Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Skôr či neskôr sa Európa začne pýtať, či Zelenskyj robí všetko správne

Bratislava 9. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, Telegram, Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ilustračné foto

17:56 – Objavili sa správy o prvých obetiach výbuchov v Novofedorovke.

Krymské ministerstvo pre mimoriadne situácie oznámilo telegramovému kanálu Pozor, správy, že v dôsledku výbuchov na území vojenského letiska boli zranení traja ľudia.

 

17:54 – Objavila sa oficiálna verzia ruského ministerstva obrany o incidente v Novofedorovke:

“Dňa 9. augusta približne o 15.20 h vybuchlo niekoľko kusov leteckej munície na nepoužívanej časti letiska Saki pri obci Novofedorovka. V dôsledku výbuchu nebol nikto zranený. Letecké vybavenie na letisku nebolo poškodené. Prijímajú sa opatrenia na uhasenie požiaru a zistenie príčiny výbuchu. Podľa správy z miesta udalosti následný požiar nemal žiaden vplyv na muničný sklad na letisku”.

 

16:34 – Civilné obyvateľstvo po mimoriadnej udalosti na letisku na Kryme nepožiadalo o pomoc, uviedol Aksjonov.

“Posádky sanitky a zdravotnícke letectvo pracujú na mieste, je ich dosť. O obetiach je priskoro hovoriť. Medzi civilným obyvateľstvom sa zatiaľ nikto neobrátil na zdravotnícke zariadenia o pomoc,” napísal na svojom kanáli Telegram.

 

 

 

16:21 – Viac než desať výbuchov rôznej intenzity zaznamenali v utorok blízko ruskej vojenskej základne Novofedorivka na polostrove Krym. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr AFP a Reuters, ktoré sa odvolávajú na miestnych predstaviteľov a svedkov.

 

15:40 – V blízkosti ruskej vojenskej leteckej základne pri obci Novofedorivka na Kryme došlo k niekoľkým výbuchom, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na troch očitých svedkov.

Podľa telegramového kanála “ČP Krym” v blízkosti osady vypukli tri výbuchy a požiar. “Niečo horí a praská,” píše telegramový kanál “ČP Sevastopol”.

Mash píše o štyroch výbuchoch. “Miestni obyvatelia hlásia, že raz za minútu počujú niečo, čo znie ako výbuch granátov,” uvádza sa v správe.

Ako ste si možno uvedomili, rakety s doletom 200-300 km už máme vo výzbroji a používame ich. Svedčí o tom aj raketový útok na Krym. – píše bývalý ukrajinský minister vnútra Andrusiv.

 

15:20 – Americký predstaviteľ: Rokovania s Putinom nebudú fungovať.

Kurt Volker, predtým U.S. Osobitný splnomocnenec pre rokovania na Ukrajine pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda povedal, že neverí, že pokusy o vyjednávanie s Vladimirom Putinom prinesú nejaké výsledky. Volker, ktorý slúžil aj ako U.S. Veľvyslanec pri NATO povedal, že Putin sa už rozhodol zničiť Ukrajinu ako suverénny štát a zničiť jej ľud a neprestane, pokiaľ bude mať toto „imperialistické zmýšľanie“.

Volker dodal, že Putin je v “čoraz slabšej pozícii” kvôli tomu, že sa Moskve nepodarilo dobyť Ukrajinu napriek vysokému počtu obetí.

 

15:17 – Stav na frontoch 9. augusta 2022

Stav frontov k 9. augustu 2022

 

14:50- Európske krajiny podporujúce Kyjev sa skôr či neskôr začnú zaujímať o to, či ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj robí všetko správne, povedal v utorok novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý komentoval Zelenského rozhovor pre Washington Post, v ktorom okrem iného povedal, že západ krajiny by mali všetkým Rusom zakázať vstup na ich územie.

 

14:36 – Kľúčové výroky z rozhovoru Dmitrija Medvedeva pre agentúru TASS:

 • Cieľom Západu je zničiť Rusko.
 • Rozhodnutie vrátiť Krym bolo jediným možným spôsobom, ako posilniť krajinu.
 • Gruzínsko sotva bude súhlasiť s novou agresiou voči Abcházsku a Južnému Osetsku.
 • Gruzínsko a Ukrajina sa pravdepodobne nestanú členmi EÚ a NATO.
 • Rusko vojensky zasiahlo v Gruzínsku v roku 2008 a na Ukrajine v roku 2022 – nemalo inú možnosť.
 • Gruzínska agresia v roku 2008 a konflikt na Ukrajine sú prejavom “jednotného protiruského procesu”.
 • Orgánom USA je osud Ukrajiny úplne ľahostajný.
 • Snaha NATO upevniť si pozíciu pri hraniciach Ruska sa stala globálnym problémom, z ktorého sa všetkým rozumným ľuďom robí zle.
 • Rusko bude chrániť svoje národné záujmy všetkými dostupnými prostriedkami.
 • Kyjev sa bude musieť zodpovedať za zlyhanie Minska 2 a za smrť civilistov.
 • USA a NATO po auguste 2008 naďalej ignorovali obavy Ruska a teraz sa celý svet nenávratne zmenil.

 

14:23 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

 • Ruské ozbrojené sily zničili zakopané veliteľské stanovište ukrajinských vzdušných síl pri Vinnickej oblasti.
 • Prápor 14. mechanizovanej brigády AFU prišiel o viac ako 340 zabitých a zranených, zvyšní vojaci dobrovoľne opustili svoje pozície.
 • Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 300 striel z húfnic HIMARS a M777 pomocou presne navádzaných zbraní.
 • Ruská protivzdušná obrana zostrelila ukrajinské lietadlo MiG-29 a tri bezpilotné lietadlá a zachytila 17 striel HIMARS MLRS.
 • Za štyri týždne sa počet žoldnierov na Ukrajine znížil z 2 741 na 2 192 v dôsledku ofenzívy ruských ozbrojených síl a síl LĽR a DĽR.
 •  Ruské jednotky zlikvidovali od 8. júla do 5. augusta 335 zahraničných žoldnierov, pričom ďalších 389 opustilo územie Ukrajiny.
 • V uplynulých týždňoch prišlo na Ukrajinu ďalších 175 zahraničných žoldnierov vrátane 81 bojovníkov z Gruzínska.
 • Od 8. júla do 5. augusta bolo na Ukrajine zabitých takmer 100 poľských žoldnierov, 36 bojovníkov z Kanady, 33 z Rumunska a 21 zo Spojených štátov.

 

13:25 – Správy o protiútokoch na juhu sú súčasťou informačnej a psychologickej operácie, uviedol pre BBC poradca šéfa OP Michail Podoljak.

“Bolo to IPSO? Určite, dnes sú všetky verejné vyjadrenia súčasťou IPSO. Musíme demoralizovať ruskú armádu. Musia si uvedomiť, že toto územie bude pre nich neustále územím ohňa,” povedal.

Napriek tomu Podoljak spresnil, že “udalosti pri Antonovskom moste ukazujú, že je pre nás kľúčové oslobodiť Cherson” (ako jediné regionálne centrum, ktoré bolo po 24. februári pod ruskou okupáciou).

“Preto naša armáda už dnes podniká určité kroky na tento účel,” povedal.

 

13:23 – Bielorusko oznámilo obnovenie spoločných vojenských cvičení s Ruskom.

Cvičenia sa majú konať v Bielorusku od 9. do 11. augusta a v Rusku od 22. do 25. augusta.

 

12:44 – KĽDR rokuje s Pchjongjangom o dovoze stavbárov z KĽDR, aby pomohli “obnoviť územia”.

“Tieto procesy by sa mali začať už tento rok,” povedal Denys Pushylin pre Solovyov Live. Podľa neho by prvé skupiny stavbárov mali do Donbasu doraziť v blízkej budúcnosti.

Ruské ministerstvo obrany predtým informovalo o ponuke Severnej Kórey vyslať 100 000 “dobrovoľníkov” do vojny na Ukrajine.

 

12:30 – Postoj ukrajinskej strany k rokovaniam s Ruskom sa pritvrdil. Bez stiahnutia Ruska z Krymu a Donbasu (t. j. k hraniciam z roku 1991) Ukrajina mierové rokovania viesť nebude.

V rozhovore pre denník El Pais to povedal poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Michail Podoljak.

Podľa neho sa pôvodná podmienka rokovaní – stiahnutie ruských vojsk z hraníc pred plnohodnotnou inváziou – zmenila.

Teraz sú podmienky iné.

“Najprv taktická porážka Ruska, potom stiahnutie sa za medzinárodne uznané hranice Ukrajiny, t. j. za hranice z roku 1991. Ak zostane aspoň bod konfliktu s Ruskom, bude to neúplná vojna,” povedal Podoljak.

 

10:34 – Francúzske úrady zakázali Rusom navštíviť zámok Château de Vincennes neďaleko Paríža v dôsledku ruskej invázie na Ukrajine, uviedol francúzsky denník 20 Minutes.

Château de Vincennes
Na snímke francúzsky zámok Château de Vincennes

Na zámku sa nachádza archív francúzskeho ministerstva obrany.

Nachádza sa tu aj jedno zo stredísk Historickej služby obrany, knižnice a archívy, ktoré sú za určitých podmienok prístupné verejnosti.

Francúzske ministerstvo obrany obmedzilo prístup do vojenských priestorov, ale ruskí novinári môžu stále posielať žiadosti o dokumenty.

Hrad bol postavený pre francúzskych kráľov v štrnástom a sedemnástom storočí vo Vincenneskom lese. Je známy ako miesto, kde bola v roku 1917 popravená Mata Hari.

 

10:03 – Väčšina Rusov je pripravená schváliť Putinovu ofenzívu na Kyjev aj rozhodnutie zastaviť “špeciálnu operáciu” a podpísať mier.

Podľa expertov ruského denníka Kommersant to znamená, že verejnosť nechce premýšľať o veľkých politických otázkach.

Podľa prieskumu agentúry Russian Field by novú ofenzívu Putina na Kyjev podporilo 60 % Rusov. Zároveň by 65 % opýtaných súhlasilo s ukončením “špeciálnej operácie”.

59 % sa domnieva, že “špeciálna operácia” sa pretiahla. Z nich 33 % je o tom pevne presvedčených a 26 % sa prikláňa k tomuto názoru.

Väčšina Rusov (56 %) zároveň nepociťuje “únavu zo správ” o vojne. Pomerne vysoký je aj počet tých, ktorí sú unavení – 41 %.

30 % respondentov je presvedčených, že vojna bude trvať dlhšie ako rok, a len 18 % verí, že sa skončí do jedného roka. 20 % si myslí, že do šiestich mesiacov.

62 % Rusov je presvedčených, že “špeciálna operácia” prebieha dobre.

Zároveň 2/3 opýtaných mužov nie sú pripravené ísť osobne do vojny, ak by sa naskytla takáto príležitosť.

67 % respondentov uviedlo, že vôbec nie sú ochotní venovať svoje vlastné peniaze na podporu “špeciálnej operácie”.

 

8:27 – Väčšina bežných Európanov je proti protiruským sankciám.

Európske krajiny uskutočnili prieskum o postoji k novým protiruským sankciám. A zistili, že väčšina obyvateľstva je proti nim

Vo Francúzsku sa 63 % opýtaných vyjadrilo proti, pretože ich považujú za neopodstatnené opatrenie vzhľadom na možné dôsledky, ktoré by mohlo mať na krajinu. 27 % bolo za sankcie

V Taliansku sa proti sankciám vyslovilo 59 % respondentov a 27 % ich podporilo.

V Nemecku a Španielsku sa proti sankciám vyslovilo 54 % respondentov, za bolo 34 %, resp. 35 %.

V Spojenom kráľovstve bolo 47 % respondentov proti protiruským sankciám, 38 % ich podporilo. Dokonca aj v Poľsku bolo 45 % respondentov proti sankciám, ale 39 % ich podporilo.

 

8:19 – Senátorka Rukavišnikovová žiada Roskomnadzor o stanovisko, či je bezplatné používanie služieb VPN v krajine v súlade s ruským právom (jej žiadosť má k dispozícii RIA Novosti).

Podľa nej existujú dobré dôvody domnievať sa, že v skutočnosti môžu byť údaje používateľov VPN predávané, prenášané alebo odcudzené zločincami a samotné služby môžu byť použité v hybridnej vojne proti Rusku.

Ako príklad uviedla Bielorusko, Severnú Kóreu, Turkménsko, Turecko, Irak a Irán, kde je používanie VPN zakázané zákonom, zatiaľ čo čiastočné obmedzenia existujú v Ománe, Spojených arabských emirátoch a Číne.

 

8:18 – Podľa britskej spravodajskej služby postúpilo Rusko za posledných 30 dní o 10 kilometrov v blízkosti Bachmutu.

V ostatných častiach Donbasu ruské sily za ten čas nepostúpili o viac ako tri kilometre.

Podľa britského ministerstva obrany Rusko potrebuje viac bojovo pripravenej pechoty, aby zabezpečilo výraznejší postup. Súčasné tempo ruskej ofenzívy považujú Briti za nízke.

 

8:04 – Inštitút pre štúdium vojny (USA) sa domnieva, že hlavným taktickým cieľom Rusov južne od Bachmutu je ovládnuť Zajcevo. 

Na snímke oblasť Zajcevo

To umožní kontrolu diaľnice T0513, ktorá podporuje ukrajinské predsunuté pozície na severovýchode Doneckej oblasti.

Severovýchodne od Bachmutu sa hlavné úsilie nepriateľa sústreďuje na Soledar (kde podľa mapy inštitútu už prebiehajú boje na predmestí).

“Inštitút” sa tiež domnieva, že Rusi zaútočia severozápadne od Peskov z centra osady – teda bez toho, aby čakali na jej obsadenie. To znamená, že zrejme na Vodjanoe, aby obkľúčili Avdijevku z juhu.

Zároveň sa zóna ruskej kontroly v Peskoch a Avdijevke, súdiac podľa interaktívnej mapy inštitútu, počas včerajšieho dňa nezmenila.

Na snímke oblasť Soledar

 

8:03 – Najdôležitejšie informácie z ranného brífingu generálneho štábu Ukrajiny:

 1. Nepriateľ prehľadával okolie Severska a Bachmutu, útočil na Ivano-Darjevku, Veseloe, Jakovlevku, Zajcevo a samotný Bachmut. Útoky boli odrazené.
 2. Rusi zaútočili v oblasti Avdijivky a Krasnogorovky, ale bez úspechu. Generálny štáb tiež hlási masívne ostreľovanie západne od Donecka.
 3. Nepriateľské prieskumné skupiny sa pokúšali preniknúť do mesta Velyka Novoselka a jeho predmestia Vremjevka.

 

7:39 – Hlavné body večerného príhovoru Volodymyra Zelenského:

 1. “Dnes si pripomíname rusko-gruzínsku vojnu z roku 2008. Nestala sa históriou. Až teraz svet začal chápať potrebu účinných nástrojov na predchádzanie takýmto agresiám. Potrebujeme princíp preventívneho prístupu k agresorovi, o ktorom sme hovorili pred rokom 2022.”
 2. “Dnes boli zostrelené štyri rakety Kalibr – desiatky zachránených životov. Ešte nemáme dostatočné kapacity na zostrelenie všetkých rakiet, ale to, čo máme, je už veľa.”
 3. “Prvýkrát v histórii Botswany som rokoval s jej prezidentom. Sľúbil, že Ukrajina bude potravinovým garantom. Dnes loď opustila prístav Južnyj prvýkrát od 24. februára.
 4. “Dnes bol oznámený nový balík vojenskej pomoci USA – rakety pre HIMARS a náboje pre delostrelectvo. Všetkých 100 % použijeme na ochranu našej spoločnej slobody.”

 

7:37 – Kogeneračná jednotka 3, ktorá zásobuje teplom a teplou vodou približne tretinu mesta, bola poškodená ostreľovaním v Charkove.

V televíznom maratóne to uviedol vedúci charkovského OVA Oleh Sinegubov.

“Pracujeme na obnove kritickej infraštruktúry, pretože nepriateľ útočí. Nedávno okupanti poškodili elektráreň CHP-3 v Charkove. Je to jeden z hlavných podnikov, ktorý zásobuje takmer tretinu Charkova teplom a teplou vodou,” povedal.

Podľa guvernéra regionálne úrady požiadajú kabinet ministrov, aby čo najviac obnovil kritickú infraštruktúru mesta a pripravil ju na vykurovaciu sezónu.

 

7:26 – USA sa domnievajú, že Ukrajina už má dostatok západných viacnásobných raketových systémov typu HIMARS a za prioritu považujú zabezpečenie nepretržitých dodávok munície.

Na brífingu to oznámil zástupca šéfa Pentagónu Colin Kahl.

Predtým sa objavili správy, že nový balík vojenskej pomoci bude zahŕňať aj muníciu pre HIMARS ale už nie samotné odpaľovacie zariadenia.

 

7:24 – Južne od Bachmutu sa Rusi snažia dostať ukrajinské jednotky do poloblúkového obkľúčenia, povedal Oleksij Arestovyč v relácii Marka Fejgina.

Podľa neho sa dedina Kodema nachádza v epicentre tejto vojenskej operácie.

“Situácia je tu zložitá. Nepriateľ postúpil, ale boje pokračujú,” povedal.

Uviedol tiež, že ruské útočné pokusy pokračujú severne a južne od Avdijevky.

Dodal, že o Pesky sa vedie veľký delostrelecký boj, ale nedochádza k žiadnemu postupu.

Okrem toho sa podľa Arestovyča Rusi pokúšajú postúpiť v Chersonskej oblasti do Snegyrevky smerom na Mykolajiv.

 

7:22 – Čečenský prezident Ramzan Kadyrov oznámil, že spojenecké jednotky prevzali kontrolu nad územím továrne Knauf v meste Soledar.

Ukrajinské ozbrojené sily vypálili šesť striel z viacnásobného raketometu Grad na Kyjevskú a Kujbyševskú štvrť Donecka, uviedlo zastúpenie DĽR pri Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu režimu prímeria.

Záporožská oblasť začala uplatňovať ruské zákony, pričom miestna polícia sa už riadi ruským trestným a správnym kódexom, uviedol predstaviteľ regionálnej správy Vladimir Rogov.

Ruské velenie si stanovilo úlohu za každú cenu obsadiť Husarivku (Charkovská oblasť, južne od Balakley), ale nie je možné ju splniť.

V relácii Marka Fejgina o tom informoval Oleksij Arestovyč, poradca šéfa OPU.

Povedal tiež, že Dolgenkoe (v strede medzi Izjumom a Slovjanskom) podľa niektorých správ prevzali pod kontrolu ukrajinské ozbrojené sily.

Podľa Arestovyča ukrajinské jednotky úspešne postupujú smerom na Izjum a je možné, že ruské jednotky už budú takticky obkľúčené.

 

7:20 – Počet Ukrajincov, ktorí potrebujú psychiatrickú liečbu, prevyšuje počet lekárov, ktorí ju vedia poskytnúť. Informoval o tom časopis The Economist.

V publikácii sa uvádzajú príbehy o duševných poruchách, ktoré Ukrajincov postihujú v dôsledku vojnových podmienok.

“Kyjevský módny návrhár Eduard K. si nepamätá, prečo prišiel k ukrajinskému zátarasu a zakričal: “Putin je môj prezident”…

V ten istý deň bol hospitalizovaný v kyjevskej psychiatrickej nemocnici. Jeho lekár Jaroslav Zacharov hovorí, že jeho choroba nie je v krajine, ktorá je traumatizovaná päť mesiacov trvajúcimi bojmi, zďaleka ojedinelá.

Vojna tak či onak zasiahla každého Ukrajinca a stres ešte viac zhoršuje problémy tých najzraniteľnejších. Za normálnych okolností funguje psychika ako tráviaci systém, hovorí lekár, dokáže sa prispôsobiť a spracovať extrémne zážitky.

Dlhotrvajúca vojna to mení. Očakávanie utrpenia vyčerpáva nervový systém.

“Ľudia majú radi všetko pod kontrolou a vojna vám to neumožňuje,” hovorí lekár,” píše sa v publikácii.

 

6:45 – Súd v Moskve opäť udelil pokutu bývalej redaktorke Prvého kanála Maríne Ovsjannikovovej – teraz vo výške 40 000 rubľov v prípade diskreditácie ruských ozbrojených síl.

Podľa BBC dostala Ovsjannikovová pokutu za svoj príspevok na sociálnej sieti, ktorý sa začínal slovami “Hanbím sa za svoju krajinu”.

Ovsjannikovová sa stala známou vo februári, keď sa objavila s protivojnovým plagátom v priamom prenose ruského Prvého kanála.

Následne vyvolala škandál na Ukrajine, kde sa proti jej prípadnej návšteve postavili viacerí politici a radikáli.

 

Vojna na Ukrajine, 8. augusta 2022. Hlavné z pohľadu ruskej strany:
 • Hlava Záporožskej oblasti Evgenij Balickij podpísal príkaz na usporiadanie referenda o zjednotení regiónu s Ruskom. Referendum v Záporožskej oblasti sa bude konať osobne, uviedol člen hlavnej rady Záporožskej oblastnej správy Volodymyr Rogov.
 • Ukrajinská neonacistická formácia Kraken stratila v dôsledku ruských vojenských úderov svoju bojovú výkonnosť, velitelia Krakenu sa neúspešne snažia prinútiť obyvateľov Charkova, aby sa k nej urýchlene pripojili a nahradili tak svoje straty, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Poľsko plánuje prevziať kontrolu nad ukrajinským poľnohospodárstvom a organizovane vykupovať produkty za dumpingové ceny. Poľsko investuje do vytvorenia dopravnej infraštruktúry, ktorá umožní nerušený vývoz ukrajinských potravín do Európy a na iné trhy, uviedla ruská zahraničná spravodajská služba.
 • Takmer 700 ton humanitárnej pomoci bude dnes doručených civilistom v DĽR, LĽR a Charkovskej a Záporožskej oblasti, uviedlo ruské ministerstvo obrany
 • Ruská armáda počas špeciálnej vojenskej operácie zničila takmer 800 ukrajinských raketometov, uviedlo ruské ministerstvo obrany
 • Ruské letectvo zničilo 150 ukrajinských vojakov pri Charkove pomocou vysoko presných rakiet, uviedlo v pondelok ruské ministerstvo obrany.
 • Údery taktického a armádneho letectva, raketových vojsk a delostrelectva ruských ozbrojených síl zničili v noci nadnes päť kontrolných bodov, ako aj živú silu a vybavenie v 117 oblastiach špeciálnej operácie, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Ukrajinské sily ostreľovali územie DĽR 62-krát za deň, pričom vystrelili 425 nábojov, informovalo zastúpenie republiky v Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu režimu prímeria (JCCC).
 • Ruskí delostrelci zničili na Donbase v rámci protibatériového boja tri čaty raketometov Grad, štyri čaty diel Msta-B a dve čaty diel Hyacinth-B, americké bojové vozidlá HIMARS MLRS a batériu raketometov Uragan, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili za posledných 24 hodín sedem ukrajinských dronov a 19 striel HIMARS MLRS, uviedla v pondelok tlačová služba ruského ministerstva obrany.

 

Situácia na Ukrajine a na Donbase 8. augusta 2022 z pohľadu ruskej strany:
 • Pentagón oznámil nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote jednej miliardy dolárov. Bude zahŕňať Javeliny a muníciu pre systémy HIMARS a PVO NASAMS
 • Hlava Záporožskej oblasti Balickij podpísal dekrét o referende o zjednotení s Ruskom
 • SBU tvrdí, že sa podarilo zabrániť atentátu na šéfov ukrajinskej obrany a rozviedky
 • SVR: Poľsko zorganizovalo výkup ukrajinských poľnohospodárskych produktov za nízke ceny
 • Vláda DNR oznámila založenie spoločnosti pre rozvoj Donbasu
 • Zacharovová: Kyjev si streľbou na Záporožskú jadrovú elektráreň berie za rukojemníka celú Európu
 • Ukrajinský súd odsúdil ruského tankistu Kulikova na desať rokov väzenia
 • Bývalý ukrajinský minister obrany Ježeľu obvinili z vlastizrady
Situácia na frontoch k 8. augustu 2022

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu "Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby,"…

Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť. Zaviesť sa má tzv. optimálny výsledok hospodárenia, ktorý má zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda "Regulácia…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

Vodič prevážal migrantov zo Sýrie, vyskočil z idúceho auta a ušiel

0 icon

Moravské Lieskové 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Devätnásť ilegálnych migrantov zo Sýrie objavila policajná hliadka v automobile Fiat Ducato v obci Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vodič vyskočil z idúceho automobilu a policajtom ušiel. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti "Policajná…

Po Česku zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko. “Obrovská hanba,” reagujú politici

0 icon

Viedeň/Bratislava 28. septembra AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Slovensko je zodpovedné za stráženie svojho úseku hraníc schengenského priestoru, čo je necelých 100 km. Skutočnosť, že po Česku zavádza kontroly na hraniciach aj Rakúsko, naznačuje, že Slovensko v tejto úlohe zlyháva. Hraničné kontroly Česko i Rakúsko zavádzajú pre zvýšený…

Naživo: Začalo sa dramatické odvolávanie ministra financií. Matoviča podporujú a o jeho zotrvaní vo funkcii zdá sa rozhodnú traja opoziční poslanci

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde protestovali desaťtisíce ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Lengvarský: Možnosti zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte riešia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)   Pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa rieši, či je možné ich platy zvýšiť ešte viac. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Reagoval tak na novinársku otázku, prečo sa presunulo rokovanie k návrhu zákona o úprave…

Európa je pripravená na zimu bez ruského plynu. Ako to dokázala?

0 icon

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   Európa horúčkovito nakupuje skvapalnený zemný plyn, ktorý jej umožní zaobísť sa túto zimu bez dodávok ruského plynu, uvádza agentúra Bloomberg. Ako sa však uvádza v článku Ann Kohovej, EÚ by musela nakupovať viac paliva na hotovostnom trhu, čo by zvýšilo konkurenciu zo strany…

Marian Kotleba: Zradcovia zo Smeru, Hlasu, OĽaNO, SaS a Sme rodina hlasovali za vstup Švédska a Fínska

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Marian Kotleba)   Marian Kotleba vo videu na Facebooku upozorňuje na dôsledky včerajšieho rozhodnutia parlamentu- schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO Kotleba vo videu informuje, že včera 126 "zradcov" podporilo rozšírenie organizácie NATO, ktorú označil za zločineckú, o Fínsko a Švédsko. "126 zradcov týmto"…

NAJNOVŠIE

BLOG

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu "Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby,"…

Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť. Zaviesť sa má tzv. optimálny výsledok hospodárenia, ktorý má zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda "Regulácia…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

Vodič prevážal migrantov zo Sýrie, vyskočil z idúceho auta a ušiel

0 icon

Moravské Lieskové 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Devätnásť ilegálnych migrantov zo Sýrie objavila policajná hliadka v automobile Fiat Ducato v obci Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vodič vyskočil z idúceho automobilu a policajtom ušiel. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti "Policajná…

Po Česku zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko. “Obrovská hanba,” reagujú politici

0 icon

Viedeň/Bratislava 28. septembra AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Slovensko je zodpovedné za stráženie svojho úseku hraníc schengenského priestoru, čo je necelých 100 km. Skutočnosť, že po Česku zavádza kontroly na hraniciach aj Rakúsko, naznačuje, že Slovensko v tejto úlohe zlyháva. Hraničné kontroly Česko i Rakúsko zavádzajú pre zvýšený…

Naživo: Začalo sa dramatické odvolávanie ministra financií. Matoviča podporujú a o jeho zotrvaní vo funkcii zdá sa rozhodnú traja opoziční poslanci

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde protestovali desaťtisíce ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Lengvarský: Možnosti zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte riešia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)   Pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa rieši, či je možné ich platy zvýšiť ešte viac. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Reagoval tak na novinársku otázku, prečo sa presunulo rokovanie k návrhu zákona o úprave…

Európa je pripravená na zimu bez ruského plynu. Ako to dokázala?

0 icon

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   Európa horúčkovito nakupuje skvapalnený zemný plyn, ktorý jej umožní zaobísť sa túto zimu bez dodávok ruského plynu, uvádza agentúra Bloomberg. Ako sa však uvádza v článku Ann Kohovej, EÚ by musela nakupovať viac paliva na hotovostnom trhu, čo by zvýšilo konkurenciu zo strany…

Marian Kotleba: Zradcovia zo Smeru, Hlasu, OĽaNO, SaS a Sme rodina hlasovali za vstup Švédska a Fínska

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Marian Kotleba)   Marian Kotleba vo videu na Facebooku upozorňuje na dôsledky včerajšieho rozhodnutia parlamentu- schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO Kotleba vo videu informuje, že včera 126 "zradcov" podporilo rozšírenie organizácie NATO, ktorú označil za zločineckú, o Fínsko a Švédsko. "126 zradcov týmto"…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Armádny Magazín

Čína uviedla do prevádzky svoju najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

0 icon

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôk

USA vyslali torpédoborec Zumwalt na pobrežie Číny, aby „vytvorilo novú úroveň zložitosti v bojovom priestore“

0 icon

USA, 28.september 2022 (AM) – Hlavný americký stealth torpédoborec Zumwalt zamieril do západného Pacifiku, aby predviedol plnú silu americkej flotily pred Čínou. Informuje o tom CNN.   Podľa velenia americkej 7. flotily loď dorazila 26. septembra do Japonska, predtým navštívila námornú základňu na Guame. Úlohou lode je vyvesiť americkú vlajku pr

Lupara je späť

0 icon

Turecko, 28.september 2022 (AM) – Legendárna brokovnica Chicaga 30tych rokov je späť! Výrobca Dexter prináša novinku - brokovú dvojku s extrémne krátkymi hlavňami a celkovou dĺžkou 52cm.   Základom je kvalitná broková dvojka, ktorá bola v továrni skrátená na požadovaných 52cm s hlavňou 23cm. Dexter Lupara v balení ponúka klasickú pažbu…

O záchrane ruských pilotov stíhačky Su-34 zostrelených pri Kupjansku

0 icon

Rusko, 28.september 2022 (AM) – 24. septembra pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti pri ústupe od cieľa zničeného v dôsledku bombardovania v „šedej zóne“ zostrelili Su-34 ruských vzdušných síl. Verejnosť o tom informoval dobre informovaný bloger Fighterbomber, ktorý uviedol zaujímavé detaily nedávnej záchrany ruských pilotov počas operácie na Ukrajine.  

Neznámy príbeh sirôt, zachránených československými legionármi

0 icon

Slovensko, 28.september 2022 (AM) – Na tom, že sa táto téma zjavila v českej a dnes už aj v slovenskej verejnosti má zásluhu predstaviteľ olomouckej legionárskej obce, pôvodom Slovák, dnes plukovník v. v. Ozbrojených síl ČR

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali