Ciudad de Mexico-Wien 15. decembra 2016 (HSP/Foto:screenshot z youtube)
Každoročné slávenie sviatku Guadalupskej Panny Márie vyvrcholili v pondelok. Americký mariánsky sviatok 12. decembra slávili Juhoameričania na celom svete. Mnohé slávenia boli poznačené starosťami mexických vysťahovalcov vzhľadom na zvolenie Donalda Trumpa za nového prezidenta USA
Medzi piatkom a pondelkom prišiel podľa internetového portálu „La Jornada“ do pútnickej baziliky Guadalupskej Panny Márie v severnej štvrti Mexika City La Villa rekordný počet – 7 196 700 registrovaných pútnikov. Veriaci prišli z celého Mexika, mnohí pešo, či na bicykli a 70 000 prišlo zo zahraničia. Bezpečnostné opatrenia veľmi dôkladné, ako aj starostlivosť o úplne vyčerpaných a dehydrovaných ľudí, ktorých zásobovali vodou a prideľovali im ubytovanie a poskytovali lekársku pomoc.

Arcibiskup Mexika City, kardinál Norberto Rivera Carrera, sa modlil k Panne Márii, aby „sa dotkla zatvrdeného srdca nového prezidenta USA“. Prosil, aby Trump „ako kresťan, za ktorého sa označuje, nehľadel na chudobných a prisťahovalcov ako na nepriateľov, ale ako na bratov, voči ktorým sa musí správať tolerantne, veľkodušne a spravodlivo“.
Donald Trump označil vo volebnom boji mexických prisťahovalcov ako znásilňovateľov a kriminálnikov, sľúbil múr na hranici s Mexikom a deportovanie odhadom 11 miliónov ilegálnych migrantov v USA. Doteraz ustúpil iba v počte tých, ktorých chce vykázať z krajiny, bez uvedenia detailov.
Zostrená migračná politiku USA by mala nesmierne následky, ako uviedol arcibiskup Rivera v modlitbe uverejnenej v jeho Arcidiecéze Mexiko City“. Mnohí sa boja straty práce, školy, či vyučenia, ako aj roztrhania rodín. Okrem toho tisíce rodín sú závislé na peniazoch, ktoré im posielajú príbuzní z USA.
V USA niet katolíckeho kostola bez obrazu Guadalupskej Panny Márie, prisťahovalci z Južnej Ameriky si priniesli svoju vieru spolu so spomienkami na svoje rodiny a národy, ako uviedol kardinál. Migranti tvrdou prácou podstatne prispeli k blahobytu USA, čo by tamojšie obyvateľstvo malo oceniť. V súčasnej situácii by mali biskupi USA preukázať odvahu a brániť svojich veriacich, ako požadoval kardinál.
Modlitby solidarity v USA
Americkí biskupi na sviatok Guadalupskej Panny Márie tento rok naozaj vyhlásili národný „Deň modlitieb“ v solidarite s migrantami a ich rodinami a posilnili svoju solidaritu nezávisle od ich legálneho štatusu. Mnohí biskupi sa zúčastnili slávení sviatku vo svojich farnostiach. Centrom slávení bol Kostol Des Plaines na sever od Chicaga, kde od piatku registrovali 175 000 pútnikov. Okolitý štát Illinois sa považuje za uprednostnený región Mexičanov. Z 2,3 milióna katolíkov Chicagskej arcidiecézy je 40 percent hispánskeho pôvodu. …
Obraz Guadalupskej Panny Márie našiel miesto aj v európskych chrámoch. Vo viedenskom Votívnom kostole sa od r. 1954 uctieva milostivý obraz, ktorý sa sem dostal v súvislosti s osobnosťou brata cisára Františka Jozefa I. – Maximiliána. Maximilián, iniciátor Votívneho kostola, ktorého krátka vláda cisára v Mexiku sa v r. 1867 skončila tragicky, bol veľkým ctiteľom Božej Matky z Guadalupe. Pripomína to tabuľka pri oltári v severnej bočnej lodi.
Na sviatok Guadalupskej Panny Márie slávi latinskoamerická komunita vo Viedni každoročne svoju „Virgencitu“. Arcivojvoda Maximilián určil, „aby bol vo Viedni zriadený vždy dobre osvetlený oltár tejto Panny Márie, ktorý je dodnes najväčší svojho druhu v Európe“, povedal Jorge Francisco Curiel Rojas, ktorý pochádza z Mexika a je kňazom Viedenskej arcidiecézy, na záver svätej omše v španielčine.