Za hradbami Spišskej Kapituly sa konajú od štvrtka kultúrne podujatia, ktorých cieľom je upozorniť verejnosť na to, že je to unikátna lokalita pripomínajúca Jeruzalem a udalosti umučenia a vzkriesenia Ježiša Krista.
O výstavbu Spišského Jeruzalema sa zaslúžili jezuiti, ktorí svoj zámer vybudovať kópiu “Calvario Jerusalem” realizovali pravdepodobne v rokoch 1666 – 1675.
„Toto miesto pre rozjímanie a modlitby postavili jezuiti, pretože v tom čase sa ľudia nevedeli dostať do Svätej zeme. Preto tu vybudovali kaplnky, ktoré dokumentujú krížovú cestu. Všetko bolo rozmiestnené v nádhernej prírodnej scenérii,“ povedala dnes pre TASR hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.
Záujemcov, ktorí prichádzajú v skupinách aby sa prešli po Spišskom Jeruzaleme na Pažici sprevádza archivár Spišského biskupstva Vladimír Olejník.
„Je to v podstate mapa alebo maketa Jeruzalema v krajine v mierke 1 : 1. Tvoria ju sakrálne objekty a prícestné kaplnky a každá z nich symbolizuje istú stavbu alebo miesto spojené s utrpením Ježiša Krista v Jeruzaleme,“ uviedol Olejník.
Dodal, že poloha jednotlivých objektov vzhľadom k reálnemu Jeruzalemu je skôr orientačná.
„Napriek tomu vzdialenosti jednotlivých kaplniek postavených človekom v prírode rešpektujú vzdialenosti reálnych objektov v Jeruzaleme,“ konštatoval archivár.
Vysvetlil, že symbolom večeradla je Katedrála sv. Martina, máme tu palác Herodesa, ktorý pripomína Kaplnka sv. Rozálie, sídlo Piláta, čo symbolizuje Kaplnka sv. Františka Xaverského a je tu aj Golgota, ktorú zjavne pripomína vŕšok Sivá brada.
„Chodím na tieto miesta už niekoľko rokov aj so svojou rodinou, ale skutočne som nevedel, že tieto kaplnky boli postavené podľa takéhoto vzoru. Myšlienku určite treba podporovať a objekty opraviť,“ hovorí Peter Gubran zo Spišskej Novej Vsi.
Práve revitalizácia a propagácia tohto miesta je cieľom podujatia, ktoré sa tu koná a ktoré je súčasťou dlhodobého programu Terra Incognita – Krajina nespoznaná, ktoré v roku 2013 pripravuje KSK jeho partneri.
„My by sme boli radi, aby sa Spišský Jeruzalem stal miestom náboženskej turistiky pre obyvateľov Slovenska, ale i pre návštevníkov z Európy a zo sveta, pretože toto miesto má taký potenciál,“ povedala Bobriková.
Zdôraznila, že toto štvordňové podujatie, kde môžu návštevníci vidieť stvárnenie krížovej cesty v rôznych podobách, výtvarnej, hudobnej, divadelnej, tanečnej či náboženskej, je pozvaním ľudí na tieto miesta.
Návštevníci Spišskej Kapituly mohli dnes od rána v Európskom dome sledovať scénické predstavenie o živote a umučení Krista, ktoré im priblížili herci z EXTEATRO Ľubica. Pripravené je aj predstavenie v podaní svetoznámeho míma Milana Sládka priamo v katedrále. Večer na návštevníkov podujatia ešte čaká dramatizovaná Živá krížová cesta v podaní farníkov z Nižnej Šebastovej.