M. Lajčák: Reforma bezpečnostného systému je beh na dlhú trať

M. Lajčák: Reforma bezpečnostného systému je beh na dlhú trať

New York/Bratislava 4. novembra (TASR) – Napriek tomu, že reforma bezpečnostného sektora (RBS) je behom na dlhú trať, medzi členskými štátmi OSN má táto téma čoraz silnejšiu podporu a porozumenie. Ukázala to podľa slovenského šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka aj dnešná debata na pôde OSN v New Yorku v rámci zasadnutia Skupiny priateľov RBS.

"Pre budovanie normálnej spoločnosti v postkonfliktných krajinách je mimoriadne dôležité, aby bezpečnostný sektor – armáda, polícia, pohraničné a tajné služby neboli súčasťou politického boja, ale slúžili všetkým občanom. Teda, aby ich nikto nepoužíval na zastrašovanie svojich politických oponentov. Rovnako je dôležité, aby budovanie stabilného štátu po ukončení konfliktu, malo hlavu a pätu, a aby hlavní aktéri v týchto oblastiach nevyvíjali rovnaké aktivity," priblížil Lajčák pre TASR význam reformy.

S touto témou prišlo Slovensko vo februári 2007 počas svojho predsedníctva v Bezpečnostnej rade OSN. Odvtedy v nej zohráva aktívnu úlohu. Rovnako iniciovalo vytvorenie Skupiny priateľov RBS. Dnes jej členov tvorí 35 krajín a dve regionálne organizácie – EÚ a Africká únia. Záujem o rozšírenie jej radov majú ďalšie štáty. Okrem SR je v nej z Vyšehradskej štvorky aj Česká republika.

Slovensko je stálym spolupredsedom tejto skupiny. V decembri minulého roka vznikla rotujúca druhá funkcia spolupredsedu. Momentálne ním je na dva roky Juhoafrická republika.

Reklama

V roku 2008 generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vydal prvú správu k reforme a v septembri tohto roka druhú. "Ukazuje, ako sa za päť rokov posunulo dopredu vnímanie úlohy RBS, ktorá ide naprieč budovaním celej spoločnosti," podotkol Lajčák. Táto správa spomína Slovensko ako aktívneho presadzovateľa tejto iniciatívy.

Lajčák dnešnú debatu označil za veľmi vydarenú. Zúčastnilo sa jej takmer 60 členských krajín OSN, mnohé jej špecializované agentúry a zástupca generálneho tajomníka. "Ukázala, že členské krajiny si čoraz viac uvedomujú význam systémového prístupu k riešeniu postkonfliktných situácií a dôležitosť úlohy OSN v ňom," podčiarkol.

Reklama

Na zasadnutí sa hovorilo o krokoch na ďalšie zviditeľnenie tejto celosvetovej agendy, keďže stabilné inštitúcie sú podľa Lajčáka v záujme každej jednej krajiny.

Ako pripomenul, reforma sa bezprostredne netýka iba silových zložiek, ale úzko súvisí aj s budovaním právneho štátu a rešpektovaním ľudských práv. "Hovorilo sa o tom, že je veľmi dôležitý princíp národného vlastníctva. Teda, že príslušný štát, kde sa táto reforma uskutoční, je vlastníkom týchto procesov a nie, že im ich nanúti medzinárodné spoločenstvo," zdôraznil.

Účastníci tiež hovorili o administratívnom a rozpočtovom posilnení sekretariátu OSN. Slovensko po minulé roky spoluorganizovalo semináre a workshopy o RBS v Južnej Afrike, Argentíne, Indonézii, Etiópii. V týchto regionálnych aktivitách bude pokračovať aj ďalej.

Lajčák je do 8. novembra v USA na pracovnej návšteve.

V sídle OSN dnes ešte otvoril výstavu fotografií slovenského fotografa Ivana Kenéza "Rýdze farby srdca Európy – Slovenska"“. Tá sa koná pri príležitosti 20. výročia vzniku SR a členstva v OSN. Z New Yorku sa presunie do Washingtonu.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali