„Vláda opäť ukazuje, že zdravotníctvo nie je jej prioritou,“ píše v stanovisku. Problém vidí v tom, že vláda opäť nerieši výrazný rozdiel medzi platbami za poistencov štátu a odvodmi ekonomicky aktívnych obyvateľov. Jeho prepočty ukazujú, že štát dá za svojich poistencov 30,2 eura, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom menej. „Naproti tomu živnostník platí tento rok 56,35 eura, zamestnanec dvojnásobok. Budúci rok v prípade schválenia zvýšenej minimálnej mzdy to bude ešte viac,“ uviedol.
Faktor v stanovisku poukazuje aj na fakt, že zdravotná starostlivosť o deti a dôchodcov patrí medzi najnákladnejšie, hoci sú najväčšou skupinou štátu. Pre kvalitu zdravotnej starostlivosti bude podľa neho dôležité aj zavedenie odpočítateľnej položky pre nízkopríjmových, s ktorou, ako tvrdí, rozpočet na rok 2015 nepočíta. „Preto vyzývam vládu, aby toto opatrenie nezavádzala, kým nepovie, z čoho takýto výpadok nahradí,“ dodal.
Obavy zo zvýšenia minimálnej mzdy vyslovili v stredu (15.10.) aj sestry a pôrodné asistentky. Pred dvoma týždňami tak urobila aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) združujúca asi 60 neštátnych nemocníc. S ministerstvom chcela vyrokovať, aby výpadky pre zvýšenú mzdu vykryl štát. Šéfka rezortu Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) v stredu povedala, že dopad na nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu odhadujú vo výške dvoch miliónov eur a bude plne kompenzovaný. ANS si na to má nájsť peniaze vo vlastných zdrojoch. Ministerka konštatovala, že celkové zdroje zdravotníctva sa podľa návrhu zvýšia o 77,6 milióna eur, čo je dvojnásobný nárast ako medzi rokmi 2013 a 2014.
mž