Bratislava 30. januára 2023 (HSP/Foto:TASR)
Do volebného štábu generála Pavla nečakane prišla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, aby mu zablahoželala k víťazstvu. Toto gesto neostalo bez povšimnutia. Bývalý poslanec Karol Farkašovský tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová sa potkla
Podľa Farkašovského v tomto konkrétnom prípade zlyhal prezidentkin cit pre mieru aj odborníci na protokol a dokonca aj dočasný minister zahraničných vecí Káčer. Ten jej mohol nenápadne pošepnúť čo sa patrí a čo nie.
“Tak či onak, prekvapiť víťaza českých prezidentských volieb ešte pred vyhlásením oficiálnych výsledkov a dokonca na pôde jeho volebného štábu – je medzinárodný lapsus. Vážne diplomatické faux pas. Tak voči stále úradujúcemu českému prezidentovi ako aj vo vzťahu k medzinárodnému imidžu Slovenska.
Vzťahy môžeme mať dobré, aj ich máme dobré, ale rýchlonohý treba byť aj pri riešení celospoločenských problémov Slovenska. A tých máme neúrekom,” píše Farkašovský.
Politik poukazuje na to, že hlava štátu sa v rýchlosti dokázala prekonať iba v takejto situácii, alebo pri expresne rýchlom podpise obrannej zmluvy s USA. Ale pri prešľapoch a výčinoch dočasnej vládnej garnitúry reaguje vlažne a komótne, čím ich vlastne toleruje.
Čaputovej sa okrajovo vo svojom poslednom statuse venoval aj politický komentátor Eduard Chmelár.
“Najbizarnejšia a najškandalóznejšia udalosť týchto volieb bol však príchod Zuzany Čaputovej do volebného štábu Petra Pavla. Viem si predstaviť, že jej prívrženci z toho omdlievali od nadšenia, ale z pohľadu dôstojnosti prezidentského úradu suverénneho štátu to bol poriadny trapas. Zuzana Čaputová nezablahoželala Petrovi Pavlovi len skôr ako český premiér alebo český prezident. Ona vyrazila z Bratislavy skôr, než sa objavili prvé odhady,” upozorňuje a dodáva:
“Prezidentka republiky sa však nemôže správať ako fanynka Kelly Family, ktorá stanuje pred štadiónom noc pred koncertom, aby uvidela svoj idol. Je to hlava štátu, ktorá takýmto správaním zneuctila svoj úrad. Ona nie je miestodržiteľkou Českého kráľovstva na Slovensku, nie je zástupkyňou bratislavskej kaviarne, ale najvyššou predstaviteľkou suverénneho štátu, ktorá ho reprezentuje ako celok. Táto dočasná strata sebakontroly iba potvrdzuje, že tieto dva marketingové produkty bez obsahu a na objednávku majú spoločného pána. A hlavne majú bližšie k týmto nadnárodným elitám ako k vlastnému ľudu. Jednota Visegrádskej štvorky práve dostala smrteľný úder. Bratstvo Čechov a Slovákov má zmysel iba vtedy, keď sme si navzájom tými najspoľahlivejšími priateľmi, nie keď sme spoločnými vazalmi jednej veľmoci.”