Členom organizácie sa stávalo dieťa vo veku 6 až 15 rokov, žiak základnej školy, občan ČSSR, po zložení pionierskeho sľubu prostredníctvom niektorého pionierskeho oddielu a s písomným súhlasom rodičov. Sľub znel: Sľubujem pred svojimi druhmi, že budem pracovať, učiť sa a žiť podľa pionierskych zákonov, aby som bol dobrým občanom svojej milovanej vlasti, Československej socialistickej republiky, a svojím konaním chrániť česť pionierskej organizácie Socialistického zväzu mládeže.
Členstvo zaniklo: rozhodnutím dieťaťa, po ukončení školskej dochádzky, výnimočne vyškrtnutím pionierskou skupinou.
Najvyšším symbolom bola červena zástava PO SZM, venovaná v roku 1971 pionierskej organizácii k jej 25. výročiu. Bola uložená v Dome československých detí na Pražskom hrade. Svoje obdobné červené zástavy mali aj krajské a okresné rady pionierskych skupín pôsobiace na školách. Získavali ich od predstaviteľov KSČ.
Pionier nosil rovnošatu, ktorú tvorili sivé tesilové nohavice ,modra košeľa, červená šatka a pioniersky odznak. Pionieri mali vlastný pozdrav, kde vedúci pionierskej skupiny
vyzval: K budovaniu a obrane socialistickej vlasti buď pripravený
odozva: Vždy pripravený!
Zákony pionierov
Pionier je oddaný svojej socialistickej vlasti a Komunistickej strane Československa.
Pionier je priateľom Sovietskeho zväzu a obhajcom pokroku a mieru na celom svete.
Pionier ctí hrdinstvo práce a boja.
Pionier svojím konaním, učením a prácou prospieva socialistickej vlasti.
Pionier je hrdý na svoju Pioniersku organizáciu SZM.
V školách sa deti pravidelne zúčastňovali na triednych pionierskych schôdzkach a triednych akciách ako návštevy múzeí, výstav alebo výlety a to hlavne v nedeľu doobeda, aby deti nemohli navštíviť kostol. Záujmové krúžky mimo školy (technické, prírodovedné, čitateľské, umelecké) sa väčšinou konali v pionierskych domoch. Pionierske akcie zahŕňali školenia, brigády, tvorbu násteniek, zber druhotných surovín a iné, pri ktorých boli deti vedené staršími pioniermi alebo zväzákmi. Časť prázdnin mohli deti tráviť v pionierskych táboroch. Odmenou pre vzorných pionierov bol prázdninový pobyt v medzinárodnom pionierskom tábore v Arteku na Kryme v Sovietskom zväze, rozkladajúcom sa na viac ako 200 hektároch pobrežia Čierneho mora.
Organizácia mala vytvorené tri vekové kategórie pre deti: iskry vo veku 6 – 8 rokov, mladší pionieri vo veku 8 – 12 rokov a starší pionieri vo veku 12 až 15 rokov. Štvrtou bola kategória pionierskych pracovníkov (vedúci nad 18 rokov, inštruktori 15 – 17 rokov)
V januári roku 1990 sa na základe rozhodnutia národnej konferencie pionierskych pracovníkov odlúčila od SZM a formálne zanikla.
bg