Správa o DDoS útokoch v prvom štvrťroku odhalila výrazný nárast útokov na vzdelávacie zdroje a oficiálne webové stránky miest. V prvom kvartáli tohto roka sa ich počet v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka strojnásobil. Podiel týchto útokov dosiahol 19 % z celkového počtu DDoS útokov v prvom kvartáli 2020.
Odborníci spoločnosti Kaspersky naznačujú, že rast záujmu útočníkov môže byť spôsobený tým, že ľudia sa čoraz viac spoliehajú na to, že tieto online zdroje zostanú aj počas súčasnej situácie stabilné a dostupné. Tí ľudia, ktorí sa dočítali protichodné správy o víruse alebo o odporúčaných preventívnych opatreniach, sa budú snažiť vyhľadať oficiálne informácie na oficiálnych stránkach, aby získali väčšiu istotu. A takisto mnoho škôl a univerzít prešlo na online výučbu.
V prvom štvrťroku 2020 vzrástol aj celkový počet DDoS útokov. Počas tohto obdobia bezpečnostné riešenie spoločnosti odhalilo a zabránilo dvojnásobnému počtu útokov v porovnaní s posledným kvartálom 2019 a o 80 % viac v porovnaní s prvým štvrťrokom 2019. Vzrástla tiež priemerná dĺžka trvania útokov: v prvom kvartáli 2020 trval DDoS útok o 25 % dlhšie než v prvom kvartáli 2019.
“Výpadok internetových služieb môže byť v súčasnosti pre firmy obzvlášť nepríjemný, pretože je to v mnohých prípadoch jediný spôsob, ako sprístupniť tovar a služby svojim zákazníkom. Okrem toho, rozšírenie práce z domu otvára nové možnosti pre útočníkov plánujúcich DDoS útoky. Predtým bola väčšina útokov realizovaná proti zdrojom spoločností určeným pre verejnosť. Momentálne pozorujeme, že DDoS útoky sa zameriavajú na prvky vnútornej infraštruktúry, napríklad na korporátne VPN brány alebo e-mailové servery,“ vysvetlil Miroslav Kořen, generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu.
Spoločnosť Kaspersky odporúča prijať opatrenia, aby sa firmy chránili pred DDoS útokmi v čase, keď zamestnanci pracujú z domu, ako aj v čase, keď výrazne vzrastajú aktivity útočníkov. Netreba prepadať panike – neočakávaná zvýšená návštevnosť stránky môže vyzerať ako DDoS útok, no môže byť spôsobená legitímnymi používateľmi. Tí totiž môžu najmä v takýchto časoch vyhľadávať zdroje, ktoré predtým neboli až také populárne a vlastne ani nemali potrebu ich navštíviť.
Je vhodné vykonať analýzu tolerancie chýb infraštruktúry, aby firma identifikovala slabé miesta a zvýšila ich spoľahlivosť. Vektory útokov ako aj špičky dátových tokov sa menia, takže niektoré zdroje môžu pracovať nestabilne.
Odborníci tiež odporúčajú zvážiť ochranu pred DDoS útokmi pre neverejné služby. Ich význam pre kontinuitu podnikania sa môže zvýšiť a urobiť z nich cieľ pre kyberzločincov.