Pápež František rozpútal súboj o budúcnosť katolíckej cirkvi

Pápež František rozpútal súboj o budúcnosť katolíckej cirkvi

Bratislava 23. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

 

Americký kňaz a spisovateľ Andrew Greeley raz povedal: “Opakom katolíka nie je protestant. Opakom katolíka je sektárstvo.” Ale tak ako je sekulárna politika v západných krajinách bojiskom medzi vzájomne podozrievavými konzervatívcami a liberálmi, tak sa Greeleyho výzva na rešpektovanie rozdielov v náboženských názoroch utápa v doktrinálnom boji o ovládnutie Rímskokatolíckej cirkvi, píše Tony Barber pre Financial Times

pápež František
Na snímke pápež František

Súboj je o to ostrejší, že pápež František sa budúci mesiac dožíva 86 rokov. Aj keď nenapodobní svojho predchodcu Benedikta XVI, ktorý abdikoval v roku 2013, otázka, kto ho nahradí, je na obzore.

Reklama

Pápežská neomylnosť, doktrína vyhlásená v roku 1870, sa v súčasnosti neuplatňuje prísne, ale pontifikove názory majú jedinečnú autoritu. Spory za Františkovej vlády o svätenie žien, zaobchádzanie Cirkvi s rozvedenými, používanie latinskej omše, škandály so sexuálnym zneužívaním a finančné nezrovnalosti vo Vatikáne sa preto vedú zároveň s pohľadom na konkláve kardinálov, ktoré v budúcnosti vyberie budúceho pápeža.

František nie je miláčikom progresívnych katolíkov, pre ktorých je jeho prístup k otázkam, ako je úloha žien v Cirkvi a homosexualita, príliš opatrný. Napriek tomu ho konzervatívci správne považujú za reformnejšieho ako Benedikta alebo Jána Pavla II., ktorý bol v rokoch 1978 – 2005 druhým najdlhšie slúžiacim pápežom vo viac ako dvetisícročnej histórii Cirkvi. Príkladom je Františkovo obmedzenie starej latinskej omše, ktoré zvrátilo Benediktovo rozhodnutie povoliť slávenie niektorých sviatostí podľa starých obradov.

Reklama

František však počas celej svojej vlády kládol dôraz na liečenie rozdelení Cirkvi rovnako ako na modernizáciu jej názorov a praxe. V tomto duchu minulý rok spustil celosvetovú konzultáciu s veriacimi – pokus o zistenie nálad svetových katolíkov, ktorých počet Vatikán odhaduje na viac ako 1,3 miliardy ľudí, a načrtnutie cesty pre budúcnosť Cirkvi. Možno sa mu podarilo vyvolať viac, než očakával.

Z diecéz po celom svete prichádza množstvo správ. Mnohé z nich vyzývajú na reformy, ktoré boli zablokované od Druhého vatikánskeho koncilu v rokoch 1962 – 1965, aby sa umožnilo “ženaté” duchovenstvo, ženy kňazi a akceptovanie umelej antikoncepcie. Vatikánsky dokument z minulého mesiaca konštatuje: “Takmer všetky správy sa zaoberajú otázkou plnej a rovnocennej účasti žien. Na druhej strane konzervatívne regióny sveta – zvyčajne mimo Európy a Severnej Ameriky – naliehajú na Vatikán, aby nepodľahol liberálnemu tlaku.

Františkova konzultácia nesie ťažkopádny názov “synoda o synodalite”, čo naznačuje inkluzívnu diskusiu o naliehavých otázkach, hoci určite nie záväzné demokratické hlasovanie. Napriek tomu synoda predstavuje pre Vatikán neprebádané vody – a pre Františkovu iniciatívu existuje varovná historická paralela. Nájdeme ju vo Francúzsku v predvečer revolúcie v roku 1789.

Keď sa monarchia ocitla v kríze, Ľudovít XVI. zvolal generálne stavy – budúce národné zhromaždenie -, aby prelomili patovú situáciu v otázke reformy. Po celom Francúzsku predkladali volebné obvody takzvané cahiers de doléance, teda zoznamy sťažností, ako to urobili katolícke diecézy v uplynulom roku. Tento proces, ktorý bol akýmsi celonárodným prieskumom verejnej mienky, podnietil delegátov, ktorí sa stretli vo Versailles, k záveru, že verejnosť je naklonená zastupiteľským inštitúciám, slobode jednotlivca, rovnosti pred zákonom a ukončeniu absolutizmu. V druhej polovici roku 1789 sa vlna revolučných zmien stala nezastaviteľnou.

Je predčasné očakávať niečo také svetoborné v katolíckej cirkvi, kde sa zdá byť názor rovnomernejšie vyvážený medzi odtieňmi radikálneho reformizmu, umierneného liberalizmu, mierneho konzervativizmu a reakcie. Ako príklad možno uviesť konzultácie v USA, ktoré odhalili hlboké rozpory v otázkach začlenenia LGBTQ, sexuálneho zneužívania zo strany duchovných a liturgie. “Účastníci pociťovali toto rozdelenie ako hlboký pocit bolesti a úzkosti,” uviedla v septembri Konferencia biskupov USA.

Reklama

Ústredným bodom však je, že liberáli aj konzervatívci objavujú silu verejnej mienky. Kardináli, biskupi a laické nátlakové skupiny formulujú svoje argumenty za alebo proti zmenám teologickým jazykom, ale podobne ako vo Francúzsku v roku 1789 sa prominenti a aktivisti chytajú nálad v spoločnosti, aby presadili a legitimizovali svoje ciele.

Synoda sa mala skončiť budúci rok, ale František ju nedávno predĺžil do októbra 2024. Dovtedy bude buď stále pápežom, alebo bude jeho mitru nosiť zatiaľ neznámy nástupca. Tak či onak, zápas o smerovanie Cirkvi, ktorý sa odohráva už od Druhého vatikánskeho koncilu a ktorý jeho synoda ešte viac umocňuje, bude možno ešte ostrejší ako kedykoľvek predtým.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali