Na muške vražedného snajpera

Bratislava 7. februára 2019 (HSP/Foto:BUX.sk)

 

Hore chrbtom mu pomaly liezol mráz a usídlil sa mu medzi lopatkami. Ak to bola nastražená pasca, sklapla parádne. Dvaja kalifornskí liberáli uviazli uprostred divočiny. Nič, len červené skaly a pustá préria pod nemilosrdným slnkom. Rastliny s pichliačmi, zvieratá s tesákmi, hmyz so žihadlami. Slaný vietor a prach. Nijaké telefóny, nijaké zbrane…

Obal knihy

Po fantastickom trileri Niet úniku, ktorý vyšiel vlani na jeseň, vychádza novinka Taylora Adamsa s názvom Zásah. Opäť napínavý a nervydrásajúci príbeh, pri ktorom si budete obhrýzať nechty a prevracať jednu stranu za druhou. Temný, zlovestný a nepredvídateľný

James a Elle Eversmanovci sú mladý manželský pár, ktorý sa cestou za novým životom ocitol uprostred Mohavskej púšte. Keď sa im zo záhadných dôvodov pokazí auto, uviaznu uprostred územia nikoho s minimálnymi zásobami vody a bez mobilného signálu.

Z necelých dvoch kilometrov ich má na muške neznámy snajper. Zabíja neľútostne, bez príčiny a so supermodernou výbavou mieri presne. Jediné miesto, kam sa pred ním na širokom otvorenom priestranstve môžu živé terče ukryť, je priestor za ich nepojazdným vozidlom. Nemajú kam ujsť, nie je tam nikto, kto by im pomohol. Odmietajú stať sa bezbrannými obeťami, ale majú v nerovnom súboji vôbec nejakú šancu prežiť?

Zásah je znova majstrovsky napísaný triler z perfektnou zápletkou. Tá sa odohráva takpovediac na pár centimetroch štvorcových, no Adams dokázal z nej vyšťaviť všetko. Do poslednej kvapky a vy si to budete užívať. Premyslený príbeh a postavy, na ktoré len tak nezabudnete. Žiadna nie je navyše.

 

Vypočujte si AUDIO úryvok.

Z knihy číta Vlado Kobielsky:

 

Taylor Adams získal prestížnu Cenu Edmunda G. Yarwooda a je režisérom viacnásobne oceneného krátkeho filmu A cítim sa fajn z roku 2008.

Filmový strih majú aj jeho trilery – doteraz ich napísal tri. Sú plné napätia a nečakaných zvratov. Spoločnosť 20th Century Fox pripravuje aj filmové spracovanie mrazivého trileru Niet úniku.

 

Začítajte sa do nového trileru Zásah:

1

William Tapp v tej chvíli vyzeral na zabijaka dosť hlúpo.

Silueta neurčitého tvaru z vetvičiek a tŕstia. Močiarna príšera, vysušená po dlhom treku pod mohavským slnkom. Napoly kráčal, napoly liezol svahom či skôr trasoviskom drobného skália, ktoré mu vytrvalo utekalo spod nôh. Pľúca mu sípavo pískali. Kolená sucho praskali a pukali. Netrénované srdce s námahou pumpovalo krv všade tam, kde bolo treba.

To, čo mal na sebe, tiež veľmi nepomáhalo. V podomácky vyrobenom snajperskom kamuflážnom plášti – volejbalová sieť dozdobená pásmi zafarbenej jutoviny a trsmi púštnej trávy – si pripadal, akoby mal na sebe skleník. Nemohol si poriadne čupnúť, bežať už vôbec nie, a ten jediný pokus o močenie, ktorý dosiaľ podnikol, dopadol katastrofálne.

Vyliezol až na vrchol pod nemilosrdným belasým nebom, zložil si batoh (v ňom obľúbené cheetos, veľké balenie gumových medvedíkov a šesť plechoviek energetického nápoja s hroznovou príchuťou) a skontroloval vybavenie. Z miesta, na ktorom stál, bol ohromujúci výhľad na krajinu. Nádherná panoráma nevadských lesostepí s fialovými vrcholkami hôr v pozadí by si zaslúžila Pulitzerovu cenu. Nič z toho si však nevšímal.

Stiahol si do tváre kapucňu, na perách ho pošteklil dotyk suchého stebla trávy, a ako tieň splynul s prériou.

V tom momente už William Tapp vyzeral, akoby vôbec nebol.

* * *

„Pozor!“

James Eversman prudko šliapol na brzdu a jeho Toyota Rav4 nadskočila ako rýchločln, z ktorého niekto z ničoho nič vyhodil kotvu. Svet sa na zlomok sekundy rozdvojil. Bezpečnostný pás ním trhol dozadu, v ústach sa mu rozliala chuť teplej medi. Vonkoncom netušil, či vrazil ústami do volantu, alebo si len zahryzol do jazyka.

Jeho žena Elle zareagovala o čosi lepšie, jej reflexy vďaka pravidelnému prísunu kofeínu fungovali omnoho rýchlejšie. Stihla sa zaprieť dlaňami o prístrojovú dosku, čokoládovohnedé vlasy sa jej zosunuli do tváre a pomedzi stisnuté zuby precedila čosi, čo Jamesovi znelo ako „bastardál“. Nadávky jej občas celkom nevychádzali.

Nebola to síce zrážka, ale pocit bol ten istý. Odstavené policajné auto – hnedo-biely ford so zaprášenými oknami – sa vynorilo uprostred cesty v druhej časti esovitej zákruty v úseku s povolenou rýchlosťou 100 km za hodinu ako prízrak. Diaľnica sa tu zarezávala hlboko do krajiny a z oboch strán ju ako mantinely vymedzovali žulové skalné bloky. Keby šliapol na brzdu čo len o stotinu sekundy neskôr, keby bol nesústredený alebo šiel rýchlejšie, alebo keby… Myslieť na to, čo všetko sa mohlo stať, mu však pripadalo zbytočné, a tak tie myšlienky jednoducho vypol.

Vzápätí si spomenul, čo sa o dopravných kolíziách učili v základnom kurze prvej pomoci, kde raz jeden zo skúsenejších spoluúčastníkov kurzu mimochodom prehodil, že ľudské telo „sa neuveriteľne podobá rajčinám“.

James pomaly, tempom, akým mu začínala prúdiť krv do hlavy a začínal vnímať pach spálených brzdových doštičiek, zodvihol oči k odstavenému vozidlu okresného policajného oddelenia Paiute. Zadné svetlá necelých šesť krokov od predného nárazníka toyoty. Jediné, na čo sa zmohol, bolo prekvapené wow.

„Uf,“ Elle si odhrnula vlasy z tváre. „To bola tesnotka.“

„To fakt bola.“

„Prečo zastal uprostred cesty?“

„Ne…“ Jamesovi vyschlo v hrdle. „Ale môžeme sa ho opýtať. Pozri.“

Ten, ktorého sa mohli opýtať, bol šľachovitý malý zástupca šerifa, ktorý sa k nim krokom blížil. Na boku sa mu hompáľala zbraň, jednou rukou si pridržiaval komicky obrovský služobný klobúk, ktorý vyzeral ako sombrero. Zostupoval k nim z vysokého násypu na pravej strane cesty, kde si James všimol druhé vozidlo zaparkované tesne vedľa zvetranej kamennej steny. Zánovný biely terénny voz. Nezdalo sa, že by bol nejako poškodený. Bol iba prázdny. James mal dosť času, aby mu blyslo hlavou: Kde je vodič?

„Ja…“ Elle stisla pery, aby sa nerozosmiala. „Musíme zavolať tomu medveďovi z reklamy, veď vieš, Smokeymu, že sme našli jeho klobúk.“

„Nedívaj sa tak naňho.“

„Ešteže si aj za volantom sám sebou, inak by sme to doňho napálili.“

„Elle, prosím ťa, nezízaj tak naňho.“ Končekmi prstov nahmatal tlačidlo, a keď otvoril okno, mal pocit, že odistil dvere vzduchotesnej kabíny. Dnu sa vovalil horúci vzduch a jeho hlas zanikol v zúfalých hltoch chvejúceho sa alkalického prachu.

Kroky šerifovho zástupcu zneli čvachtavo, akoby sa mu v tej horúčave rozpúšťal asfalt pod nohami. James sa opatrne nadýchol a robil, čo mohol, aby nezakašľal – hrdlo mal úzkostne zovreté a nenávidel sa za to. Bola to však preňho celkom nová skúsenosť. Ešte nikdy ho nestopli policajti, čo vždy pripisoval svojmu pozoruhodne nepozoruhodnému štýlu riadenia. Elle ho raz prirovnala k malým okrúhlym robotickým vysávačom, aké si kupujú bohatí ľudia. Ako sa im hovorí?

„Kristepane!“ policajt zalapal po dychu a oprel sa dlaňou o dvere ich auta. „Mal som nechať zapnuté výstražné svetlá.“

„Nič sa nestalo,“ prehodil James, hoci to tak vôbec nemyslel. Zarazilo ho, že s nimi hovorí vlastne celkom mladý chalan. Sotva po maturite, útly, tvár posiata akné a čímsi, čo vyzeralo ako pokus o fúzy a bradu. Dosť chabý.

„Len som… za deň tade prejdú sotva dve, tri autá. Max. Soráč.“ Chalan potiahol nosom, vzpriamil sa a ukázal na biely voz na kraji cesty. „To auto tam… niekto ho tu len tak nechal. Odomknuté. Motor normálne beží. V peňaženke dokonca štyridsať dolárov. Akoby to tu nejaký chlapík odstavil, že si uľaví, a už sa nevrátil. Chápete? Len tak ho nechal na krajnici.“

„Možno zaparkoval,“ Elle sa vyklonila z auta, „lebo niečo zbadal.“

James znásobil snahu o to, aby jeho falošný úsmev vyzeral o čosi úprimnejšie.

Zástupca šerifa Doogie Howser si však nič nevšimol. Rozprával smiešne, s dôrazom na prvé slovo vety, akoby každá jeho myšlienka bola odrážka v powerpointovej prezentácii. Takmer akoby sa usiloval zamaskovať prízvuk. Znova sa ospravedlnil (potom ešte raz) a opýtal sa, či nevideli nejakého stopára alebo človeka kráčajúceho popri ceste. Samozrejme, že nevideli. Najbližšie bolo Mosby, kedysi banícke mestečko, v ktorého okolí sa ťažilo striebro, dnes diera, no aj to bolo, podľa odhadu šerifovho zástupcu, ešte dobrých „jedenásť kliknutí“ smerom na východ (Kto by už dnes rátal vzdialenosť v kilometroch, no nie? prebehlo Jamesovi hlavou.). To, že niekto zastavil práve tu, uprostred mesačnej krajiny, kde okrem kamenia a neba nad hlavou nič nie je, bolo naozaj zvláštne. Veľmi pravdepodobne aj nebezpečné.

Potom sa šerifov zástupca opýtal niečo, čo Jamesa hlboko znepokojilo: „Ste policajt?“

„Nie.“ Priamy úder medzi oči by ho sotva prekvapil viac. „Prečo?“

„Požiarnik? Záchranár? Strážna služba?“ Chalan si ho s dôstojnosťou rómskeho vajdu premeriaval prižmúrenými očami spod širokej striešky smiešneho klobúka. „Prisahám, zakaždým uhádnem, kto je profík a kto obyčajný civil. Je to v očiach. Ten pátravý pohľad.“

James zdvorilo mykol plecom. „Bohužiaľ.“

„Má kurz prvej pomoci,“ ozvala sa Elle. „Ale to už bolo dávno.“

„Ech,“ pokrútil hlavou šerifov zástupca. „To sa nepočíta.“

Hovorí policajt v sombrere, pomyslel si James. Aj to, že Elle zrejme napadlo čosi omnoho vhodnejšie na jeho adresu, no dúfal, že si to nechá pre seba. Počkal, kým trápny okamih odznie, a s najväčšou možnou dávkou úprimnosti sa opýtal: „Môžem nejako pomôcť?“

Zástupca šerifa Doogie Howser si ho premeral prižmúrenými očami. „Keby ste niekoho zazreli kráčať popri ceste, niekoho staršieho, zmäteného, alebo čojaviem, zavolajte mi. Táto púšť zabíja. Na taký veľký okres sme veľmi malé oddelenie.“

„Aké malé?“

„Také malé, že päťdesiat percent z neho už poznáte.“

Rozlúčil sa s nimi úslužným kývnutím hlavou, otočil sa a odišiel k služobnému autu, podrážky čižiem číslo 39 sa mu cmukavo lepili na roztopený asfalt.

„A z tých päťdesiatich je tridsať percent klobúk,“ zašepkala Elle.

James bezmyšlienkovite prikývol, no ďalej sa díval za policajtom.

Táto púšť zabíja.

Dvere auta sa zatresli, akoby niekto vystrelil. Šerifov zástupca potiahol auto na kraj cesty, a len čo sa načerveno rozsvietili brzdové svetlá jeho auta, zamával im z okienka, že môžu prejsť. James zatvoril okno a čo najrýchlejšie sa pretisol popri policajnom aute. Pohľadom sa naposledy rozlúčil so záhadným bielym vozidlom. Vyzeralo celkom obyčajne. V oknách sa odrážalo slnko, takže dovnútra nevidel, len v poslednej chvíli zavadil pohľadom o nálepku na nárazníku – MPR, tri veľké písmená –, no to už bolo to čudné auto za nimi a postupne, čoraz rýchlejšie, sa im strácalo z dohľadu. Jamesova myseľ sa lenivo pohrávala s možným významom tej skratky. Čo to môže byť? Skratka pre mexickú rádiovú stanicu? MPR – Mexican Public Radio?

Cesta sa ďalej kľukatila pomedzi skaly, čoraz ostrejšie a nebezpečnejšie, akoby z tela zeme vytŕčali úlomky kostí. James čo najdôkladnejšie prečesával očami krajinu ubiehajúcu za oknom auta, či tam neuvidí kráčajúcu postavu, a zakaždým, keď zazrel nejaký podozrivý tieň, spomalil. Nebol nijaký záchranár, to ani zďaleka nie, vedel však dosť na to, aby mohol byť užitočný v krízovej situácii, a občas mu napadlo, že je ho ako obchodníka naozaj škoda.

Elle vydýchla. „Ešte šťastie, že jazdíš ako roomba.“

Prikývol. Roomba. Tak hovoria tým robotickým vysávačom, jasné.

Zavládlo rozpačité ticho. Znovu ich premohla monotónnosť dlhej cesty bezútešnou krajinou. O pár minút z nich budú tí istí dvaja nešťastní ľudia ako pred tým nečakaným incidentom, započúvaní do hukotu pneumatík na ceste. Náhly príliv adrenalínu bol príjemný, uvedomil si a nevdojak si zaželal, aby dnes nebol posledný. Ak pre nič iné, tak preto, aby im pomohol o čosi dlhšie ignorovať slona sediaceho s nimi v aute.

„Chceš sa o tom rozprávať?“ spýtal sa.

Pokrútila hlavou.

Dobre. Ani on.

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Minúta po minúte: Dnes sa začína celoslovenské testovanie na koronavírus, na odberných miestach sa tvoria dlhé rady, v Bratislave kolóny

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-TASR-Jaroslav Novák)   Na Slovensku sa dnes o 7:00 začalo celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus. Posledný ster je naplánovaný na 21:30. O 22:00 sa odberné miesto zavrie, aby sa mohlo vydenzifikovať a pripraviť na ďalší deň. Testovanie sa bude konať aj v nedeľu 1. novembra v…

Mikas vydal vyhlášku podľa želania Matoviča: Bez certifikátu vstup do prevádzok zakázaný až na drobné výnimky

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann )   Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) podľa zákona o ochrane verejného zdravia pre pandémiu ochorenia COVID-19 vydal v piatok vyhlášku. Vyhláškou nariaďuje opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa. Informoval o tom v piatok hlavný hygienik…

Viete, ako máte postupovať na odbernom mieste?

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–František Iván)   Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovať sa bude od soboty do nedele (1. 11.), a to v čase od 7.00 do 22.00 h s prestávkami v čase 12.00 - 12.45 h a 18.00 - 18.30 h, posledný ster by…

Premiér vystúpil v mimoriadnom prejave k testovaniu: „Pozývam vás, poďte. Máme obrovskú šancu týmto naším slovenským unikátnym liekom vykročiť v ústrety slobode“

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) pozval všetkých ľudí na víkendové plošné testovanie na COVID-19. Hovorí o pokuse predísť úplnému lockdownu a boji za ochranu zdravia a životov "Pozývam vás, poďte. Máme obrovskú šancu týmto liekom, našim slovenským unikátnym liekom, vykročiť v ústrety slobode a…

Kanadský premiér Trudeau: Sloboda prejavu má svoje hranice

0 icon

Ottawa 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Adrian Wyld/The Canadian Press)   Kanadský premiér Justin Trudeau v piatok bránil slobodu prejavu, ale dodal, že "nie je bezhraničná" a nemala by "svojvoľne a zbytočne ubližovať" určitým komunitám. Informovala o tom tlačová agentúra AFP "Vždy budeme brániť slobodu vyjadrovania," povedal Trudeau v reakcii na otázku…

Ján Figeľ: Podstatné nie je miesto, kde zapálime sviečku

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto: Facebook, Pixabay)   Sviatok Všetkých svätých a následne Spomienka na všetkých verných zosnulých sú podľa bývalého eurokomisára a expredsedu KDH Jána Figeľa príležitosťou pripomenúť si tisícky a možno milióny ľudí v histórii, ktorí sa svojim životom zaradili medzi svätých a zároveň šancou spojiť sa so…

Reportéri bez hraníc obvinili Facebook zo zablokovania príspevkov o Vietname

0 icon

Berlín 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jenny Kane)   Medzinárodná mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), ktorá obhajuje slobodu tlače a médií, v piatok obvinila sociálnu sieť Facebook z toho, že vo Vietname blokuje príspevky s odkazmi na články nemeckých médií, ktoré kritizujú vietnamskú vládu. Informáciu priniesla tlačová agentúra DPA Vietnamský novinár…

137. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Potom rabín vstal, podišiel k malej drevenej skrinke v kúte miestnosti, otvoril ju a niečo z nej vytiahol. Pristúpil k Anastáziovi a položil pred neho na stôl starú zlatú egyptskú mincu, na ktorej bola zobrazená tvár mladej princezny Arsinoe, Kleopatrinej sestry Anastázius…

Kroky Matoviča majú negatívny vplyv na preferencie OĽaNO, ktoré nekompromisne valcuje Pellegriniho Hlas-SD

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia Ak by sa parlamentné voľby konali v októbri, ich víťazom by sa stala strana Hlas-SD so ziskom 26,5 percenta hlasov. Druhé miesto by…

Maduro uviedol, že mu Facebook odstránil jeho príspevky o lieku na covid-19

0 icon

Caracas 31. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Matias Delacroix)   Venezuelský prezident Nicolás Maduro uviedol, že Facebook cenzuroval jeho príspevky o lieku na koronavírus, ktorý krajina vyvíja. Podľa neho mu sociálnu sieť zmazala celkom tri statusy "Chcem zdôrazniť, že ma Facebook cenzuroval, odstránili tri z mojich príspevkov ... kde som hovoril o molekule…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Binárny kód ...

0icon

Veľké manévre - celoplošné testovanie sa napriek mnohým pochybnostiam a protestom zo strany odborníkov začalo, aký bude mať priebeh a akú výpovednú hodnotu ? Ľudia, obyčajní, dobrí a slušní ľudia výzvu vlády poväčšine prijali za svoju a ako sa ukázalo pri pilotnom testovaní n Orave a v okrese Bardejov dali…

Roman Huťa

Na nohy národ vyvolený, nadišiel čas!

0icon

Výzva Toto je môj posledný blog, má poradové symbolické číslo 99. Ukončil som tak dlhú púť a naplnil svoje poslanie. Znamená to koniec jednej kapitoly a články nasledujúce už budú písané v novej ére nášho života. Začneme od začiatku. Videli ste, aké rozporuplné boli moje posledné články. Sám som tomu nerozumel,…

Ivan Štubňa

Sú ozaj PCR a antigénové testy štátom registrované?

0icon

Štátny ústav kontroly liečiv je bezpochyby autorita, ktorá by mala mať dôveru občanov SR vzhľadom k skutočnosti, že má zabezpečovať, aby sa trhu vyskytovali iba lieky, ktoré sú pre zdravie občana neškodné. Na ich stránkach si môžeme prečítať nasledovnú informáciu citujem: „Všetky antigénové testy obstarané štátom sú riadne registrované a spĺňajú požiadavky…

Slavěna Vorobelová

Čaputová sa vzoprela diktátorovi

0icon

Najprv správa, že na Slovensko prichádza rakúska armáda (pravdepodobne protiústavne), ktorá je ochotná poskytnúť 50 armádnych medikov, nakoľko Slovensko sa vraj nachádza v humanitárnej kríze. Potom KONEČNE z úkrytu vylezie prezidentka, hlavná veliteľka ozbrojených síl, ktorá prezentuje šokujúcu správu o nezrealizovateľnosti plánu celoplošného testovania a odporúča, aby sa uskutočnilo len…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vyberáme si domáce zviera, ktoré sa na nás podobá?

0 icon

Veda tvrdí, že ľudia majú tendenciu vyberať si domáce zviera, ktoré vyzerá podobne ako oni. Gerrard Gethings, profesionálny fotograf zvierat, sa rozhodol, že to dokáže. V sérii pozoruhodných porovnaní s názvom #doyoulooklikeyourdog a #doyoulooklikeyourcat porovnáva portréty ľudí a ich domácich miláčikov a zdôrazňuje spoločné črty. Výsledky sú naozaj pozoruhodné! Či už je to tak, že…

Dievčenský tím inžinierok vymyslel stan pre bezdomovcov na solárny pohon

0 icon

Úspech si vyžaduje čas, obetu, oddanosť a kus tvrdej práce. Skupina dievčat zo strednej školy mala všetky tieto artribúty a dosiahli svoje. Bývanie pre bezdomovcov sa rozhodli riešiť po svojom. Keďže pochádzajú z rodín s nízkym príjmom, nemohli im prispieť finančne. A tak sa dievčenskí tím rozhodol uspokojiť potreby bezdomovcov po svojom. Podarilo sa im…

Vďaka svojmu humoru dokázali pobaviť celý internet

0 icon

Myslím si, že najlepšia vec pri riešení problému je nájsť v tejto veci aspoň trocha humoru. Vraví sa, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. A aj preto sa ľudia rozhodli, že niektoré ťažké situácie zoberú športovo. Práve vďaka takýmto ľuďom sa potom môže široká verejnosť…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (3. časť)

0 icon

Prinášame vám tretiu a zároveň záverečnú časť o tajuplnej skupine so sídlom v Holandsku, ktorá nesie názov podľa hotela, kde sa jej účastníci stretli po prvýkrát – Bilderberg. Nad skupinou visí množstvo otáznikov, jedna vec je však istá. Málokto odmietne pozvánku na stretnutie Bilderberg. Účasť na stretnutí skupiny je veľmi…

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako môžete pokračovať v prehliadaní internetovej stránky zo smartfónu na počítači

0 icon

Windows a Android už dlhšiu dobu sú schopné medzi sebou relatívne efektívne komunikovať. A práve preto by sme vám chceli ukázať, ako je možné odoslať z vášho smartfónu odkaz na internetové stránku do počítača bez toho, aby ste za týmto účelom používali e-mailové správy, resp. nejaký iný obdobný spôsob. Nastavenia…

Čo sa stane s telom astronauta po jeho smrti vo vesmíre?

0 icon

Astronautom sa nemôže stať každý. Už od začiatku si vesmírne agentúry starostlivo vyberajú kandidátov, ktorí následne prejdú extrémne náročným procesom. Je na to dobrý dôvod, vesmír je totiž najnebezpečnejším miestom, aké poznáme a aj tá najmenšia chyba môže znamenať katastrofu. Čo by sa teda stalo, ak by astronaut zomrel vo…

Pozrite sa na 4 exoplanéty, ktoré sa podobajú na našu Zem

0 icon

Zem je momentálne našim jediným domovom. Astronómovia však denne pátrajú po nových exoplanétach a niekoľko z nich by mohlo mať vhodné podmienky pre život. Ktoré sú to? Hovorí o tom aj YouTube kanál Top Fives. TOI 700d TOI 700d je prvou planétou, podobnou Zemi, ktorá bola objavená satelitom TESS, na…

Ako to vyzerá s dostupnosťou MIUI 12 pre Xiaomi zariadeniu k dnešnému dňu?

0 icon

Ešte začiatkom tohto mesiaca sme vám priniesli aktualizovaný zoznam smartfónov, pre ktoré medzičasom spoločnosť Xiaomi uvoľnila MIUI 12 nadstavbu. V priebehu posledných dní až týždňov, spoločnosť uvoľnila aktualizáciu pre ďalšie modely zariadení. A práve preto vám prinášame aktualizovaný zoznam zariadení, pre ktoré stiahnete k dnešnému dňu MIUI 12. Pre tieto…

Pozrite sa, ako si môžete zapnúť tmavý režim aj v nepodporovaných Android aplikáciách vrátane Facebooku!

0 icon

Tmavý režim je čoraz populárnejším medzi používateľmi, ale aj napriek tomu mnoho aplikácií ho nepodporuje vrátane Facebooku. V súčasnosti (Android 10 a novší) podporuje zapnutie tmavého režimu, a následne sa automaticky prispôsobuje aj rozhranie aplikácií, ktoré túto funkciu podporujú. Čo však môžete urobiť, ak túto funkciu jednotlivé aplikácie nepodporujú? V…

Armádny Magazín

Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

0 icon

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Tvrdohlavý Pašinjan: Arménsko ma málo vojakov - nasadí preto v Karabachu prvú ženskú rotu

0 icon

Arménsko, 31.október 2020 (AM) - Zúfalstvo arménskeho prezidenta pokračuje. Prozápadný politik ostal nakoniec v konflikte v Náhornom Karabachu osamelý a začína doplácať na svoju nezmyselnú protiruskú politiku. Nepomohlo ani povolanie militantných Kurdov a Jezídov zo Sýrie, ani apel k národu.       [caption id="attachment_27

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Českí vojaci v Mali: Budú bojovať proti teroristom alebo za francúzske neokoloniálne záujmy ?

0 icon

Česko, 30.október 2020 (AM) - Počas včerajšieho zasadnutia v Českej Snemovni iba 20 poslancov zo 133 prítomných nepodporilo vládny návrh na vyslanie elitného oddielu špeciálnych síl z Prostějova do Mali, ktorých úlohou by nebola len úloha poradcov tamojším vojakom, ale vyrážali by s nimi

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA