Ankara 25. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency via AP)
Turecká kríza: Keď si politici uvedomia, že ich čas vypršal a verejnosť im dá vo voľbách dôstojnú odpoveď, uchýlia sa k využívaniu náboženstva, aby si zabezpečili politické body. Presne to teraz robí Erdogan. Pamätáte si, Erdogana, že? Vodca, ktorý je stelesnením chameleóna. Píše Pallak Kashyap pre TFI Global News
Erdogan vie, že jeho hrozné vládnutie vyvrcholí pádom jeho prezidentského úradu, ktorý sa vyznačuje korupciou a neefektívnosťou. Preto sa Erdogan snaží prezentovať ako záchranca islamu. Tak inovatívne, že?!
Turecký prezident vyhlásil termín parlamentných a prezidentských volieb v krajine na 14. mája. Recep Tayyip Erdogan uviedol, že formálne vyhlásenie uskutoční 10. marca, po ktorom začne s prípravami turecká Najvyššia volebná rada.
Kríza v Turecku
Erdoganovo oznámenie o voľbách prichádza v čase, keď Turecko zažíva bezprecedentnú hospodársku a finančnú krízu. Miera inflácie vzrástla nad 80 %, čo spôsobila nepraktická politika Erdoganovej vlády, ktorá znížila úrokové sadzby napriek širokému odporu ekonómov a finančných expertov. Zatiaľ čo ľudia sú nútení znižovať svoje výdavky, líra ako turecká mena zaznamenala rekordný pokles. Okrem mimoriadne zlých výsledkov v oblasti riadenia hospodárstva čelí Erdogan obrovskej opozícii kvôli svojmu autoritárskemu režimu.
V skutočnosti sa Turecko pod Erdoganovým vedením dostalo do politickej autokracie. V roku 2017 zmanipuloval ústavné referendum, ktoré posilnilo jeho právomoci. Podobne bez akéhokoľvek zdôvodnenia odvolal guvernéra centrálnej banky Murata Cetinkaya a po prehre svojej strany vo voľbách starostu Istanbulu uskutočnil opakované voľby.
Obyvatelia Turecka sú unavení z falošných sľubov a krízy Erdogana, ktorý robí všetko pre to, aby dokázal, že jeho vláda je úplná katastrofa.
Jedným z najzúrivejších aspektov Erdoganovho režimu je, že netoleruje ani náznak malého nesúhlasu. Je smutné, že turecká vláda okrem toho, že sa dopúšťa hospodárskych prešľapov, systematicky potláča aj pokojnú politickú opozíciu.
Švédska záležitosť sa stáva volebnou témou
V oblasti zahraničnej politiky turecká vláda odmieta ratifikovať žiadosť Švédska o vstup do NATO. Prečo?
Je to preto, lebo Erdoganov režim je nahnevaný na švédsku vládu za to, že povolila protest pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme. Záležitosť sa neobmedzuje len na protest. Hlavným problémom je, že počas tohto protestu bol spálený výtlačok Koránu. Korán spálil kontroverzný dánsky politický predstaviteľ Rasmus Paludan. Je známy tým, že vo Švédsku organizuje aj iné protimoslimské protesty.
Erdogana to mimoriadne rozzúrilo do tej miery, že nedávno zrušil plánovanú návštevu švédskeho ministra obrany Hulusiho Akara v Ankare. Teraz sa v Turecku blížia voľby a ľudia budú hlasovať na základe Erdoganových výsledkov v hospodárskej, politickej a diplomatickej oblasti. Keďže však jeho rozhodnutia viedli k neutešenej situácii Turecka a je pravdepodobné, že prehrá voľby, Erdogan nasadí inú stratégiu.
V predvolebnej kampani využije postup svojej vlády voči Švédsku, ktoré chce vstúpiť do NATO, aby sa prezentoval ako „obranca islamu“. Erdogan sa bude snažiť zmanipulovať občanov prostredníctvom svojej ultranacionalistickej a ultra náboženskej rétoriky, pretože si uvedomuje, že jediný spôsob, ako si zachrániť prezidentský úrad, je manipulácia s verejnosťou.
Turecký prezident je zrejme slabý politik, ktorý je slepý k tomu, že verejnosť si pamätá každý prešľap. Keďže ich má Erdogan veľa, šanca, že bude porazený, je vysoká.