Majstrovstvá sveta v atletike v katarskej Dauhe: Víťazstvo peňazí nad zdravým rozumom

Majstrovstvá sveta v atletike v katarskej Dauhe: Víťazstvo peňazí nad zdravým rozumom

Bratislava/Dauha 27. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)

 

Dnes sa začínajú majstrovstvá sveta v atletike. Prvýkrát sa konajú v arabskej krajine a prvýkrát za okolností, keď je vonkajšia teplota takmer 40 stupňov celzia a vlhkosť 80 percent, čo je pre ľudí z mnohých krajín takmer vražedné. Nuž ale, peniaze sú peniaze

Ilustračné foto

Katarčania s ich vysokou životnou úrovňou, ktorí majú jedny z najvychytenejších aeroliniek a skvelé spojenie s celým svetom, ak chcú vidieť svetovú atletiku, nemôžu mať žiadny problém sadnúť si na lietadlo a ísť sa na ňu pozrieť kamkoľvek inde. Lenže oni chceli tiež mať nejaké svetové veľké podujatie u seba, a tak majú majstrovstvá.

Reklama

Nevadí, že je cez deň 40 stupňov celzia a v noci „iba“ milosrdných 30, to všetko pri 80-percentnej vlhkosti. Katarčania majú peňazí dosť, a tak vybudovali štadióny, ktoré sú klimatizované: je to unikátne riešenie, ktoré zatiaľ nikde vo svete nebolo použité. Klimatizovaný vzduch je vháňaný odspodu do štadióna a hore je zase odsávaný a opätovne použitý, aby straty energie neboli až také veľké, čím je možné štadión schladiť až na 17 stupňov.

Čo však maratónci a súťažiaci v ďalších disciplínach, ktoré sa nemôžu odohrávať na klimatizovanom štadióne? Maratón sa pobeží v noci a po trati budú pripravené osviežovače so studenou rosou, aké sa rozšírili v ostatných rokoch aj u nás. Napriek týmto všetkým opatreniam však účastníci zažívajú horúce peklo (pocitová teplota v týchto dňoch je neuveriteľných 48 stupňov celzia!) a najmä vytrvalostní športovci podstupujú pri podaní maximálneho výkon v takýchto podmienkach obrovské zdravotné riziko. Česká vytrvalostná bežkyňa skúsila ísť si zabehať, po dvoch kilometroch to musela vzdať úplne zničená.

Reklama

Ďalším problémom je množstvo piesku a prachu vo vzduchu, s ktorým sa nedá robiť v podstate nič, máte ho všade a znepríjemňuje dýchanie, najmä keď človek musí vyvíjať nejakú aktivitu. A aby to nebolo také jednoduché, atléti a najmä atlétky musia byť oblečené, aby im nebolo vidno plecia či kolená, keďže v tejto krajine platia zákony práva šaríja a nemiestne odhalenie by mohlo byť potrestané bičovaním.

Športovci tak sú postavení pred dilemu: ísť na vrchol sezóny a riskovať zdravie a v prípade vytrvalcov doslova život, alebo obetovať celoročnú drinu a ostať doma? Opäť sme tu raz svedkami situácie, keď vidina obrovského zisku a marketingovej prestíže zvalcuje, čo jej stojí v ceste: šport, ideály, zdravie i zdravý rozum.

A navyše, v púštnej krajine ako Katar nie je ani predpoklad diváckej úspešnosti a vytvorenia nezabudnuteľnej športovej atmosféry, ako sa to stáva v niektorých iných častiach sveta. Podľa dostupných informácií sa zatiaľ predalo iba minimum vstupeniek. Časť má byť zdarma rozdávaná gastarbeiterom, ktorí v Katare pracujú, ale napriek tomu, divácka účasť aj pri najoptimistickejších odhadoch nepresiahne dvestotisíc návštevníkov, čo je zhruba štvrtina v porovnaní s návštevnosťou minulých šampionátov.

Ktovie, čo by medzinárodná atletická federácia povedala napríklad Grónčanom, keby chceli usporiadať majstrovstvá sveta v atletike napríklad v januári v Grónsku. Grónčania sú veľmi pohostinní a v ich veľkej krajine ešte majstrovstvá sveta v atletike neboli, je teda najvyšší čas pouvažovať nad touto myšlienkou.

Hovoríte, že by to nebolo vhodné? A nie je to takto náhodou diskriminácia? Keď môžu Katarčania, prečo by nemohli Grónčania? Pravda, malo by to aj určité nevýhody, napríklad guliarom by primŕzali gule k rukám, museli by hádzať v rukaviciach. Ale na druhej strane, výhodou by bolo, že atlétom by zrejme nebolo horúco a ani by ich nikto nebičoval, keby sa vyzliekli len do trenírok a tielka. Ušetrilo by sa na klimatizácii a na maratóne by namiesto osviežovačov mohli byť popri trati rozostavané letlampy.

Reklama

Len sa obávam, že Grónčania to tak skoro asi nedostanú. Nemajú totiž toľko petrodolárov na lobing ako Katarčania.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:14

Obyvatelia Slovenska plánujú v rámci príprav na veľkonočné sviatky minúť priemerne 97,1 eura. Najviac peňazí majú v úmysle minúť ľudia, ktorí si ich spájajú s kresťanskými tradíciami, ako aj staršie generácie a obyvatelia Prešovského kraja. Vyplýva to z aktuálneho online prieskumu agentúry NMS Market Research, na ktorom sa zúčastnilo 1030 respondentov.

18:13

Dvaja ľudia zahynuli po páde do Atlantického oceánu na severnom pobreží Španielska, oznámili vo štvrtok záchranné služby autonómneho spoločenstva Astúria. Ďalšie dve osoby prišli o život v Katalánsku.

18:12

Vo veku 90 rokov zomrel v stredu psychológ Daniel Kahneman, ktorý v roku 2002 získal Nobelovu cenu za ekonómiu.

18:12

Ruské vojenské lietadlo sa vo štvrtok zrútilo do mora pri polostrove Krym. Pilotovi sa podarilo katapultovať.

17:59

Francúzske úrady rozmiestnia počas veľkonočných sviatkov pred všetky katolícke a protestantské kostoly príslušníkov bezpečnostných síl. Reagujú tak na minulotýždňový útok v Moskve.

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali