Podľa vysokej predstaviteľky OSN Lelii Zerrougui Islamský štát vo svojich bojoch využíva deti otvorene a transparentne.
Podľa jej vyjadrení nejde o ojedinelý jav. „Zdá sa, že je to súčasť stratégie skupiny,“ zverejnila Russia Today slová Zerrougui.
Výcvikové tábory
Deti vzhľadom na svoj vek sú ľahko ovplyvniteľné a následne po dlhú dobu sú skupine verné. Hlavnou baštou, kde Islamský štát cvičí deti, je sýrske mesto Rakka. Pred tým, ako idú chlapci bojovať, absolvujú výcvik a výučbu náboženských predmetov. Avšak tí, ktorí sú považovaní za nevhodných pre samotný boj, sa využívajú ako špióni, kuchári, upratovači či stráž.
Aby skupina získala ďalších bojovníkov prevzala moc na školami v oblastiach, ktoré má pod svojou kontrolou. Následne zmenila osnovy v duchu extrémistickej ideológie. Podľa správy OSN je cieľom tohto kroku využiť nástroj vzdelávania pre naočkovanie názorov. Tým si Islamský štát získa novú generáciu priaznivcov.
Podľa informácií zverejnených agentúrou Ria Novosti islamisti zamestnávajú aj chlapcov, ktorí sa starajú o zbrane, chránia strategické lokality alebo zajímajú civilistov. Ostatné deti sú využívané tiež ako samovražední útočníci.
Mnohí dospievajúci sa do radov teroristickej skupiny hlásia sami s cieľom bojovať na fronte. Po vyškolení sa testujú ich zručnosti a schopnosti a následne sa rozhodne, kam budú poslaní.
Cesta k dobru
Z výcvikových táborov sa už objavili mnohé videa, v ktorých deti narábajú so zbraňou. V aktuálne zverejnenom s názvom “Cesta k dobru“ sú desiatky deti školského veku, ktoré sú oblečené v maskáčoch.
„Budem ten, kto vás zabije, vás neveriacich. Ak Boh dá, budem mudžáhidom,“ uviedol vo videu chlapec menom Abdulláh, ktorý tvrdí, že pochádza z Kazachstanu.
Jedno z detí ukazuje, ako dokáže zaobchádzať s útočnou puškou AK-47. Medzi deťmi sú aj dievčatá. Na videu sa objavilo aj batoľa, ktoré nesie v rukách hračku samopalu.
Nálety
Deti sú obeťami teroristickej skupiny Islamský štát nielen aktívne, ale aj pasívne.
Doterajšie letecké nálety Spojených štátov a ich spojencov namierené proti islamistom Sýrie zabili 785 bojovníkov z Islamského štátu, 72 radikálov sýrskej odnože al-Káidy, ale aj 52 civilistov vrátane piatich detí. Čísla zverejnila Sýrska organizácia pre ľudské práva, ktorá sídli v Londýne a informácie získava od aktivistov v Sýrii.
Na náletoch v Sýrii sa okrem USA podieľa aj Bahrajn, Jordánsko, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.
V Iraku uskutočňujú nálety Austrália, Belgicko, Kanada, Dánsko, Francúzsko, Holandsko a Veľká Británia.
ru