Namiesto slovenského parlamentu Sorosova univerzita? Aj takto to mohlo dopadnúť

Namiesto slovenského parlamentu Sorosova univerzita? Aj takto to mohlo dopadnúť

Bratislava 27. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer)

 

Mnohí Slováci dodnes netušia, že o budovu Národnej rady Slovenskej republiky sa ešte pred jej dokončením a slávnostným napochodovaním čestnej stráže, či vyveseniu štátnej vlajky zviedol súboj medzi slovenskými národovcami a Georgeom Sorosom. Ten chcel budovu odkúpiť za niekoľko miliónov dolárov a zriadiť tam Stredoeurópsku univerzitu zameranú najmä na politiku, ekonomiku a spoločenské vedy. Sorosova univerzita mala v tej dobe zohrať významnú úlohu v rozvoji občianskej a liberálnej identity v slovenskej spoločnosti

parlament
Ilustračné foto

Provizórium sídla Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v Župnom dome sa skončilo v máji 1994 presťahovaním do súčasnej budovy na hradnom vrchu v Bratislave. Otvoreniu rokovania 32. schôdze NR SR predchádzalo slávnostné vztýčenie štátnej vlajky SR na novej budove parlamentu aj za účasti členov vlády a za zvukov štátnej hymny. Vlajku z bratislavského hradu priniesla čestná hradná stráž. Ivan Gašparovič, vtedajší predseda parlamentu, privítal na rokovaní členov Vlády SR, vedených premiérom Jozefom Moravčíkom ako aj ďalších predstaviteľov ústredných orgánov štátnej správy.

Reklama

Presťahovaniu sídla NR SR do reprezentatívnejších priestorov však predchádzala „bitka” o rozostavanú budovu Národnej rady. Finančník a filantrop Georg Soros, krátko po novembri ’89 pricestoval na Slovensko a do oka mu padla ešte nedokončená budova NR SR, ktorú chcel odkúpiť za niekoľko miliónov dolárov a po jej dokončení v nej zriadiť Stredoeurópsku univerzitu zameranú najmä na politiku, ekonomiku a spoločenské vedy.

Sorosovi sa nakoniec podarilo stretnúť s vtedajším šéfom parlamentu Schusterom a s predsedom vlády Milanom Čičom, kde im oznámil, že na založenie univerzity je ochotný poskytnúť 25 miliónov dolárov. Stretnutie mu pomohol zorganizovať vydavateľ László Szigeti.

Reklama

Po Nežnej revolúcii sa začalo verejne diskutovať, čo spraviť s rozostavanou budovou a vtedy nastúpil na scénu americký finančník maďarského pôvodu George Soros (Schwartz György) so svojou ponukou na zriadenie univerzity. Tá oslovila prvého ponovembrového ministra školstva Ladislava Kováča, ktorý bol tejto myšlienke naklonený. Naproti tomu vtedajší predseda SNR (Slovenskej národnej rady) Schuster zastával skôr opatrný postoj a chcel vedieť aká je verejná mienka.

Po prevalení sa informácie o možnom odkúpení budovy SNR prišli rýchle reakcie a to hlavne od národne orientovanej časti slovenskej verejnosti. Štúrova spoločnosť uverejnila v tlači list, kde podľa nej umiestnenie univerzity do budovy pôvodne koncipovanej ako SNR neprichádza do úvahy: „Vonkoncom neprijateľné je, aby sa takto dialo z nadácie maďarského podnikateľa v USA Georga Sorosa. Predpokladáme, že tento náš postoj nemusíme nijako osobitne rozvádzať.”

K Štúrovej spoločnosti sa pridalo viacero slovenských historikov: „My, slovenskí historici a ostatní vedeckí pracovníci, sme proti akémukoľvek znevažovaniu najvyššieho orgánu štátnej moci na Slovensku – Slovenskej národnej rady. Za takéto znevažovanie pokladáme aj pokusy zbaviť SNR jej účelovej budovy”

Odpor veľkej časti slovenskej spoločnosti i organizovanie národných demonštrácií viedlo pravdepodobne k tomu, že celý projekt umiestnenia Stredoeurópskej univerzity na Hradnom vrchu odišiel do stratena. Napovedá tomu aj vtedajší postoj predsedu SNR Schustera, ktorý v danej veci nijako nekonal.

Jedna z verzií však hovorí, že samotný George Soros poľavil v tlaku na slovenských politických predstaviteľov a nakoniec sa sám vzdal myšlienky zriadenia svojej univerzity v Bratislave. Hlavným dôvodom mala byť jeho návšteva na jednej z národných demonštrácii, ktoré organizovali národné sily (SNS, Štúrova spoločnosť, Matica slovenská) a ktoré sa niesli v búrlivej atmosfére a ich cieľom bolo osamostatnenie sa Slovenska. Soros sa zúčastnil na demonštrácii inkognito a po vypočutí si skandovania viacerých „nacionalistických” hesiel radšej „zbalil kufre” a univerzitu napokon založil v Budapešti.

Reklama

To, že sa Soros demonštrácie zúčastnil potvrdzuje aj László Szigeti: „Hovoril mi, že to chce vidieť, že ho tam mám zobrať. Ja hovorím, to ti neprajem. On na tom trval a išli sme. Stáli sme tam asi 20 – 30 minút, chvalabohu ho nikto nespoznal.”

Odkúpenie terajšieho sídla NR SR spomína vo svojom najnovšom rozhovore pre TASR aj Ľubomír Adamišin z odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR. Podľa neho chcel údajne stavenisko za symbolickú jednu korunu odkúpiť americký finančník a filantrop maďarského pôvodu George Soros. „Mal predstavu, že tu bude sídlo tzv. Stredoeurópskej univerzity. Ak by sa tieto jeho plány zrealizovali, rokovacia sála by bola vysokoškolská aula,” ozrejmil. Dnes sídli Stredoeurópska univerzita vo Viedni, kam sa presťahovala z Budapešti.

Americký filantrop nenašiel pochopenie pre chod svojej univerzity ani u našich susedov v Čechách. Svedčí o tom výrok Václava Klausa, ktorý bol zjavným odporcom Sorosa, ale aj myšlienky Stredoeurópskej univerzity. V rozhovore v roku 1997 o ňom povedal: „Je málo ľudí, s ktorými názorovo tak totálne, absolútne a v každej situácii nesúhlasím, a pán Soros to dobre vie.”

Meno Georg Soros je spojené so znehodnotením libry – v noci z 15. na 16. septembra 1992 si požičal a okamžite aj predal miliardy libier. Väčšinou za doláre a nemecké marky. Tým, že začal lacno a v masívnych množstvách predávať libru, vedel, že spôsobí pokles jej ceny. Zaplavil ňou trh a neúmerne tak zvýšil ponuku. Soros si požičal libru, ktorá stratila na hodnote a potom ju vrátil. Rozdiel medzi cenou predtým a potom mu zostal vo vrecku. Za jeden deň zarobil 1 miliardu libier.

Mário Micenko

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:10

Laj Čching-te zložil v pondelok počas inaugurácie v Taipei prezidentský sľub pred tisíckami hostí a ujal sa tak svojho prvého funkčného obdobia, počas ktorého sa očakáva pokračovanie taiwanskej nezávislosti od Číny a posilnenie obrany voči Pekingu.

07:00

KĽDR ostro odsúdila nedávny americký tzv. podkritický jadrový test v Nevade a v pondelok avizovala “silnú odstrašujúcu akciu” proti americkej “jadrovej hrozbe”. Informovala agentúra Jonhap.

06:47

Iránska vláda zvolala v nedeľu v neskorých večerných hodinách mimoriadne zasadanie pre pád vrtuľníku, v ktorom sa nachádzal iránsky prezident Ebráhím Raísí a minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján.

Schôdzu viedol prvý viceprezident Mohammad Mochber, ktorý inicioval ďalšie opatrenia pre zintenzívnenie pátrania.

06:30

Ďžihádistická skupina Islamský štát (IS) sa v nedeľu prihlásila k zodpovednosti za piatkový útok v obľúbenej turistickej destinácii Bámján v Afganistane, pri ktorom zahynuli traja občania Španielska a traja obyvatelia Afganistanu. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Včera 20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

Včera 19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

Včera 19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

Včera 18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

Včera 18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Včera 18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

Včera 17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

Včera 17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

Včera 16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

Včera 16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali