Na základe experimentu vykonaného v Národnom výcvikovom stredisku USA vo Fort Irwin sa ukázalo, že aj v noci starostlivo maskované obrnené vozidlá zanechávajú jasnú elektronickú stopu, ktorá je viditeľná zo vzdialenosti 12 kilometrov. A pre ruské systémy radiolokačného a elektronického boja nie je ťažké ich uvidieť.
Do you mind if I ask what terrain you’re in?
.It’s clearly a hard solution as something that works in one spot will not work in others.
100% can nets work. But like everything they have drawbacks – as will anything ‘new’ we come up with.
— Trev (@strategic_tank) May 8, 2020
“Ako vyzerá váš znak pre systémy rádioelektronického boja, to je širšia otázka. Ak vás takto vidím, nezáleží na tom, aké je vaše maskovanie,” napísal plukovník Scott Woodward v rámci komentára k fotografii, na ktorej je vidieť elektronická stopa zamaskovanej skupiny vojakov.
Odborník zdôraznil, že aktívne systémy obrany pred protitankovými riadenými raketami môžu výrazne zvýrazniť stopu jednotky. Dôvodom sú senzory a radary pre detekciu lietajúcej munície.
“Možnosť geolokácie nepriateľských síl elektronickým spôsobom, o ktorom nepriateľ nemá tušenie, umožňuje vykonať delostrelecké alebo letecké útoky na jeho pozície. Zvlášť deštruktívne môže byť ich doplnenie elektronickými alebo počítačovými útokmi,” domnieva sa americký vojenský analytik.
Preto Spojené štáty zintenzívnili práce na vytvorení moderných systémov rádioelektronického boja.
Metódy rádioelektronického boja
Podplukovník Ozbrojených síl Spojených štátov amerických Gary Lyke minulý rok poznamenal, že americká armáda pomalšie než iné zdokonaľuje metódy rádioelektronického boja. Ako príklad uviedol skutočnosť, že počas cvičenia americkí vojaci nevypínajú svoje mobilné telefóny, čím odhaľujú svoju polohu.
Navyše podľa neho vojaci zabúdajú vytvárať rezervné komunikačné kanály v prípade, ak bude hlavná sieť utlmená. Podplukovník si je istý, že Rusko a Čína tieto nedostatky dokážu využiť.
“Ak by ste sa spýtali, či sme pripravení na prácu s elektromagnetickým spektrom, povedal by som, že nie,“ uviedol Lyke.
Podľa neho tréningy amerických vojakov sťažujú požiadavky regulátorov, ktoré vydávajú obmedzenie na prostriedky rádioelektronického boja na dobu a sily používaných prostriedkov.