Americké špeciálne jednotky zohrávajú priamejšiu úlohu vo vojenských akciách proti podozrivým teroristom v Afrike, než Pentagon verejne uznáva. Spojené štáty plánujú a zúčastňujú sa na bojových akciách afrických vojsk vo viacerých krajinách, vrátane Somálska, Kene, Tuniska a Nigeru. Američania prešli od taktiky zapojenia vlastných síl, ku organizovaniu a cudzích armád, tak aby boli napĺňané vojenské ciele USA.
Hovorcovia americkej armády už dlhodobo deklarujú, že americká úloha v Afrike sa obmedzuje na “poradenstvo a pomoc” ostatným krajinám. Ale najmenej päť rokov špeciálne jednotky Green Berets, Navy SEAL a ďalšie pôsobia v tejto oblasti a údajne plánovali a kontrolovali určité misie, pričom boli zodpovedné aj za činnosť afrických partnerských síl.
Za vlády Obamu ale aj Trumpa sa armáda spoliehala na partnerov z iných krajín, aby vykonávali zásadné misie proti podozrivým teroristom, aby sa USA vyhli stratám po nepríjemných skúsenostiach z Iraku a Afganistanu. Ale to, že Američania plánujú a zachovávajú si operačnú kontrolu nad misiami, im dáva väčšiu schopnosť rýchlo zasiahnuť proti údajným hrozbám.
“My pomáhame vám, a vy vykonávate naše rozkazy,” povedal Politicu pod podmienkou anonymity dôstojník jednotky Green Beret s nedávnymi skúsenosťami v západnej Afrike, keď opísal programy vykonávané v rámci právneho orgánu známeho ako § 127e. “Naši špeciálni operátori nielen radia a pomáhajú a sprevádzajú partnerské sily, ale ich aj riadia v rámci týchto programov,” uviedol dôstojník.
Rozpočet tajných programov sám o sebe nie je klasifikovaný a podlieha utajeniu. Vojenskí lídri sa naň šikovne odvolávali na vypočutiach pred Kongresom – bez toho, aby opísali nezvyčajné dohody s africkými armádami.
Admirál William McRaven, bývalý vrchný veliteľ špeciálnych operácií, dosvedčil v roku 2014, že 127e – známy ako sekcia 1208 – bol “pravdepodobne najdôležitejším zákonom, ktorý existuje v boji proti terorizmu.” A začiatkom tohto roka jeho nástupca, generálny tajomník Tony Thomas povedal Kongresu, že “jedinečný prístup a schopnosti tohto zákona prinášajú výsledky”, bez toho, aby rozpracoval, čo tieto schopnosti sú.
Tieto súvislosti pomáhajú vysvetliť zložité udalosti, ktoré v októbri viedli k úmrtiu štyroch členov špeciálnych jednotiek počas incidentu v dedine Tongo Tongo v Nigeri, ktorých zabili miestni ozbrojenci napojení na Islamský štát. Tím, ktorý teroristi zlikvidovali, nekonal podľa svojich pôvodných právomocí, ale pomáhal inému tímu, ktorý sa podľa informácii portálu Politico pohyboval po celej krajine, aby pomohol partnerskej armáde štátu Niger. Kvôli nepriazni počasia však tento tím nebolo možné zachrániť vrtuľníkmi, uvádza sa v oficiálnej správe z vyšetrovania.
Ukázalo sa, že USA financujú utajované programy, v ktorých africké vlády v zásade požičiavajú svoje jednotky americkým veliteľským tímom, aby ich mohli použiť na lov militantov identifikovaných ako potenciálne hrozby pre amerických občanov alebo veľvyslanectvá. Takáto taktika je využívaná pod zámienkou, že americké veliteľské jednotky pomáhajú africkým armádam dosiahnuť ich ciele.
Programy sa zameriavajú na prieskumné a priame akcie spoločnými silami amerických a afrických misií, uviedol Bolduc a iné zdroje. Ide o typ misií, na ktorých sa Pentagon v Afrike predtým odmietol zúčastniť.
Hovorca Afrického veliteľstva odmietol povedať, ktoré africké štáty sú hostiteľmi tímov pod vedením USA, ale bývalí pracovníci špeciálnych operácií určili osem krajín ako súčasných alebo nedávnych partnerov USA v daných operáciách. Ide o dobre známe bojové zóny ako Somálsko a Líbya, ako aj ďalšie prekvapujúce miesta pre z USA riadené veliteľské operácie ako Keňa, Tunisko, Kamerun, Mali a Mauritánia – a Niger, kde sa v októbrovej misii, ktorá skončila tragédiou, zapojila jedna z dvoch jednotiek Green Berets, ktorá oficiálne v krajine nemá právomoc zasahovať.