Palestínsky Hamas oslavuje 30 rokov svojej existencie. Ako vznikol, aké sú jeho ciele a vyhliadky do budúcna

Palestína 25. decembra 2017 (HSP/Gazeta/Foto:TASR/AP-Majdi Mohammed)

 

Amalija Zattari publikovala na portáli Gazeta materiál o 30 výročí vzniku Hamasu, v ktorom stručne predstavila aktivity a ciele tohto palestínskeho protiizraelského hnutia.

Ilustračné foto: Stúpenci Hamasu

Palestínska organizácia Hamas vznikla v polovici decembra 1987. Za posledných 10 rokov organizácia zosilnela a dnes kontroluje sektor Gazy – priestor na brehu Stredozemného mora na juhozápade Izraela, v ktorom žije takmer 2 milióny Palestínčanov. Hamas vznikol krátko po začiatku 1. palestínskej intifády – celonárodného palestínskeho povstania voči izraelským okupantom.

V posledných dňoch sa začala 3. intifáda, ku ktorej vyzvali Palestínčanov lídri Hamasu, krátko po vyhlásení Donalda Trumpa, ktorý oznámil, že Američania vnímajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela a mienia v najbližšej dobe do Jeruzalema preniesť z Tel Avivu aj americkú ambasádu.

Trump bližšie svoj výrok neupresnil, takže nie je zrejmé, či uzná za hlavné mesto Jeruzalema západnú časť Jeruzalema, alebo celý Jeruzalem. Židia, ktorí nezákonne okupujú východný Jeruzalem od roku 1967 však vnímajú Trumpov výrok v kontexte celého Jeruzalema. Európske krajiny však majú aj naďalej svoje veľvyslanectvá v Tel Avive a k výroku Donalda Trumpa sa Európania  v OSN postavili odmietavo. OSN a arabské štáty vnímajú aj naďalej východný Jeruzalem ako palestínske územie, okupované Izraelom.

Otázka o štatúte Jeruzalema sa ukazuje byť centrálnym a bolestivým problémom arabsko-izraelského konfliktu. Jeruzalem je považovaný troma monoteistickými náboženstvami (kresťanstvo, islam, judaizmus) za najdôležitejšie mesto a v meste sa nachádzajú svätyne všetkých troch náboženstiev (Hrob Ježiša Krista, mešita al Aksá a múr Dávidovho chrámu).

Ruský prezident Vladimír Putin skritizoval slová Donalda Trumpa a predpovedá, že Trumpove aktivity prinesú destabilizáciu situácie v oblasti. Ruské ministerstvo zahraničných vecí už sformulovalo svoju pozíciu k palestínsko-izraelskej otázke. Rusko vníma východný Jeruzalem ako hlavné mesto budúceho palestínskeho štátu a západný Jeruzalem vníma ako hlavné mesto Izraela.

Palestínčania od roku 1948 už zmenili svoje postoje k Izraelu a palestínsko-izraelským hraniciam, zmenili sa aj postoje Hamasu.  “Od roku 1988 sme zmenili svoj postoj k hraniciam historickej Palestíny. Akceptujeme existenciu Izraela a svoje nároky sme ohraničili na 22 % územia historickej Palestíny. Ide o územia na západnom brehu Jordánu, sektor Gaza a východný Jeruzalem, ktorý Izraelci nezákonne okupujú od roku 1967” uvádza sa v oficiálnom komuniké palestínskych predstaviteľov.

Palestínčania teda vyjadrujú svoje rozhodnutie udržať kontrolu nad západným brehom Jordánu, východným Jeruzalemom a pásmom Gazy, s čím nesúhlasí Izrael. Izrael obsadil väčšinu palestínskeho územia a spravil z Palestínčanov obyvateľov druhej kategórie, izraelská armáda sústavne útočí na palestínske ciele a obeťami sa stávajú najmä palestínski civilisti a civilná infraštruktúra. Bez pomoci Američanov by Izraelci nemohli viesť svoju politiku voči Palestíne.

Palestínčania sú však značne nejednotní a medzi prezidentom Abbásom, palestínskym Hamasom, ktorý kontroluje Gazu od roku 2007, a al Fatahom existujú vnútorné rozpory.

Hamas od svojho vzniku zaujal voči Izraelu radikálnu pozíciu. Na erbe Hamasu sa nachádza v hornej časti územie, ktoré považuje Hamas za palestínske územie. Hamas si kladie za cieľ vytvoriť súvislé palestínske územie pod kontrolou Palestínčanov a vyčistiť územie od Izraela. V roku 2017 sa pri rokovaniach v Moskve rozhodol Hamas v rámci dialógu s inými palestínskymi organizáciami prikročiť ku kompromisu a zaujal konštruktívnejšiu pozíciu. “Na základe konštruktívnych rozhovorov medzi Hamasom a Organizáciou na oslobodenie Palestíny, ktoré sa uskutočnili v Moskve na prelome 2016/2017 roku sa rozhodlo vedenie Hamasu uskutočniť krok dobrej vôle a súhlasí s tým, aby sa hranice Palestíny určili na základe výsledkov pokračujúceho dialógu” uviedli v oficiálnom komuniké predstavitelia Hamasu

Podľa Grigorija Lukjanova, ruského experta pre vývoj vzťahov na Blízkom východe Hamas ešte neprisľúbil, že bude rešpektovať palestínsko-izraelské hranice z roku 1967, zmena radikálneho postoja Hamasu však znamená pokrok v riešení napätej situácie. Podľa Lukjanova Hamas pristúpil na zmiernenie svojich postojov kvôli vnútorným rozporom v samotnom hnutí, ako aj oslabením pomoci zo zahraničia. V rokoch 2015 – 2016 stratil Hamas časť podpory Turecka, arabských monarchií Perzského zálivu (Saudská Arábia a Katar), ako aj časť podpory Iránu (zmeny v štruktúre organizácie, ktoré oslabili proiránske krídlo organizácie). Trumpov krok ohľadne uznania Jeruzalema za hlavné mesto Izraela, však situáciu znova zmenil v prospech Hamasu a financie začali znova do Hamasu prúdiť.

Oficiálne Hamas vznikol 14. 12. 1987 v sektore Gaza, na báze hnutia Bratov musulmanov a Palestínskeho islamského džihádu. Na rozdiel od sekulárneho palestínskeho nacionalizmu, prezentovaného Jásirom Arafatom, Hamas sa definoval ako islamské fundamentalistické sunnitské hnutie a veľmi rýchlo získaval popularitu u Palestínčanov. Izraelci sa spočiatku stavali k Hamasu pozitívne (časť odborníkov je presvedčená, že Hamas vznikol za podpory izraelskej tajnej služby s cieľom oslabiť Jásira Arafata), Hamas sa však neskôr vymkol spod kontroly. Hamas sa veľmi rýchlo prestal zaoberať humanitárnymi otázkami a vstúpil do otvorenej konfrontácie aj s organizáciou al Fatah. Bývalá hlava izraelskej zahraničnej rozviedky Dani Yatom tvrdí, že Židia neparticipovali na vytvorení Hamasu a predpokladali že Hamas sa bude zaoberať najmä poliklinikami a mešitami, čo bol z izraelskej strany fatálny omyl.

Hamas krátko po svojom vzniku prehlásil, že jeho cieľom je oslobodiť historické územie Palestíny od izraelskej okupácie a vytvorenie  islamského štátu. Hamas sa teda podujal na nerovný boj, kedy stál nielen proti izraelskej armáde, ale aj proti Američanom, ktorí všemožne Izrael podporujú a podporovali. Irán, ktorý podporuje pomerne úspešné protiizraelské šiítske hnutie Hizballáh v Libanone, Hamasu až také množstvo pomoci a financií neposkytuje, pretože proiránske krídlo v Hamase nemá silné pozície. Vďaka Trumpovmu uznaniu Jeruzalema za hlavné mesto Izraela však význam Iránu v očiach Palestínčanov nesmierne vzrástol a vzrástol opätovne aj vplyv Iránu v Hamase.

Pokiaľ nevznikol Hamas, Palestínci využívali v boji proti Izraelu najmä útoky na izraelské lietadlá, civilistov či športovcov (Mníchov). Od roku 1980 sa Palestínci sústredili na masové demonštrácie. Hamas rozpracoval stratégiu neutíchajúceho násilia, ktoré pomerne úspešne používa proti izraelským cieľom. Hamas teda vyhlásil Izraelu džihád, jeho hlavnou zbraňou sú samovražední útočníci, ktorí útočia na preplnených miestach. USA, Izrael a EÚ ponímajú Hamas ako teroristickú organizáciu, arabské štáty rozlišujú medzi vojenským krídlom Hamas (týchto považujú za teroristov) a inými zložkami Hamasu (humanitárna, kultúrna sekcia…., ktoré za teroristov nepovažujú).

Hamas, ktorý narába s financiami podstatne transparentnejšie ako administratíva prezidenta Abbása sa teší aj vysokej podpore u Palestínčanov. Hamas preto nemá problém s verbovaním nových členov. Na svoje konto si Hamas pripísal aj niekoľko úspešných útokov na izraelské vojenské ciele. S útokmi na izraelských vojakov začal Hamas už v roku 1989, od roku 1991 začal Hamas používať útoky pomocou automobilov, narážajúcich do davu ľudí, či vojakov.

Od roku 2007 ovláda Hamas Gazu, odkiaľ vytlačil al Fatah. V Gaze žije takmer 2 milióny Palestínčanov, významné úspechy však Hamas nedosiahol. Izrael tvrdo zasahuje v Gaze, ktorá je izolovaná od okolitého sveta. V Gaze je vysoká nezamestnanosť, katastrofálna finančná a humanitárna situácia. Životná úroveň Palestínčanov v Gaze je nižšia, ako životnú úroveň Palestínčanov vo východnom Jeruzaleme či na Západnom brehu Jordánu.

Kvôli Trumpovi Hamas vyzval k občianskemu povstaniu, no zatiaľ nejde do širšej vojenskej konfrontácie s Izraelom. Cieľom Hamasu je obnoviť “nožovú intifádu”, pri ktorej by samovražední útočníci zabíjali pomocou nožov, rovnako ako v minulosti. Pri poslednej konfrontácii medzi Izraelom a Hamasom v Gaze v roku 2014 Izrael útočil na civilné palestínske ciele, ničil infraštruktúru a zabíjal palestínskych civilistov.

Cieľom izraelských útokov bolo oslabiť vplyv Hamasu na Palestínčanov. Hamas sa preto rozhodol nedať Izraelu šancu obnoviť barbarské nálety na Gazu a preto neútočí svojimi jednotkami na izraelské ciele. Izrael už otvorene ukázal, že ho nezaujíma kritika zo strany medzinárodného spoločenstva, znepokojeného stovkami obetí na strane palestínskych civilistov a rozhodol sa tvrdé vojenské útoky na palestínske civilné ciele používať ako faktor izraelského zdržiavania Hamasu.

Amalija Zattari

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Polonahá liberálna extrémistka, ktorá napadla Zemana sa sťažuje: Policajti mi hovorili ku*va a velebili Putina

Praha 19. januára 2018 (HSP/Foto:FEMEN Twitter)   Ukrajinská liberálna extrémistka z hnutia Femen, ktorá vo volebnej miestnosti polonahá napadla českého prezidenta Miloša Zemana, sa v rozhovore pre český rozhlas posťažovala, že po zatknutí ju policajti nazývali ku*vou a velebili Putinovo Rusko Ukrajinka, ktorá má sčasti aj africké korene, sa momentálne…

Z vystúpenia poslankyne Blahovej (SaS) onemela aj psychologička v štúdiu

Bratislava 18. januára 2018 (HSP/Foto: printscreen TA3)   Podľa informácií Úradu Komisára pre deti sa poslankyňa NRSR Natália Blahová pokúsila o nezákonný výkon rozhodnutia dňa 12. januára 2018. Udalosť sa stala na pôde základnej školy v Jakubove, okres Malacky. Poslankyňa NRSR Natália Blahová sprevádzala matku maloletej na pôdu školy spolu s…

Rusko: Ukrajinský zákon o Donbase možno považovať za prípravu na novú vojnu

Moskva/Kyjev 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Darko Vojinovic)   Zákon o reintegrácii Donbasu, ktorý vo štvrtok schválil ukrajinský parlament, možno považovať za prípravu na novú vojnu, reagovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí. "Po schválení v prvom čítaní (6. októbra 2017) prešiel dokument istými úpravami, ale i tak si zachoval svoju hlavnú orientáciu -…

Pápež vyzval na pohostinnosť k migrantom, omšu celebroval na pláži

Santiago 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Juan Karita)   Pápež František vyzval kresťanov, aby boli pohostinní k migrantom. Podľa neho nie je možné "hovoriť o kresťanskej radosti tam, kde sa (pred inými) zatvárajú dvere". František sa takto vyjadril počas omše, ktorú vo štvrtok celebroval na pláži Tichého oceánu neďaleko čilského mesta Iquique,…

Brigitte Bardotová nazvala herečky zapojené v kampani #MeToo za pokrytecké

Londýn 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Remy de la Mauviniere)   Bývalá francúzska herečka Brigitte Bardotová označila herečky, ktoré v podobe kampane #MeToo poukázali na problematiku sexuálneho obťažovania, za "pokrytecké". Informovala o tom vo štvrtok spravodajská televízia BBC. "V prevažnej väčšine prípadov sú (tieto herečky) pokrytecké, smiešne, nezaujímavé," uviedla 83-ročná bývalá hviezda…

Menej administratívy a viac pre najmenej rozvinuté regióny – aj tak môžu vyzerať eurofondy po roku 2020

Bratislava, 18. januára 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Zachovanie eurofondov, ich smerovanie do najmenej rozvinutých regiónov, menej administratívnej záťaže a zameranie na výsledky sú kľúčové body pozície Slovenska k politike súdržnosti po roku 2020. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini predstavil eurokomisárke pre regionálnu politiku Corine Creţu slovenskú víziu budúcnosti eurofondov.…

Haradinaj: Vyšetrovanie atentátu na Ivanoviča je výlučne v kompetencii Kosova

Priština/Belehrad 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Visar Kryeziu)   Rozporuplné signály vysokých kosovských ústavných činiteľov prichádzajú z Prištiny v súvislosti s vyšetrovaním vražedného atentátu na kosovskosrbského politika Olivera Ivanoviča, s ktorým sa vo štvrtok rozlúčili v Belehrade tisícky ľudí. Kosovský prezident Hashim Thaci v stredu večer po telefonáte s najvyšším srbským ústavným…

Prezident Zeman má za sebou menší zákrok v ústnej dutine

Praha 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Menšiemu operatívnemu zákroku v ústnej dutine sa v tomto týždni podrobil český prezident Miloš Zeman v pražskej Nemocnici Na Homolce. Informoval o tom vo štvrtok internetový server Aktuálně.cz s odvolaním sa na tri od seba nezávislé zdroje. Hovorkyňa nemocnice Martina Dostálová túto správu…

VideoOkamura o migračnej politike EÚ: Never ostnatému drôtu, ani keby sa stokrát tváril ako ruža. Európska únia hrozí členským krajinám pokutou 250.000 eur za každého odmietnutého imigranta

Česká republika 18. januára 2018 (HSP/Foto: TASR-Michal Svítok)   Európska únia hrozí členským krajinám pokutou 250.000 eur za každého odmietnutého imigranta. Poslanec hnutia SPD Tomio Okamura v reakcii na navrhované zmeny azylovej politiky a revíziu tzv. Dublinského dohovoru poukázal na dôležité skutočnosti. „Diskusia o revízii Dublinských dohôd, ktoré sa týkajú udeľovania…

Víchrica v Británií spôsobila výpadky elektriny; polícia hodiny naháňala vlka

Londýn 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zrejme silná víchrica spôsobila, že z útulku v dedine Beenham v anglickom grófstve Berkshire ušiel vo štvrtok vlk. Divé zviera bolo na úteku zhruba šesť hodín. Následne sa ho polícii podarilo chytiť, pričom neutrpelo nijaké zranenia, informovala spravodajská stanica BBC. Vlk s menom…

Experti varovali pred zvýšeným rizikom vojny medzi USA, Ruskom a Čínou

Svet 18. januára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/U.S. Air Force via AP)   Vývoj nových druhov jadrových zbraní "malej sily" zvýši riziko vojny USA s Ruskom a Čínou, píše Newsweek s odkazom na expertov. Zmieňuje sa, že Pentagon vyvíja dva nové druhy jadrových zbraní, aby nestratil krok s Ruskom a Čínou. Čierna varianta…

Porošenko sa poďakoval Kanade za zbrane

Kyjev 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Sergei Chuzavkov)   Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa poďakoval Kanade za to, že zaradila jeho krajinu na svoj zoznam štátov, ktorým môže dodávať zbrane. Jeho slová vďaky zazneli na štvrtkovej spoločnej tlačovej konferencii s generálnou guvernérkou Kanady Julie Payetteovou v Kyjeve. "V koordinácii s príslušným rozhodnutím…

Vybrali sme z blogu

Z veriaceho vediaci, a potom vidiaci.

Je vo veľkom omyle ten, kto si myslí, že oslobodiť človeka treba iba od nadvlády tzv. teroristov alebo iba od pliagy vonkajších závislostí. V skutočnosti sme zajatcami mnohých utajených otroctiev. Závislostí vnútorných.Vonkajší otrokári sú na nás dopustení neraz iba preto, aby sa z naivného veriaceho stal vediaci. Skvalitnil sa, poučil a stal…

Názor priaznivcov Véd: Biblia nás navádza na konanie zla! 3.

Kresťania často v dávnej i nedávnej minulosti nejednali správne. Preto existujú mnohí, ktorí sú radi, ak sa na nich útočí. Preto sú tiež naklonení výpadom stúpencov Véd voči kresťanstvu. Zvlášť, ak sa v ich argumentácii skutočne nachádza mnoho pravdy. Avšak kvôli objektivite treba jedným dychom zdôrazniť, že i mnoho nepravdy,…

Stredoeurópske štáty musia prijať liberálne hodnoty EÚ alebo opustiť blok! V EÚ nie je podľa Verhofstadta pre neliberálne spoločnosti miesto!

Hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu (EP) pre Brexit, poslanec EP, ktorý vedie Alianciu liberálov a demokratov Európy a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt odkázal v týchto dňoch prostredníctvom Twitteru Maďarsku a Poľsku, že musia prijať liberálne hodnoty EU alebo opustiť blok. Ako Verhofstadt doslova napísal: "EU bola vybudovaná tak, aby zaručila…

Pokračujem na blogu HS

Minulý týždeň vyšlo na povrch niečo, čo ma, mierne povedané, rozrušilo. Mám na mysli blog od Jakuba Godu, kde opisuje svoju infiltráciu do radov redaktorov portálu Hlavné správy. Aby bolo jasné, absolútne sa nečudujem činu, ktorý novinár z Denníka N vykonal. Skúsenosti ma naučili aj v tak mladom veku, že…

Dobro a zlo vo svete politiky a propagačné video o NATO.

I. Môžeme uznať, že propagačné video o NATO nám predstavuje jedno z dobier ( dobro ) demokratického Západu ? Na konci roka 2017 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky spustilo informa

Prečo som „volil“ a v druhom kole budem voliť Zemana

Pre jeho vysokú všeobecnú a sociálnu inteligenciu, vzdelanostne „nadupaný“ intelekt, jazykovú výbavu, osobné životné a politické skúsenosti... Pre jeho schopnosť byť dobrým vzorom aj s jeho „ľudským faktorom“. Nik nie sme dokonalí... (tvrdí to aj Vacvalová... a potvrdzuje bežná „ulica“). Občas stratí ostražitosť a sebakontrolu a povie to, čo potom nerád počuje…

TopSpeed

Lexus je luxus. LF 1 LIMITLESS to potvrdzuje

1

Tento týždeň sa nám s novinkami značky Lexus roztrhlo vcere. Dnes vám prinášam nedávno predstavený koncept, ktorého celé meno je Lexus LF 1 Limitless. O čo ide? LF 1 predstavuje nový druh luxusného vlajkového crossoveru značky. Kombinuje mimoriadne jazdné schopnosti s luxusom, technológiami, inováciami a najmodernejšími dizajnovými prvkami.

Pozrite si znovuzrodenie BMW 318is v 15 minútach

3

Znovuzrodenie je možno trochu silné slovo. Toto krásne BMW 318is E30 už na začiatku projektu nebolo vrakom a stav taktiež nebol úplne najhorši. Povedal by som, že zub času sa na ňom za tie roky podpísal iba minimálne. Dokonca ani zváračka a ani tmel sa nestal najlepším priateľom majiteľa. Práce na aute bolo aj…

Čo poviete na revolučné elektromotory v kolesách?

14

Revolučným má byť práve nasadenie v sériovej výrobe. S konceptom "elektromotor v kolese" už laborovali mnohí, systém sa nepodarilo masovo rozšíriť. Zmena má prísť z firmy Protean Electric (PE), ktorá to myslí vážne. Tento rok chcú spustiť výrobu. Prečo sa to iným nedarilo a v čom sú elektromotory v kolesách Protean…

Modernizovaná Škoda Fabia už onedlho v Ženeve

2

Mladoboleslavská Škoda potvrdila príchod výrazne modernizovaného zástupcu segmentu B. Ako bude nová Škoda Fabia vyzerať? Obraz si máme spraviť podľa prvej oficiálnej skice. Revolučné zmeny dizajnu nečakajte a ani „dvojité“ predné svetlá po vzore Octavie. Novinku predstavia na tohtoročnom autosalóne v Ženeve. Bude pokračovateľom rodu, z ktorého od roku 1999 predali…

Maďarská rýchlostná cesta M30 na hraniciach so SR je otvorená

2

Každá cesta musí mať cieľ. Aktuálne cesty stavajú tam, kde to má najväčšiu prioritu. Vraví sa, že aj samotná cesta je niekedy cieľom. Do úspešneho cieľa tento týždeň dobehli aj Maďari. Maďarská rýchlostná cesta M30, ktorá sa napojila na našu R4-ku, tak významným spôsobom odľahčí a urýchli dopravu na spoločných hraniciach.

Ďalšie zážihové motory BMW s filtrom pevných častíc

0

Pre začiatok tohto roka si BMW nachystalo niekoľko noviniek. Azda tou najvýraznejšou je nasadenie filtrov pevných častíc pre ďalšie zážihové motory BMW. Agregáty s filtrom pevných častíc tak postupne vytláčajú zvyšok tých, ktoré filter neskôr dostanú, alebo budú nahradené novšími typmi. BMW si tiež na začiatok roka pripravilo niekoľko zmien vo…

KAMzaKRÁSOU

Ako sa zbaviť zápchy? Vyskúšaj tieto anti-zápchové cviky!

0

Nepravidelné stravovanie, málo pohybu ale aj stres môžu vyústiť do nepríjemnej zápchy. Naše črevá dokážu okamžite reagovať na problém, na ktorý narazili. Ako sa zbaviť zápchy? Väčšina ľudí si tých pár dni odtrpí a nerieši príčinu, prečo k zápche prišlo. Tráviace ťažkosti však môžu pretrvávať dlhodobe a viesť k vážnejším problémom.…

Trápi ťa upchatý nos? Vďaka týmto pomocníkom budeš voľne dýchať!

0

Zobudiť sa do nového rána s plným nosom nie je nič príjemné. Dýchať sa nám darí iba ústami, necítime žiadnu vôňu a ani jesť nám nechutí. Upchaté dutiny sú problémom, ktorý postihne počas chladného zimného počasia nejedného z nás. Čo teda robiť v prípade, keď nám obyčajná vreckovka jednoducho nepomáha? Riešením by mohlo byť…

Dermatológ si toto nikdy nedá na svoju pleť. Riaď sa jeho radami!

0

Často striedame množstvo kozmetických prípravkov s vidinou, že najnovšie a najdrahšie produkty nám zaručia tú najkrajšiu pleť. Hľadáte tú svoju cestičku k vysnívanej krásnej pleti? Dermatológ - čo si nedáva na svoju pleť? Prečítajte si o tom v tomto článku a berte to ako odrazový mostík! 

Overené domáce recepty na salsu a guacamole

0

Mexická kuchyňa je naozajstný pôžitok. Pikantné chute, veľa zeleniny a obľúbené nachos či tortilly, to sú kombinácie, ktoré miluje azda každý. Pripravte si domáce recepty na salsu a guacamole a uvidíte, že po kupovaných dipoch už nikdy nesiahnete.

Ako odstrániť zápach z pračky? Táto rada je na nezaplatenie!

2

V dnešnej dobe sa každý deň na trhu objavujú nové elektronické zariadenia, ktoré nám uľahčujú každodennú prácu. Kedysi naše staré mamy nemali takéto vymoženosti, preto chodievali k potoku, kde si všetku bielizeň prali ručne. My dnes všetko šupneme do práčky, nastavíme program a máme to bez akejkoľvek výraznej námahy.  A najlepšie sú tie programy, ktoré…

Miluješ behanie? Poradíme ti, ktoré jedlá sú pre bežcov najlepšie

1

Ak ste jedným z nadšencov športovania, určite vám nie je cudzie ani to, že musíte dbať na to, čo jete. Správnym stravovaním pri športovaní rozhodne predídete rôznym chorobám a zraneniam a inak tomu nie je ani pri behaní, ktoré sa stáva zo dňa na deň populárnejšou formou aktívneho žitia. Zaujíma vás, ktoré jedlá sú…

TopDesat

10 zaujímavých faktov o zimnej krajine - Aljaške

0

Aljaška, severná krajina, ktorá mala v roku 1867 cenu presne 7,2 milióna vtedajších amerických dolárov, je krajinou lososov, nefritov, zlata a losov. Zároveň je táto krajina rozlohou najväčším štátom patriacim pod vlajku USA. Je jedným z dvoch štátov, ktoré nesusedia s ďalším americkým štátom (druhý štát je Havaj). Štát, ktorý…

30 dokonalých fotografií, ktorým len ťažko uveríš

0

Pravdepodobne si už počul o perfekcionizme. Tento výraz väčšinou používame na popísanie niečoho, čo je mimoriadne symetrické, neobvyklé a dokonca aj nereálne. Mnohokrát je to zapríčinené náhodou. Často sa stáva, že práve takýto úkaz ma na svedomí príroda a nie človek. Dnes ti ukážeme 30 dokonalých fotografií, ktorým len ťažko…

Rodina si zaplatila profesionálnu fotografku. Nemohli uveriť vlastným očiam, keď uvideli fotky

0

Fotky sú viac než tisíc slov. Svojim spôsobom to platí aj v tomto prípade. Tieto hrôzostrašné rodinné fotky si na sociálnych sieťach vyslúžili viac ako 363-tisíc reakcí a 377-tisíc zdieľaní. Všetko začalo, keď sa rodina Zaringsová obrátila na ženu v strednom veku, ktorá sa prezentovala ako skúsená profesionálna fotografka. "Fotografka" vzala rodinu do obľúbeného lesoparku v…

Najhoršie nočné mory, ktoré každý z nás neznáša

0

Určite poznáš ten pocit, keď sa uprostred noci prebudíš kvôli naozaj zlému snu. Bez ohľadu na to, kto si, tiež ťa terorizujú nočné mory. Všetko sa to odohráva v mozgu a mnoho ľudí verí, že sen je vlastne reakcia na udalosti, ktoré sme už zažili, prípadne zažijeme. Dnes sa však…

10+ dôvodov, prečo Rumunsko patrí medzi tie najkrajšie krajiny sveta

0

32-ročný Aurel Paduraru si podľa vlastných slov nevie predstaviť život inde ako vo svojej domovskej krajine. Podelil sa s nami o týchto 19 úžasných fotiek, ktoré nám majú dokázať, že Rumunsko má naozaj čo ponúknuť.  "Rumunsko má všetky 4 ročné obdobia, všetky druhy povrchu, more, rieky, staré kostoly, stredoveké mestá,…

Dovolenkové destinácie: Očakávanie versus realita

0

Určite si už aj ty videl nádherné fotky z rôznych dovolenkových destinácií, ktoré sa nachádzajú na celom svete. Človek si potom podľa nich spraví očakávania, ktoré však nie sú vôbec reálne. Dnes ti však ukážeme, ako tieto dovolenkové destinácie vyzerajú v skutočnosti. Dovolím si tvrdiť, že takéto fotografie sú až…