Komentár k vedeckému potenciálu Českej republiky v oblasti výskumu a vývoja v súvislosti s vyslaním ruských diplomatov z Čiech

Komentár k vedeckému potenciálu Českej republiky v oblasti výskumu a vývoja v súvislosti s vyslaním ruských diplomatov z Čiech

Moskva 31. marca 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

 

Prinášame výňatok z tlačovej konferencie oficiálnej predstaviteľky ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Márie Zacharovovej zo dňa 29.3.2018 v súvislosti s kauzou Skripaľ

Na snímke Maria Zacharova

Všimli sme si veľké množstvo materiálov v ruských a českých médiách, v ktorých sa okrem iného diskutuje otázka vyslania našich diplomatov z Českej republiky. Dôvodom je vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí, že Česká republika bola pomenovaná medzi štátmi, ktoré by mohli vyrobiť chemickú otravnú látku “Novičok”. Na túto tému bolo množstvo narážok a oficiálnych vyhlásení.

Reklama

S ohľadom na veľký záujem o túto tému a osobitne o kauzu „Skripal“, by som chcela ešte raz pripomenúť, že v memorande s objasnením reálnej situácie v takzvanej kauze “Skripaľ” publikovanom 21. marca na oficiálnych stránkach ruského ministerstva zahraničia, sa hovorí: “Sú potrebné vysvetlenia, prečo je”v prípade Skripaľ” úplne neopodstatnene obvinené práve Rusko, zatiaľ čo vývoj látky pod kódovým označením „Novičok“ “bol v rovnakom čase vykonávaný vo Veľkej Británii, USA , Švédsku a Českej republike. Výsledky dosiahnuté týmito krajinami v súvislosti s vytvorením nových toxických látok tohto typu sa odrážajú vo viac ako 200 otvorených zdrojoch krajín NATO. “Toto je naša oficiálna pozícia. Začali sa vyvodzovať závery o obvineniach. Neboli žiadne obvinenia, ako to bolo povedané v tejto miestnosti. Boli to fakty. Začali sme sa dostávať otázky, a to aj prostredníctvom médií, o materiáloch v otvorených zdrojoch. Poďme sa pozrieť, o čom konkrétne hovoríme.

Nie je tajomstvom ani nijakým objavom, je to absolútne základná informácia pre tých, ktorí poznajú históriu Varšavskej zmluvy (VZ). Po dlhú dobu malo Československo, a teraz aj Česká republika naďalej disponuje, vysoko rozvinutým chemickým priemyslom. Vedecký potenciál v tejto oblasti bol žiadaný aj v dobe, kedy bolo Československo členom VZ. V tom čase v rámci tejto organizácie mala Praha osobitnú zodpovednosť v oblasti chemickej ochrany vo východnom bloku.

Reklama

Vo všetkých médiách (tieto materiály môžete nájsť) sú publikácie na túto tému, v ktorom sa hovorí, že potom, čo bola rozpustenáVZ, český vedecký potenciál v tejto oblasti bol úplne využitý jej novými západnými partnermi, a nakoniec, v istom zmysle, bol zdedený štruktúrami NATO. Jednotka chemickej ochrany českej armády bola niekoľkokrát účastníkom špeciálnych misií na Blízkom východe. Konkrétne českí vojaci navštívili Irak a odstraňovali následky použitia zbraní hromadného ničenia v Kuvajte. Toto sú úplne otvorené informácie.

Publikácie médií o činnosti vedeckých centier Českej republiky, ktoré vykonávajú výskumné programy v oblasti chemických bojových látok, umožňujú odborníkom dospieť k záveru, že dôležité miesto v týchto štúdiách zaujímajú nervovo-paralytické látky, podľa západnej klasifikácie nazývanej “Novičok”.

V čele týchto prác sú Oddelenie toxikológie a vojenskej farmakológie, Fakulta vojenského zdravotníctva Univerzity obrany Českej republiky, Ústav ochrany proti zbraniam hromadného ničenia na tej istej univerzite a Sekcia ochranypred zbraňami hromadného ničenia Vojenského výskumného ústavu. S týmito štruktúrami úzko spolupracuje 31. pluk radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Armády Českej republiky, do ktorého náplne práce patria aj úlohy poskytovania potrebných údajov o použitých chemických bojových látkach získaných počas misií českej armády na Blízkom východe. Opakujem znova, sú to materiály, ktoré sú voľne dostupné na internete. Existuje oficiálna reakcia na konkrétne fakty, na ktoré sa môžete obrátiť na českú stranu.

Najväčšie vedecké projekty v oblasti bojových chemických látok sú vykonávané vyššie spomenutým oddelením toxikológie, ktorý má k dispozícii unikátne vedecké zariadenie vlastnej konštrukcie, určené výhradne pre štúdium účinkov použitia chemických bojových látok s nervovo paralytickými účinkami. Laboratórny komplex zahŕňa špičkové zariadenie na štúdium porúch činnosti nervového systému a organických tkanív ako dôsledok toxikologického poškodenia živých vecí jedovatými látkami.

Samostatnou oblasťou výskumu českých toxikológov je vývoj antidotov, ako aj tzv. “väzbových látok” a enzýmov pre absorpciu zložiek jedovatých látok nervovo-paralytického pôsobenia ešte pred zničením  životne dôležitých orgánov človeka.

Reklama

Výskumné práce vykonáva česká strana v úzkej spolupráci so špecializovanými štruktúrami krajín NATO. Na základe výsledkov týchto štúdií boli českým vedcom v posledných rokoch trikrát pridelené granty z vedeckého výboru NATO. Na práci českých vedeckých centier bola zaznamenaná účasť amerických vojenských špecialistov.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že na území Českej republiky funguje NATO centrum ochrany pred zbraňami hromadného ničenia v meste Vyškov (južná Morava). Toto centrum má postavenie hlavnej výskumnej štruktúry aliancie v tejto oblasti. Centrum bolo otvorené 22. novembra 2007 na základoch Českého ústavu pre obranu pred zbraňami hromadného ničenia Univerzity obrany, na ktorého území sa táto štruktúra nachádza. “Jadrom” centra v počiatočnom období svojej činnosti podľa správy v médiách, sa stalo 63 expertov z 8 krajín Severoatlantickej aliancie –  Veľká Británia, Nemecko, Grécko, Taliansko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Česká republika. V tomto roku by sa k projektom centra mali pripojiť kanadskí vojenskí odborníci, ktorí už s Českou republikou realizujú niekoľko spoločných programov. Úplne nejasným však ostáva otázka zodpovednosti centra českej strane, pokiaľ ide o ich vlastný vývoj, ako aj v súvislosti s   jeho dostupnými materiálmi, vrátane potenciálnych/nezahrnutých(?) bojových chemických látok.

Táto “internacionála” v oblasti vývoja Vám nič nehovorí, keď nám rozprávajú o solidarite? To je práve to, na čom je tá solidarita, okrem iného, založená.

23. marca český „Vojensko-vedecký medicínsky časopis“ (radi čítame noviny) s odvolaním sa na rad západných zdrojov, vrátane vedeckých publikácií, publikoval článok, ktorý obsahuje podrobnejšie informácie o bojovej otravnej látke s nervovo-paralytickým účinkom klasifikovaným v západných krajinách s názvom “Novičok”. Podľa informácií uvedených v článku, skupina analógov “Novička” obsahuje viac ako sto štrukturálnych variantov. Je evidentné, že otvorené vlastníctvo konkrétnej informácie o charakteristikách bojových otravných látok triedy „Novičok“, možných technológiách ich výroby, symptómov i následkov ich použitia českými chemikmi je dôkazom o širokej dostupnosti týchto informácií. Toto spochybňuje tvrdenia britskej strany o tom, že len Rusko ovláda príslušné technologické poznatky a postupy.

V ten istý deň v ďalšom českom vydaní Lidové noviny vyšiel materiál, v ktorom s odkazom na českých vedcov (samozrejme za podmienky anonymity) bol vyjadrený predpoklad, že výskumné strediská Českej republiky v režime najprísnejšejtajnosti mohli vyvíjať otravné látky typu „Novičok“. Zároveň však zdroj uvádza výhradu, že takéto práce mali byť zamerané na vytvorenie účinných metód ochrany proti škodlivým látkam. A vari môžu existovať iné ciele ako ochrana?

Reklama

Takže, v skutočnosti nikto Prahu neobviňoval ani neobviňuje v ničom. Žiadne obvinenia, na rozdiel od britských kolegov, nikdy nevyhlasujeme, najmä takým spôsobom. Hovoríme len, že to nie je žiadna propaganda, nie ruské médiá, ani sociálne médiá, ale české publikácie sú tie, ktoré začali pracovať už dávno. V mediálnom priestore existuje veľký počet materiálov, ktoré potvrdzujú vysoký vedecký potenciál Českej republiky v oblasti chemického výskumu a vývoja, a to je potrebné vziať do úvahy.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
06:43

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zopakoval, že administratíva prezidenta Joea Bidena “nemôže podporiť” veľkú vojenskú operáciu izraelskej armády v meste Rafah v palestínskom Pásme Gazy.

 

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali