Pozor na novú pandemickú zmluvu WHO! Upozorňuje slovenský europoslanec

Pozor na novú pandemickú zmluvu WHO! Upozorňuje slovenský europoslanec

Brusel 20. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Svetová zdravotnícka organizácia ale aj Európska únia sa chcú dôkladne pripraviť na prípadné nové pandémie. Vyplýva to z pripravovaných medzinárodných dokumentov, v ktorých sa píše o spolupráci vedcov, lepšej materiálnej a technickej vybavenosti ako aj o boji s dezinformáciami

zdravotná sestra
Na snímke zdravotná sestra vchádza na COVID-19 oddelenie v Nemocnici Poprad

Poslanec europarlamentu Milan Uhrík (Republika) sa tento týždeň zúčastnil konferencie o tzv. novej pandemickej zmluve, ktorú pripravuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). “Konečne sa o nej začína hovoriť nahlas aj na najvyšších úrovniach. O čo ide?
Pandémie vraj budú znovu, budú častejšie, a preto sa na ne musí spoločnosť “systematicky pripraviť”. Z mimoriadnych opatrení, ktoré boli počas covidu chce WHO spraviť v podstate štandardné riešenie,” vysvetlil v stredu na sociálnej sieti Uhrík.

Reklama

Nová Pandemická zmluva má odporúčania WHO urobiť pre štáty právne záväznými. Tým sa podľa Milana Uhríka skončí národná suverenita a o opatreniach a životoch ľudí po celom svete budú rozhodovať nikým nevolené elity, ktoré sa budú zodpovedať jedine tak svojim sponzorom.

“Pre vyhlásenie pandémie už nebude potrebná vysoká úmrtnosť či celosvetové pokrytie. Pandémie bude podľa potreby (koho asi?) vyhlasovať WHO. Môžeme sa teda pripraviť na kampane a pandémie strachu. WHO má získať cenzorské právomoci na boj proti “dezinformáciám”,” upozorňuje ďalej predseda hnutia Republika.

Reklama

Z informácii, ktoré má zatiaľ k dispozícii doplnil, že pandemická zmluva sa má schvaľovať väčšinovým hlasovaním v pléne EP v roku 2024, účinná má byť od roku 2025. “Budeme to aj naďalej sledovať a takúto zmluvu určite nepodporíme. Šialenstvo okolo covidu stačilo! Zdravie je viac než biznis pre veľké farma korporácie.”

 

Čo sa zatiaľ uvádza na oficiálnych stránkach EÚ?

Európska rada v januári tohto roka na svojej webovej stránke informovala, že Svetové zdravotnícke zhromaždenie súhlasí so začatím rokovaní o dohode o boji proti pandémiám. Už 1. decembra 2021 dosiahlo 194 členov WHO konsenzus o začatí procesu prípravy a rokovania o dohovore, dohode alebo inom medzinárodnom nástroji podľa ústavy Svetovej zdravotníckej organizácie s cieľom posilniť prevenciu pandémií, pripravenosť a reakciu na ne.

Teraz nasleduje zriadenie medzivládneho rokovacieho orgánu, ktorého prvé dve zasadnutia sa uskutočnili v roku 2022 (s cieľom dohodnúť sa na spôsoboch práce a harmonograme. Tento orgán potom predloží správu o pokroku na 76. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v roku 2023 s cieľom prijať tento nástroj do roku 2024.

Dohovor, dohoda alebo iný medzinárodný nástroj je právne záväzný podľa medzinárodného práva. Dohoda o prevencii pandémií, pripravenosti a reakcii na ne prijatá v rámci Svetovej zdravotníckej organizácie by krajinám na celom svete umožnila posilniť vnútroštátne, regionálne a globálne kapacity a odolnosť voči budúcim pandémiám.

Reklama

Takýto nástroj by podľa Rady Európy tiež: zabezpečil vyššiu, trvalú a dlhodobú politickú angažovanosť na úrovni svetových lídrov štátov alebo vlád; vymedzil jasné postupy a úlohy; zabezpečil dlhodobú podporu verejného a súkromného sektora na všetkých úrovniach; podporil začlenenie záležitostí týkajúcich sa zdravia do všetkých príslušných oblastí politiky.

“Musíme vytvoriť prostredie, v ktorom sa každý vedecký pracovník, zdravotnícky pracovník a vláda môžu spojiť pre spoločnú vec. Spolupracovať pri vytváraní nových riešení na ochranu toho, čo je najcennejšie – nášho zdravia a nášho života,” uviedol Charles Michel, predseda Európskej rady, na Svetovom zdravotníckom samite, 25. októbra 2021

Aký je účel medzinárodnej dohody o pandémiách? Návrh medzinárodného nástroja o prevencii pandémií, pripravenosti a reakcii na ne sa podľa Rady Európy riadi duchom kolektívnej solidarity zakotveným v zásadách spravodlivosti, inkluzívnosti a transparentnosti. “Ani jednotlivé vlády, ani globálne spoločenstvo nedokážu pandémiám úplne zabrániť. Medzinárodné spoločenstvo sa však musí na možné budúce pandémie oveľa lepšie pripraviť a svoju reakciu na ne lepšie zosúladiť, a to v rámci celého cyklu odhaľovania, varovania a reakcie. V nástroji by sa stanovili ciele a základné zásady na vytvorenie štruktúry pre nevyhnutné spoločné opatrenia na boj proti pandémiám.”

Ďalej je uvedené, že ako sa ukázalo počas pandémie covidu, globálne dodávateľské reťazce a logistické systémy musia byť odolnejšie, aby vedeli zvládnuť globálne ohrozenia zdravia. Všetky krajiny by mali mať nepretržitý prístup k základným dodávkam, liekom a vybaveniu z ktoréhokoľvek miesta na svete. “Reakciu na pandémiu môže uľahčiť aj globálna koordinácia v záujme účinného vytvárania zásob. Schopnosť nasadiť zdravotnícke vybavenie a vysokokvalifikované medzinárodné zdravotnícke tímy v postihnutých miestach by v oblasti globálnej zdravotnej bezpečnosti bola takisto krokom vpred.”

Globálne koordinovaný prístup k výskumu, vývoju a poskytovaniu účinných a bezpečných medicínskych riešení, ako sú vakcíny, lieky, diagnostika a ochranné prostriedky, by bol podľa Rady Európy prínosom pre kolektívnu zdravotnú bezpečnosť. Výmena patogénov, biologických vzoriek a genómových údajov, ako aj vývoj včasných medicínskych riešení (vakcín, liečebných postupov a diagnostiky) sú nevyhnutné na zlepšenie globálnej pripravenosti na pandémiu.

Reklama

V texte sa píše i o lepšom mechanizme reakcie. “Hrozí, že nerovnosti v prístupe k vakcínam, liekom a diagnostike predĺžia pandémie a budú mať ešte nepriaznivejší vplyv na životy a zdravie ľudí, ako aj na naše spoločnosti a hospodárstva. Aby sa pri budúcich pandémiách riešili globálne potreby spravodlivejšie, vychádzala by táto dohoda zo skúseností získaných z Akcelerátora prístupu k nástrojom proti COVID-19 (ACT-A), COVAX-u a iných kolektívnych nástrojov, ktoré sa vyvinuli od začiatku pandémie COVID-19.”

Kľúčovým prvkom v boji proti pandémii je podľa Rady Európy odolnosť vnútroštátnych systémov verejného zdravotníctva. Aby mohli krajiny účinne reagovať na vypuknutie pandémie, musia byť schopné spoľahnúť sa na svoje systémy verejného zdravotníctva. To by sa mohlo dosiahnuť spoľahlivejším mechanizmom podávania správ o jednotlivých krajinách, ako aj rozsiahlejším využívaním spoločných externých hodnotení a lepšími následnými opatreniami.

Dohodou by sa vraj zabezpečila väčšia transparentnosť, posilnenie vyvodzovania zodpovednosti, ako aj spoločnej zodpovednosti v medzinárodnom systéme. “Okrem toho sa ňou vytvoria základy pre lepšiu komunikáciu a informovanie občanov. Nepodložené tvrdenia ohrozujú dôveru verejnosti a mohli by oslabiť opatrenia v oblasti verejného zdravia. V záujme obnovenia dôvery občanov by sa mali stanoviť konkrétne opatrenia na zlepšenie toku spoľahlivých a presných informácií, ako aj na boj proti nepodloženým tvrdeniam na celom svete.”

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:14

Ruskí vojaci a pohraničníci sa stiahnu z viacerých oblastí Arménska. Na stredajšom stretnutí v Moskve sa na tom dohodli ruský prezident Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan. Vo štvrtok to agentúre Interfax potvrdil Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Ruská pohraničná stráž však na žiadosť Jerevanu zostane na hraniciach Arménska s Tureckom a Iránom, dodal Peskov.

Summit Euroázijskej hospodárskej únie
Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred), arménsky premiér Nikol Pašinjan (tretí vľavo), bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (druhý vľavo), kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev (vpravo) a kyrgyžský prezident Sadyr Japarov (druhý vpravo) počas summitu Euroázijskej hospodárskej únie (EUEA), ktorá združuje päť postsovietskych republík – Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan a Kirgizsko, v Moskve 8. mája 2024
13:55

Srbský tenista Hamad Medjedovič postúpil do 2. kola na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Ríme. Vo svojom úvodnom vystúpení zvíťazil v pozícii kvalifikanta nad Alexeiom Popyrinom z Austrálie 6:3, 6:2.

13:51

Mimovládna organizácia Globsec vytvorila pre svoju nadchádzajúcu konferenciu Globsec Forum 2024 v Prahe prípravný výbor, ktorého predsedom je poradca českého prezidenta Petra Pavla pre zahraničnú politiku Petr Kolář.

Organizáciu Globsec vo výbore zastupuje člen jej správnej rady Petr Pudil a spolupracovník organizácie a bývalý minister zahraničných vecí SR Miroslav Wlachovský.

13:45

Čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga privítal vo štvrtok na Budínskom hrade s vojenskými poctami maďarský prezident Tamás Sulyok. Maďarsko je Siho treťou zastávkou na prvom európskom turné po piatich rokoch, informuje TASR.

S premiérom Orbánom by sa mal Si Ťin-pching stretnúť popoludní. Rokovania sa majú týkať okrem iného vojny na Ukrajine či infraštruktúrnych projektov. Vyhlásenie pre médiá je naplánované podvečer.

čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a maďarský prezident Tamás Sulyok
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a maďarský prezident Tamás Sulyok pózujú počas stretnutia v Budapešti
13:43

Ucelený obraz o stave a trendoch sociálno-ekonomického vývoja na Slovensku má poskytnúť nový dátový online portál Sociálny atlas Slovenska, ktorý spustili v stredu (8. 5.). Zároveň má posliniť rolu dát vo verejnej diskusii o sociálnom systéme v krajine. O jeho spustení informovali Občianske združenie (OZ) Pracujúca chudoba, Inštitút pre výskum sociálnoekonomických rizík a analýz (IVRA) a slovenské zastúpenie nemeckej nadácie Friedrich Ebert Stiftung (FES), ktoré stoja za jeho tvorbou a prevádzkou.

Portál má priniesť kompletné informácie o príjmovej úrovni a sociálnej situácii slovenskej populácie či o oblasti dôchodkov aj inštitútov. Ľudia si budú môcť vyhľadať tiež údaje o parametroch sociálneho štátu a trendoch vývoja trhu práce a základných parametroch ekonomického vývoja na Slovensku.

13:40

Popredný japonský výrobca ocele, Nippon Steel, sa drží svojho plánu uzavrieť do konca roka dohodu o kúpe U.S. Steel, napriek odporu voči transakcii v USA. Oznámila to vo štvrtok japonská oceliareň, informuje Reuters.

Vlani v decembri ponúkla Nippon Steel takmer 15 miliárd USD (13,96 miliardy eur) za prevzatie ikonickej U.S. Steel. To však vyvolalo odmietavú reakciu prezidenta Joa Bidena a Donalda Trumpa, jeho pravdepodobného vyzývateľa vo voľbách 5. novembra, ako aj odborového zväzu United Steelworkers (USW).

13:38

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže.

Väčšina zmien spočíva podľa Ministerstva hospodárstva v úprave takých povinností podnikateľov, ktoré zakladajú neúmerné administratívne či nepriame finančné náklady. Tiež v elektronizácii procesov, ktoré prispievajú k vyššej flexibilite a efektívnosti riešenia situácií, s ktorými sa podnikateľské subjekty stretávajú.

13:32

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o cenných papieroch a investičných službách. Regulácia finančných nástrojov na Slovensku sa tak rozšíri aj na finančné nástroje založené na technológii distribuovanej databázy transakcií (DLT). 

DLT je technológia, ktorá umožňuje evidenciu a zdieľanie záznamov o vlastníckych právach v decentralizovanej počítačovej sieti. Jedným z typov tejto technológie je blockchain, na ktorom sú založené rôzne kryptomeny vrátane bitcoinu. 

13:23

Budúca pracovná agenda inštitúcií EÚ, ktoré vzniknú po júnových voľbách do Európskeho parlamentu, bude vychádzať z priorít súčasnej Európskej komisie. V rozhovore pre TASR to povedal zástupca riaditeľa Inštitútu pre európsku politiku Europeum a vedúci bruselskej kancelárie inštitútu Žiga Faktor.

12:57

Pri stredajších útokoch ruských síl na Ukrajinu boli vážne poškodené dve vodné elektrárne a sú mimo prevádzky. Podľa agentúry Reuters to vo štvrtok uviedla štátna energetická spoločnosť Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o ktoré elektrárne ide.

12:50

Popredný japonský výrobca ocele, Nippon Steel, sa drží svojho plánu uzavrieť do konca roka dohodu o kúpe U.S. Steel, napriek odporu voči transakcii v USA. Oznámila to vo štvrtok japonská oceliareň.

12:37

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) ohlásilo novú výzvu za takmer 200 miliónov eur, ktorá pomôže školám vo všetkých regiónoch Slovenska stať sa modernejšími inštitúciami. Informoval o tom na brífingu minister investícií Richard Raši (Hlas-SD).

12:23

Desiatky centristických, zelených a ľavicových poslancov Európskeho parlamentu (EP) z viacerých členských krajín vyzvali lídrov inštitúcií EÚ, aby zvolali mimoriadny summit EÚ kvôli izraelskej vojenskej kampani v Rafahu a uvalili sankcie EÚ voči Izraelu. Na základe správy týždenníka Politico o tom informuje bruselský spravodajca TASR.

11:59

Ozbrojenci vtrhli v štvrtok skoro ráno do domu, ktorý sa nachádza v blízkosti prístavu v pakistanskom meste Gwádar, a zastrelili sedem spiacich robotníkov, uviedla tamojšia polícia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali