Cieľom návrhu bolo tiež zakázať ponúkanie interrupcie reklamným spôsobom či presadiť povinnosť lekára vyhotoviť dva obrazové záznamy zo sonografického vyšetrenia. Jeden mal lekár odovzdať tehotnej žene a druhý uložiť do jej zdravotnej dokumentácie.
V pôvodnom pozmeňujúcom návrhu sa nachádzali viaceré body, ktoré nakoniec predkladateľky vypustili. Týkalo sa to povinnosti ženy prehlásiť pred lekárom, že informovala otca počatého dieťaťa o interrupcii a taktiež opatrenia, že „tabletka po” bude vylúčená z voľne dostupných liekov.
Verešová: Smer-SD potopil zákon o zlepšení ochrany tehotných žien a ich počatých detí
Poslankyňu Annu Verešovú na neschválení tohto pozmeňujúceho zákona mrzí, že sa Slovensko v 21. storočí nevie v myslení ani v debatách posunúť aspoň kúsok na stranu ochrany ľudského plodu – počatého dieťaťa.
„Takýto úsudok som si urobila po rozprave a hlasovaní o zákone o zdravotnej starosltivosti, ktorý mal zvýšiť ochranu tehotných žien a ich počatých detí. Jednalo sa iba o malé zmeny, žiadny zákaz umelých potratov. Poslancov som ešte musela v rozprave presviedčať, že informovanosť sa musí zlepšiť, však to je základné právo ženy, aby dostala všetky informácie, ktoré potrebuje k tomu, aby sa správne rozhodla. Do diskusie vstúpilo veľa demagógie, konšpirácií a aj šírenie strachu,” okomentovala výsledky dnešného hlasovania Verešová.
Osobne ju mrzí, že poslanci nie sú schopní hlasovať ZA ani pri ochrane maloletých a mladistvých dievčat, ktoré berú tabletku PO ako lentilky. Poslankyňa upozorňuje, že tabletka PO má pre dievčatá škodlivé účinky a nemá sa brať viac ako dvakrát v roku, na čo upozorňujú aj renomovaní gynekológovia. V príspevku tiež poukázala na hlasovanie poslancov Smeru, ktorí celý zákon odmietli.
Milan Krajniak: Tento zákon nič nezakazoval
„Som smutný z toho, že parlament nepodporil návrh zákona, aby pred vykonaním potratu žena dostala čas na rozmyslenie 96 hodín a fotku bábätka z ultrazvuku. Tento zákon nič nezakazoval, išlo iba o viac času a informácií na rozhodovanie. Išlo o pomoc nielen deťom, ale aj mamám, aby prípadne potom neľutovali skratové rozhodnutie v strese,” reagoval na sociálnej sieti Milan Krajniak, ktorý v minulosti sám predložil návrh, ktorý by obmedzoval vykonávanie interrupcií.
KDŽP- Aliancia za Slovensko: Neprestávame a ideme odvážne ďalej, život zvíťazí
Mimoparlamentná strana KDŽP poďakovala každému kto za zákon hlasovala, alebo zákon na ochranu počatého života pripravoval.
„Oklieštený zákon na ochranu počatého života v NRSR neprešiel. Ďakujeme klubu ĽSNS, že hlasoval za zákon, napriek tomu, že parlament odmietol v minulosti rokovať o ich zákona, ktorý skutočne potraty riešil. Ďakujeme všetkým poslancom aj predkladateľom, aj keď nakoniec z neho bolo všetko podstatné vypustené. Neprestávame a ideme odvážne ďalej, život zvíťazí,” uviedli v príspevku.