Podľa Chmelára a Hrabka to Zeman hrá na prvé volebné kolo, ale asi budú dve

Bratislava 13. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Cieľom českého prezidenta a zároveň kandidáta na tento post Miloša Zemana je vyhrať už v prvom volebnom kole. Nie iba preto, aby získal funkciu skôr, ale aj preto, že v druhom kole sa môže proti nemu mobilizovať väčšia masa voličov a ohroziť tak jeho víťazstvo. “Môže sa stať, že hrá na prvé kolo. Či to bude stačiť? Ja si myslím, že nie. Ale nedá sa to ani vylúčiť,” odhadol v TABLET.TV v diskusii s publicistom Jurajom Hrabkom politický analytik Eduard Chmelár.

Na snímke Eduard Chmelár

Na víťazstvo už v prvom volebnom kole potrebuje Zeman viac ako polovicu hlasov, inak sa bude konať druhé kolo volieb, do ktorého postupujú dvaja najúspešnejší kandidáti z kola prvého. “Po prvom kole budeme múdrejší. Uvidíme, aké budú výsledky a ako sa budú správať kandidáti, ktorí nepostúpia do druhého kola. Či to bude ‘všetci proti Zemanovi’, alebo nie. A aká bude účasť,” poznamenal Hrabko.

Chmelár ho doplnil, že vyššia účasť bude podľa neho viac vyhovovať Zemanovým súperom. “Rozdelil by som kandidátov na tri skupiny. Prvá sú skutoční vyzývatelia Miloša Zemana ako Jiří Drahoš, Michal Horáček. Prípadne by sa tam ešte možno dal zaradiť Mirek Topolánek a Pavel Fischer. Aj keď tí sú už možno v inej lige. A nemôžem sa zbaviť pocitu, že Mirek Topolánek kandidoval, aby niekomu odobral hlasy. Jeho kandidatúra na poslednú chvíľu nedáva zmysel,” rozoberal šance kandidátov Chmelár.

“Druhá skupina sú kandidáti, ktorí chcú zviditeľniť svoje marginálne strany, či už je to ODA (Vratislav Kulhánek), Realisti (Jiří Hynek) alebo Rozumní (Petr Hannig). A napokon je to lekár Marek Hilšer, ktorý kandiduje ktovie prečo,” dodal.

Šancu postúpiť so Zemanom do druhého kola majú podľa neho najmä Jiří Drahoš a Michal Horáček. “Stávkové kancelárie nedávajú Horáčkovi veľké šance, v poslednej televíznej debate kandidátov však bol podľa mňa najkompetentnejší,” upozornil Chmelár.

“Nielen analytici, ale aj prieskumy verejnej mienky zatiaľ stavajú Drahoša nad Horáčka. Samozrejme, k prekvapeniu môže prísť. Koniec–koncov knieža Schwarzenberg mal v predchádzajúcich voľbách skončiť podľa prieskumov na treťom až štvrtom mieste a napokon postúpil do druhého kola,” reagoval Hrabko.

Kampaň bola podľa neho dosť ostrá a za neférové voči voličom považuje rozhodnutie Miloša Zemana vyhnúť sa konfrontácii so súpermi v televíznych diskusiách. “Miloš Zeman povedal, že nekampaňuje a potom kampaňovali za neho jeho priatelia a kancelár. A debatám sa vyhol, lebo by v nich pohorel,” tvrdí Hrabko.

“Podľa mňa to bol veľmi dobrý strategický ťah. Ak by tam bol, celá debata by bola proti Zemanovi. A chce pôsobiť tak, že on je prezident a oni nech sa hádajú o tento post. Lebo on je úplne iná váhová kategória,” nesúhlasil s Hrabkom Chmelár. Dodal, že v situácii, keď protikandidáti nie sú takí výrazní ako Zeman, pre neho nemalo zmysel posilňovať ich svojou účasťou na debatách, aj keď podľa neho by sa skúsený debatér ako Zeman v diskusii obhájiť vedel.

Napriek tomu najmä posledná televízna debata môže podľa Chmelára voľby ovplyvniť. “Môže priniesť prekvapenie v tom, že sa preskupia sily na druhom mieste,” konštatoval.

Podľa Hrabka si možno česká verejnosť neuvedomuje, aký veľký význam budú mať tieto voľby na bezprostrednú budúcnosť krajiny. Ak by napríklad nevyhral Miloš Zeman, vládnutie Andreja Babiša bez parlamentnej väčšiny by sa veľmi komplikovalo.

“Nemyslím si, že by sa debaty zvrtli proti Zemanovi ako osobe, ale proti jeho krokom v prezidentskej funkcii. A tam už je čo kritizovať. Tá debata mohla byť vedená vecne.

Mohla byť o jeho postupe pri menovaní Andreja Babiša bez podpory v parlamente alebo pri zahraničnej politike,” reagoval Hrabko. Chmelárovi sa to nezdá, priebeh kampane podľa neho vecný nebol. “Kampaň bola mimoriadne osobná. Ani pred piatimi rokmi, keď to bolo naozaj vyhrotené, nepadali na adresu Miloša Zemana také vulgárne nadávky,” upozornil.

Najmä vzhľadom na možné druhé volebné kolo je dôležité, aké je portfólio Zemanových voličov a či on sám svojim kontroverzným vystupovaním nedokáže nakoniec mobilizovať viac voličov proti sebe ako za seba.

Podľa Hrabka úradujúci český prezident v priebehu rokov vymenil viac ako polovicu svojej pôvodnej voličskej základne. “Zemanovu voličskú základňu by som nazval antimigrantskou koalíciou,” reagoval Chmelár. “Podporu mu vyjadrili všetci od Andreja Babiša, cez úradujúceho lídra ČSSD až po Tomia Okamuru. Voličskú základňu má vysokú,” dodal.

Obaja analytici kritizovali Zemanov výrok, podľa ktorého sa v roku 1968 v Moskve osvedčil len František Kriegel, ktorý odmietol podpísať Moskovské protokoly a všetci ostatní, vrátane Alexandra Dubčeka, sa de facto prejavili ako zbabelci. “Rozhodne by som voči Dubčekovi nebol taký prísny, lebo František Kriegel bol v úplne inej pozícii.

Jeho čin bol nepochybne hrdinský, ale Dubček v tom okamihu zodpovedal za celý štát. Keby to on nepodpísal, Rusi by utopili Československo v krvi a vynútili by si to. Nazývať ho zbabelcom je naozaj tvrdé. Vo veľmi podobnej pozícii bol v roku 1938 Beneš a nikto by si nedovolil nazvať ho zbabelcom,” povedal Chmelár.

Dodal, že má veľké obavy z toho, keď sa politici púšťajú do výkladu histórie. “Všetky výroky politikov, ktoré okolo toho zazneli, od Zemana až po Maďariča, boli historicky minimálne nepresné. Nešírme mýty, že Dubček bol po celé šesťdesiate roky reformný politik, nebolo to tak,” povedal Chmelár, podľa ktorého bol Dubček pred začiatkom Pražskej jari bežný komunistický politik a po začiatku normalizácie sa od nej nedokázal jednoznačným gestom dištancovať.

“Ale toto patrí historikom. A ak to robia politici takýmto spôsobom (ako Zeman, pozn. Teraz.sk), je to urážka ľudu, ktorého je Dubček ikonou,” dodal.

Na otázku, prečo Zeman tieto slová povedal, Chmelár reagoval, že podľa neho to bola jeho voľná úvaha. “Ktorú by ste mohli zobrať od českého intelektuála, ale nie prezidenta,” povedal.

“Ja si nemyslím, že to bolo náhodné, myslím si, že veľmi dobre vedel, čo hovorí,” oponoval Hrabko. Zlyhal podľa neho aj náš premiér Robert Fico, ktorý sa tváril, akoby tieto slová v prejave vôbec nezazneli a zatlieskal mu. “A nezachytil som oficiálnu reakciu ministerstva zahraničných vecí. Nemyslím si, že by to bolo zasahovanie do volieb,” pripomenul Hrabko.

“Ja si myslím, že Korčokova reakcia bola adekvátna a dostatočná. Nie je potrebné na základe takejto veci zhoršovať vzťahy a zbytočne to hrotiť,” nesúhlasil Chmelár.

Rok 2018 má byť na základe rozhodnutí vlád dvoch štátov rokom spoločného pripomínania si okrúhlych výročí Slovenskej republiky a Českej republiky, od ich osamostatnenia, cez výročie Pražskej jari, až po storočnicu Československa.

Aj keď cieľom malo byť kultivovanie dobrých česko–slovenských vzťahov, obaja prezidenti, slovenský aj český, ho začali otvorením starej konfliktnej témy. Andrej Kiska pri vyznamenávaní pri príležitosti 25. výročia osamostatnenia Slovenska úplne obišiel tie politické osobnosti, ktoré v roku 1993 podporovali vznik samostatnej Slovenskej republiky. A Miloš Zeman postavil proti sebe dve osobnosti Pražskej jari, Čecha Františka Kriegla a Slováka Alexandra Dubčeka.

Na otázku, či sú politici vôbec schopní absolvovať tento rok tak, aby sa nestal rokom hádok a konfrontácie, Chmelár odpovedal, že to závisí od toho, na čo sa sústredia. “Ak sa máme baviť o výročiach, tak adorovať alebo znevažovať osobnosti, prípadne mýtizovať dejiny, nemá žiaden význam. Ak sa politici chcú do toho vložiť, mali by pri príležitosti výročia načrtnúť víziu na ďalších 25 rokov. Do budúcnosti,” povedal.

“Aj rok 1968 by sa nemal hodnotiť z hľadiska toho, či bol Dubček hrdina, alebo zbabelec, ale čo ten rok znamenal. Priniesol témy, ktoré rezonujú v spoločnosti doteraz. Nemôžeme dopustiť, aby sa z parlamentu stal insitný historický ústav a z politikov historici,” zdôraznil Chmelár.

“Dúfam, že ak sa osmičkový rok začal takto, tak to bol posledný prešľap, ku ktorému prišlo,” doplnil ho Hrabko.

“Dúfal som, že celý tento rok, nazvime ho česko–slovenský, sa bude niesť v znamení upevňovania vzťahov a hľadania ich novej kvality. Aj ja som si v posledných týždňoch uvedomil, že je to naozaj obrovská hodnota, ktorá nemá v Európe a možno ani vo svete obdobu. Aby si boli dva národy takto blízke a majú takéto vzťahy práve od momentu, odkedy sa osamostatnili. Ak z toho bude rok hádok, kto bol aký v ktorom období, tak to nedopadne dobre. Politici môžu v histórii hľadať inšpiráciu, ale hľadieť majú do budúcnosti,” dodal Chmelár.

“Malo by sa to čo najviac premietnuť medzi obyvateľov Česka a Slovenska. V našom prípade to znamená dať väčší dôraz na českú kultúru. A Česi aby spoznávali slovenskú,” pripomenul Hrabko, podľa ktorého by politická línia vôbec nemusela byť v tomto roku dominantnou.

Na záver debaty obaja krátko komentovali vyhlásenie, ktoré poskytol bývalý člen SIS Ľuboš Kosík denníku SME. Bol to jeden z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Tvrdí, že únos riadil osobne vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Generálna prokuratúra reagovala, že niektoré z informácií poskytnutých Kosíkom, aktuálne na Slovensku odsúdeným v inej kauze na 17 rokov väzenia, považuje za relevantné. Kosík sa momentálne nachádza v Mali, kde ho zadržala miestna polícia.

Hoci s Mali nemáme zmluvu o vydávaní, podľa Chmelára by sme mali vyvinúť nadštandardné úsilie, aby sme dostali Kosíka späť na Slovensko. “Táto spoločnosť je taká traumatizovaná touto kauzou, že už si všetci zaslúžime jej vyšetrenie. Je to dosť závažný problém, aby sme prípadne postupovali neštandardne,” povedal.

“Nie som si istý, či je to výpoveď pána Kosíka, ktorú poslal do SME. Nespochybňujem SME, len som opatrný. Ja si zatiaľ nemôžem overiť, či to naozaj povedal. Neviem, či je to fakt, alebo nejaká fabulácia,” upozornil Hrabko. “A nemôžem vylúčiť situáciu, že keď sa dostane na Slovensko, povie, že to nepovedal,” poznamenal s tým, že ak sa ho aj podarí dostať na Slovensko a potvrdí pravosť vyhlásenia, bude to len začiatok, lebo bude veľmi ťažké tieto tvrdenia dokázať.

 

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Progresívne Slovensko si zvolí vedenie

Bratislava 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)   Progresívne Slovensko si na dnešnom zakladajúcom sneme v Žiline zvolí vedenie. O kreslo predsedu sa uchádza jeden zo zakladateľov Ivan Štefunko. Delegáti snemu budú hovoriť aj o vízii pre Slovensko. TASR to potvrdil Ľubomír Ondrejkovič z Progresívneho Slovenska Na snem by malo prísť približne 600…

Experiment ukázal pokrytectvo “slniečkárov”: Najprv tvrdili, že by k sebe zobrali imigrantov, keď však prišlo k činom, rýchlo “zdupkali”

Paríž 20. januára 2018 (HSP/Foto:screenshot You Tube)   Francúzski novinári uskutočnili zaujímavý sociálny experiment. V Paríži sa pýtali ľudí či podporujú prijímanie imigrantov, a či by k sebe domov nejakých zobrali. Väčšina ľudí odpovedala kladne. Keď však prišlo k činom, imigranta odmietli prijať. Väčšina "slniečkárov" a rôznych "vítačov" majú len…

Samospráva parížskeho predmestia uznala Palestínu ako štát

Gennevilliers 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Yuri Kochetkov)   Samospráva parížskeho predmestia Gennevilliers uznala Palestínu ako štát. Toto symbolické rozhodnutie oznámil v piatok starosta Gennevilliers Patrice Leclerc. Odvolal sa pritom na hlasovanie francúzskeho parlamentu z roku 2014 "Francúzsko prostredníctvom hlasu bývalého ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa vyhlásilo možnosť uznania Palestíny do…

Trump sa stretne s Mayovou na ekonomickom fóre v Davose

Washington 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: AP- Pablo Martinez Monsivais)   Americký prezident Donald Trump sa na budúci týždeň stretne s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Schôdzka sa uskutoční na okraj Svetového ekonomického fóra v Davose vo Švajčiarsku, informovala v piatok agentúra AP Trump sa podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Sandersovej teší, že na…

Nemecká polícia má podozrenie, že nebohý záhradník bol sériovým vrahom

Lüneburg 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Bernd Thissen)   Zosnulý záhradník, ktorého polícia v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko spájala s násilnou smrťou najmenej piatich ľudí, mohol byť sériovým vrahom. Naznačil to v piatok šéf polície v Lüneburgu Robert Kruse. Odvolal sa pritom na doterajšie poznatky vyšetrovateľov, podľa ktorých treba rátať s…

Podľa Hrabka a Chmelára Zeman využil Drahošovu chybu, chce ho poraziť debatami

Bratislava 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:Eduard Chmelár Facebook)   Hoci Miloš Zeman so ziskom 38,56 percenta vyhral prvé kolo prezidentských volieb pred Jiřím Drahošom (26,6 percenta), bolo to víťazstvo s otáznikom, keďže Drahoš má opticky oveľa väčší potenciál získavať pred druhým kolom nových voličov. Ale Drahoš urobil hneď na prvej tlačovej…

Desiatky migrantov zaútočili neďaleko Bruselu na šesticu policajtov

Brusel 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert)   Asi 40 migrantov, niektorí ozbrojení palicami, zaútočilo v noci na piatok na parkovisku čerpacej stanice pri obci Grand-Bigard ležiacej neďaleko Bruselu na šesticu belgických policajtov v civile. Informovala o tom televízia RTBF s odvolaním sa na policajné zdroje. Podľa nej policajti zasahovali…

Stopka Ficovi a Dankovi? Prezident Kiska poslal zákon o štátnej cene na posúdenie Ústavnému súdu SR

Bratislava 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezident Andrej Kiska chce, aby zákon o štátnych cenách posúdil Ústavný súd SR. Hlava štátu súdu navrhla, aby začal konanie o súlade tejto právnej normy s ústavou. Kiska pripomína, že podľa Ústavy SR prezident ako jediný ústavný orgán udeľuje vyznamenania, ak na to…

Čína zakázala dovoz plastového odpadu na spracovanie, Európa panikári

Peking 19. januára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Britský denník The Guardian píše, že Európa schválila tento týždeň novú ekologickú super stratégiu. EÚ má rýchlejšie, než sa to plánovalo doteraz, vyriešiť problém spracovania plastového odpadu. Bol schválený plán, ako ho urobiť "znovu použiteľným alebo spracovateľným" do roku 2030. Čo urýchlilo túto…

VideoPutin sa vykúpal na sviatok Krstu Pána

Moskva 19. januára 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Sputnik/Alexei Druzhinin)   Ruský prezident Vladimir Putin ukončil vo štvrtok svoj pracovný program v Petrohrade a v Leningradskej oblasti, navštívil mužský kláštor Nilo-Stolobenská pustyna a zúčastnil sa tradičného kúpania na sviatok Krstu Pána v jazere Seliger. "Pri príležitosti sviatku Krstu Pána bol Putin na liturgii,…

Piati slovenskí europoslanci sa pridali ku skupine, ktorá vyjadrila obavy z ruskej propagandy v Európe

Bratislava/Brusel 19. januára 2018 (HSP/Foto:TASR-AP/Hektor Pustina)   Skupina piatich slovenských zástupcov v Európskom parlamente sa pridala ku skupine, ktorá vyjadrila obavy z ruskej propagandy šírenej v Európe. Pál Csáky (SMK), Eduard Kukan (nezávislý), Miroslav Mikolášik (KDH), József Nagy (Most-Híd), Ivan Štefanec (KDH) vydali vyhlásenie, v ktorom tvrdia, že ruská propaganda a dezinformácie…

Polícia odmietla Babišove slová o možnosti objednať si trestné stíhanie

Praha 19. januára 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)   Česká Poslanecká snemovňa odhlasovala v piatok vydanie premiéra Andreja Babiša a predsedu poslaneckého klubu jeho hnutia ANO Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie v súvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Informoval o tom spravodajský server ČT24. Snemovňa oboch poslancov vydala na stíhanie po…

Vybrali sme z blogu

Marketing a PR - slabé stránky kotlebovcov

Už roky sa vie, že politické subjekty, ktoré by mohli reálne ohroziť súčasný systém (či už svojím programom alebo tým, že nie sú nikomu zaviazané a teda sa nedajú kontrolovať) dostanú v mainstreamových médiách minimálny priestor a ak sú spomínané predsa len častejšie, tak iba v negatívnom slova zmysle aby…

16.9 DVTR – Povolebná situácia v Čechách

V Čechách boli parlamentne voľby a situácia po nich je veľmi zaujímavá. Víťaz volieb ANO reprezentovaný slovenským podnikateľom – Andrejom Babišom má nepísanú ponuku od SPD a KSČM na vytvorenie vlády, avšak po predstieranom záujme o koalíciu rokoval a rokoval a nevyrokoval nič. Vláda sa zmenila a nedostala dôveru parlamentu, napriek tomu vládne bez dôvery. Čo…

Hľadajme zdravé jadro intelektuálov Slovenska.Príležitosťou k tomu je Parížska výzva "Európa, v ktorú je možné veriť."

Rozhodol som sa upozorniť na jeden veľmi významný dokument, ktorého signatármi je skupina intelektuálov z Francúzska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Nórska, Španielska, Veľkej Británie, Nemecka, Holandska a Belgická. Tento dokument dostal označenie ako Parížska výzva „Európa, v ktorú je možné veriť“. Nezisťoval som, či dokument bol prezentovaný aj našej verejnosti…

Čerešnička na Kiskovej torte

Andrej Kiska je prezidentom, aký tu ešte nebol. Každý týždeň nás prekvapí niečím novým. Na náhodu nič nenechal ani tentokrát, keď si dovolil v maďarskom denníku Vášárnap obviniť ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zneužívania politickej polície NAKA. Na tom by sme ešte nič zlé nevideli, pretože niekedy to tak naozaj vyzerá.…

Dúhový aktivizmus verejnej ochrankyne práv a slovenská ústava

Je Slovensko reálne demokratický právny štát a dodržiava vo veciach rodovej ideológie a dúhy vlastnú ústavu? Z povahy veci osobného dúhového aktivizmu verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej mimo a nad rámec zákona o verejnom ochrancovi práv, ponúkam nasledovný text vo veci klasifikácie konania ombudsmanky a možnosti riešení, určený pre dobrovoľných občianskych aktivistov... Vopred upozorňujem –…

Únik informácií! Kaliňákov odkaz Slovákom: „OVCE PLAŤTE! Naše jachty a vily potrebujú údržbu! „

Unikli ďalšie závažné informácie z prostredia Kaliňákovho rezortu! Ich obsah v podaní v žargónovom slovníku znie: „Ovce plaťte, naše vily a jachty potrebujú novú údržbu!“ Pre znalých je toto mimoriadna správa, pretože unikli informácie z policajných kruhov o masovom odchode policajtov, ktorí sa už ďalej nemohli pozerať na systém, ktorí…

TopSpeed

Pozrite si minúty hrôzy a nehody na diaľnici D1 pri Brne

10

Tento týždeň počasie v strednej Európe vyčíňalo a ešte stále vyčíňa o stošesť. Kalamity, reťazové dopravné nehody, poľadovica... to všetko sa na ceste môže stať. Prinášame vám zábery z čiernej skrinky, ktoré vznikli priamo v aute jedného z účastníkov tohto týždňovej hromadnej dopravnej nehody na diaľnici D1 pri Brne. 

Ktoré sú najlepšie autonaháňačky 70. rokov?

0

Zlatá éra autonaháňačiek, aj takto by sme mohli charakterizovať filmové obdobie 70. rokov. Keďže víkend je predo dvermi, prinášam ďalší prehľad pre najlepšie autonaháňačky. Tentokrát sa oproti minulému videu Donut Media presunieme do obdobia, kedy vznikli také klasiky ako pôvodný Gone in Sixty Seconds od režiséra H.B. Halicki, ktorý v snímku aj…

Pocta klasike je aj Range Rover Chieftain. Poznáte ho?

0

Originál alebo súčasná generácia? Bez váhania by mnohí z vás odpovedali "určite novinku". Čo však poviete na tento Range Rover Chieftain? Ctí tvary zakladateľa rodu z roku 1970, ktorý Land Rover vyrábal 27 rokov. Toto však nie je úplný originál. Jensen International Automotive postavil "náčelníka" a dodal mu neuveriteľnú charizmu. …

Príde zmena zákona o cestnej premávke? Chodci budú mať väčšiu silu

45

Pravidlá cestnej premávky podľa všetkého čoskoro upravia. A s tým súvisí aj zmena zákona o cestnej premávke. Chcú sa priblížiť ďalším krajinám EÚ. Hlavným bodom diskusie je chystaná absolútna prednosť pre chodcov. "Chceme ísť po vzore tých krajín, kde chodec má vlastne absolútnu prednosť, už len z úmyslu, že sa blíži…

Ako je na Slovensku rozšírené zjednávanie ceny pri oprave auta?

6

Iste sa vám to stalo. Predávate ojazdený automobil, príde kupec a jedna z prvých (ak nie hneď prvá) otázok do telefónu je aká je najnižšia cena? Na internetovej stránke picodi sa objavili výsledky prieskumu, ktorý prebehol na vzorke 3 100 ľudí z takmer celého sveta. Z týchto výsledkov vyšla jednoznačná…

Budú tento rok farebné trendy v automobilizme pestrejšie?

5

Farba karosérie je azda tým najdôležitejším atribútom, vďaka ktorému si automobil všimneme. Zákazníci si však farebný odtieň veľakrát nevyberajú podľa svojej chuti ale aj podľa vlastnej peňaženky. Za posledné 2 roky dominovala „tuctová“ biela farba, podľa analytikov sa však tento rok majú farebné trendy otočiť a priniesť viac kombinácii a…

KAMzaKRÁSOU

Vyskúšaj brušný tanec! Prospieva nielen zdraviu, ale aj psychike

0

Kurzy orientálneho (brušného) tanca dnes nájdete takmer v každom slovenskom meste. V posledných rokoch sa stal tento druh pohybu mimoriadne obľúbený, a to nielen pre jeho ženskú príťažlivosť, ale najmä pre skvelé účinky na zdravie a psychiku. V spočíva brušný tanec?

Video Dokonalý budík pre milovníkov kávy! Určite si ho zamiluješ!

1

Patríte medzi ľudí, ktorí si ráno nevedia predstaviť bez šálky aromatickej kávy? Tak toto bude určite niečo pre vás. Joshua Renouf totižto prišiel s dokonalým nápadom ako si hneď po prebudení dopriať šálku čerstvo pripravenej kávy. Predstavujeme vám budík pre milovníkov kávy, kedy si šálku dobrej kávy vychutnáte rovno, keď sa prebudíte.

Najlepšie nadčasové kúsky: Ktoré rozhodne mať v šatníku?

0

Každá žena aspoň raz (alebo niekoľkokrát) v živote zažije ten pocit, kedy ráno stojí pre skriňou a údajne si nemá čo obliecť. Našťastie svoje sily spojili zahraničné celebritné stylistky a vytvorili pre vás zoznam, na ktorom nájdete tie najlepšie nadčasové kúsky. Nepodliehajú módnym výstrelkom, nikdy nezaostávajú a sú dokonale kombinovateľné takmer so všetkým!

Na čo použiť vazelínu? O tomto využití si určite nevedela!

1

Na čo použiť vazelínu? Využitie vazelíny je naozaj pestré a doma ju využijete skoro na všetko - v kúpeľni aj do kuchyne. Najžiadanejšia je v kozmetickom priemysle a je zložkou skoro každého krému. Napriek tomu, fakt, že je vyrobená z ropy mnohých odrádza a vyhýbajú sa jej použitiu. My vás ale…

Ako sa zbaviť zápchy? Vyskúšaj tieto anti-zápchové cviky!

2

Nepravidelné stravovanie, málo pohybu ale aj stres môžu vyústiť do nepríjemnej zápchy. Naše črevá dokážu okamžite reagovať na problém, na ktorý narazili. Ako sa zbaviť zápchy? Väčšina ľudí si tých pár dni odtrpí a nerieši príčinu, prečo k zápche prišlo. Tráviace ťažkosti však môžu pretrvávať dlhodobe a viesť k vážnejším problémom.…

Trápi ťa upchatý nos? Vďaka týmto pomocníkom budeš voľne dýchať!

3

Zobudiť sa do nového rána s plným nosom nie je nič príjemné. Dýchať sa nám darí iba ústami, necítime žiadnu vôňu a ani jesť nám nechutí. Upchaté dutiny sú problémom, ktorý postihne počas chladného zimného počasia nejedného z nás. Čo teda robiť v prípade, keď nám obyčajná vreckovka jednoducho nepomáha? Riešením by mohlo byť…

TopDesat

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Tak tomu sa povie skutočne extrémna zima

0

Zime je jedno krásne a úžasné obdobie. Mnoho ľudí si ju spája so sviatkami, darčekmi a samozrejme aj s radovánkami na zasnežených svahoch. Zima má však aj druhú stranu, ktorú množstvo ľudí neznáša. Bavíme sa o extrémnom chlade. Bohužiaľ, patrí to k zime a nám neostáva nič iné, iba si…

Kennedy, Trump, Clinton: 10 najbohatších amerických prezidentov všetkých čias

0

Najbohatší americkí prezidenti zriedka zbohatli kvôli politike. Je pravdou, že niektorí prezidenti po skončení predsedníctva skončili na mizine, ostatní sa stali bohatšími než kedykoľvek predtým. No kto je absolútne najbohatším americkým prezidentom? Kennedy? Trump? Alebo Clinton? Samozrejme, každý vie, že prezidentovi je vyplácaná doživotná renta aj po odchode z Bieleho domu, no to však neznamená bohatstvo. Pred…

Najvtipnejšie fotografie na identifikačných dokladoch

0

Nikto nie je spokojný so svojou fotografiou na občianskom preukaze. Určite si tento problém zažil aj ty. Jednoducho je také nepísané pravidlo, že všetci vyzeráme na občianskom preukaze divne. Napriek tomu sa nájde zopár jedincov, ktorí sa aj z takejto veci snažia vyťažiť maximum a jednoducho sa predbiehajú v tom,…

10 zaujímavých faktov o zimnej krajine - Aljaške

0

Aljaška, severná krajina, ktorá mala v roku 1867 cenu presne 7,2 milióna vtedajších amerických dolárov, je krajinou lososov, nefritov, zlata a losov. Zároveň je táto krajina rozlohou najväčším štátom patriacim pod vlajku USA. Je jedným z dvoch štátov, ktoré nesusedia s ďalším americkým štátom (druhý štát je Havaj). Štát, ktorý…

30 dokonalých fotografií, ktorým len ťažko uveríš

0

Pravdepodobne si už počul o perfekcionizme. Tento výraz väčšinou používame na popísanie niečoho, čo je mimoriadne symetrické, neobvyklé a dokonca aj nereálne. Mnohokrát je to zapríčinené náhodou. Často sa stáva, že práve takýto úkaz ma na svedomí príroda a nie človek. Dnes ti ukážeme 30 dokonalých fotografií, ktorým len ťažko…