, boli označené za dezinformácie. K…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Veľký reset : Británia padla: S Rishi Sunakom je „prevrat“ WEF dokončený. Výraz „globalista“ je antisemitský a mal by byť zakázaný. 

0icon

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO:Ak ste nestihli všimnúť, Spojené kráľovstvo má za posledných 11 týždňov už tretieho premiéra. Najprv bol odvolaný Boris Johnson, potom bola Liz Trussová 45 dní premiérkou, kým nebola tiež odvolaná. Najkratšie slúžiacu premiérku v britskej histórii nahradil Rishi Sunak, člen WEF, miliardár a majiteľ tieňovej

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Marek Brna

Vláda SR

0icon

Je tomu naozaj tak. Máme najlepšiu vládu v dejinách. Sľub dodržali. Tak rád sledujem hlavné večerné správy. Som nadšený z každej tlačovky, každého jedného člena vlády veľmi obdivujem. Každý deň si ráno kupujem všetky mienkotvorné denníky, články venované opozícii  ignorujem. Po celý deň mám noviny na stole rozložené a aby

Pavel Jacz

Moderátor Iliev z TA3 – krivič faktov.

0icon

Pre každý režim je príznačné, že veľká časť mainstreamu vďaka „demokratickému“ vedeniu krajiny zamlčuje nepríjemnú pravdu, zavádza v inform&aacu

Ľubica Cyprianová

Úbohosť spôsobu, akým MVSR vyvracia údajné HOAXY alebo "Ministerstvo vnútra V TEJTO CHVÍLI neplánuje stavať žiadne ďalšie stanové mestečká pre nelegálnych migrantov"

0icon

Internetom sa posledné dni rozšírila fotografia mailu, ktorý odoslala pracovníčka Okresného úradu v Ilave starostom v danom okrese, a v ktorom žiada o vytipov

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia sledujú spln Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako Studený Mesiac, z veže Galata v Istanbule

Autor: TASR/AP-Emrah Gurel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poslanci odštartovali rokovací deň návrhmi z dielne Holého

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Pavel Neubauer)   Návrhmi z dielne podpredsedu vlády Štefana Holého (Sme rodina) začalo plénum Národnej rady (NR) SR ôsmy rokovací deň 78. schôdze. Popoludní o 14.00 h čaká poslancov mimoriadna schôdza o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, ktorú iniciovala SaS a poslanci okolo…

Fico upozorňuje na chyby Bruselu: Európska únia sa vydala na samovražednú misiu

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screnshot)   Robert Fico (Smer SD) už dlho upozorňuje na fakt, že sankcie voči Rusku nijako nemenia jeho postoj k Ukrajine. Najhoršie dôsledky sankcií však za sebou nemáme, tie ešte len prídu "Európska únia je teda dobre trafená!" Týmto odsudkom začína Fico svoj videokomentár, ktorý…

Europoslanec zverejnil nové informácie týkajúce sa prípadu Hambálka: Nechutná bruselská totalita

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Facebook/TASR - Jaroslav Novák)   Európska únia zaradila v júli tohto roka na sankčný zoznam európskeho šéfa Nočných vlkov Jozefa Hambálka, dôvodom mala byť jeho podpora ruskej invázie na Ukrajine. Aktuálne situáciu ozrejmil poslanec Milan Uhrík (Republika). Oznámil, že ak slovenské orgány Bruselu neposkytli o…

Prvý európsky štát zvažuje zimný zákaz prevádzky automobilov. Asi vás šokuje ktorý

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Electrive/T-online/TopSpeed/Daily Mail/Foto: SITA-Branislav Bibel)   V Európe sa aktuálne hovorí o zákaze predaja spaľovacích áut, no prvá krajina už uvažuje na zákaze používania elektromobilov. Švajčiarska vláda vypracovala návrh opatrení, vďaka ktorým by mali predísť výpadkom elektrickej siete. Jedným z nich je aj obmedzenie používania elektrických áut,…

Krajská prokuratúra v Trenčíne na pokyn Žilinku preveruje Mikulca a Hamrana

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   Krajská prokuratúra (KP) v Trenčíne preveruje ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a policajného prezidenta Štefana Hamrana v súvislosti s nelegálnou migráciou. Prokuratúra koná na pokyn generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku. Upozornil na to Denník N, TASR to potvrdil aj hovorca…

Volodymyr Zelenskyj, podvodník roka?

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Klobúk dolu pred The Asylum za to, že sa mu podarilo tento mém vystihnúť. Musel som skontrolovať kalendár, či nie je 1. apríl, keď som sa dozvedel, že časopis Time vyhlásil ukrajinského Volodymyra Zelenského za muža roka. Tiež mi napadlo, že Babylon Bee…

Gyimesi: „Prezidentka a jej podobní prehrali, rodiny vyhrali!“

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Startitup/Pravda/Facebook/Foto: Screenshot)   Reč je o rodinnom balíku dielne Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý bol predstavený ešte vlani na jeseň. V utorok poslanci schválili jeho druhú časť - daňový bonus.  Aktuálne však poslanec György Gyimesi (OĽaNO) vo videu zverejnenom na sociálnej sieti pripomína postoj prezidentky Čaputovej, ktorá pred…

Putin varuje pred predĺžením ruskej vojenskej operácie proti Ukrajine

0 icon

Moskva 8. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:TASR/AP-Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin)   Ruský líder tvrdí, že nevidí dôvod na nasadenie ďalších vojakov do bojov s Ukrajinou, a zároveň zdôrazňuje, že jadrový arzenál jeho krajiny je prostriedkom na odvetu, nie na prvý úder Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že armáda jeho krajiny by mohla…

Masová demonštrácia v Katalánsku proti nespravodlivým španielskym zákonom

0 icon

Madrid 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Albert Salamé z Vilawebu)   6. decembra, v Deň španielskej ústavy, sa v Barcelone konala masová demonštrácia za odmietnutie budúcej reformy trestného zákonníka. Španielsky štát má v Európe nevhodný trestný čin, trestný čin poburovania, za ktorý boli v roku 2017 odsúdení politici, ktorí zorganizovali katalánske referendum…

Štátne zastupiteľstvá Louisiany a Missouri zverejnili 359-stranovú výpoveď Fauciho v súdnom spore a tajné dohody na sociálnych sieťach

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Daily Wire/Just The News/MO.gov/Foto:SITA/AP-J. Scott Applewhite, Pool)   Počas celej pandémie boli lekári, vedci, pacienti a rodiny cenzurovaní, zakázaní či trestaní za názory, stanoviská a výsledky výskumu, ktoré sa vláde a jej vybraným nepáčili. Nepopierateľné informácie, ktoré sa časom stali nespochybniteľnými, boli označené za dezinformácie. K…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Veľký reset : Británia padla: S Rishi Sunakom je „prevrat“ WEF dokončený. Výraz „globalista“ je antisemitský a mal by byť zakázaný. 

0icon

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO:Ak ste nestihli všimnúť, Spojené kráľovstvo má za posledných 11 týždňov už tretieho premiéra. Najprv bol odvolaný Boris Johnson, potom bola Liz Trussová 45 dní premiérkou, kým nebola tiež odvolaná. Najkratšie slúžiacu premiérku v britskej histórii nahradil Rishi Sunak, člen WEF, miliardár a majiteľ tieňovej

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Marek Brna

Vláda SR

0icon

Je tomu naozaj tak. Máme najlepšiu vládu v dejinách. Sľub dodržali. Tak rád sledujem hlavné večerné správy. Som nadšený z každej tlačovky, každého jedného člena vlády veľmi obdivujem. Každý deň si ráno kupujem všetky mienkotvorné denníky, články venované opozícii  ignorujem. Po celý deň mám noviny na stole rozložené a aby

Pavel Jacz

Moderátor Iliev z TA3 – krivič faktov.

0icon

Pre každý režim je príznačné, že veľká časť mainstreamu vďaka „demokratickému“ vedeniu krajiny zamlčuje nepríjemnú pravdu, zavádza v inform&aacu

Ľubica Cyprianová

Úbohosť spôsobu, akým MVSR vyvracia údajné HOAXY alebo "Ministerstvo vnútra V TEJTO CHVÍLI neplánuje stavať žiadne ďalšie stanové mestečká pre nelegálnych migrantov"

0icon

Internetom sa posledné dni rozšírila fotografia mailu, ktorý odoslala pracovníčka Okresného úradu v Ilave starostom v danom okrese, a v ktorom žiada o vytipov

Vášeň v Tebe

Indonézia prijala nové zákony. Hrozí turistom na Bali za nemanželský sex väzenie?

0 icon

Indonézsky parlament schválil nový trestný zákonník, ktorý zakazuje v krajine mimomanželský sex. Za sex mimo manželstva bude podľa nových zákonov, ktoré nadobudnú účinnosť o tri roky, trest odňatia slobody až na jeden rok, informuje BBC. Kritici považujú zákony za „katastrofu“ pre ľudské práva a potenciálnu ranu

Chcete vaše oblečenie udržať dlhšie snehovo biele? Vyskúšajte TOP domácu metódu

0 icon

Ak si kúpite bielu blúzku či iný druh bieleho oblečenia, určite chcete, aby zostalo čo najdlhšie anjelsky biele. Žiaľ, biele veci časom žltnú alebo sivejú. Ak ich chcete udržať čo najdlhšie biele, vyskúšajte pridať do prania jednu ingredienciu z vašej kuchynskej linky. Zvlášť pri bielom oblečení sa odporúča dodržiavať odporúčania výrobcu…

Dara Rolins dnes oslavuje krásnych 50 rokov. Jej život nebol len úspech. „Zomlelo ma to,“ priznala

0 icon

Dnes, o 8.00 h ráno, kedy sa deťom začína škola, priviedla Zlatka z Bratislavy na svet malú ManDarinku. Takto začala dnešný status k svojim 50. narodeninám speváčka Dara Rolins, ktorú mnohí poznajú najmä ako Darinku Rolincovú. „50 je mocné číslo a ja som šťastná, že som šťastná, zdravá, milovaná. Každý deň sa dívam…

Herečka seriálu Wednesday spí so svojim 8-ročným synom v posteli. Pomáha mu či ubližuje?

0 icon

Christina Ricci, jedna z postáv aktuálne značne obľúbeného seriálu medzi mladými ľuďmi, Wednesday, prezradila, že jej 8-ročný syn spí ešte pri nej v posteli. Avšak, 9-mesačná dcéra už spí sama v postieľke. Christina Ricci je herečka, ktorá v 90. rokoch hrala v pôvodnom filme o rodine Adamsovcov malú Wednesday. Prešli desiatky rokov a ona opäť hrá v modernej…

Syndróm vianočného stromčeka. Jedným z príznakov sú vyrážky

0 icon

Pomaly sa blíži 24. december a čoskoro príde čas vybrať si ten správny stromček. Živý či umelý? Ak sa rozhodnete tento rok vyskúšať živý, mali by ste si všímať, či sa u vás nezačnú prejavovať niektoré nepríjemnosti. Každoročne sa totiž u niektorých objaví kašeľ, škrabanie v hrdle, dýchavičnosť či slzenie. Počuli ste už o syndróme…

Armádny Magazín

Andrej Fursov: Potrebujeme pochopiť nacistický plán Nepriateľa ľudstva - konečného riešenia „nadmernej triedy“

0 icon

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Zmena biologickej podstaty vo svete „nového normálu“ sa plánuje ruka v ruke so znižovaním populácie a sprísňovaním kontroly nad ňou. Prostriedky: technické (čipy), chemicko-biologické (preto prudko vzrástla úloha Big Pharma), vojensko-politické (zničenie vášnivej časti spoločnosti vojnami), informačno-psychologi

Ktorý ukrajinský veliteľ vydáva rozkazy ostreľovať Doneck? Po vymenovaní Surovikina sa ruskí generáli stali rozumnejšími. Prehľad bojov na Ukrajine

0 icon

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Vojenský korešpondent Andrej Rudenko odhalil vo svojom Telegram-kanáli veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý vydáva rozkazy ostreľovať Doneck. Identitu tohto ukrajinského veliteľa, ktorý vydáva zločinné rozkazy na ostreľovanie Donecka, v dôsledku čoho sú zabíjaní a zranení civilisti, odhalil vo svojom Telegram-kanáli d

V Nemecku sa uskutočnila rozsiahla operácia proti pučistom. Čo to znamená pre nemeckú politiku?

0 icon

Nemecko, 8.december 2022 (AM) – V Nemecku sa včera uskutočnila rozsiahla operácia proti takzvaným „Reichsburgerom“ – členom pravicového radikálneho hnutia, ktorí sú pripravení na násilie a neuznávajú existenciu NSR. Podľa DW bolo počas špeciálnej operácie zadržaných najmenej 25 osôb pre podozrenie z príslušnosti k pravicovo-extrémistickému pros

Provokácie na iránskych hraniciach v réžii USA

0 icon

Irán, 8.december 2022 (AM) – 3. decembra sa v Teheráne uskutočnilo stretnutie náčelníka generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammeda Bagheriho a námestníka ministra obrany Ruskej federácie Alexandra Fomina, ktorý pricestoval do Iránu s vojenskou delegáciou. Mohammed Bagheri zdôraznil potrebu zintenzívnenia spolupráce medzi Teheránom a Moskvou v bilaterálny

Strašnejšie ako HIMARS: Diabolsky presná „letecká čarodejnica“ GBU-39 / B na raketovej „metle“

0 icon

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Hovorca Pentagonu, nadporučík Tim Gorman , povedal, že Spojené štáty a ich spojenci "identifikujú a zvažujú najvhodnejšie systémy", ktoré pomôžu Kyjevu výmenou za raketomety HIMARS končiace v zámorských skladoch. A zdá sa, že Spojené štáty sú blízko k vyriešeniu tohto problému. Podľa tlačovej agentúry Reuters je v…

TopDesať

Internet: Aká je jeho uhlíková stopa a je možné ho vypnúť?

0 icon

V týchto zložitých dňoch, kedy je veľká časť zemskej populácie doma, je tlak na internet od poskytovateľov omnoho vyšší ako počas bežného dňa. Netflix napríklad zníži kvalitu videí, aby tieto čísla aspoň trochou ovplyvnil. Rozvoj za posledných 36 rokov priniesol nové technológie, ktoré umožňujú navzájom prepájať heterogénne počítačové siete a…

Historické fotografie ti odhalia, aký bol život v 19. a 20. storočí

0 icon

Keď premýšľaš o minulosti, máš pocit, že je to neskutočná realita, ktorú si niekedy môžeme predstaviť ťažšie ako budúcnosť. Vidieť však historické fotografie z 19. a 20. storočia je ešte divnejšie. A prečo je to divnejšie? Pretože tieto historické fotografie sú skutočným dôkazom, že sa tieto udalosti naozaj udiali. Životy…

Trápi ťa bolesť a stres? Týchto 8 tipov stojí za vyskúšanie

0 icon

Trápi ťa bolesť a stres? Týchto 8 tipov stojí za vyskúšanie. Hoci moderná medicína prešla už dlhú cestu, niekedy každý z nás potrebuje okamžitú úľavu od bolesti a stresu. Riešenie našich každodenných problémov máme často priamo pod nosom. A to bez toho, aby sme o tom vedeli. Niekedy stačí naozaj iba…

TOP 10: Predpovede z minulosti, ktoré boli totálne mimo

0 icon

Už od začiatku histórie ľudstva nás zaujímali predpovede budúcnosti. A bolo ich naozaj veľa, a dokonca boli niektoré z nich až neuveriteľne presné. Jedným z najznámejších "prorokov" bol Nostradamus, francúzsky lekár a astrológ, ktorý predvídal udalosti ako francúzska revolúcia, obe svetové vojny a dokonca smrť princeznej Diany. Hoci sa jeho príbeh môže zdať neuveriteľný, veľa…

Aj majster tesár sa niekedy utne… Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

FOTO DŇA

Ľudia sledujú spln Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako Studený Mesiac, z veže Galata v Istanbule

Autor: TASR/AP-Emrah Gurel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali