Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Skôr či neskôr sa Európa začne pýtať, či Zelenskyj robí všetko správne

Bratislava 9. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, Telegram, Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ilustračné foto

17:56 – Objavili sa správy o prvých obetiach výbuchov v Novofedorovke.

Krymské ministerstvo pre mimoriadne situácie oznámilo telegramovému kanálu Pozor, správy, že v dôsledku výbuchov na území vojenského letiska boli zranení traja ľudia.

 

17:54 – Objavila sa oficiálna verzia ruského ministerstva obrany o incidente v Novofedorovke:

“Dňa 9. augusta približne o 15.20 h vybuchlo niekoľko kusov leteckej munície na nepoužívanej časti letiska Saki pri obci Novofedorovka. V dôsledku výbuchu nebol nikto zranený. Letecké vybavenie na letisku nebolo poškodené. Prijímajú sa opatrenia na uhasenie požiaru a zistenie príčiny výbuchu. Podľa správy z miesta udalosti následný požiar nemal žiaden vplyv na muničný sklad na letisku”.

 

16:34 – Civilné obyvateľstvo po mimoriadnej udalosti na letisku na Kryme nepožiadalo o pomoc, uviedol Aksjonov.

“Posádky sanitky a zdravotnícke letectvo pracujú na mieste, je ich dosť. O obetiach je priskoro hovoriť. Medzi civilným obyvateľstvom sa zatiaľ nikto neobrátil na zdravotnícke zariadenia o pomoc,” napísal na svojom kanáli Telegram.

 

 

 

16:21 – Viac než desať výbuchov rôznej intenzity zaznamenali v utorok blízko ruskej vojenskej základne Novofedorivka na polostrove Krym. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr AFP a Reuters, ktoré sa odvolávajú na miestnych predstaviteľov a svedkov.

 

15:40 – V blízkosti ruskej vojenskej leteckej základne pri obci Novofedorivka na Kryme došlo k niekoľkým výbuchom, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na troch očitých svedkov.

Podľa telegramového kanála “ČP Krym” v blízkosti osady vypukli tri výbuchy a požiar. “Niečo horí a praská,” píše telegramový kanál “ČP Sevastopol”.

Mash píše o štyroch výbuchoch. “Miestni obyvatelia hlásia, že raz za minútu počujú niečo, čo znie ako výbuch granátov,” uvádza sa v správe.

Ako ste si možno uvedomili, rakety s doletom 200-300 km už máme vo výzbroji a používame ich. Svedčí o tom aj raketový útok na Krym. – píše bývalý ukrajinský minister vnútra Andrusiv.

 

15:20 – Americký predstaviteľ: Rokovania s Putinom nebudú fungovať.

Kurt Volker, predtým U.S. Osobitný splnomocnenec pre rokovania na Ukrajine pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda povedal, že neverí, že pokusy o vyjednávanie s Vladimirom Putinom prinesú nejaké výsledky. Volker, ktorý slúžil aj ako U.S. Veľvyslanec pri NATO povedal, že Putin sa už rozhodol zničiť Ukrajinu ako suverénny štát a zničiť jej ľud a neprestane, pokiaľ bude mať toto „imperialistické zmýšľanie“.

Volker dodal, že Putin je v “čoraz slabšej pozícii” kvôli tomu, že sa Moskve nepodarilo dobyť Ukrajinu napriek vysokému počtu obetí.

 

15:17 – Stav na frontoch 9. augusta 2022

Stav frontov k 9. augustu 2022

 

14:50- Európske krajiny podporujúce Kyjev sa skôr či neskôr začnú zaujímať o to, či ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj robí všetko správne, povedal v utorok novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý komentoval Zelenského rozhovor pre Washington Post, v ktorom okrem iného povedal, že západ krajiny by mali všetkým Rusom zakázať vstup na ich územie.

 

14:36 – Kľúčové výroky z rozhovoru Dmitrija Medvedeva pre agentúru TASS:

 • Cieľom Západu je zničiť Rusko.
 • Rozhodnutie vrátiť Krym bolo jediným možným spôsobom, ako posilniť krajinu.
 • Gruzínsko sotva bude súhlasiť s novou agresiou voči Abcházsku a Južnému Osetsku.
 • Gruzínsko a Ukrajina sa pravdepodobne nestanú členmi EÚ a NATO.
 • Rusko vojensky zasiahlo v Gruzínsku v roku 2008 a na Ukrajine v roku 2022 – nemalo inú možnosť.
 • Gruzínska agresia v roku 2008 a konflikt na Ukrajine sú prejavom “jednotného protiruského procesu”.
 • Orgánom USA je osud Ukrajiny úplne ľahostajný.
 • Snaha NATO upevniť si pozíciu pri hraniciach Ruska sa stala globálnym problémom, z ktorého sa všetkým rozumným ľuďom robí zle.
 • Rusko bude chrániť svoje národné záujmy všetkými dostupnými prostriedkami.
 • Kyjev sa bude musieť zodpovedať za zlyhanie Minska 2 a za smrť civilistov.
 • USA a NATO po auguste 2008 naďalej ignorovali obavy Ruska a teraz sa celý svet nenávratne zmenil.

 

14:23 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

 • Ruské ozbrojené sily zničili zakopané veliteľské stanovište ukrajinských vzdušných síl pri Vinnickej oblasti.
 • Prápor 14. mechanizovanej brigády AFU prišiel o viac ako 340 zabitých a zranených, zvyšní vojaci dobrovoľne opustili svoje pozície.
 • Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 300 striel z húfnic HIMARS a M777 pomocou presne navádzaných zbraní.
 • Ruská protivzdušná obrana zostrelila ukrajinské lietadlo MiG-29 a tri bezpilotné lietadlá a zachytila 17 striel HIMARS MLRS.
 • Za štyri týždne sa počet žoldnierov na Ukrajine znížil z 2 741 na 2 192 v dôsledku ofenzívy ruských ozbrojených síl a síl LĽR a DĽR.
 •  Ruské jednotky zlikvidovali od 8. júla do 5. augusta 335 zahraničných žoldnierov, pričom ďalších 389 opustilo územie Ukrajiny.
 • V uplynulých týždňoch prišlo na Ukrajinu ďalších 175 zahraničných žoldnierov vrátane 81 bojovníkov z Gruzínska.
 • Od 8. júla do 5. augusta bolo na Ukrajine zabitých takmer 100 poľských žoldnierov, 36 bojovníkov z Kanady, 33 z Rumunska a 21 zo Spojených štátov.

 

13:25 – Správy o protiútokoch na juhu sú súčasťou informačnej a psychologickej operácie, uviedol pre BBC poradca šéfa OP Michail Podoljak.

“Bolo to IPSO? Určite, dnes sú všetky verejné vyjadrenia súčasťou IPSO. Musíme demoralizovať ruskú armádu. Musia si uvedomiť, že toto územie bude pre nich neustále územím ohňa,” povedal.

Napriek tomu Podoljak spresnil, že “udalosti pri Antonovskom moste ukazujú, že je pre nás kľúčové oslobodiť Cherson” (ako jediné regionálne centrum, ktoré bolo po 24. februári pod ruskou okupáciou).

“Preto naša armáda už dnes podniká určité kroky na tento účel,” povedal.

 

13:23 – Bielorusko oznámilo obnovenie spoločných vojenských cvičení s Ruskom.

Cvičenia sa majú konať v Bielorusku od 9. do 11. augusta a v Rusku od 22. do 25. augusta.

 

12:44 – KĽDR rokuje s Pchjongjangom o dovoze stavbárov z KĽDR, aby pomohli “obnoviť územia”.

“Tieto procesy by sa mali začať už tento rok,” povedal Denys Pushylin pre Solovyov Live. Podľa neho by prvé skupiny stavbárov mali do Donbasu doraziť v blízkej budúcnosti.

Ruské ministerstvo obrany predtým informovalo o ponuke Severnej Kórey vyslať 100 000 “dobrovoľníkov” do vojny na Ukrajine.

 

12:30 – Postoj ukrajinskej strany k rokovaniam s Ruskom sa pritvrdil. Bez stiahnutia Ruska z Krymu a Donbasu (t. j. k hraniciam z roku 1991) Ukrajina mierové rokovania viesť nebude.

V rozhovore pre denník El Pais to povedal poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Michail Podoljak.

Podľa neho sa pôvodná podmienka rokovaní – stiahnutie ruských vojsk z hraníc pred plnohodnotnou inváziou – zmenila.

Teraz sú podmienky iné.

“Najprv taktická porážka Ruska, potom stiahnutie sa za medzinárodne uznané hranice Ukrajiny, t. j. za hranice z roku 1991. Ak zostane aspoň bod konfliktu s Ruskom, bude to neúplná vojna,” povedal Podoljak.

 

10:34 – Francúzske úrady zakázali Rusom navštíviť zámok Château de Vincennes neďaleko Paríža v dôsledku ruskej invázie na Ukrajine, uviedol francúzsky denník 20 Minutes.

Château de Vincennes
Na snímke francúzsky zámok Château de Vincennes

Na zámku sa nachádza archív francúzskeho ministerstva obrany.

Nachádza sa tu aj jedno zo stredísk Historickej služby obrany, knižnice a archívy, ktoré sú za určitých podmienok prístupné verejnosti.

Francúzske ministerstvo obrany obmedzilo prístup do vojenských priestorov, ale ruskí novinári môžu stále posielať žiadosti o dokumenty.

Hrad bol postavený pre francúzskych kráľov v štrnástom a sedemnástom storočí vo Vincenneskom lese. Je známy ako miesto, kde bola v roku 1917 popravená Mata Hari.

 

10:03 – Väčšina Rusov je pripravená schváliť Putinovu ofenzívu na Kyjev aj rozhodnutie zastaviť “špeciálnu operáciu” a podpísať mier.

Podľa expertov ruského denníka Kommersant to znamená, že verejnosť nechce premýšľať o veľkých politických otázkach.

Podľa prieskumu agentúry Russian Field by novú ofenzívu Putina na Kyjev podporilo 60 % Rusov. Zároveň by 65 % opýtaných súhlasilo s ukončením “špeciálnej operácie”.

59 % sa domnieva, že “špeciálna operácia” sa pretiahla. Z nich 33 % je o tom pevne presvedčených a 26 % sa prikláňa k tomuto názoru.

Väčšina Rusov (56 %) zároveň nepociťuje “únavu zo správ” o vojne. Pomerne vysoký je aj počet tých, ktorí sú unavení – 41 %.

30 % respondentov je presvedčených, že vojna bude trvať dlhšie ako rok, a len 18 % verí, že sa skončí do jedného roka. 20 % si myslí, že do šiestich mesiacov.

62 % Rusov je presvedčených, že “špeciálna operácia” prebieha dobre.

Zároveň 2/3 opýtaných mužov nie sú pripravené ísť osobne do vojny, ak by sa naskytla takáto príležitosť.

67 % respondentov uviedlo, že vôbec nie sú ochotní venovať svoje vlastné peniaze na podporu “špeciálnej operácie”.

 

8:27 – Väčšina bežných Európanov je proti protiruským sankciám.

Európske krajiny uskutočnili prieskum o postoji k novým protiruským sankciám. A zistili, že väčšina obyvateľstva je proti nim

Vo Francúzsku sa 63 % opýtaných vyjadrilo proti, pretože ich považujú za neopodstatnené opatrenie vzhľadom na možné dôsledky, ktoré by mohlo mať na krajinu. 27 % bolo za sankcie

V Taliansku sa proti sankciám vyslovilo 59 % respondentov a 27 % ich podporilo.

V Nemecku a Španielsku sa proti sankciám vyslovilo 54 % respondentov, za bolo 34 %, resp. 35 %.

V Spojenom kráľovstve bolo 47 % respondentov proti protiruským sankciám, 38 % ich podporilo. Dokonca aj v Poľsku bolo 45 % respondentov proti sankciám, ale 39 % ich podporilo.

 

8:19 – Senátorka Rukavišnikovová žiada Roskomnadzor o stanovisko, či je bezplatné používanie služieb VPN v krajine v súlade s ruským právom (jej žiadosť má k dispozícii RIA Novosti).

Podľa nej existujú dobré dôvody domnievať sa, že v skutočnosti môžu byť údaje používateľov VPN predávané, prenášané alebo odcudzené zločincami a samotné služby môžu byť použité v hybridnej vojne proti Rusku.

Ako príklad uviedla Bielorusko, Severnú Kóreu, Turkménsko, Turecko, Irak a Irán, kde je používanie VPN zakázané zákonom, zatiaľ čo čiastočné obmedzenia existujú v Ománe, Spojených arabských emirátoch a Číne.

 

8:18 – Podľa britskej spravodajskej služby postúpilo Rusko za posledných 30 dní o 10 kilometrov v blízkosti Bachmutu.

V ostatných častiach Donbasu ruské sily za ten čas nepostúpili o viac ako tri kilometre.

Podľa britského ministerstva obrany Rusko potrebuje viac bojovo pripravenej pechoty, aby zabezpečilo výraznejší postup. Súčasné tempo ruskej ofenzívy považujú Briti za nízke.

 

8:04 – Inštitút pre štúdium vojny (USA) sa domnieva, že hlavným taktickým cieľom Rusov južne od Bachmutu je ovládnuť Zajcevo. 

Na snímke oblasť Zajcevo

To umožní kontrolu diaľnice T0513, ktorá podporuje ukrajinské predsunuté pozície na severovýchode Doneckej oblasti.

Severovýchodne od Bachmutu sa hlavné úsilie nepriateľa sústreďuje na Soledar (kde podľa mapy inštitútu už prebiehajú boje na predmestí).

“Inštitút” sa tiež domnieva, že Rusi zaútočia severozápadne od Peskov z centra osady – teda bez toho, aby čakali na jej obsadenie. To znamená, že zrejme na Vodjanoe, aby obkľúčili Avdijevku z juhu.

Zároveň sa zóna ruskej kontroly v Peskoch a Avdijevke, súdiac podľa interaktívnej mapy inštitútu, počas včerajšieho dňa nezmenila.

Na snímke oblasť Soledar

 

8:03 – Najdôležitejšie informácie z ranného brífingu generálneho štábu Ukrajiny:

 1. Nepriateľ prehľadával okolie Severska a Bachmutu, útočil na Ivano-Darjevku, Veseloe, Jakovlevku, Zajcevo a samotný Bachmut. Útoky boli odrazené.
 2. Rusi zaútočili v oblasti Avdijivky a Krasnogorovky, ale bez úspechu. Generálny štáb tiež hlási masívne ostreľovanie západne od Donecka.
 3. Nepriateľské prieskumné skupiny sa pokúšali preniknúť do mesta Velyka Novoselka a jeho predmestia Vremjevka.

 

7:39 – Hlavné body večerného príhovoru Volodymyra Zelenského:

 1. “Dnes si pripomíname rusko-gruzínsku vojnu z roku 2008. Nestala sa históriou. Až teraz svet začal chápať potrebu účinných nástrojov na predchádzanie takýmto agresiám. Potrebujeme princíp preventívneho prístupu k agresorovi, o ktorom sme hovorili pred rokom 2022.”
 2. “Dnes boli zostrelené štyri rakety Kalibr – desiatky zachránených životov. Ešte nemáme dostatočné kapacity na zostrelenie všetkých rakiet, ale to, čo máme, je už veľa.”
 3. “Prvýkrát v histórii Botswany som rokoval s jej prezidentom. Sľúbil, že Ukrajina bude potravinovým garantom. Dnes loď opustila prístav Južnyj prvýkrát od 24. februára.
 4. “Dnes bol oznámený nový balík vojenskej pomoci USA – rakety pre HIMARS a náboje pre delostrelectvo. Všetkých 100 % použijeme na ochranu našej spoločnej slobody.”

 

7:37 – Kogeneračná jednotka 3, ktorá zásobuje teplom a teplou vodou približne tretinu mesta, bola poškodená ostreľovaním v Charkove.

V televíznom maratóne to uviedol vedúci charkovského OVA Oleh Sinegubov.

“Pracujeme na obnove kritickej infraštruktúry, pretože nepriateľ útočí. Nedávno okupanti poškodili elektráreň CHP-3 v Charkove. Je to jeden z hlavných podnikov, ktorý zásobuje takmer tretinu Charkova teplom a teplou vodou,” povedal.

Podľa guvernéra regionálne úrady požiadajú kabinet ministrov, aby čo najviac obnovil kritickú infraštruktúru mesta a pripravil ju na vykurovaciu sezónu.

 

7:26 – USA sa domnievajú, že Ukrajina už má dostatok západných viacnásobných raketových systémov typu HIMARS a za prioritu považujú zabezpečenie nepretržitých dodávok munície.

Na brífingu to oznámil zástupca šéfa Pentagónu Colin Kahl.

Predtým sa objavili správy, že nový balík vojenskej pomoci bude zahŕňať aj muníciu pre HIMARS ale už nie samotné odpaľovacie zariadenia.

 

7:24 – Južne od Bachmutu sa Rusi snažia dostať ukrajinské jednotky do poloblúkového obkľúčenia, povedal Oleksij Arestovyč v relácii Marka Fejgina.

Podľa neho sa dedina Kodema nachádza v epicentre tejto vojenskej operácie.

“Situácia je tu zložitá. Nepriateľ postúpil, ale boje pokračujú,” povedal.

Uviedol tiež, že ruské útočné pokusy pokračujú severne a južne od Avdijevky.

Dodal, že o Pesky sa vedie veľký delostrelecký boj, ale nedochádza k žiadnemu postupu.

Okrem toho sa podľa Arestovyča Rusi pokúšajú postúpiť v Chersonskej oblasti do Snegyrevky smerom na Mykolajiv.

 

7:22 – Čečenský prezident Ramzan Kadyrov oznámil, že spojenecké jednotky prevzali kontrolu nad územím továrne Knauf v meste Soledar.

Ukrajinské ozbrojené sily vypálili šesť striel z viacnásobného raketometu Grad na Kyjevskú a Kujbyševskú štvrť Donecka, uviedlo zastúpenie DĽR pri Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu režimu prímeria.

Záporožská oblasť začala uplatňovať ruské zákony, pričom miestna polícia sa už riadi ruským trestným a správnym kódexom, uviedol predstaviteľ regionálnej správy Vladimir Rogov.

Ruské velenie si stanovilo úlohu za každú cenu obsadiť Husarivku (Charkovská oblasť, južne od Balakley), ale nie je možné ju splniť.

V relácii Marka Fejgina o tom informoval Oleksij Arestovyč, poradca šéfa OPU.

Povedal tiež, že Dolgenkoe (v strede medzi Izjumom a Slovjanskom) podľa niektorých správ prevzali pod kontrolu ukrajinské ozbrojené sily.

Podľa Arestovyča ukrajinské jednotky úspešne postupujú smerom na Izjum a je možné, že ruské jednotky už budú takticky obkľúčené.

 

7:20 – Počet Ukrajincov, ktorí potrebujú psychiatrickú liečbu, prevyšuje počet lekárov, ktorí ju vedia poskytnúť. Informoval o tom časopis The Economist.

V publikácii sa uvádzajú príbehy o duševných poruchách, ktoré Ukrajincov postihujú v dôsledku vojnových podmienok.

“Kyjevský módny návrhár Eduard K. si nepamätá, prečo prišiel k ukrajinskému zátarasu a zakričal: “Putin je môj prezident”…

V ten istý deň bol hospitalizovaný v kyjevskej psychiatrickej nemocnici. Jeho lekár Jaroslav Zacharov hovorí, že jeho choroba nie je v krajine, ktorá je traumatizovaná päť mesiacov trvajúcimi bojmi, zďaleka ojedinelá.

Vojna tak či onak zasiahla každého Ukrajinca a stres ešte viac zhoršuje problémy tých najzraniteľnejších. Za normálnych okolností funguje psychika ako tráviaci systém, hovorí lekár, dokáže sa prispôsobiť a spracovať extrémne zážitky.

Dlhotrvajúca vojna to mení. Očakávanie utrpenia vyčerpáva nervový systém.

“Ľudia majú radi všetko pod kontrolou a vojna vám to neumožňuje,” hovorí lekár,” píše sa v publikácii.

 

6:45 – Súd v Moskve opäť udelil pokutu bývalej redaktorke Prvého kanála Maríne Ovsjannikovovej – teraz vo výške 40 000 rubľov v prípade diskreditácie ruských ozbrojených síl.

Podľa BBC dostala Ovsjannikovová pokutu za svoj príspevok na sociálnej sieti, ktorý sa začínal slovami “Hanbím sa za svoju krajinu”.

Ovsjannikovová sa stala známou vo februári, keď sa objavila s protivojnovým plagátom v priamom prenose ruského Prvého kanála.

Následne vyvolala škandál na Ukrajine, kde sa proti jej prípadnej návšteve postavili viacerí politici a radikáli.

 

Vojna na Ukrajine, 8. augusta 2022. Hlavné z pohľadu ruskej strany:
 • Hlava Záporožskej oblasti Evgenij Balickij podpísal príkaz na usporiadanie referenda o zjednotení regiónu s Ruskom. Referendum v Záporožskej oblasti sa bude konať osobne, uviedol člen hlavnej rady Záporožskej oblastnej správy Volodymyr Rogov.
 • Ukrajinská neonacistická formácia Kraken stratila v dôsledku ruských vojenských úderov svoju bojovú výkonnosť, velitelia Krakenu sa neúspešne snažia prinútiť obyvateľov Charkova, aby sa k nej urýchlene pripojili a nahradili tak svoje straty, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Poľsko plánuje prevziať kontrolu nad ukrajinským poľnohospodárstvom a organizovane vykupovať produkty za dumpingové ceny. Poľsko investuje do vytvorenia dopravnej infraštruktúry, ktorá umožní nerušený vývoz ukrajinských potravín do Európy a na iné trhy, uviedla ruská zahraničná spravodajská služba.
 • Takmer 700 ton humanitárnej pomoci bude dnes doručených civilistom v DĽR, LĽR a Charkovskej a Záporožskej oblasti, uviedlo ruské ministerstvo obrany
 • Ruská armáda počas špeciálnej vojenskej operácie zničila takmer 800 ukrajinských raketometov, uviedlo ruské ministerstvo obrany
 • Ruské letectvo zničilo 150 ukrajinských vojakov pri Charkove pomocou vysoko presných rakiet, uviedlo v pondelok ruské ministerstvo obrany.
 • Údery taktického a armádneho letectva, raketových vojsk a delostrelectva ruských ozbrojených síl zničili v noci nadnes päť kontrolných bodov, ako aj živú silu a vybavenie v 117 oblastiach špeciálnej operácie, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Ukrajinské sily ostreľovali územie DĽR 62-krát za deň, pričom vystrelili 425 nábojov, informovalo zastúpenie republiky v Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu režimu prímeria (JCCC).
 • Ruskí delostrelci zničili na Donbase v rámci protibatériového boja tri čaty raketometov Grad, štyri čaty diel Msta-B a dve čaty diel Hyacinth-B, americké bojové vozidlá HIMARS MLRS a batériu raketometov Uragan, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili za posledných 24 hodín sedem ukrajinských dronov a 19 striel HIMARS MLRS, uviedla v pondelok tlačová služba ruského ministerstva obrany.

 

Situácia na Ukrajine a na Donbase 8. augusta 2022 z pohľadu ruskej strany:
 • Pentagón oznámil nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote jednej miliardy dolárov. Bude zahŕňať Javeliny a muníciu pre systémy HIMARS a PVO NASAMS
 • Hlava Záporožskej oblasti Balickij podpísal dekrét o referende o zjednotení s Ruskom
 • SBU tvrdí, že sa podarilo zabrániť atentátu na šéfov ukrajinskej obrany a rozviedky
 • SVR: Poľsko zorganizovalo výkup ukrajinských poľnohospodárskych produktov za nízke ceny
 • Vláda DNR oznámila založenie spoločnosti pre rozvoj Donbasu
 • Zacharovová: Kyjev si streľbou na Záporožskú jadrovú elektráreň berie za rukojemníka celú Európu
 • Ukrajinský súd odsúdil ruského tankistu Kulikova na desať rokov väzenia
 • Bývalý ukrajinský minister obrany Ježeľu obvinili z vlastizrady
Situácia na frontoch k 8. augustu 2022

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:12

Radiačná situácia na Slovensku bola v období od 27. januára do 2. februára stabilná.

Včera 19:38

Na viacerých miestach Slovenska možno v noci očakávať veľmi nízke teploty. Na severnom a strednom Slovensku treba počítať tiež s víchricou na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre viaceré okresy výstrahu prvého a druhého stupňa.

Včera 18:47

Diaľnica pod Tatrami ostáva naďalej uzatvorená, upozorňuje na to polícia na sociálnej sieti. Diaľničný úsek Mengusovce – Spišský Štvrtok je neprejazdný obojsmerne celý, a to až do odvolania.

Fotka z ciest, ktoré zverejnila polícia

Včera 18:03

Pápež František v sobotu počas návštevy v Južnom Sudáne zdôraznil, že tamojšie cirkvi “nemôžu zostať neutrálne”, ale musia pozdvihnúť svoj hlas proti nespravodlivosti a zneužívaniu moci.

Včera 17:58

Na Slovensku bolo v sobotu k 15.30 h vyhlásených 107 mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom.

Včera 16:07

Boris Johnson a Liz Trussová plánujú návrat do veľkej politiky. Informuje o tom denník The Times.

Včera 15:02

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR víta rozhodnutie Rakúska zrušiť kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Včera 15:02

Pri útoku neznámeho druhu žraloka prišlo v sobotu v štáte Západná Austrália o život 16-ročné dievča.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Tomáš ukázal na vinníka, ktorý môže za to, že budú predčasné voľby až v septembri

0 icon

Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.  

Washington nafukuje hrozbu čínskeho balóna

0 icon

Washington 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Hrozí, že kolaps vo Washingtone sa zmení na sebanaplňujúce sa proroctvo: Bežné medzištátne vzťahy sa stanú plnohodnotnou krízou, píše Jake Werner pre Responsible Statecraft Štátny tajomník Antony Blinken dnes ráno odložil dlho očakávanú cestu do Číny v reakcii na údajné pozorovanie čínskeho sledovacieho…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Prečo je Macron v kontakte s Putinom? Záhada odhalená

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v telefonickom kontakte s Putinom najmä na žiadosť ukrajinského prezidenta, uviedla pre RTVi hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová Povedala, že je to potrebné, aby sa zachovala platforma na rokovania aj teraz, keď sú obe strany odhodlané ísť…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP) Aktualizujeme  V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo. "Dnes som podpísal…

Fico posiela odkaz polícii

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR)   Polícia zverejnila stanovisko k vyjadreniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany na prácu príslušníkov Policajného zboru. V sobotu poobede na slová polície zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico “Vedenie Prezídia Policajného zboru odsudzuje verbálne útoky, urážky, invektívy, uvádzané nepravdy a vyhrážky voči vyšetrovateľom, vyšetrovateľkám…

Forsterová si pripísala ďalší rekord SR do 23 rokov

0 icon

Slovenská atlétka Viktória Forsterová opäť zlepšila slovenský rekord v behu na 60 m prekážok v kategórii do 23 rokov.

Ako by mohla vyzerať ruská jarná ofenzíva na Ukrajine. Hlavné útočné úsilie bude smerovať na tento front

0 icon

Britský denník Telegraph špekuluje o tom, kde by Rusi mohli začať novú ofenzívu.

Prípadom Budaj by sa mala okamžite zaoberať polícia. Podľa Blahu na kauze niečo nesedí

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa opäť vrátil ku kauze Jána Budaja. Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB Denník SME tento týždeň informoval o nájdení spisu ŠtB,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Tomáš ukázal na vinníka, ktorý môže za to, že budú predčasné voľby až v septembri

0 icon

Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.  

Washington nafukuje hrozbu čínskeho balóna

0 icon

Washington 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Hrozí, že kolaps vo Washingtone sa zmení na sebanaplňujúce sa proroctvo: Bežné medzištátne vzťahy sa stanú plnohodnotnou krízou, píše Jake Werner pre Responsible Statecraft Štátny tajomník Antony Blinken dnes ráno odložil dlho očakávanú cestu do Číny v reakcii na údajné pozorovanie čínskeho sledovacieho…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Prečo je Macron v kontakte s Putinom? Záhada odhalená

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v telefonickom kontakte s Putinom najmä na žiadosť ukrajinského prezidenta, uviedla pre RTVi hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová Povedala, že je to potrebné, aby sa zachovala platforma na rokovania aj teraz, keď sú obe strany odhodlané ísť…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP) Aktualizujeme  V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo. "Dnes som podpísal…

Fico posiela odkaz polícii

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR)   Polícia zverejnila stanovisko k vyjadreniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany na prácu príslušníkov Policajného zboru. V sobotu poobede na slová polície zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico “Vedenie Prezídia Policajného zboru odsudzuje verbálne útoky, urážky, invektívy, uvádzané nepravdy a vyhrážky voči vyšetrovateľom, vyšetrovateľkám…

Forsterová si pripísala ďalší rekord SR do 23 rokov

0 icon

Slovenská atlétka Viktória Forsterová opäť zlepšila slovenský rekord v behu na 60 m prekážok v kategórii do 23 rokov.

Ako by mohla vyzerať ruská jarná ofenzíva na Ukrajine. Hlavné útočné úsilie bude smerovať na tento front

0 icon

Britský denník Telegraph špekuluje o tom, kde by Rusi mohli začať novú ofenzívu.

Prípadom Budaj by sa mala okamžite zaoberať polícia. Podľa Blahu na kauze niečo nesedí

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa opäť vrátil ku kauze Jána Budaja. Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB Denník SME tento týždeň informoval o nájdení spisu ŠtB,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Vášeň v Tebe

Chorvátsko prešlo na euro. Čo bude robiť Evelyn, keď nemôže platiť kunami?

0 icon

Komička Evelyn, vlastným menom Eva Kramerová, sa do povedomia mnohých Slovákov dostala videom s kunami. Sympatická komička totiž Slovákom vysvetľovala, že v Chorvátsku chcela platiť živými kunami. A mnohí jej dokonca uverili, že to myslí vážne. Jej video sa hneď stalo virálnym a z Evelin sa stála známa osobnosť. Obľúbená destinácia Slovákov však vstúpila do…

Ak ste nedopili pivo, zvyšky nevylievajte. Môžu sa hodiť

0 icon

Pivo je nápoj, ktorý Slováci majú veľmi radi. Pijú ho nielen v reštauráciách a baroch, ale aj doma. Nebudeme polemizovať či pitie alkoholického piva má pre telo pozitívne účinky, ako to tvrdia niektoré články, alebo telu škodí. Ponúkame vám iný tip. Niekedy sa totiž stane, že ak si doma otvoríte fľašu alebo…

Má 52 a verejne vykričala, že sa odmieta obliekať podľa svojho veku. Čo si dala na "rande so svojím mestom"?

0 icon

52-ročná módna influencerka verejne vykričala do sveta, že sa odmieta „obliekať podľa svojho veku“. Luisa Dunn je modelka a odmieta spĺňať pravidlá štýlu, ktoré tvrdia, že po dosiahnutí určitého veku musíte niektoré kusy oblečenia vyradiť zo svojho šatníka, informuje TheSun. V nedávnom videu na TikToku

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová zverejnila fotografiu plnú lásky, ale aj obrovskej bolesti

0 icon

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová, najväčšia súperka našej úžasnej Petry Vlhovej, včera na sociálnej sieti Instagram zverejnila dojímavú fotografiu. Fotografia zobrazuje lyžiarku, ako v nemocnici drží svojho otca za ruku. Druhého februára totiž uplynuli tri roky od kedy zomrel jej otec. Nešťastne totiž spadol zo strechy rodinného domu v mestečku Edwards. Žiaľ,…

Simona Krainová prehovorila o milostnom trojuholníku: Ona – Sagvan Tofi – Dara Rolins

0 icon

Slovenská speváčka Dara Rolins mala pred niekoľkými dňami v O2 aréne v Prahe svoj doteraz najväčší koncert. Ľudia sú z neho nadšení. Zúčastnila sa ho aj modelka Simona Krainová, ktorá aktuálne prehovorila o trojuholníku so Sagvanom Tofim. Speváčka Dara Rolins v sobotu 28. januára odspievala svoj doteraz najväčší koncert, ktorý si dala ako darček…

Armádny Magazín

Zelenský sa nakoniec dočkal. Spojené štáty dodajú Ukrajine rakety s doletom do 150 km

0 icon

Ukrajina, 4. februára 2023 (AM) – Washington v piatok oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote približne 2,2 miliardy dolárov. Nový balík vojenskej pomoci pozostáva z podpory vo výške 425 miliónov dolárov, ktorú schválil americký prezident Joe Biden, ako aj z 1,75 miliardy dolárov prostredníctvom Ukrajinského obranného fondu. Hovorca Pentagonu sa

Kniha Majster a Margaréta - hymna démonizmu alebo evanjelium oddanej viery

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Bulgakovov román Majster a Margaréta je považovaný za výnimočný a nadčasový kde sa krížia rôzne uhly pohľadov na morálku a pravdu, kde sa stretáva Islam, Kresťanstvo, navzájom sa pretkávajú a možno aj dopĺňajú. Malomeštiactvo, pokrytectvo, chamtivosť sú aspekty ktorými sa zaoberá a priraďuje ich k jednotlivým…

Ako dlho bude Izrael bombardovať Iráncov v Sýrii

0 icon

Rusko, 4. februára 2023 (AM) – V noci z 29. na 30. januára zaútočil dron na potravinový konvoj na sýrsko-irackej hranici. Oficiálne sa nikto neprihlásil k účasti na incidente, avšak niektoré izraelské médiá oznámili účasť dronov izraelských vzdušných síl na operácii. V roku 2023 ide o tretí raketový útok izraelských obranných…

Ekonóm Chazin: V Rusku prebieha zúfalý boj s podporovateľmi globálneho dolárového systému

0 icon

USA, 4. februára 2023 (AM) –  "Dnes sme svedkami toho, ako sa politický systém začína vymykať zo svojho zaužívaného rámca. Moderné elity sú preto, ako vidíme, vo vzájomnom ostrom konflikte. Po druhej svetovej vojne začal celý americký priemysel stagnovať. Aby sa neopakovala kríza z rokov 1929 - 1930, americký priemysel sa musel…

(Ne)Mali Nemci pri Stalingrade šancu vyjsť z obkľúčenia?

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Niektorí vojenskí odborníci tvrdia, že vojaci Paulusovej 6. armády mali na to celkom reálnu šancu. Iní to vidia sporne. Najviac šírený je názor, že Wehrmacht sa mohol vymaniť z rozdrvenia ak by nebolo neprofesionálneho zásahu Hitlera a neuveriteľnej hlúposti Paulusa.   Mnohí nemeckí generáli trvali na p

TopDesať

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

Otestuj si svoje zdravie jednoducho v pohodlí domova!

0 icon

Ak sa chceš naozaj starať o svoje zdravie, mal by si absolvovať lekársku prehliadku aspoň raz ročne. Avšak, svoj zdravotný stav by si mal kontrolovať aj medzi návštevami lekára. Existujú špeciálne testy, ktoré si môžeš urobiť aj sám v pohodlí domova a diagnostikovať tak začínajúce vážnejšie ochorenia ešte pred prvými príznakmi. [the_ad…

30+ dokonale načasovaných fotografií z celého sveta

0 icon

Tie najlepšie životné momenty sú neopakovateľné. Preto ľudstvo vymýšľalo rôzne spôsoby, ako ich zachytiť a uchovať naveky. Práve z toho dôvodu vznikli fotoaparáty, či videokamery. Tie nám slúžia už niekoľko desiatok rokov a za tú dobu sa určite podarilo zachytiť nespočetné množstvo vzácnych okamihov. Avšak fotografie v tomto článku sú…

TOP10: Tieto fakty ti jedného dňa zachránia život!

0 icon

Mnohým zraneniam a dokonca aj úmrtiam by sa dalo predísť, keby ľudia vedeli, ako sa v kritických situáciách správne zachovať. Niekedy poznanie jednoduchej skutočnosti môže zvýšiť tvoje šance na prežitie alebo pomôcť zachrániť život niekoho iného. A tieto fakty by ťa mali naučiť, ako sa správať v život ohrozujúcich situáciách. [the_ad…

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali