Výbuch otriasol priestranstvom pred verejným parkom Gulšan-e-Ikbál, ktorý bol v tom čase rušnejší ako inokedy vzhľadom na kresťanské veľkonočné sviatky. Hovorca záchrannej služby Džám Sadžád Husajn pre Reuters uviedol, že väčšinu zranených tvoria ženy a deti.
Miestom explózie bolo parkovisko pri vstupnej bráne do parku, vzdialené iba niekoľko metrov od detských hojdačiek. Podľa svedkov bolo po usadení prachu na celom priestranstve vidieť časti roztrhaných tiel.
Podľa vyjadrenia polície zatiaľ nie je jasné, či nálož odpálil samovražedný útočník alebo ju páchatelia aktivovali diaľkovo.
Láhaur je správnym centrom Pandžábu, najväčšej a najbohatšej provincie Pakistanu, ktorý v posledných rokoch zápasí s násilím zo strany moslimských fundamentalistov a zločineckých gangov.
Bombový útok v meste Láhaur na východe Pakistanu si dnes vyžiadal najmenej 65 mŕtvych a viac ako 280 zranených. S odvolaním sa na oficiálne zdroje o tom informuje agentúra Reuters.
Bombu na parkovisku pri vstupnej bráne do verejného parku Gulšan-e-Ikbál odpálil samovražedný útočník, pričom podľa polície zahynuli väčšinou ženy a deti. K tomuto násilnému činu v rodisku pakistanského premiéra Naváza Šarífa sa zatiaľ neprihlásila žiadna skupina.
Park Gulšan-e-Ikbál pri univerzite v Láhaure bol cez víkend rušnejší ako inokedy vzhľadom na oslavy kresťanskej Veľkej noci. Podľa polície však zatiaľ nie je jasné, či bol útok namierený proti kresťanom, ktorí v prevažne moslimskom Pakistane tvoria nepočetnú menšinu.
Láhaur je správnym centrom Pandžábu, najväčšej a najbohatšej provincie Pakistanu, ktorý v posledných rokoch zápasí s násilím zo strany moslimských fundamentalistov a zločineckých gangov. Situácia v Pandžábe je však tradične pokojnejšia ako v iných častiach Pakistanu.
Terčom samovražedného bombového útoku sa stala v auguste minulého roka rezidencia pandžábskeho ministra vnútra Šudžu Chánzádu v meste Attok, pričom okrem neho zahynulo viacero ďalších ľudí. K zodpovednosti sa vtedy prihlásili moslimskí radikáli, ktorí sa odštiepili od pakistanskej odnože hnutia Taliban.
Odštiepenecká frakcia pakistanského Talibanu sa prihlásila k zodpovednosti za dnešný bombový útok v pakistanskom meste Láhaur, pri ktorom zahynulo najmenej 65 ľudí. Skupina Džamáatul Ahrár tvrdí, že terčom jej útoku bola kresťanská menšina v krajine, informovali tlačové agentúry Reuters a AP.
Bombu na parkovisku pri vstupnej bráne do verejného parku Gulšan-e-Ikbál odpálil samovražedný útočník, pričom podľa polície zahynuli väčšinou ženy a deti. Zranenia utrpelo ďalších okolo 300 ľudí.
“Terčom boli kresťania,” vyhlásil hovorca frakcie Ehsanulláh Ehsan s varovaním pred ďalšími útokmi. “Chceme poslať premiérovi Navázovi Šarífovi odkaz, že sme vstúpili do Láhauru. Môže robiť, čo chce, ale nedokáže nás zastaviť. Naši samovražední útočníci budú v týchto útokoch pokračovať,” povedal v narážke na to, že premiér Šaríf pochádza práve z Láhauru, druhého najväčšieho pakistanského mesta.
Reuters píše, že nálož explodovala len niekoľko metrov od detských hojdačiek. Televízie priniesli zábery detí a žien stojacich v plači v kalužiach krvi pred parkom, zatiaľ čo záchranári, policajti a okoloidúci nosili zranených do sanitiek a vzhľadom na ich nedostatok i do súkromných vozidiel, ktorými ich prevážali do nemocníc. Do tých prišli stovky ľudí darovať krv.
Vláda provincie Pandžáb krátko po útoku nariadila zatvorenie všetkých verejných parkov a oznámila trojdňový smútok v provincii. Hlavné nákupné strediská uzavreli a mnohé z hlavných ciest v meste boli prázdne. Na zvládnutie chaotickej situácie pri mieste útoku privolali armádu.
Park Gulšan-e-Ikbál pri univerzite v Láhaure je obľúbeným miestom pre členov tamojšej kresťanskej komunity – a tento víkend bol rušnejší ako inokedy vzhľadom na oslavy Veľkej noci.
Islamskí militanti v Pakistane za posledné desaťročie často útočili na kresťanov a iné náboženské menšiny v juhoázijskej krajine. Kresťania obviňovali vládu v Islamabade z toho, že robí málo na ich ochranu.
Láhaur je správnym centrom Pandžábu, najväčšej a najbohatšej provincie Pakistanu, ktorý v posledných rokoch zápasí s násilím zo strany moslimských fundamentalistov a zločineckých gangov. Situácia v Pandžábe je však tradične pokojnejšia ako v iných častiach šiestej najľudnatejšej krajiny sveta.