Podstupuje Putin riziko, keď ide na samit BRICS do Južnej Afriky?

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP/Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin, Facebook)

 

Medzinárodný trestný súd treba na medzinárodnej scéne ukončiť, súd i tak spáchal samovraždu

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Hovorca prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Vincent Maguenya zažil svoju “chvíľu slávy”, keď komentoval rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) “zatknúť” ruského prezidenta Vladimira Putina. Uviedol, že krajina si je “vedomá právnych záväzkov” týkajúcich sa nadchádzajúcej návštevy ruského lídra na samite BRICS, ktorý sa bude konať v auguste. Intrigy teda budú pokračovať aj v nasledujúcich šiestich mesiacoch a hostiteľská krajina samitu bude naďalej “spolupracovať s rôznymi zainteresovanými stranami”.

V minulosti sme sledovali najmä komentáre k rôznym otázkam zo strany hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marie Zacharovovej a Carine Jean-Pierre z Bieleho domu USA. A teraz sa do centra pozornosti dostala Afričanka, ktorá dostala príležitosť nahlas povedať, že jej krajina je za mierové riešenie konfliktu na Ukrajine, a tiež “vzala na vedomie” správu o zatykači vydanom Medzinárodným trestným súdom, uvádza agentúra Reuters.

Okrem zatykača na ruského prezidenta vydal súd v istom Haagu aj zatykač na Mariu Lvovú-Belovú, prezidentskú komisárku pre práva detí. Ale chyťte sa za srdce čím skôr a bojte sa o osud matky mnohých detí, rozhodnutia tohto podivného súdu nemajú žiadny význam pre našu krajinu ani pre iné krajiny, ako sú USA, Čína, Izrael a ďalšie, ktoré tento súd ani jeho rozhodnutia neuznávajú.

Alexander Šatilov, politológ, profesor a dekan Fakulty sociálnych vied Finančnej univerzity (факультета социальных наук Финансового университета), pripomína, že štáty zvyčajne uprednostňujú dosiahnutie dohody na bilaterálnej, regionálnej alebo organizačnej úrovni:

– Ak dôjde k dohode v rámci BRICS, Vladimir Putin samozrejme nebude zatknutý v Južnej Afrike, ani nebude deportovaný na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu. Je to zbožné želanie Západu, ktoré však sotva bude opodstatnené. Juhoafrická republika v súčasnosti celkom dôsledne rozvíja partnerstvo s Ruskom aj Čínou. Krajina nebude chcieť vystupovať ako “medzinárodné monštrum”, najmä ak bude mať na oplátku spätnú reakciu. S jadrovými mocnosťami sa nedá zahrávať.

Ale let do Južnej Afriky je dosť ďaleko a v prístupovej oblasti by mohli byť stíhačky nášho protivníka, znepriatelených štátov a NATO. A tu sú možné varianty, myslím si, že trasa bude veľmi starostlivo preskúmaná, ak sa naše vedenie vôbec rozhodne tento let uskutočniť. Môže sa stať, že zastúpenie našej krajiny na nadchádzajúcom summite bude znížený charakter, a nepoletí tam prezident.

 

“SP: Pošlú napríklad Michaila Mišustina, Dmitrija Medvedeva alebo Sergeja Lavrova?

– O zdravie nášho zástupcu v samotnej Juhoafrickej republike sa nemusíme obávať, ale mimo Južnej Afriky sa môže stať čokoľvek. Západ prepadol hystérii a nemožno vylúčiť, mierne povedané, absurdné a radikálne kroky. Zdá sa mi, že o tejto návšteve ešte nie je všetko rozhodnuté a rozhodne sa o nej deň predtým, niekedy v júli. Veľa bude závisieť od svetovej geopolitickej konjunktúry.

Vždy sa nájdu takí, ktorí budú schopní tlmočiť pozíciu ruského prezidenta našim partnerom. Zjednodušene povedané, v súčasnosti prebieha globálna konfrontácia o preformátovanie sveta a my nemôžeme nechať nepriateľa, aby nám zasadil bolestivý úder.

 

“SP: O to viac, že pokusy zasadiť taký úder tu už boli. Stačí si spomenúť na rok 2014 a zostrelený malajzijský boeing. To lietadlo letelo na svojej trase len hodinu po tom, ako tým istým miestom preletel ruský “Airbus č. 1”, natretý rovnakými farbami.

– Možné je všetko. Takýto druh sabotáže môže byť vykonaný rukami nevedno koho. A potom vyjadriť sústrasť a ochkať nad tým, čo sa stalo. Existuje množstvo teroristických polovojenských skupín, ktoré síce nie sú oficiálne spojené so Západom, ale konajú podľa ich požiadaviek. Tým skôr, že Afrika nie je jednoduchý kontinent. Možno si pripomenúť, že v roku 1961 zahynul pri havárii lietadla v Severnej Rodézii generálny tajomník OSN Dag Hammarskjold. Bezpečnostné problémy budú v centre diskusie o ceste nášho prezidenta do Afriky.

 

” SP: Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa plánuje navštíviť aj samotné Rusko, keď koncom júla pricestuje na samit Rusko – Afrika v Petrohrade.

– Ak je potrebné, aby obaja prezidenti niečo osobne prediskutovali, urobia tak počas tohto podujatia…

Mimochodom, otázka návštevy Vladimíra Putina v Juhoafrickej republike nebola pre samotnú Juhoafrickú republiku ani zďaleka najpálčivejšou otázkou. Viac ich zaujímal možný, aj keď málo pravdepodobný impeachment juhoafrického prezidenta, ktorý sa ocitol v centre značne medializovaného škandálu. Opozícia požaduje nielen ukončenie prezidentových právomocí, ale aj rozpustenie parlamentu. Pripravuje sa niečo ako ďalšia farebná revolúcia. A to všetko preto, že Ramaphosova vláda neodsúdila špeciálnu operáciu Ruska na Ukrajine.

Oficiálne potvrdenie Putinovej návštevy zatiaľ neexistuje; očakáva sa, že sa zúčastní na 15. samite BRICS, ako to urobil pred desiatimi rokmi v roku 2013.

Právnik Dmitrij Agranovskij sa domnieva, že Južná Afrika by mala vystúpiť z jurisdikcie Medzinárodného trestného súdu:

– Táto organizácia nemá budúcnosť. Vydaním zatykača na Vladimira Putina spáchala “samovraždu” a navyše týmto krokom na dlhý čas, ak nie navždy, zabila samotnú myšlienku medzinárodnej trestnej spravodlivosti. Myšlienka medzinárodného trestného súdnictva tým, žiaľ, utrpela veľkú porážku.

Pripomínam, že Medzinárodný trestný súd bol organizovaný za aktívnej účasti Ruska a afrických krajín. Existovala nádej, že by mohol nejakým spôsobom zabrániť páchaniu zločinov proti ľudskosti. Skutočnosť však bola opačná, prevládli deštruktívne sily. Súd sa stal príveskom západnej politiky a Rusko s ním prerušilo vzťahy po tom, ako ICC jasne vyjadril svoj postoj ku Krymu. Bolo to v rozpore s našou politikou, historickými reáliami aj zdravým rozumom. Museli sme stiahnuť svoj podpis. A nikdy sme neuznali Rímsky štatút, na základe ktorého ICC funguje.

Medzinárodný trestný súd
Na snímke budova Medzinárodného trestného súdu

Mnohé africké krajiny dúfali, že tento súd bude fungovať ako pozitívny orgán, uznali jeho jurisdikciu. Teraz sa ICC rozpadne a bude zrušený, nie je to funkčný orgán.

Ak sa Južná Afrika nevymaní spod jurisdikcie ICC, ťažko povedať, či sa návšteva uskutoční. Nech si to vyriešia, pretože pre Afričanov je toto gesto prekvapením. Je to nielen nepriateľské pre našu stranu, ale aj nepriateľské gesto voči Afrike. Rusko aktívne rozvíja vzťahy a spoluprácu s čiernym kontinentom a tieto vzťahy majú bohatú budúcnosť.

Západ chce ukázať, kto je tu pánom. Už dávno však nie je pánom. Sú preťažení a žijú v realite konca studenej vojny, keď bol svet v 90. rokoch 20. storočia na začiatku unipolarity. USA boli bližšie k ovládaniu sveta ako kedykoľvek predtým. Ale len vlastnou hlúposťou, vlastnými chybami si to nechali uniknúť. Dôvodom je chamtivosť a hlúposť. O tom, mimochodom, otvorene píšu americkí politici, napríklad Patrick Buchanan. Namiesto toho, aby Spojené štáty konali ekonomicky, čo mohli urobiť, obrátili sa na použitie vojenskej sily, na rozšírenie NATO. Tým si proti sebe poštvali Rusko a Čínu, v tom čase dosť spriatelené. Teraz proti sebe poštvú neutrálnu Afriku. Južná Afrika sa ocitla v dosť zložitej situácii.

Preto by sa mal Medzinárodný trestný súd rozpustiť a mal by sa zostaviť nový. A zamestnanci, ktorí sa podieľali na tomto rozhodnutí, by mali byť prepustení a nemali by byť pripustení do medzinárodných štruktúr.

 

“SP: Len ich vyhodiť bez uplatnenia iných opatrení? Doteraz naša krajina z väčšej časti proces jednoducho ignorovala, akoby sa nikdy nestal. Je možná nejaká právna odveta?

– Samozrejme, mohli by sme proti sudcom začať trestné stíhanie. Možno by sa to malo urobiť. A vo všeobecnosti musíme pripraviť materiály pre medzinárodný tribunál.

Ale po tom, čo ukrajinských vojnových zajatcov poslali na dovolenku do Turecka, to začalo byť trochu trápne. Vyhrážali sa im trestom smrti a potom… každému kúpili iPhone a tortu. Samozrejme, nemám úplné informácie o výmene vojnových zajatcov a možno sa mala uskutočniť, ale zvonka to vyzerá akosi nevysvetliteľne. O medzinárodnom tribunáli sa hovorí menej a márne.

Hoci sa nám nepodarí zorganizovať tribunál v medzinárodnom formáte, potrebujeme kon
senzus v OSN. A je nám jasné, že proti tomu budú buď Rusko a Čína, alebo Spojené štáty a ich satelity.

Musíme však konať a hľadať asymetrické odpovede. Koniec koncov, ide o boj za multipolárny svet proti neokolonializmu. Na svete je veľa miest, kde môžu USA legitímne spôsobovať problémy. Okamžite zabudnú na Donbas a na to, že Ukrajina existuje.

 

“SP: Čo sa dá napríklad urobiť?

– Prvé, čo mi napadne, je to, ako USA v roku 2019 uskutočnili štátny prevrat v Bolívii. A to všetko preto, že táto krajina má obrovské zásoby lítia, ktoré je kľúčové pre elektronický priemysel. Takže musíme rozšíriť našu politiku v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. Musíme vytvoriť vojenské bloky, prilákať zahraničných dobrovoľníkov.

Keď nás teraz obviňujú z nákupu zahraničných zbraní z Číny, KĽDR alebo Iránu, ospravedlňujeme sa: “V žiadnom prípade! Namiesto toho by sme mali povedať: Áno, nakupujeme a budeme nakupovať, a zapojiť do toho armádu, nech získa bojové skúsenosti! Existuje oveľa viac možností, o ktorých profesionálni diplomati dobre vedia, ale nevyužívajú ich. Pravdepodobne dúfajú v stiahnutie, nechcú prerušiť vzťahy so Západom, stále chcú rokovať. Ale vyjednáva sa len so silnými.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:00

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu v telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským navrhol vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrovanie zničenia Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Tento návrh predstavil aj ruskému lídrovi Vladimirovi Putinovi.

15:13

Nemecký Inštitút pre ľudské práva (DIMR) sa domnieva, že boli naplnené všetky podmienky na to, aby mohla byť zakázaná krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). DIMR však v súčasnosti neplánuje takýto krok presadzovať, informovala v stredu agentúra DPA.

14:51

Poľská vláda využije všetky existujúce právne opatrenia, aby ponechala v prevádzke svoju hnedouhoľnú baňu Turów ležiacu pri hraniciach s Českom. Povedal to v stredu hovorca poľskej vlády Piotr Müller, a to aj napriek utorkovému rozhodnutiu súdu vo Varšave, ktorý bani pozastavil povolenie na ťažbu z environmentálnych dôvodov.

14:40

Ukrajinskí sabotéri údajne v utorok vyhodili do vzduchu čpavkovod vedúci z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy. K výbuchu došlo podľa ruského ministerstva v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom utrpelo zranenia aj niekoľko civilistov.

14:17

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že spúšťa nové právne konanie proti Poľsku v súvislosti s rozhodnutím vlády vo Varšave zriadiť tzv. výbor na vyšetrovanie “ruského vplyvu”. Komisia zriadenie tohto kontroverzného orgánu vníma ako útok na politickú opozíciu, lebo zákon umožňujúci jeho zriadenie predpokladá, že výbor by vo svojej činnosti pokračoval aj po prípadnej zmene vlády po jesenných parlamentných voľbách.

14:12

Všeobecný súd Európskej únie v stredu zamietol žiadosť bieloruského oligarchu Alexandra Šakutina o zrušenie sankcií, ktoré boli naňho uvalené za napojenie na vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jej zásahy proti opozícii. Šakutin, ktorý podniká v oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva a strojníctva, bol v roku 2020 pridaný za zoznam Európskej únie, na ktorom sa nachádzajú subjekty so zmrazenými aktívami či zákazom víz.

14:00

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) pokračuje vo svojom úsilí získať úplný prístup do budov Európskeho parlamentu (EP). Toto úsilie sa vystupňovalo po prepuknutí škandálu “peniaze za vplyv”, známeho pod názvom Katargate.

13:49

Prvé pojednávanie v novej kauze ruského opozičného politika Alexeja Navaľného je naplánované na 19. júna. Pojednávanie moskovského mestského súdu sa bude konať vo väzenskom tábore č. 6 (IK-6) vo Vladimírskej oblasti, kde si Navaľnyj odpykáva svoj trest.

13:30

Právo občanov Ukrajiny žiť a pracovať v členských krajinách Európskej únie možno bude potrebné predĺžiť o 10 rokov. V súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou voči Ukrajine to uviedol osobitný poradca Európskej komisie (EK) pre ukrajinských utečencov Lodewijk Asscher.

13:25

Úrady v Kanade a USA vydali varovania pred zhoršenou kvalitou ovzdušia v dôsledku lesných požiarov v Kanade.

Dym z lesných požiarov zahalil kanadské provincie Ontário a Québec a dostal sa až do New Yorku a štátu Connecticut, kde bola kvalita ovzdušia klasifikovaná ako “nezdravá”.

13:20

Po utorňajšom (6. 6.) vykoľajení a prevrátení vlaku medzi obcami Rimavské Zalužany a Kociha sú v nemocniciach v Rimavskej Sobote a Lučenci hospitalizované tri osoby. Ich stav je stabilizovaný.

13:10

Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote viac ako 4,2 milióna eur. Návrh ministerstva obrany v stredu odsúhlasila vláda.

12:55

Polícia začala trestné stíhanie pre zločin znásilnenie v súvislosti s medializovaným prípadom znásilnenia 15-ročnej školáčky v Čani v okrese Košice-okolie. Podľa medializovaných informácií došlo k znásilneniu v pondelok (5. 6.) popoludní v areáli zimného štadióna v obci Čaňa.

12:45

Vo štvrtok sa v porovnaní s dneškom charakter počasia príliš nezmení. Naďalej bude oblačno a na väčšine územia prehánky alebo búrky. Teploty 20 až 25 stupňov C.

12:30

Ťažké zranenie vodiča osobného motorového vozidla si vyžiadala dopravná nehoda autobusu a osobného auta, ktorá sa stala v stredu na ceste III/1239 za obcou Lubina smerom na Javorinu v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Palkovič: Nákup COVID vakcín je záväzkom krajín EÚ, nejde o vyhodené peniaze

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 je záväzkom krajín Európskej únie, nejde o vyhodené peniaze. Po rokovaní vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Michal Palkovič. Reagoval tak na novinársku otázku týkajúcu sa nákupu vakcín Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR v stredu informoval o…

Lionel Messi bude hrať za Inter Miami

0 icon

Paríž 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Argentínsky futbalista Lionel Messi sa po odchode z Paríža Saint-Germain dohodol na spolupráci s tímom zámorskej MLS Interom Miami Informoval o tom portál BBC Sport.

SaS vyzýva na odmietnutie povinných kvót

0 icon

Bratislava 7. júla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Strana SaS vyzýva vládu, aby na štvrtkovom (8. 6.) rokovaní Rady Európskej únie (EÚ) o nových migračných podmienkach nesúhlasila s povinnými kvótami na prerozdelenie ilegálnych migrantov po členských krajinách EÚ a presadzovala status quo. Minister vnútra Ivan Šimko plánuje prezentovať pozíciu,…

Srbi sa nevzdávajú

0 icon

Belehrad 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter@snntv_en)   V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova pricestujú dnes večer do Belehradu vyslanci Európy a USA Miroslav Lajčák a Gabriel Escobar, informuje srbský spravodajský portál B92 V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova, po Prištine, pricestujú dnes večer do Belehradu európski a…

Nová posila Demokratov – Dorota Nvotová

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto: Screenshot)   Do mimoparlamentnej strany Demokrati vstupuje pred predčasnými septembrovými parlamentnými voľbami hudobníčka a občianska aktivistka Dorota Nvotová. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Eduard Heger Nvotová by sa chcela venovať téme menšín, Rómov aj kultúry, pretože má za sebou niekoľko projektov…

O čipové válce

0 icon

Praha 7. júna 2023 (HSP/petrhampl/Foto:Pixabay)   O momentálně probíhající „válce o čipy“ už asi čtenáři vědí, ale málo se mluví o aktuálním stavu. Philip Pilkington se jej pokusil shrnout v komentáři na Unherd Nejprve se Američani pokoušeli Čínu odříznout od čipů a zabránit jim ve stavbě továren. Je to ovšem složitá…

Nová uniknutá správa vrhá veľmi zlé svetlo na USA a Ukrajinu

0 icon

Washington 7. júna 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:Facebook)   Nepotvrdený tip od európskeho spojenca bol podľa denníka Washington Post uvedený v uniknutom dokumente amerických tajných služieb Podľa denníka The Washington Post boli USA informované, že ukrajinská armáda plánuje vyhodiť do vzduchu plynovod Nord Stream niekoľko mesiacov predtým, ako záhadné výbuchy zničili ruský kanál…

Szijjártó reaguje na Čaputovej obavy

0 icon

Budapešť/Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Index/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí, reagoval v rozhovore pre server index.hu na vyjadrenie slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej o tom, že Slovensko by mohlo nasledovať Orbána a stať sa problémovým dieťaťom EÚ Na otázku moderátora, že ak má Budapešť také vynikajúce…

Premiér nevidí reálnu šancu na podporu PVV v parlamente

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Ľudovít Ódor zatiaľ nevidí reálnu šancu na získanie podpory v parlamente pre programové vyhlásenie vlády (PVV), no nepovažuje to za prekvapujúce. Zdôraznil, že PVV bude obsahovať jasné ciele, na základe ktorých sa bude dať vyhodnocovať práca jeho vlády. Stretnutia s politickými predstaviteľmi…

Skončí šéf SIS? Premiér: Máme červené čiary

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) sa pravdepodobne nebude meniť, ale jasne sa zadefinujú červené čiary. Ak sa prekročia, nebude sa dať tolerovať súčasná personálna nominácia. Po stredajšom rokovaní vlády to vyhlásil premiér Ľudovít Ódor Pre vládu je kľúčové, aby sa nezasahovalo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Tretia svetová vojna je namierená proti Rusku...

0icon

Tento článok uverejňujem v plnom znení tak, ako som ho prebral. Je to preto, lebo článok bol uverejnený pred osem a pol rokmi v decembri 2014!!! Urobil som len malé doplnky pre vysvetlenie. Doplnky sú v zátvorke. Ak sa Vám zdá stále aktuálny, nemýlite sa...

Vysielanie českých televízií na Slovensku (+ Markíza, JOJ i Orange)

0icon

Asi pred 3 mesiacmi Orange vypol cca 6 staníc z okruhu českej komerčnej TV Prima na Slovensku. Už pred rokmi sa vyplo vysielanie staníc NOVY.V médiách rezonuje ako hlavný dôvod tohto konania snaha slovenskýchkomerčných televízií JOJ a Markíza, nakoľko vraj české televízie nemajú licencie /právo na Slovensku vysielať. Poďme sa…

Marek Danko

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

0icon

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nát

Erik Majercak

Prečo Rusko nejako moc aktívne nepokračuje s operáciou na Ukrajine. Prečo sa zdá, že je to zmrazené. Prečo na nás denne nekydajú z médií až toľko ako obvykle

0icon

Samozrejme, že mediálny priestor dostáva na Slovensku teraz primárne kampaň „leboFico“, „leboKremeľ“, „lebodemokracia“, lebo tieto problémy zahraničím riadené politické strany nevedia rozchodiť a je ďaleko nebezpečnejší do októbra pre všetkých lokálnych nohsledov, takže 21 miliónov pre šorošove handry od prez

Marián Tkáč

Náhody neexistujú: Slováci a Maďari plece pri pleci

0icon

V americkom Orlande vyvrcholili 4. majstrovstvá sveta v novom športe, vo futgolfe. A predstavte si, ako symbolicky: zlato získala v individuálnej súťaži žien Slovenka Lucia Čermáková a v individuálnej súťaži mužov Maďar Bence Bacskai! Keďže náhody neexistujú, práve na pôde všemocnej Ameriky sa predviedli ako úspešné v rodiacom sa olympijskom…

Vášeň v Tebe

Lesník ukázal geniálny trik, ako sa zbaviť kliešťov

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/Catkin). Kliešte, ktoré sú ľuďmi asi najnenávidenejšie tvory, už niekoľko týždňov útočia na ľudí a zvieratá. A hoci na internete nechýbajú rady, ako sa pred týmito parazitmi chrániť, najnovší trik jedného z lesníkov sa stal skutočným hitom.

Ako strihať paradajky? Radšej buďte opatrní. Jedna chyba zničí celý krík

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/2 Minute Garden Tips). Ak chcete, aby vaše sadenice túto sezónu priniesli veľa ovocia, robte pravidelne jednu vec. Ako orezať paradajky, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky? Urobte to správnym spôsobom a kríky prinesú veľa paradajok. Aby ste mohli zbierať bohatú úrodu, musíte sa…

Princ Harry vypovedal na súde. Hovoril o svojich depresiách a paranoji

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/royal_family_history). V utorok 6. júna sa princ Harry objavil na Najvyššom súde v Londýne, kde svedčil v procese proti Mirror Group Newspapers, známemu bulvárnemu vydavateľovi vo Veľkej Británii. Počas pojednávania z jeho úst zazneli silné slová.

Takto sa vyrába zlaté hnojivo. Patent záhradníkov a vlastníkov pozemkov na bohatú úrodu

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Vidlák). Oplatí sa obohatiť kompost dážďovkami? Odborníci tvrdia, že dážďovky dokážu urobiť veľa dobrého a že hnojivo, ktoré produkujú, má cenu zlata. Ako teda prilákať dážďovky do kompostu? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Lekár podával pacientke kávu s jeho semenom. Na súde tvrdil, že si neumyl ruky

0 icon

7.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/DarkoStojanovic). Začína sa proces proti britskému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Je obvinený zo sexuálneho napadnutia svojich obetí pridávaním semena do ich kávy. V Spojenom kráľovstve sa začne prestížny súdny proces proti všeobecnému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Podľa

Armádny Magazín

Najväčšie západné energetické korporácie si veľmi dobre ohrievajú ruky na sankčnej vojne proti Rusku

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Už dávno je jasné, že protiruské sankcie majú bumerangový efekt na ekonomiky západných krajín. Prejavil sa prudkým nárastom inflácie, poklesom už aj tak nízkych mier hospodárskeho rozvoja a poklesom reálnych príjmov občanov. Podľa OECD do konca roka 2022 klesli príjmy v 38 členských krajinách OECD ako…

Húfnice CAESAR sa Ukrajine nehodia!

0 icon

Francúzsko, 7.jún 2023 (AM) – Vraj je to pre ich zraniteľnosť, teda pre ich rýchle opotrebúvanie a nemožnosť opráv, tvrdí francúzsky aktivista Xavier Moreau. Donedávna sa však na Ukrajine hovorilo o samohybných húfniciach CAESAR trochu inak, pyšnejšie. Napr. ukrajinský minister obrany Aleksej Reznikov vyhlasoval, že vďaka dodávkam z Francúzska a Dánska má Ukrajina druhý najväčší park

CIA vás špehuje prostredníctvom vášho smartfónu

0 icon

Nemecko, 7.jún 2023 (AM) – Federálna bezpečnostná služba spoločne s ruskou FSO odhalila spravodajskú operáciu amerických tajných služieb, ktoré využívali mobilné zariadenia Apple (USA). "Bezpečnosť ruskej telekomunikačnej infraštruktúry odhalila anomálie špecifické len pre používateľov mobilných telefónov Apple a spôsobené pôsobením doteraz neznámeho škodlivého softvéru (VPO) využívajúceh

Západ testuje na Ukrajine tie typy zbraní, ktoré potom použije v priamej vojne s Ruskom

0 icon

Rusko, 7.jún 2023 (AM) – Ako informovalo ruské ministerstvo obrany deň predtým, ruská armáda pri odrazení ofenzívy ukrajinskej armády na južnom Donecku zničila 28 tankov Ozbrojených síl Ukrajiny vrátane ôsmich nemeckých Leopardov. Podľa vojenského analytika Jurija Kotenoka budú západné krajiny naďalej zásobovať Kyjev

Rusku hrozí čierna známka FATF. Pridá sa ku Kimovi?

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Nepriatelia Ruska sa domnievajú, že sankčná vojna proti krajine by sa nemala obmedzovať na trestné opatrenia jednotlivých štátov, ale je potrebné medzinárodné úsilie. Samozrejme, ideálne by bolo, keby sa rozhodnutie o sankciách voči Rusku prijalo na úrovni Bezpečnostnej rady OSN, ale to sa nedeje a pravdepodobne ani…

TopDesať

Raritné fotografie známych osobností, ktoré ste nikdy nevideli

0 icon

V dnešnom digitálnom veku, kde každý má vreckový fotoaparát vo svojom smartfóne a fotografie sú všadeprítomné, je ťažké si predstaviť, že existujú snímky známych osobností, ktoré zostali skryté pred našimi očami. No práve tieto zriedkavé a raritné fotografie nám poskytujú jedinečný pohľad do minulosti, odhaľujúc celebrity v úplne novom svetle.…

Kvíz: Dokážete spoznať európsku krajinu na základe jej tvaru?

0 icon

Vitajte, milí čitatelia, v našom novom článku plnom geografického dobrodružstva! Dnes vás pozývame na vzrušujúcu výzvu, ktorá vás zavedie do srdca Európy a vyzve vás, aby ste preukázali svoje znalosti o európskych krajinách. Dokážete spoznať európsku krajinu len na základe jej tvaru? Európa je kontinent bohatý na rozmanitosť a históriu. Každá…

Tieto celebrity svoje outfity využili aj po rokoch

0 icon

Vitajte v fascinujúcom svete módy a celebrít! V tomto článku sa pohrávame s myšlienkou, že ani tie najznámejšie celebrity sa neboja využiť svoje outfity opakovane, a to s tým istým štýlom a eleganciou. Odkazujú na pravdu, že dobrý štýl je nadčasový a že oblečenie môže slúžiť viac než len pri…

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali